Wodne ogrzewanie podłogowe czy folia grzewcza pod wylewką? Jaka podłogówka?

Wybór ogrzewania domu jest kluczowy dla naszego komfortu i wygody. Nowoczesne technologie grzewcze dają nam szeroki wachlarz jeśli chodzi o źródło ciepła, ale niemniej ważny jest sposób rozprowadzania ciepła. Obecnie coraz częściej wybieramy ogrzewanie podłogowe i stajemy przed dylematem: jaka podłogówka będzie najlepsza – wodne ogrzewanie podłogowe czy folia grzewcza pod wylewką? Jakie są różnice między nimi? Które rozwiązanie wybrać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Wodne ogrzewanie podłogowe czy folia grzewcza pod wylewką? Pytanie to często pojawia się w grupach na Facebooku oraz forach internetowych związanych z remontami. Zarówno wodne ogrzewanie podłogowe oraz folia grzewcza pod wylewką mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników, którym nie można odmówić zaangażowania w temat. Wybór odpowiedniego ogrzewania podłogowego jest kluczowy dla komfortu i wygody domowników, co – nomen omen – podgrzewa tylko atmosferę. Folia grzewcza pod wylewką jest rozwiązaniem, które co prawda dla wielu wciąż jest nowinką, jednak coraz częściej pojawia się jako główne lub dodatkowe źródło ciepła w domu lub mieszkaniu.

Na temat opłacalności ogrzewania elektrycznego względem dotąd popularnego w Polsce ogrzewania węglem pisaliśmy w tekście pt. „Cena węgla w 2022 nadal rośnie. Ogrzewanie elektryczne tańsze niż ogrzewanie węglem”.

Wybór ogrzewania podłogowego powinien być poprzedzony dokładnymi kalkulacjami ostatecznej opłacalności danej technologii. W kalkulacje te zazwyczaj wliczamy wyłącznie koszt inwestycyjny, co w przypadku folii grzewczej pod wylewką stawia ją zdecydowanie w lepszym położeniu niż wodne ogrzewanie podłogowe. Trzeba jednak pamiętać o późniejszych kosztach eksploatacyjnych. Te mogą wyglądać różnie, ponieważ w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego musimy pamiętać o kosztach ewentualnych napraw wynikających na przykład ze zużycia materiału. Wybieramy więc taki system grzewczy, który będzie gwarantował trwałość na dziesiątki lat.

Co to jest wodne ogrzewanie podłogowe?

Jest to system, który w Polsce jest obecnie najbardziej popularny, ale czy to znaczy, że jest lepszy i bardziej opłacalny? Pod podłogą montuje się sieć rurek, w których płynie ciepła woda ogrzewająca pomieszczenie. Popularność wodnego ogrzewania podłogowego wynika z jego dostępności, ponieważ podłogówka ta jest szeroko znana instalatorom oraz klientom. Stąd przeświadczenie, że wodne ogrzewanie podłogowe jest sprawdzonym rozwiązaniem w domach.

Wodna podłogówka jest systemem, którego bezawaryjność zależy od prawidłowego montażu. Świadczą o tym liczne porady, które można znaleźć w Internecie na temat poprawnego montażu ogrzewania podłogowego. Woda, która krąży pod podłogą jest ogrzewana przez źródło ciepła jakim może być kocioł na paliwo stałe lub pompa ciepła. Woda oddaje ciepło do podłogi, która następnie staje się grzejnikiem płaszczyznowym, który ogrzewa pomieszczenie. Założenie wodnego ogrzewania podłogowego jest dokładnie takie samo, jak w przypadku kaloryferów. Różnica polega na innej konstrukcji.

