Histereza w ogrzewaniu podłogowym – dlaczego ma znaczenie?

Nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego pozwalają cieszyć się ciepłem w domu i mniejszymi kwotami na rachunkach za energię. Jednym z istotnych parametrów efektywności pracy takiej technologii jest histereza – zjawisko warunkujące, jak często ogrzewanie będzie się włączać i wyłączać, by zapewnić stabilną temperaturę w pomieszczeniach.

Czym jest histereza?

Histereza to, ujmując najprościej, tolerancja odchylenia temperatury, w jakiej system ogrzewania może działać, zanim się ponownie włączy lub wyłączy. Dzięki niej urządzenie pracuje płynnie, bez nadmiernych cykli uruchamiania/dezaktywacji. Zwiększa to jego trwałość i stabilność temperaturową, optymalizując komfort termiczny i zużycie energii.

Wyobraź sobie, że chcesz, aby w Twoim domu panowała przyjemna temperatura – na przykład 24 °C. Dla nas to oczywiste, dla urządzenia grzewczego – niekoniecznie. Gdyby sterownik (termostat) reagował na każde, nawet minimalne odchylenie od tej wartości, uruchamiałby system grzewczy już przy spadku o ułamek stopnia – i równie szybko go wyłączał.

Efekt? System włączałby się i wyłączał niemal bez przerwy. Właśnie dlatego stosuje się mechanizm histerezy. Decyduje ona, jak duży spadek poniżej temperatury zadanej musi nastąpić, aby ogrzewanie uruchomiło się i jak bardzo temperatura musi wzrosnąć, aby system wyłączył się, a ogrzewanie podłogowe działa rozsądnie.

Histereza a utrzymywanie zadanej temperatury

Najczęściej mówimy „chcę, żeby było ciepło” – i to całkiem rozsądne. Ale jak wytłumaczyć to sterownikowi ogrzewania podłogowego? Jeśli ustawisz temperaturę na 24 °C, a system reagowałby na najmniejsze wahania, oznaczałoby to nieustanne włączanie i wyłączanie ogrzewania. Właśnie tu z pomocą przychodzi histereza – wbudowany „zdrowy rozsądek” systemu grzewczego .

Wykres histerezy

Aby to lepiej zobrazować, posłużmy się przykładem. Chcesz, by w domu były zawsze 24 °C, jednak termostat musi wiedzieć, kiedy włączyć lub wyłączyć ogrzewanie. Gdyby działał bez histerezy, reagowałby na każdą minimalną zmianę – np. już przy 23,9(9) °C uruchamiałby folię grzewczą, po czym natychmiast ją wyłączał. Aby tego uniknąć, wprowadzasz histerezę temperatury, np. 1 °C, co oznacza, że system włączy się dopiero, gdy temperatura spadnie do 23 °C, i wyłączy przy osiągnięciu 25 °C.

Jaka powinna być histereza w ogrzewaniu podłogowym?

Zadasz więc pytanie: „Jaka histereza do podłogówki?” Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, jak prawidłowo ustawić histerezę. To bardzo indywidualna kwestia – zależy od preferencji domowników, rodzaju pomieszczenia (inaczej w łazience, inaczej w sypialni), a nawet wieku mieszkańców. Histerezę dobiera się najczęściej metodą prób i obserwacji. Inna histereza sprawdzi się w systemach bezpośrednich (np. foliach grzewczych), a inna w systemach akumulacyjnych (np. matach grzewczych zatopionych w wylewce).

W przypadku ogrzewania podłogowego ciepło najpierw akumuluje się w podłodze, a dopiero potem oddawane jest do pomieszczenia. Działa to także w drugą stronę – po wyłączeniu systemu podłoga jeszcze przez jakiś czas grzeje. W przypadku ogrzewania podłogowego zaleca się raczej niższą histerezę, aby unikać efektu przegrzewania lub wychładzania pomieszczeń.

Argumenty za zwiększaniem lub zmniejszaniem histerezy

Większa histereza oznacza rzadsze włączanie się systemu grzewczego, a co za tym idzie – mniejszą liczbę cykli pracy i dłuższą żywotność urządzenia. Takie warunki „lubi” elektronika, np. oświetlenie LED ma trwałość dziesiątek tysięcy godzin, ale tylko parę tysięcy cykli włącz/wyłącz; im częściej włączamy światło i gasimy tym szybciej zużywamy urządzenie. Dłuższe cykle pracy mogą być korzystne przy systemach z dużą bezwładnością cieplną (np. folia grzewcza pod wylewkę, mata grzewcza w ogrzewaniu podłogowym).

Z kolei niższa histereza zwiększa komfort cieplny. System szybciej reaguje na zmiany temperatury, utrzymując ją bliżej wartości zadanej. To szczególnie ważne w pomieszczeniach, gdzie odczucie ciepła ma duże znaczenie – np. w łazienkach czy pokojach dziecięcych.

Podsumowanie

Histereza to jeden z podstawowych mechanizmów wpływających na efektywność i komfort użytkowania ogrzewania podłogowego. Jej prawidłowe ustawienie pomaga zoptymalizować zużycie energii i przedłużyć żywotność elementów systemu. Warto poświęcić chwilę na dopasowanie jej do potrzeb mieszkańców oraz charakterystyki instalacji.

W Heat Decor doskonale rozumiemy znaczenie precyzyjnej regulacji temperatury. W naszej ofercie znajdziesz termostaty pokojowe i regulatory temperatury pozwalające precyzyjnie zarządzać histerezą w systemie ogrzewania. Dzięki nim zapewnisz sobie komfort cieplny w pomieszczeniach, niższe rachunki za energię i dłuższą żywotność urządzenia grzewczego.

W Heat Decor znajdziesz także folie grzewcze na podczerwień oraz maty grzewcze do zastosowania w ogrzewaniu podłogowym. Rozwiązania wyróżniają się m.in. wysoką efektywnością termiczną, prostym i elastycznym montażem, bezobsługowością i bezawaryjnością, a ich zastosowanie nie ingeruje w estetykę pomieszczeń – są cienkie, niewidoczne i nie wymagają instalacji emiterów ciepła.

Masz pytania? Jesteś zainteresowany współpracą? Skontaktuj się z nami!