Termostat do podłogówki, dwa czujniki zewnętrzne i ZigBee: czy warto?

Wybierając ogrzewanie podłogowe najlepiej od razu przemyśleć jaki termostat do podłogówki warto kupić do kompletu. Najtańszy? Niekoniecznie. Rozwój technologii sprawił, że mamy całą paletę dostępnych modeli z gamą opcji, które wielokrotnie zwiększają wygodę. Standardem stała się już możliwość dokładnego programowania temperatury w domu. Zaraz dołączy do tego opcja oszczędzania energii, tak bardzo pożądana w dzisiejszych czasach. Mnogość rozwiązań, które są obecne na rynku, jest tak duża, że ciężko zdecydować się na konkretny model termostatu. Trochę to ułatwimy!

Termostat jest nieodłącznym elementem każdego systemu grzewczego – począwszy od zwykłych kaloryferów, przez wodne ogrzewanie podłogowe, na elektrycznym ogrzewaniu na podczerwień kończąc. Szeroki wybór sprawia, że z początku trudno być zorientowanym w kwestii jaki wybór termostatu będzie odpowiedni. Podstawową rolą termostatu jest sterowanie temperaturą urządzenia grzewczego oraz całego pomieszczenia. Obecnie termostaty oferują wiele innych funkcji:

 • programowanie temperatury na konkretne godziny i dzień tygodnia w powtarzających się cyklach;
 • możliwość zdalnego sterowania termostatem przez Internet;
 • możliwość podłączenia termostatu do sieci Wi-Fi lub ZigBee.

Inteligentne termostaty szczególnie dobrze spisują się z elektrycznym ogrzewaniem na podczerwień, ponieważ w pomieszczeniu folią grzewczą ciepło rozchodzi się równomiernie. Dzięki temu sterowanie temperaturą jest prostsze i wygodniejsze w porównaniu np. do zwykłych kaloryferów, przy których pomiar temperatury w jednym miejscu pomieszczenia nie odpowiada temperaturze w pozostałych miejscach. Elektryczne ogrzewanie podłogowe daje możliwość precyzyjnego programowania temperatury w pomieszczeniach.  Drugą kwestią jest dokładność pomiaru zużytej energii, która stanie się wnet pożądana. W przypadku ogrzewania elektrycznego dokładność tę uzyskamy na poziomie 100%.

Rodzaje termostatów uwzględniające też bardziej tradycyjne modele omówiliśmy w artykule: „Termostat – czym jest, do czego służy i jak kupić właściwy?”.

Jaki termostat do podłogówki?

Przy wyborze termostatu trzeba wziąć pod uwagę jaki system grzewczy planujemy w domu lub mieszkaniu. W przypadku folii grzewczych wybór jest spory i wiele zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Najważniejszą cechą termostatu, którą trzeba brać pod uwagę, jest ilość czujników temperatury, które obsługuje. W tej chwili standardem są termostaty z dwoma czujnikami:

 • czujnik temperatury podłogi,
 • oraz czujnik temperatury powietrza.

To jest to absolutne minimum, które musi posiadać termostat, aby użytkowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego było w pełni bezpieczne, oszczędne i komfortowe. Czujnik powietrza był dotąd z reguły wmontowany w samo urządzenie.

Nowoczesne termostaty to urządzenia z ekranem dotykowym ale wcale nie musimy ich dotykać, by sprawdzać ich stan i programować temperaturę. Termostat z WiFi czy ZigBee obsłużymy np. przez aplikację Smart Life. W efekcie sterowanie ogrzewaniem mamy w swoim telefonie. Więcej napiszemy o tym w dalszej części artykułu.

Czym dokładnie są termostaty i jak działają te urządzenia? Dowiecie się z naszego tekstu „Termostaty pokojowe i regulatory temperatury- rodzaje i zasada działania”.

Gdzie umieścić termostat – to ma znaczenie!

Najnowsze termostaty przeznaczone do ogrzewania podłogowego, takie jak HD – T1000-S.W.Z posiadają możliwość dołączenia zewnętrznego czujnika temperatury powietrza, co sprawia, że urządzenie nie musi być zamontowane w pomieszczeniu, które kontroluje. Dzięki temu każdy z termostatów do elektrycznego ogrzewania podłogowego można zainstalować w jednym miejscu, z dala od oczu gości.

Dwa zewnętrzne czujniki temperatury

Gdy termostat obsługuje dwa zewnętrzne czujniki, pojawiają się nowe możliwości:

 • wyprowadzenie termostatu z pomieszczenia, co jest zalecane np. w przypadku łazienek lub pomieszczeń o podwyższonej wilgotności;
 • umieszczenie sterowania temperaturą wszystkich pomieszczeń w jednym miejscu;
 • większa swoboda w zagospodarowaniu ścian.

Czy dowolny czujnik współpracuje z dowolnym termostatem? Niekoniecznie. Wraz z rozwojem regulatorów temperatury pojawiły się na rynku różnego rodzaju czujniki, które można wykorzystać do podłogówki. Decydując się na samodzielny zakup i montaż czujników temperatury trzeba być świadomym, że należy wybrać takie czujniki, które będą współpracowały z posiadanym termostatem. Lepiej się upewnić.

Czujnik temperatury – małe urządzenie o dużym znaczeniu

Czujnik jest niewielkich rozmiarów, więc łatwo zbagatelizować jego wagę w prawidłowym działaniu systemu grzewczego np. z foliami grzewczymi na podczerwień, w którym jest obowiązkowy. Tymczasem jest to jeden z głównych elementów podłogówki.