Wodne ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

Wybierając technologię grzewczą, musimy zdawać sobie sprawę, że nie ma rozwiązania idealnego. To co dla jednych może być zaletą wodnego ogrzewania podłogowego, dla innych może być wadą. Wśród zalet wodnego ogrzewania podłogowego wymienić zatem można:

  • Możliwość zmiany źródła ciepła bez wymiany instalacji
  • Podłoga tworzy jeden wielki grzejnik akumulując ciepło
  • Oszczędne ogrzewanie – wodna podłogówka rozgrzewa się do temperatury 35 – 55⁰C
  • Wodne ogrzewanie podłogowe porusza powietrze w mniejszym stopniu niż standardowe grzejniki

Pisząc o zaletach ogrzewania nie można zapomnieć również o wadach:

  • Wysokie koszty instalacji, szczególnie w starym budownictwie
  • Usuwanie ewentualnej awarii wiąże się z zerwaniem części podłogi lub wykuciem jej
  • Występuje ryzyko zalania podłogi w przypadku awarii
  • Skomplikowany montaż, który może wpłynąć na komfort oraz koszty ogrzewania podłogowego
  • Dodatkowe koszty eksploatacji w postaci okresowych przeglądów
  • Praktycznie brak możliwości samodzielnego montażu ogrzewania podłogowego

Jakie wady i zalety ma folia grzewcza pod wylewką?

Folia grzewcza pod wylewką jest systemem ogrzewania podłogowego, który używa promieniowania podczerwonego. Emitowane jest ono na matrycy węglowo – grafitowej, na której zachodzi zjawisko oporu elektrycznego. I to właśnie ono odpowiada za promieniowanie, które nas ogrzewa. A czym jest promieniowanie podczerwone? Jest promieniowaniem, które wszyscy doskonale znamy, ponieważ dociera do nas prosto ze Słońca. Odbieramy je jako promienie słoneczne i wydaje nam się, że to one dostarczają ciepło do Ziemi, ale w rzeczywistości to właśnie promieniowanie podczerwone za to odpowiada.

Tak jak pisaliśmy wcześniej, każdy system grzewczy ma swoje ciemne i jasne strony. Żaden nie jest idealny, ale z pewnością może się zbliżyć do ideału. Folia grzewcza pod wylewką, to rozwiązanie, które w tym względzie nie odróżnia się od wodnej podłogówki. Wśród wad tego rozwiązania możemy znaleźć:

  • Nie przygotuje cwu, czyli ciepłej wody użytkowej
  • Wymaga dobrej izolacji termicznej domu
  • Brak możliwości przemeblowania pomieszczenia – pod meblami przylegającymi do podłogi nie montuje się folii grzewczej

Skoro poznaliśmy wady folii grzewczej pod wylewką, to skupmy się na zaletach tego rozwiązania:

  • Niskie koszty inwestycyjne
  • Nie wymaga przeglądów
  • Bezawaryjność – w folii grzewczej pod wylewką nie ma się co zepsuć
  • Nie wymaga przeglądów
  • Jest ogrzewaniem na całe życie
  • Istnieje możliwość samodzielnego montażu folii grzewczej
  • Podczerwień nie unosi kurzu ani roztoczy
  • Równomiernie rozprowadza ciepło po całym pomieszczeniu

Co z tą ciepłą wodą?

Cwu, czyli ciepła woda użytkowa to po dostarczaniu ciepła do domu, najważniejszy element wpływający na komfort domowników. Systemy grzewcze wykorzystujące wodne ogrzewanie podłogowe mogą ją przygotować, a systemy oparte o folie grzewcze nie mają takiej możliwości. Nie oznacza to jednak, że ogrzewanie na podczerwień jest nieopłacalne z tego względu. Przygotowanie ciepłej wody użytkowej w bojlerze lub wykorzystując do tego niewielka pompę ciepła jest na tyle tanie, że folie grzewcze pod wylewką nadal pozostają opłacalnym wyborem.

Temat pomp ciepła i ich zastosowania do przygotowywania ciepłej wody użytkowej poruszaliśmy w tekście pt. „Pompa ciepła do cwu – rodzaje, działanie i koszt”.

