Ogrzewanie podczerwienią, a zdrowie – to temat, który zaczął się na długo przed pojawieniem się inteligentnego ogrzewania foliami grzewczymi. Podczerwień od dziesięcioleci wykorzystywana jest w medycynie. Sto lat temu, gdy w domach bogatych mieszczan królowały piece kaflowe, to właśnie podczerwień przenosiła ciepło z kafli na domowników. A od milionów lat promieniowanie podczerwone dociera na Ziemię wraz z promieniami Słońca.
W słonecznych promieniach uwielbiają wygrzewać się jaszczurki i koty. Oraz ludzie! W zimowy dzień na narciarskim stoku to właśnie podczerwień odczuwamy na twarzy jako ciepło, gdy tylko zaświeci Słońce. Grzeją nas wtedy same promienie, a nie nagrzane powietrze – podobnie jak w przypadku włączonych folii grzewczych.
Szeroka rodzina fal elektromagnetycznych
Co przychodzi pierwsze na myśl, gdy słyszymy nazwę „fale elektromagnetyczne”? Może nadajnik radiowy? Albo mikrofalówka? Oba te urządzenia działają dzięki falom elektromagnetycznym, ale… z pewnością nie chcielibyśmy być ogrzewani nadajnikiem radiowym ani mikrofalówką, prawda?
Dowiedz się więcej na temat ogrzewania na podczerwień z naszego tekstu pt. „Panele grzewcze na podczerwień – dyskretne źródło ciepła„.
Podczerwień to również fala elektromagnetyczna. Rzecz w tym, że fale elektromagnetyczne, podobnie jak pierwiastki, z których zbudowany jest świat, mają bardzo dużo odmian i każda z nich ma inne właściwości. Spójrzmy:

Ogrzewanie podczerwienią - ale którą?
Sama podczerwień dzieli się na trzy rodzaje i każdy z nich ma inne zastosowanie:
- Bliska podczerwień (ang. near infrared, NIR) to zakres 0,8−2,5 μm. Zastosowanie: noktowizory.
- Średnia podczerwień (ang. mid infrared, MIR) to zakres 2,5−25 μm. Zastosowanie: światłowody (np. do internetu).
- Daleka podczerwień (ang. far infrared, FIR) to zakres 25−1000 μm. Zastosowanie: ogrzewanie i medycyna.
Folie grzewcze są tak skonstruowane, by emitować daleką podczerwień. Dzieje się to w wyniku oporu prądu w materiale będącym w przybliżeniu ciałem idealnie czarnym. Takim materiałem jest czysty węgiel, z którego zbudowana jest supercienka matryca grzewcza nadrukowana na folię grzewczą. Daleką podczerwień emituje również wolfram stosowany zarówno w grzejnikach na podczerwień, jak i… tradycyjnych żarówkach. Tak! Nie tak dawno, mieszkając z tradycyjnymi żarówkami nad głową, powszechnie stosowaliśmy ogrzewanie podczerwienią a zdrowie nasze nie doznawało bynajmniej uszczerbku z tego powodu. Wręcz przeciwnie – o czym napiszemy dalej.
Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie w medycynie
Regularne naświetlanie promiennikami podczerwieni emitującymi daleką podczerwień jest zalecane, by osiągnąć następujące korzystne dla zdrowia efekty:
- Poprawa krążenia krwi – to podstawowy wpływ dalekiej podczerwieni na organizm przekładający się na kolejne korzyści.
- Uwolnienie ciała od toksyn – po intensywnym treningu fizycznym lub w wyniku stanów zapalnych w naszym ciele pojawiają się substancje, które nie powinny w nim zostawać. Szybkość, z jaką zostaną usunięte, zależy od krążenia krwi w danym miejscu ciała.
- Rozluźnienie ciała – ciepło docierające głębiej w ciało sprawia, że mimowolnie zmniejszamy napięcie mięśni wywołane w reakcji obronnej na stres, uraz czy chorobę, a to ma kolejne prozdrowotne skutki.
- Zmniejszenie stresu – odprężenie na poziomie ciała sprawia, że również nasz umysł i emocje się uspokajają. Tak! Podnosi się subtelnie nasz poziom dobrostanu psychicznego i możemy tego doświadczać codziennie.
- Zmniejszenie bólu – głębokie rozgrzewanie zmniejsza też niektóre z dolegliwości bólowych związanych z obecnością w ciele toksyn lub napięciem.
- Stymulowanie metabolizmu – odprężone i dobrze ukrwione ciało lepiej radzi sobie z przemianą materii, co ma szczególne znaczenie dla osób dbających o dietę.