Dlatego zastanawiając się, jaki model termostatu wybrać, trzeba mieć świadomość, że będzie on działać tylko z dedykowanymi dla niego czujnikami. Bez współpracującego sprawnie czujnika termostat nie będzie mógł prawidłowo sterować ogrzewaniem.

Decydując się na termostat wraz z czujnikami zewnętrznymi warto je sprawdzić także pod kątem łatwości montażu. Choć z pozoru czynność ta może wydawać się błahostką, ponieważ zakładamy, że wykonamy ją tylko raz, to jednak w przyszłości może zdarzyć się konieczność wymiany czujnika. Jak to zrobimy? Wyciągniemy stary czujnik z peszla i wprowadzimy nowy, pod warunkiem, że nie zaklinuje się po drodze. Zaklinowaniu zapobiegnie zaokrąglony kształt samego czujnika.

Nowy termostat – pierwsze czynności

Po wybraniu odpowiedniego dla nas termostatu (albo termostatów) będzie konieczna jego kalibracja. Jest to proces konieczny, żeby:

 • każdy używany termostat pokazywał tą samą temperaturę,
 • termostat pokazywał realną temperaturę,
 • ułatwi to sterowanie i programowanie temperatury w oparciu o własne odczucia i dane z innych urządzeń.

Zobacz jak wygląda ustawianie nowego termostatu na przykładzie modeli HD–T500 i HD-T1000: film z instrukcją.

Jak widzimy, dokonanie kalibracji jest więc konieczne do prawidłowego działania każdego z posiadanych termostatów. Proces ten przeprowadza się przy użyciu termometru, którym mierzy się realną temperaturę w pomieszczeniu, a następnie ustawia się ją w ustawieniach termostatu. Co ważne, przy kalibracji trzeba pamiętać, że domyślnie w ustawieniach każdy termostat ma ustawioną kalibrację na -20°C.

Dlaczego termostat ZigBee to dobry wybór

Termostaty z protokołem ZigBee, to najnowsza technologia dostępna na rynku. Protokół ZigBee, jest to nowoczesny sposób na połączenie ze sobą wszystkich inteligentnych urządzeń działających w domu w jeden system. Czy ZigBee jest pewnego rodzaju konkurencją wobec istniejącego już od lat Wi-Fi? Niezupełnie.

Protokół ZigBee jest technologią, która jest ukierunkowana na przesyłanie wyłącznie informacji z urządzeń podłączonych do smart home, natomiast Wi-Fi jak wiemy jest nastawiona na przesyłanie wielkich pakietów informacji w ramach sieci. Dzięki swojej specjalizacji ZigBee pobiera zdecydowanie mniej energii niż W-Fi oraz jest bardziej stabilne. Termostat ZigBee może stać się elementem smart home za sprawą aplikacji zarządzających automatyką domową takich jak między innymi:

 • Amazon Alexa,
 • Google Home,
 • Tuya,
 • Smart Life,
 • czy Apple HomeKit.

Termostat WiFi łączy się bezpośrednio z routerem. Każde urządzenie ZigBee łączy się z innym urządzeniem ZigBee jak z routerem, a dopiero bramka ZigBee łączy się z routerem WiFi. W efekcie domowa sieć staje się bardziej stabilna, łatwiej ją rozbudować o kolejne urządzenia i pobiera mnie prądu.

Zobacz: termostaty ZigBee.

Podsumowanie korzyści z zakupu termostatu ZigBee z dwoma zewnętrznymi czujnikami

Termostaty i elektryczne ogrzewanie podłogowe, to dwa urządzenia, które tworzą jeden wygodny i oszczędny system grzewczy. Dopiero wybór odpowiedniego termostatu wyposażonego w przynajmniej dwa czujniki temperatury umożliwia korzystanie ze wszystkich zalet elektrycznego ogrzewania na podczerwień. Wybór termostatu musi być więc tak samo przemyślany, jak wybór całego systemu grzewczego. W dużej mierze to od niego zależy komfort i możliwości korzystania z ogrzewania.

Termostat ZigBee z dwoma zewnętrznymi czujnikami spełnia obecnie najważniejsze oczekiwania wobec termostatu. Pozwala projektować nowoczesne pomieszczenia wolne od termostatów. Pozwala na inteligentną kontrolę temperatury. Zapewnia porządek w naszej domowej sieci Wi-Fi. Jeśli sieć smart home oparta jest w całości na Wi-Fi, to każde urządzenie działające w ramach smart home jest do niej podłączone osobno i konkurują między sobą o sygnał i miejsce w kolejce przetwarzania informacji. W przypadku ZigBee do sieci podłączona jest tylko centralka, do której podłączone są wszystkie pozostałe urządzenia peryferyjne działające w smart home.

Wybierając termostat ZigBee zyskujemy:

 • możliwość szczegółowego programowania temperatury w cyklach z dokładnością do godziny i do dnia;
 • możliwość zdalnego włączania lub wyłączania ogrzewania;
 • podłączenie ogrzewania do smart home i sterowanie za pomocą aplikacji takich jak Amazon Alexa, Google Home, Tuya, Smart Life czy Apple HomeKit;
 • wykorzystanie sieci ZigBee oszczędza energię i jest bardziej stabilne;
 • lepszy zasięg;
 • porządek urządzeń – do sieci Wi-Fi podłączona jest tylko centralka ZigBee, a nie wszystkie dostępne urządzenia;

Dodanie do wyżej wymienionych zalet dwóch zewnętrznych czujników sprawia, że jesteśmy gotowi do stworzenia naprawdę nowoczesnego domu. Czy warto? Odpowiedź nasuwa się chyba sama: tak. Sprawdź, jakie 3 cechy ma nowoczesne ogrzewanie domu.