Koszty ogrzewania domu prądem i gazem w roku 2022

Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów od 1 stycznia 2022 roku wejdzie w życie obniżka VAT na energię elektryczną i gaz ziemny. Jak to wpłynie na koszty ogrzewania domu jednorodzinnego? Wszyscy zapłacimy więcej, ale niektórzy mniej niż więcej.

Ogrzewanie prądem w nocnej taryfie G12 stanie się tańsze niż ogrzewanie gazem. Wynika to z tego, że przewidywany koszt prądu w taryfie G12 od stycznia ma wynieść 32,6 gr/kWh, a dzięki obniżce VAT do 5% wyniesie już „tylko” 27,8 gr/kWh. Tymczasem przewidywana cena ogrzewania gazem od stycznia to 35 gr/kWh, a dzięki obniżce VAT do 8% wyniesie ona realnie 30,6 gr/kWh. Czyli nocą grzejący prądem będą 2,8 gr „do przodu” na każdej kWh względem grzejących gazem. W dzień przewidywany koszt prądu wyniesie 51-55 gr/kWh w taryfie dziennej i 44-46 gr/kWh w taryfie całodobowej.

 

Czy ta na razie nocna korzystna przewaga prądu nad gazem się utrzyma? Na pewno do końca marca, gdy przestaną obowiązywać wymienione na wstępie obniżki VAT. Na tym jednak nie koniec. Wszystkie domy w Unii Europejskiej mają stać się docelowo zeroemisyjne, a to oznacza kolejne zachęty do przejścia na ogrzewanie elektryczne w przyszłości, także w Polsce.

Jak obniżyć koszty ogrzewania domu prądem?

Pozostaje pytanie: które ogrzewanie elektryczne w najbardziej efektywny sposób zamienia energię elektryczną w ciepło? Prym wiodą tu grzejniki na podczerwień o 30% bardziej efektywne niż inne grzejniki elektryczne. Drugim rozwiązaniem są systemy ogrzewania płaszczyznowego wykorzystujące folie grzewcze. W przypadku tych ostatnich oszczędności biorą się również z tego, że są to systemy bezserwisowe. Po ich zainstalowaniu nie wydamy już ani grosza na sam system praktycznie przez całe życie. Nie wymagają ani konserwacji, ani wymiany elementów grzejnych.

Obecnie kontroli wydatków na ogrzewanie elektryczne nie ułatwia fakt, że rachunek za prąd na ogół mamy jeden. Trudno rozróżnić, ile wydaliśmy na ogrzewanie, a ile na oświetlenie i użytkowanie pozostałego sprzętu elektrycznego. W inteligentnych domach zużycie prądu na ogrzewanie możemy wyliczać sobie samodzielnie.

Koszty ogrzewania elektrycznego już teraz okazują się relatywnie niskie, gdy weźmiemy pod uwagę całościowy koszt systemu grzewczego, czyli użytkowanie wraz z jego instalacją i serwisowaniem. Piszemy o tym więcej w artykule „Ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy się opłaca?”.

Czy przyszłość to prąd? Prawdopodobnie tak.