Smart home – luksus czy oszczędność?

Na pytania dotyczące smart home odpowiada pan Wojciech Jankowski, ekspert FIBARO, związany od wielu lat z branżą inteligentnych urządzeń. W domach wyposażonych w instalację fotowoltaiczną, sterowanie roletami, bramą, wilgotnością powietrza, kamerami czy oświetleniem, system FIBARO może jednocześnie sterować ogrzewaniem Heat Decor.

Czym jest inteligentny dom?

Nie ma jednej definicji inteligentnego domu. My sami w naszej grupie zastanawiamy się często, czy ten mityczny smart home w ogóle istnieje. Dla każdego pod definicją inteligentnego domu może kryć się tak naprawdę coś innego. Dlatego my nie próbujemy wyjaśniać, czym jest smart home, ale pokazujemy bardziej różne przykłady, jak różne osoby w różnych częściach świata budują swoje automatyczne, inteligentne domy.

Czy warto instalować w domu inteligentne urządzenia?

Oczywiście, że tak. I to z kilku przyczyn. Jeszcze 20 lat temu wszyscy utożsamialiśmy inteligentny dom wyłącznie z pojęciem komfortu lub wygody. Czyli dzięki zamontowaniu inteligentnych urządzeń zyskiwaliśmy możliwość sterowania nimi, głównie oświetleniem, za pośrednictwem aplikacji, z każdego miejsca na Ziemi. Po kolejnej dekadzie użytkownicy zrozumieli, że smart home oznacza przede wszystkim bezpieczeństwo i zabezpieczenie przed różnymi niepożądanymi zjawiskami, np. zalaniem czy pożarem. A dzisiaj inteligentny dom ma nam przede wszystkim zapewnić oszczędności.

Czy w przypadku awarii zasilania można korzystać z domu zarządzanego przez aplikacje?

Tak. Jeśli centrala jest podłączona do awaryjnej baterii, takiego zminiaturyzowanego akumulatora, w przypadku braku zasilania, centrala dalej będzie funkcjonowała, a my dalej będziemy mogli korzystać z jej funkcjonalności. HubPowerBank, o którym wspominam, to także przenośny router GSM. Więc jeśli włożymy do niego kartę SIM, stworzy on nam także w naszym domu dodatkową sieć WiFi. Może to być dla centrali zarówno sieć priorytetowa, jak i zapasowa.

Które urządzenia w nowoczesnym domu mogą być zastąpione przez inteligentne już teraz, a które w przyszłości?

Dzisiaj wszystko może być smart. Kluczowe jest jednak to, aby wszystkie urządzenia były kompatybilne z jednym systemem i żeby można było nimi sterować z poziomu jednej aplikacji.

Czy rozwiązania Fibaro integrują wszystkie dostępne inteligentne urządzenia?

Wszystkie to pojęcie bardzo ogólne. Nasze centralki wspierają protokoły bezprzewodowe Z-Wave, ZigBee, drogi radiowe Nice (jedno- i dwukierunkową) oraz elero. Dlatego wykorzystujemy w nich różne częstotliwości. One także mogą różnić się w zależności od terytorium, na terenie którego są wykorzystywane. Dla przykładu w USA mamy do czynienia z taką samą siecią Z-Wave, ale wykorzystującą inną częstotliwość niż w Europie.

Co wyróżnia rozwiązania Fibaro na tle innych? Dla kogo są przeznaczone?

Nasze produkty są uniwersalne, ale zdecydowanie najczęściej są stosowane w rozwiązaniach rezydencjonalnych, to znaczy w mieszkaniach i domach. Ponieważ nasze urządzenia są bezprzewodowe, można je wykorzystać na każdym etapie budowy czy już samego mieszkania w danej nieruchomości i co ważniejsze możemy je później bezproblemowo rozbudowywać, nie ingerując w żaden sposób w infrastrukturę budynku.

Jak zarządzanie ogrzewaniem przez aplikację zmniejsza jego koszty?

Mamy przede wszystkim możliwość stworzenia wielostrefowego ogrzewania w rozsądnej cenie. Jeśli zastosujemy optymalną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, skorzystamy z harmonogramów ogrzewania czy trybu wakacyjnego, wtedy nasze oszczędności na kosztach ogrzewania mogą wynieść nawet do 37%, zgodnie z naszymi estymacjami.

Jak inteligentne sterowanie domem jest zabezpieczane przed cyberprzestępczością?

Komunikacja jest szyfrowana, więc wszelkie połączenia są bezpieczne. Aby otrzymać certyfikat Z-Wave, trzeba spełnić szereg wymogów dotyczących bezpieczeństwa. Nie każdy producent przechodzi przez te testy.

Jakie są aktualne trendy w budowie inteligentnych domów?

Dzisiaj w Polsce użytkownicy chcą sterować swoim domem lub mieszkaniem w najbardziej wygodny dla nich sposób. To znaczy sterować głosowo lub za pomocą gestów. Sterowanie za pomocą pilotów dalej będzie najpopularniejszym sposobem sterowania różnymi urządzeniami, ale alternatywne metody będą zyskiwały coraz większą popularność.

Czy rozwój sztucznej inteligencji coś znacząco zmieni w zarządzaniu domem?

Tak. Nasz dom będzie szybko uczył się naszych zachowań behawioralnych i aplikacja sama nam będzie podpowiadała, co powinniśmy zrobić w naszych domu, aby on w jak największym stopniu spełnił nasze oczekiwania.

Czy budynek wielorodzinny lub biurowy też może zostać wyposażony w rozwiązania Fibaro?

Oczywiście, że tak. Każde urządzenie niebateryjne w naszym systemie jest nie tylko odbiornikiem sygnału, ale także nadajnikiem, więc przestrzeń w naszym przypadku nie stanowi żadnej przeszkody.

Dziękujemy za odpowiedzi!

Więcej o zagadnieniach związanych z inteligentnym domem przeczytasz w artykule: „Koszt ogrzewania Smart Home”.