Jakie ogrzewanie dla starszej osoby będzie wygodne i zdrowe?

Zmieniająca się technologia grzewcza sprawia, że coraz chętniej korzystamy z technologii, które są minimalnie angażujące. Osoby młode nie boją się podążać za nowymi trendami, ale inaczej jest z osobami, które są przyzwyczajone do starego typu ogrzewania. W tym tekście postaramy się pokazać, jakie ogrzewanie dla starszej osoby będzie wygodne i zdrowe. Zebrane argumenty ułatwią przekonanie seniora do zmiany.

Choć Polska czynnie uczestniczy we wprowadzaniu w życie unijnej polityki zawartej w „Europejskim Zielonym Ładzie” poprzez różnego rodzaju dotacje i ulgi na wymianę systemu grzewczego, to duża część społeczeństwa nadal korzysta z ogrzewania domu piecami starego typu. Szacuje się, że w Polsce wciąż jest ponad 3 mln gospodarstw domowych, które wciąż czekają na zmianę systemu ogrzewania z pieca węglowego na bardziej ekologiczny.

Brak nowoczesnego ogrzewania w domach zamieszkanych przez osoby starsze to nie tylko problem ekologii i tzw. „niskiej emisji” pyłów i dwutlenku węgla, ale także ich zdrowia. Musimy zdać sobie sprawę, że używanie pieców starego typu, do których trzeba ręcznie ładować opał, niesie ze sobą o więcej szkodliwych konsekwencji niż sam smog. Te skutki dotyczą szczególnie osób starszych, które wciąż zmuszone są do ręcznego noszenia opału.

Stary piec to problemy z kręgosłupem

Noszenie drewnawęgla, ekogroszku czy pelletu do pieców, które wymagają ręcznego ładowania paliwa, jest poważnym zagrożeniem dla kręgosłupa. Dla osób starszych codzienne noszenie węgla czy innego opału zimą stanowi duże obciążenie. W efekcie powtarzającego się przedźwigania kręgosłup z biegiem lat zaczyna coraz częściej odmawiać posłuszeństwa i dawać o sobie znać.

Problemy z urazami i schorzeniami kręgosłupa są nazywane przez lekarzy epidemią współczesności. Wśród ich przyczyn wymieniają:

  • siedzący tryb życia,
  • brak ruchu
  • oraz nadmierne obciążenie kręgosłupa.

Wszystkie te szkodliwe nawyki biorą się z zaniedbania oraz braku wiedzy na temat ich skutków, i nie są koniecznym towarzyszem wieku dojrzałego.

Lekarze wprost przyznają, że większość Polaków nie posiada elementarnej wiedzy na temat zagrożeń, jakie płyną z zaniedbań, a znane wśród specjalistów powiedzenie mówi, że „na choroby kręgosłupa pracujemy przez całe życie”. Objawy chorób i schorzeń zaczynają doskwierać w szczególnie w podeszłym wieku, kiedy noszenie ciężkich ładunków staje się szczególnie uciążliwe, a wręcz zupełnie wykluczone.

Mimo tego, że większość Polaków z grupy wiekowej 56-80 lat opowiada się za wprowadzeniem zakazu palenia węglem, to piece węglowe cały czas są źródłem ciepła w wielu domach osób z tej grupy. Dlatego jedną z kluczowych odpowiedzi na problemy z bólami kręgosłupa jest wybór odpowiedniego ogrzewania dla seniorów, ponieważ to oni w pierwszym rzędzie potrzebują zadbać o swoje zdrowie.

Jakie ogrzewanie dla starszej osoby będzie wygodne i zdrowe?

Wydawać by się mogło, że widok starszej osoby idącej z dwoma wiadrami węgla jest już archaizmem w polskich miastach i na polskiej wsi. Z biegiem lat, obraz ten można zobaczyć coraz rzadziej, ale wciąż jest obecny w polskich realiach. Inwestycja w ogrzewanie, które nie wymaga żadnej obsługi, to rozwiązanie idealne dla osób, które nie chcą mieć problemów z kręgosłupem w bliskiej i dalszej przyszłości .

