Ogrzewanie na podczerwień jako dodatkowe źródło ciepła

Posiadasz już w domu centralne ogrzewanie, ale obawiasz się, że w razie jego awarii lub ograniczenia dostępności węgla lub gazu nie będzie czym ogrzewać domu? A może szukasz kandydata na dodatkowe ogrzewanie pokoju? Inwestycja w alternatywne ogrzewanie domu lub dodatkowe źródło ciepła, to sposób na zapewnienie sobie 100 proc. gwarancji, że zimą w domu zachowasz cieplny komfort. Jakie są najbardziej atrakcyjne kosztowo możliwości? Wyjaśnienie znajdziecie w poniższym tekście.

Jesienią, kiedy przychodzą pierwsze przymrozki i zimno wkrada się do naszych domów zaczynamy myśleć o tym jak zapewnić ciepło sobie i domownikom. Często zdarza się, że główny system grzewczy jest niewystarczający dla całego domu i pojawia się potrzeba, aby dogrzać pokój o szczególnym przeznaczeniu.

Równocześnie wiele osób zastanawia się nad dodatkowym źródłem ciepła jako zabezpieczeniem w razie awarii głównego systemu. Pojawia się tutaj problem, ponieważ większość systemów grzewczych wymaga dużej ingerencji w tkankę domu, co dla większość osób może być przeszkodą. Oczywiście, można zainwestować w rozwiązanie bardziej doraźne, czyli na przykład elektryczny grzejnik olejowy, ale jest to urządzenie mało opłacalne ze względu na niską efektywność i długi czas nagrzewania pomieszczenia.

Jako drugie źródło ciepła najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest elektryczne ogrzewanie na podczerwień, dlaczego? Przede wszystkim na elastyczność tego systemu oraz prosty montaż.

Drugie źródło ciepła – w które warto zainwestować?

Posiadanie drugiego źródła ciepła jest coraz bardziej popularne wśród osób, które budują dom. Często dodatkowym urządzeniem grzewczym jest kominek, który w razie awarii głównego źródła ciepła może w pewnym stopniu dogrzać dom. Inna kwestia dotyczy sytuacji zbudowanego domu, w którym system grzewczy jest źle zaprojektowany i w jednym z newralgicznych pomieszczeń jest chłodniej. Może także dojść do sytuacji, w której decydujemy się na zagospodarowanie poddasza, które wcześniej nie było użytkowe i nieogrzewane. Który system grzewczy sprawdzi się wtedy najlepiej jako dodatkowe źródło ciepła?

Standardowe elektryczne grzejniki olejowe lub dmuchawy popularnie zwane farelkami nie wchodzą w grę, ponieważ efektywność tych produktów jest niska, a koszty ogrzewania tymi urządzeniami są wysokie.

W przypadku, gdy decydujemy się na dodatkowe źródło ciepła, jedynym systemem grzewczym, który wchodzi w grę jest ogrzewanie na podczerwień. Jest to najbardziej elastyczny system grzewczy dostępny w tej chwili na rynku.

Dlaczego? Ponieważ ogrzewanie na podczerwień można zainstalować pod podłogą tylko w jednym pomieszczeniu – bez potrzeby ingerencji w resztę domu.

Rozwiązaniem, które poniekąd jest połączeniem powyższych systemów są panele grzewcze na podczerwień. Są to urządzenia tożsame z foliami grzewczymi z tą różnicą, że mają postać płaskiego grzejnika montowanego np. na ścianie. Rozwiązanie to znajduje wielu entuzjastów, ponieważ wymaga minimalnej interwencji w przestrzeń pomieszczenia. Jest to jednakże rozwiązanie „miejscowe”, „doraźne”. Folie grzewcze na podczerwień są natomiast systemem, o którego istnieniu całkowicie zapomnimy i, o którym nie ma potrzeby zbyt dużo myśleć.

Ogrzewanie na podczerwień jako dodatkowe źródło ciepła

Jest to możliwe dzięki unikalnej konstrukcji folii grzewczych na podczerwień, które w każdym pomieszczeniu, gdzie są zainstalowane tworzą niezależny system grzewczy, dzięki zastosowaniu nowoczesnych termostatów z dwoma zewnętrznymi czujnikami temperatury. Za inwestycją w ogrzewanie na podczerwień przemawia również cena i jej stosunek do jakości i komfortu użytkowania. Powiedzmy, że potrzebujemy dogrzać pomieszczenie o powierzchni 12 m2, ile będziemy musieli zapłacić za folie grzewczą do takiego pokoju? Najłatwiej to obliczyć korzystając z kalkulatora dostępnego na naszej stronie.  W ten sposób wychodzi nam, że koszt samej folii grzewczej wyniesie 1224 zł. A ile będzie kosztowało ogrzewanie pomieszczenia? W skali roku jest to… 99 złotych, a w skali miesiąca nieco ponad 8 zł. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe koszty eksploatacji urządzeń grzewczych takie jak obowiązkowe przeglądy czy wymiany zużytych części. W ogrzewaniu na podczerwień wyniosą one dokładnie 0 zł.

