Które ogrzewanie elektryczne jest najbardziej wydajne i bezpieczne? Jeśli właśnie modernizujesz system ogrzewania, by podnieść komfort cieplny, i zastanawiasz się jednocześnie jak zmniejszyć rachunki za prąd, czytaj dalej! Na pewno zainteresuje Cię temat ogrzewania elektrycznego. Zatem, co wybrać: tzw. „panele na podczerwień”, czy ogrzewanie konwekcyjne, stosując znane od dawna rozwiązanie takie jak grzejnik konwektorowy? A czy panel grzewczy jest oszczędny? Sprawdźmy!
Poniższy tekst dotyczy głównie domów, mieszkań i lokali usługowych z ograniczoną modernizacją, gdy wymiana ogrzewania musi być możliwie najprostsza. Temat bardziej swobodnego doboru ogrzewania w starym domu po termomodernizacji poruszyliśmy już w artykule: „Jakie ogrzewanie do starego domu po termomodernizacji?”.
Co to jest ogrzewanie konwekcyjne?
W ogrzewaniu konwekcyjnym stosuje się grzejniki o specjalnej budowie, które zasysają zimne powietrze dołem, a górą wypuszczają powietrze ogrzane. Może być to grzejnik zasilany wodą – kaloryfer – jak również elektryczny grzejnik konwektorowy. Powszechnie znane ogrzewanie centralne jest ogrzewaniem konwekcyjnym. Również grzejniki zasilane przez pompę ciepła są ogrzewaniem konwekcyjnym.
Jak działa grzejnik konwektorowy?
W elektrycznych grzejnikach konwektorowych powietrze przechodzi przez specjalną grzałkę. Grzejnik konwektorowy wyposażony jest w wymiennik ciepła, który jest na ogół zbudowany z miedzianych rurek okrytych miedzianą lub aluminiową płytką. Wydaje się to bardzo prostą formą ogrzewania i w istocie taką jest. Jednak takie ogrzewanie konwekcyjne niestety nie jest pozbawione wad:
- Grzejnik konwektorowy „wyrzuca” z siebie ciepłe powietrze górą. Jest ono lżejsze, dlatego kieruje się ku górze i – niestety – tam właśnie gromadzi najwięcej ciepła. Zanim pomieszczenie będzie dostatecznie ogrzane i poczujemy to siedząc bliżej podłogi, musi dojść do wyprodukowania dużej ilości ciepłego powietrza, i czasem trwa to bardzo długo.
- W związku z tym, że powietrze ucieka ku górze, fruną z nim cząsteczki kurzu i roztocza, którymi potem oddychamy. Zdrowa osoba początkowo być może nie będzie dostrzegać tej niedogodności, ale alergicy zdecydowanie tak. W dodatku cząsteczki kurzu przelatują tuż obok grzałki rozgrzanej do bardzo wysokiej temperatury i ulegają przypaleniu. W efekcie powstają nowe związki chemiczne, które mogą oddziaływać drażniąco na śluzówkę układu oddechowego także ludzi bez alergii.
- Ogrzanie pomieszczenia trwa długo, jednak po wyłączeniu grzejnika ochładza się ono dość szybko, bo większość ciepła kumuluje się w powietrzu, które najszybciej ucieka z pomieszczenia przez wszelkie nieszczelności.
Grzejniki tego typu są co prawda tanie w zakupie, jednak w użytkowaniu – niekoniecznie. Jak mają się do tego panele grzewcze na podczerwień?
Co to jest ogrzewanie podczerwienią?
Tak zwane „ogrzewanie na podczerwień” to proces, w którym rozgrzany materiał o szczególnych właściwościach fizycznych staje się źródłem fal podczerwieni oddziałujących na dużą odległość. Fale podczerwieni napotykając na ciało stało, czyli na przykład naszą skórę, zamieniają się z powrotem w energię cieplną. Są sposobem na przenoszenie ciepłą z pominięciem powietrza. To dzięki nim ciepło dociera do nas ze Słońca i jest odczuwalne nawet w zimny dzień, i pokonuje kosmos wypełniony próżnią.
Pierwszym powszechnie znanym ogrzewaniem na podczerwień były piece kaflowe. Dziś tę funkcję pełnią różne urządzenia elektryczne: folie grzewcze umieszczone pod panelami podłogowymi, które mają zbliżone właściwości do płytek, maty grzewcze pod płytkami, oraz panele grzewcze.
Co ważne, panel na podczerwień da nam poczucie ciepła niemal natychmiast po jego włączeniu i działa na odległość. Jeden panel grzewczy obejmie swoim działaniem pomieszczenie od 6 do 20 m2 i kubaturze od 15 do 50 m3. Ma kilka bardzo istotnych korzyści:
- Ciepło produkowane przez panele grzewcze absorbowane, a potem oddawane jest przez meble, ściany, różne przedmioty, a nawet ludzi. Dzięki temu przestrzeń nie tylko szybciej się ogrzeje, ale również o wiele wolniej ochłodzi, nawet po wyłączeniu panelu.
- Panel na podczerwień nie powoduje ruchu powietrza, dzięki czemu kurz i roztocza nie zaczynają fruwać w przestrzeni, w której oddychamy. Jest to ważne dla zdrowia wszystkich, a dla komfortu alergików – szczególnie.
Panele grzewcze na podczerwień mają różne rozmiary i bardzo łatwo dobrać je do wielkości pomieszczenia. Mogą stanowić zarówno główną, jak i dodatkową formę ogrzewania w domu.
Więcej o najlepszych miejscach na montaż panelu grzewczego pisaliśmy w artykule: „Panel grzewcze – gdzie zamontować? Przykłady”.
Grzejnik konwektorowy czy panel grzewczy – co bardziej się opłaca?
Drobiazgowe porównanie wstępnie wskazuje na to, że to właśnie panele grzewcze są lepszą i bardziej wydajną formą ogrzewania. Warto również zwrócić uwagę na koszty, by ostatecznie móc zdecydować, który z tych sposobów będzie bardziej odpowiedni do poszczególnych domów.
Koszty zużycia prądu w przeliczeniu na kilowatogodziny wyglądają w obu przypadkach podobnie. Jednak grzejniki konwekcyjne najczęściej dostępne są z mocą 2000 W, a to już generuje wyższe zużycie prądu, niż nawet duży panel grzewczy o mocy 1000 W, który jest w stanie ogrzać dwudziestometrowe pomieszczenie. Do tego dochodzi kilka istotnych zmiennych:
- Grzejnik konwekcyjny pomieszczenie ogrzewa dłużej, ale szybciej się ono wychładza po wyłączeniu ogrzewania. Czas jego pracy zazwyczaj musi być dłuższy, by w domu panowało przyjemne ciepło.
- Panel grzewczy nie powoduje, że powietrze umyka do góry. Dzięki temu efektywność ogrzewania odczuwalna jest niemal od razu po uruchomieniu paneli. W dodatku ciepło utrzymuje się w domu nawet po ich wyłączeniu, bo oddają je przedmioty i osoby, które znajdowały się zasięgu paneli.
Finalnie okazuje się, że to zdecydowanie panele grzewcze są tańsze i bardziej efektywne. Nie bez znaczenia jest również wpływ ogrzewania na zdrowie i komfort przebywania w domu. A tutaj panele na podczerwień nie mają sobie równych – oddychamy czystym i przyjemnym powietrzem.
Bieżąca oferta paneli grzewczych dostępna jest tutaj.
Sprawdź też artykuł: „Panele grzewcze – koszt użytkowania”.