Czy powinniśmy mieć zatem opory wobec ogrzewania się podczerwienią? Wręcz przeciwnie! Obecność tego promieniowania w naszym codziennym życiu, szczególnie w sytuacji, gdy dużo czasu spędzamy w pomieszczeniach lub w okresie zimowym – staje się jednym z kluczowych czynników wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie.
W przeciągu ostatniej dekady rozwijają się usługi terapii podczerwienią poprzez zastosowanie komór leczniczych, saun na podczerwień, tuneli wygrzewających czy leżaków na podczerwień. Zetkniemy się z nimi praktycznie w każdym nowoczesnym ośrodku SPA & Wellness.
Ogrzewanie na podczerwień stosowane jest również bardzo często do rehabilitacji i regeneracji tkanek mięśniowych zwłaszcza w świecie sportowców, którzy nagminnie narażeni są na kontuzje.
Podczerwień w rehabilitacji
Działanie podczerwieni wykorzystywane jest w różnych procesach leczenia i rehabilitacji organizmu. Promieniowanie podczerwone wnika przez naszą skórę aż do komórek tkanki podskórnej na głębokość od kilku milimetrów do maksymalnie 4 cm, zależnie od jego intensywności. Działanie podczerwieni poprawia krążenie limfatyczne i krążenie krwi, co zwiększa zaopatrzenie organizmu w substancje odżywcze i aktywizuje układ immunologiczny odpowiedzialny za zwalczanie chorób.
Wnikanie podczerwieni w skórę i tkanki człowieka.
- Promieniowanie podczerwone
A- Naskórek
B- Skóra właściwa
C- Tkanka podskórna
Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie roślin i zwierząt
Co ciekawe, pozytywny wpływ podczerwieni na zdrowie nie ogranicza się bynajmniej do ludzi. W produkcji rolnej coraz częściej wprowadza się systemy grzewcze na podczerwień do stymulowania roślin poprzez ogrzewanie podczerwienią szklarni lub podgrzewanie ziemi, w której rosną rośliny. W hodowli zwierząt ogrzewanie na podczerwień stosowane jest najczęściej w systemach podłogowych mających na celu poprawę przyrostu naturalnego zwierząt oraz uwolnienie pomieszczeń od grzybów i pleśni.
Także nasz domowy mruczek czy pieseł oraz rośliny w doniczkach będą miały się lepiej żyjąc w pobliżu źródła dalekiej podczerwieni.
Zdrowsze powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych podczerwienią
Oprócz bezpośredniego wpływu podczerwieni na nasze ciało warto przyjrzeć się bliżej jak wpływa ono na jakość powietrza w pomieszczeniach. W odróżnieniu od klasycznych źródeł ciepła ogrzewanie podczerwienią:
- nie wywołuje tzw. konwekcyjnych ruchów powietrza odpowiedzialnych za unoszenie kurzu, drobnoustrojów i roztoczy;
- nie przypala kurzu, bo nie pracuje na wysokich temperaturach, w których mogą powstawać potencjalnie niebezpieczne związki;
- zachowuje optymalną wilgotność powietrza.
Te atuty występują zarówno w przypadku płaszczyznowego ogrzewania podczerwienią czyli podłogówki, systemów ściennych i sufitowych, jak i w przypadku grzejników na podczerwień.

Zastosowanie ogrzewania podczerwienią w budownictwie mieszkaniowym
W budownictwie mieszkaniowym ogrzewanie na podczerwień stosowane jest obecnie jako:
- dyskretne ogrzewanie podłogowe folią grzewczą pod podłogami pływającymi oraz pod wylewką i płytkami;
- ogrzewanie ścienne i sufitowe folią grzewczą;
- w formie paneli na podczerwień umieszczanych na ścianach, które pełnią również rolę dekoracyjną;
- jako folia grzewcza pod lustrem zapobiegająca jego zaparowaniu i będąca opcjonalnie stałym źródłem ciepła.
Zastosowanie folii grzewczych na podczerwień Heat Decor pod różnymi rodzajami podłóg stało się prostsze i trwalsze dzięki ich wyspecjalizowaniu:
Zastanawiasz się nad zainwestowaniem w system grzewczy na podczerwień? Dowiedz się jakie są wady i zalety tego rozwiązania z naszego tekstu pt. „Ogrzewanie podłogowe w sypialni – wady i zalety„.
Ogrzewanie podczerwienią stosuje się również w budynkach publicznych, takich jak kościoły, przedszkola, hale sportowe i sale koncertowe.
ZOBACZ, JAK DZIAŁA FOLIA GRZEWCZA