O zaletach nowoczesnych termostatów pisaliśmy na naszym blogu w tekście pt. Termostat do podłogówki, dwa czujniki zewnętrzne i ZigBee: czy warto?

Możliwość montażu ogrzewania na podczerwień tylko w jednym pomieszczeniu jest też doskonałą okazją do przetestowania tego rozwiązania i sprawdzenia na własnej skórze jak ono się zachowuje. Różnica między grzejnikami i wodnym ogrzewaniem podłogowym, a ogrzewaniem na podczerwień ukrytym pod podłogą będzie momentalnie zauważalna. Konstrukcja folii grzewczych sprawia, że ogrzewany nimi pokój ogrzeje się szybciej niż pomieszczenie ogrzewane innymi systemami grzewczymi. Dzieje się tak za sprawą dalekiego promieniowania podczerwonego, które emitowane jest przez matrycę węglową. Daleka podczerwień ogrzewa bezpośrednio wszelkie ciała stałe – np. ściany, sufit i nasze stopy. W istocie jest to dokładnie takie samo promieniowanie jak to, które emituje nasze Słońce.

Wiedzieliście, że ogrzewanie na podczerwień można także zastosować o ogrodzie zimowym? Szczegóły w tekście pt. Ogrzewanie ogrodu zimowego podczerwienią – niewidzialne!

Po co mi alternatywne ogrzewanie domu?

Dywersyfikacja i bezpieczeństwo energetyczne, to słowa, które ostatnio często przewijają się w przestrzeni publicznej w kontekście wojny na Ukrainie i obaw o dostawy surowców energetycznych z Rosji. W skali makro zasadne jest, żeby kraj posiadał dostawców energii z kilku kierunków i nie inaczej jest w skali mikro.

Wiele osób podejmuje decyzje o zainstalowaniu drugiego źródła energii cieplnej, żeby zabezpieczyć się na wypadek awarii podstawowego systemu grzewczego. Ogrzewanie na podczerwień jest jednym z rozwiązań, które jest brane pod uwagę ze względu na jego wysoką wydajność. Folie grzewcze na podczerwień są bowiem w stanie w krótkim czasie nagrzać dom do żądanej temperatury, co w przypadku awarii głównego źródła jest kluczową cechą. Nikt nie chce przecież mieć zimno w domu w okresie mrozów.

Ogrzewanie na podczerwień jest jedynym systemem na rynku, który można w łatwy sposób rozbudować. Po zapoznaniu się z działaniem folii grzewczych okaże się, że zajdzie racjonalna potrzeba zainstalowania ich w innych pomieszczeniach. Przewagą tego rozwiązania jest niezależność każdego ogrzewanego pokoju. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować system grzewczy na podczerwień w drugim pokoju lub na przykład na poddaszu. W ten sposób można budować ogrzewanie na podczerwień w naszym domu małymi krokami, co dla wielu osób jest bardziej atrakcyjne niż robienie wielkiego remontu całego domu.

Bezpieczeństwo w ogrzewaniu? Jakie bezpieczeństwo?

Posiadając standardowe ogrzewanie w postaci kotła na węgiel, biomasę lub gaz możemy założyć, że są to pewne i sprawdzone rozwiązania. Dotychczas można było tak założyć, ponieważ każdy wiedział, że czego jak czego, ale w Polsce węgla nie zabraknie. Ostatnie miesiące pokazują, że założenie to jest w najlepszym przypadku nie do końca realne. Ceny węgla i pelletu biją takie rekordy, że rząd zdecydował się na uruchomienie programu dopłat dla węgla. Nie lepiej jest też z gazem, którego ceny również poszybowały w górę w ostatnich miesiącach, a na nowe przyłączenie trzeba czekać do przyszłego roku.

Obecna sytuacja pokazuje dobitnie jak bardzo wrażliwi na wahania cen surowców są indywidualni odbiorcy. Energia elektryczna również drożeje, ale od paliw kopalnych odróżnia ją sposób produkcji. Energię elektryczną jesteśmy w stanie pozyskać z kilku źródeł – włączając w to elektrownie atomowe w przyszłości, co zabezpieczy nas jako odbiorców końcowych na całe dekady. Ponadto, prąd może być pozyskiwany poprzez wykorzystanie fotowoltaiki.

Wszystko to prowadzi do wniosku, że ze wszystkich dostępnych źródeł ciepła, to prąd jest najbardziej stabilny. Elektryczne ogrzewanie na podczerwień jest wybierany przez osoby, które chcą zabezpieczyć swoja przyszłość, żeby już teraz móc spać spokojnie nie martwiąc się o to czy następnej zimy będzie wystarczy dla wszystkich pelletu, węgla lub czy gaz będzie płynął do naszego kotła. Folie grzewcze, to ogrzewanie, które nie generuje kosztów, jak to możliwe? Szczegóły w tekście pt. „Porównanie folii grzewczych – czym się różnią?“.

Zobacz jak prosty jest montaż folii grzewczej w jednym pomieszczeniu na przykładzie domu modułowego: