Ogrzewanie na podczerwień projekt musi mieć

Wzrost popularności systemów grzewczych na podczerwień sprawia, że coraz więcej osób zaczyna decydować się na inwestycję w te urządzenia. Są proste w budowie, a także w montażu, który można przeprowadzić samemu. Warto jednak wiedzieć, że montaż nawet tak prostej konstrukcji jak system z folią grzewczą wymaga profesjonalnego podejścia i zaplanowania. Dlaczego więc ogrzewanie na podczerwień projekt musi mieć i czym grozi jego brak?

Systemy grzewcze na podczerwień są urządzeniami, które są proste w budowie, co jest ich niewątpliwą zaletą wobec klasycznych systemów grzewczych. Folia grzewcza, którą montuje się bezpośrednio pod panelami podłogowymi, deską warstwową lub pod wylewką,  daje:

  • komfort
  • ciepło praktycznie na całe życie,
  • bez konieczności serwisowania
  • i zdrowy mikroklimat.

Te cechy przekonują coraz większą liczbę właścicieli domów i mieszkań. Na naszym blogu wielokrotnie wspominaliśmy, że prosta konstrukcja folii grzewczej sprawia, że jej montaż można przeprowadzić samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, że profesjonalny projekt pomoże uniknąć wielu błędów, które narażą nas na niepotrzebne koszty.

Po co nam projekt ogrzewania na podczerwień?

Projekt jest nam potrzebny, ponieważ są w nim zawarte wszystkie informacje, które pomogą w bezpiecznym prawidłowym montażu systemu grzewczego na podczerwień. Informacje zawarte w projekcie ogrzewania na podczerwień mogą dotyczyć:

  • szerokości i liczby rolek folii grzewczej,
  • rodzaju folii grzewczej pod planowany rodzaj podłogi,
  • ułożenia pasów folii grzewczej.

Projekt ogrzewania na podczerwień daje również gwarancję, że montując system samodzielnie wiemy co robić i nie musimy domyślać się w wielu „palących” kwestiach. Dla przykładu, w projekcie ogrzewania domu możemy mieć zalecaną dokładną szerokość i długość folii grzewczej, którą trzeba położyć, aby uzyskać optymalne pokrycie powierzchni. Wówczas nie dojdzie do sytuacji, w której zdecydujemy kupić się folię grzewczą tylko o jednej szerokości. Projekt ogrzewania na podczerwień to także wiele innych zalet, które usprawniają pracę i oszczędzają pieniądze: 

  • przyspiesza montaż, ponieważ wszystkie informacje są zawarte w projekcie,
  • pozwala na uniknięcie błędów przy doborze rodzaju folii grzewczej Heat Decor,
  • zapobiega zbędnym wydatkom, dzięki niemu dokładnie wiemy ile metrów folii grzewczej i ile asortymentu montażowego kupić.

Czym skutkuje brak projektu?

Brak projektu, to przede wszystkim brak pewności, że wszystko zostanie prawidłowo zamontowane. Bez sięgnięcia po projekt przygotowany przez Heat Decor możemy na przykład nie dowiedzieć się, że w miejscach, gdzie planowane są meble przylegające do podłogi nie można montować folii grzewczej. Grozi to przegrzaniem folii i dalszymi problemami, z którymi potem trzeba sobie radzić samemu.

Podobna sytuacja ma miejsce w pomieszczeniach newralgicznych takich jak łazienka. Bez projektu, osoba montująca ogrzewanie na podczerwień może być nieświadoma, że w łazience, bezpośrednio pod płytkami należy montować matę grzewczą zamiast folii grzewczej. Można natomiast zamontować folię grzewczą pod wylewką i na niej układać płytki. W projekcie znajdzie się również informacja, która zabrania montowania ogrzewania pod brodzikiem, o czym wiele osób również może nie pamiętać. Jest to strefa niebezpieczna, na co projektant od razu zwróci uwagę. 

Projekt ogrzewania na podczerwień to także pewność, że jego moc zostanie dobrana w taki sposób, żeby zapewnić odpowiedni komfort oraz niskie zużycie prądu.

 Jest to ważne, ponieważ wiele osób montujących ogrzewanie na podczerwień samodzielnie nie dobiera odpowiedniej mocy, co później skutkuje zbyt niską temperaturą w pomieszczeniu lub niepotrzebnie wysokim zużyciem energii elektrycznej. 

Instalator może też przeoczyć, że termoregulator „przepuści” maksymalnie moc 16 amperów i podłączy do niego większą moc. Projektant systemu grzewczego na podczerwień zwróci uwagę, że moc na termoregulatorze jest przekroczona i zasugeruje zastosowanie stycznika trójfazowego albo jednofazowego – w zależności od tego jaka jest instalacja w domu. 

Mam projekt i mogę wszystko?

Posiadanie projektu ogrzewania na podczerwień ma wiele zalet, ale bynajmniej nie sprawia, że można samemu przeprowadzić procedurę podłączenia i uruchomienia instalacji grzewczej. Do tego potrzebny jest elektryk z uprawnieniami SEP. Nie ma możliwości podłączenia instalacji w domu lub mieszkaniu samodzielnie. 

Choć systemy grzewcze na podczerwień mają stosunkowo krótką historię, to wiele osób zdecydowało się zainwestować w tego typu ogrzewanie. O opiniach na temat folii grzewczych, a także o kosztach pisaliśmy w tekście Folia grzewcza – cena, opinie i koszty ogrzewania“.

Zobacz jak przebiegał montaż folii grzewczej pod panele winylowe:

Skąd wziąć projekt?

Firma Heat Decor przygotowuje projekty ogrzewania na podczerwień po wypełnieniu i wysłaniu formularza Wycena i projekt”. Zostanie on przygotowany wraz dokładną ofertą folii grzewczych na potrzeby danej inwestycji. 

Ogrzewanie na podczerwień coraz częściej jest stosowane jako drugie lub nawet trzecie źródło ciepła. O zaletach takiego rozwiązania pisaliśmy w tekście pt. „Ogrzewanie na podczerwień jako dodatkowe źródło ciepła”. 

Każdy doświadczony instalator – czy to ogrzewania na podczerwień czy innego rodzaju systemu grzewczego – zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że bez projektu ogrzewania nie można zagwarantować prawidłowego działania systemu. Choć systemy grzewcze na podczerwień są urządzeniami o prostej konstrukcji, to ich montaż wymaga jednak skupienia i uwagi oraz planowania. Warto więc zaopatrzyć się w przygotowany przez profesjonalistów projekt ogrzewania.