Wodne ogrzewanie podłogowe czy folia grzewcza – cechy wspólne

Folia grzewcza pod wylewką oraz wodne ogrzewanie podłogowe mimo ogromnych różnic, które leżą u samych podstaw, mają pewne wspólne cechy. W obu systemach zalecane jest nie stawianie mebli bezpośrednio na podgrzewanej podłodze. W przypadku folii grzewczej pod wylewką wynika to z kwestii bezpieczeństwa. Promieniowanie odbite od mebla mogłoby doprowadzić do przegrzania się izolacji znajdującej się poniżej folii. Ponadto w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego oraz folii grzewczej występuje argument oszczędności ciepła – po co mamy ogrzewać powierzchnię, której i tak nie używany oraz, która nie będzie nas ogrzewała? Z tego powodu w obu rozwiązaniach powinno zastosować się meble na nóżkach.

Folia grzewcza pod wylewką na całe życie?

Wyobraźmy sobie, że za 20 lat instalacja grzewcza wymaga naprawy.

W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego będzie wiązało się to przynajmniej zerwaniem podłogi albo nawet z kuciem wylewki. Takie przypadki nie są wcale odosobnione.

Na zachodzie Europy istnieją firmy, które profesjonalnie zajmują się naprawą wodnego ogrzewania podłogowego, a konkretniej wyciekami. Skuwanie podłogi, to dla każdego domu jest swoiste „harakiri”. Koszt naprawy rośnie, a wraz z nim znika zadowolenie i komfort mieszkańców. Wodne ogrzewanie podłogowe w tym względzie nie ma taryfy ulgowej dla nikogo więc jeśli dojdzie do awarii, to trzeba się liczyć z ryzykiem sporych trudności i kosztów.

A teraz wyobraźmy sobie, że naprawy wymaga nasza folia grzewcza pod wylewką. W tym miejscu powinna pojawić się pustka, ponieważ do takiej sytuacji nigdy nie dojdzie. Dlaczego? Z prostej przyczyny – w systemach grzewczych na podczerwień nie ma części mechanicznych, które mogłyby ulec zużyciu lub awarii. Ideą tej technologii jest również prostota i to ona sprawia, że systemem ten zdobywa coraz większą popularność wśród właścicieli domów.

Jaka podłogówka – podsumowanie

Zarówno folia grzewcza pod wylewką jak wodne ogrzewanie podłogowe to technologie ogrzewania płaszczyznowego, które z podłogi tworzy jeden wielki grzejnik. Oba systemy mają wiele cech wspólnych ze względu na wykorzystywanie podłogi. W obu przypadkach nie zaleca się stosowania dywanów i wykładzin, ponieważ nie przepuszczą ciepła. Folia grzewcza pod wylewką posiada mniejsze straty energii w czasie jej przesyłania, a kontrola temperatury jest bardziej precyzyjna niż w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego. Folia grzewcza na podczerwień, która zamontowana jest pod wylewką daje też większe możliwości w zastosowaniu podłóg, którymi mogą być:

  • Płytki ceramiczne
  • Okładziny kamienne
  • Drewno klejone
  • Podłogi warstwowe pływające
  • Panele laminowane
  • Panele winylowe
  • Wykładziny dywanowe
  • Wykładziny PCV
  • Posadzki żywiczne

O foliach grzewczych pod wylewkę można dowiedzieć się więcej w tekście pt. „Folia grzewcza pod wylewkę i płytki oraz dowolne podłogi”.

Wybór między folią grzewczą na podczerwień, a wodnym ogrzewaniem podłogowym nie jest z pewnością łatwy i wymaga porządnego przemyślenia. Folie grzewcze na podczerwień są rozwiązaniem, które w przyszłości może stać się standardem w polskich domach. Skąd ta pewność? Ponieważ to prąd elektryczny jest przyszłością i wykorzystanie go do ogrzewania domów  w sposób komfortowy i ekologiczny jest pierwszym krokiem do tej przyszłości. Tanie ogrzewanie prądem nie jest już temat, na który spoglądamy pobłażliwym okiem. Jest to technologia, która coraz częściej będzie gościć pod naszymi dachami, a wzrost popularności tego systemu jest najlepszym dowodem na zasadność powyższego twierdzenia.

Źródła:
Facebook, kb.pl, instalacjebudowlane.pl