Nowoczesna technologia nastawiona jest na upraszczanie naszego życia przez zautomatyzowanie czynności, które wcześniej człowiek musiał wykonywać własnoręcznie. A może same te czynności – dokładanie do pieca – są już zbędne? Konieczność ciągłego dostarczania opału odchodzi do lamusa na rzecz rozwiązań takich jak maty grzewcze i folie grzewcze na podczerwień.

Dzięki wykorzystaniu zjawiska oporu elektrycznego urządzenia te generują promieniowanie podczerwone, które ogrzewa wszystkie napotkane na swojej drodze obiekty. Prosta konstrukcja mat i folii grzewczych Heat Decor sprawia, że jest to technologia całkowicie bezobsługowa w eksploatacji, która idealnie sprawdzi się jako ogrzewanie dla seniorów. Zaletą ogrzewania elektrycznymi foliami na podczerwień jest to, że całkowicie wykluczają czynności obciążające kręgosłupy, takie jak noszenie opału czy wrzucanie go do podajnika pieca.

Zmiana systemu ogrzewania przyczyni się do poprawy samopoczucia, ponieważ podczerwień nie ogrzewa powietrza tak, jak robią to klasyczne systemy grzewcze. Emitowane przez folię grzewczą dalekie promieniowanie podczerwone (far infrared) oddziałuje bezpośrednio na człowieka, pobudzając krążenie i wpływając korzystnie na zdrowie.

Przeczytaj więcej w artykule:  Ogrzewanie na podczerwień a zdrowie.”

Zobacz film: „Jak działa ogrzewanie elektryczne na podczerwień?

Ile można dźwigać opału?

O schorzeniach kręgosłupa dowiadujemy się w momencie, kiedy zaczynają nas boleć plecy, ale lekarze twierdzą, że pojawienie się bólu jest ostatnim z symptomów chorób i schorzeń, które rozwijają się latami w naszej nieświadomości. Dlatego wśród sposobów na eliminowanie przyczyn tych schorzeń wymieniana jest przed wszystkim profilaktyka. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na konieczność ograniczenia dźwiganych nadmiernych ciężarów, ponieważ jest to jedna z podstawowych przyczyn późniejszych schorzeń kręgosłupa.

Żadne normy nie określają tego, ile człowiek może przenieść ciężarów. Jedynie przepisy BHP wprowadzają pojęcie podstawowych norm dźwigania dla pracowników:

  • 30 kg dla mężczyzn
  • 12 kg dla kobiet

Oznacza to, że każda kobieta może w bezpieczny sposób przenieść jednorazowo ciężar o wadze 12 kg, a każdy mężczyzna o wadze 30 kg. Wartości te oczywiście dotyczą osób, które są w wieku produkcyjnym i trudno bezpośrednio odnieść je do osób w wieku emerytalnym. Lekarze bowiem zakładają, że osoby starsze nie powinny w ogóle nosić ciężarów i zamiast tego winny zająć się ćwiczeniami usprawniającymi prace kręgosłupa. Noszenie worków z pelletem, drewna czy wiader z węglem z pewnością do nich nie należy.

Kocioł węglowy utrapieniem dla emeryta

Posiadanie pieca na ekogroszek wiąże się z koniecznością zakupu tego paliwa przed sezonem grzewczym. Odpowiednia ilość ekogroszku potrzebnego do ogrzania domu o powierzchni 150 m2 to około 4000 kg. Paliwo to jest pakowane w worki o wadze 25 kg każdy, więc proste obliczenia wskazują, że zimowy zapas to 160 worków.

Ciężko oszacować ile czasu potrwa ręczne przetransportowanie 160 worków, ale można być pewnym, że praca ta z pewnością będzie miała negatywne skutki dla kręgosłupa. Należy również pamiętać, że podane wyżej limity dotyczą osób młodszych – osoby w wieku emerytalnym powinny być w zasadzie wykluczone z noszenia ciężarów. Ogrzewanie dla starszej osoby nie może łączyć się z koniecznością schylania się po ciężary.

Teoria to jedno, a praktyka to drugie. Mimo wszelkich zagrożeń, jakie płyną z obciążania kręgosłupa, wciąż pozostajemy głusi na jego potrzeby. Badania przeprowadzone przez SW Research w 2016 roku pokazują, że ponad 90 proc. osób w wieku 60+ cierpi na bóle pleców, przy czym prawie połowa z nich odczuwa je codziennie. Autorzy badania zadali pytanie, kiedy pojawia się ból kręgosłupa:

  • Po dźwiganiu ciężkich rzeczy – 59,4 proc. osób
  • Po aktywności fizycznej – 45,7 proc. osób
  • W trakcie siedzenia – 44,6 proc. osób
  • Po stresującym dniu –23,6 proc. osób
  • W trakcie leżenia – 20,3 proc. osób

Z przedstawionych danych wynika, że to dźwiganie ciężarów jest momentem, w którym ból kręgosłupa nasila się najczęściej. Z tego powodu wymiana pieca na bezobsługowe ogrzewanie jest inwestycją, która ograniczy problemy z kręgosłupem. Jakie ogrzewanie dla starszej osoby przyniesie właśnie taki zbawienny dla kręgosłupa efekt? Na przykład folie grzewcze, które łatwo jest zainstalować bezpośrednio pod panelami podłogowymi, a także w ścianach lub w suficie, a do tego nie wymagają nawet serwisowania.

Ogrzewanie dla starszej osoby – i nie tylko!

Cały czas była mowa o osobach starszych, które cierpią na bóle kręgosłupa spowodowane między innymi noszeniem zbyt dużych ciężarów. Nie zapominajmy jednak, że na bóle pleców skarżą się osoby w praktycznie każdej kategorii wiekowej.

Na choroby kręgosłupa cierpi aż 25 proc. osób w wieku 45 – 50 lat w Polsce oraz tyle samo osób w wieku 65+. Dlatego także osoby czterdziestoletnie powinny zwrócić uwagę na swoje kręgosłupy i możliwie jak najszybciej zrezygnować z ogrzewania wymagającego noszenia ciężkich worków z ekogroszkiem, pelletem czy wiader z drewnem lub węglem. Każdy kolejny dźwigany ciężar może okazać się tym, od którego zaczną się duże problemy.

Przewagi ogrzewania na podczerwień

Rezygnacja z ogrzewania piecem na paliwo stałe jest dla wielu osób zmianą rewolucyjną. Warto uświadomić sobie zalety ogrzewania foliami grzewczymi na podczerwień:

  • Niski koszt inwestycji wpływa na obniżenie całościowych kosztów ogrzewania
  • Brak potrzeby serwisowania – w ogrzewaniu na podczerwień nie ma się co zepsuć, więc problem ogrzewania mamy z głowy na całe życie
  • Nie ma potrzeby dokładania węgla, ekogroszku czy peletu do pieca
  • Brak komina w domu
  • Więcej miejsca, bo kotłownia staje się kolejnym pomieszczeniem użytkowym po zdemontowaniu kotła, a pod oknami zwalnia się miejsce po kaloryferach
  • Spokojny sen, bo ogrzewanie na podczerwień jest całkowicie bezgłośne

Widzimy więc, że elektryczne ogrzewanie podczerwienią jest wartą rozważenia odpowiedzią na pytanie, jakie ogrzewanie dla starszej osoby będzie wygodne i zdrowe. Brak potrzeby dokładania do pieca paliwa w postaci węgla czy pelletu sprawia, że jest to także idealne rozwiązanie dla młodszych osób, które nie chcą spędzić emerytury w poczekalniach do lekarzy zajmujących się leczeniem schorzeń kręgosłupa.

Obniżenie całościowych kosztów ogrzewania dzięki niskiej cenie instalacji oraz inteligentnemu sterowaniu jest obok bezobsługowej eksploatacji najważniejszą zaletą ogrzewania podczerwienią. Trzeba jednak pamiętać, że zmiana systemu ogrzewania przyniesie największe oszczędności wtedy, gdy dom jest odpowiednio ocieplony. W jego ociepleniu pomocne są dofinansowania takie jak program “Ciepłe Mieszkanie” czy Ulga Termomodernizacyjna.

Opinie i koszty ogrzewania podczerwienią sprawdzisz w artykule „Ogrzewanie na podczerwień – koszty i opinie”.

Masz pytania? Zadzwoń do nas!