Baza wiedzy

Tanie ogrzewanie domu

Stale rosnące ceny energii elektrycznej nie napawają optymizmem osób, które wykorzystują to medium do ogrzewania budynków. Eksploatacja klasycznych pieców akumulacyjnych staje się coraz mniej opłacalna. Nie oznacza to jednak, że postawienie na prąd musi być złym wyborem. Chcesz poznać wygodne, ekologiczne i naprawdę tanie ogrzewanie domu? Zapraszamy w takim razie do dalszej lektury – sprawdź naszą propozycję!

Fotowoltaika i energooszczędne technologie budowlane

Zacznijmy od tego, jak w ogóle możesz ograniczyć zużycie energii w całym budynku. Absolutną podstawą jest obecnie fotowoltaika. To rozwiązanie godne polecenia nie tylko z tego powodu, że zyskujesz darmowy i „czysty” prąd. Z paneli słonecznych może korzystać każdy! Nawet jeśli masz stary dom, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na jego dachu zamontować specjalne ogniwa.

Jeżeli jesteś na etapie budowy nowego budynku, powinieneś postawić na energooszczędne technologie. Wykonane z odpowiednich materiałów konstrukcje zmniejszają straty ciepła, przez co ogrzewanie staje się tańsze.

Do pełni szczęścia brakuje jeszcze jednego, kluczowego elementu – urządzeń grzewczych. Co wybrać? Czy istnieją godne uwagi alternatywy dla elektrycznych pieców akumulacyjnych?

Ogrzewanie podczerwienią lub pompą ciepła – jakie są różnice?

Jeśli chcesz naprawdę mocno obniżyć rachunki za prąd bez utraty komfortu termicznego, możesz zdecydować się na pompy ciepła (rekuperatory). Rozwiązanie to ma wiele zalet, ale jednocześnie nie jest pozbawione wad.

Ogrzewanie jest praktycznie bezobsługowe, tanie, a do tego energooszczędne. Z drugiej strony urządzenia te są kosztowne, a do tego ich montaż oraz konfiguracja stanowią duże wyzwanie. Rekuperator do działania wykorzystuje podstawowe prawa fizyki i energię zgromadzoną w środowisku. W pewnym sensie działa podobnie jak klimatyzator. Jednak w tym przypadku, w wyniku termodynamicznego procesu, wyciąga ciepło z zimnego powietrza zewnętrznego. Następnie wtłacza je do budynku, ogrzewając pomieszczenia.

Doskonałą alternatywą dla pomp ciepła są specjalne folie lub maty. Do swojego działania wykorzystują podczerwień i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. To tanie, proste w montażu i obsłudze, a do tego wyjątkowo wydajne rozwiązanie. Ogrzewanie tego typu jest opłacalne nie tylko dla właścicieli budynków mieszkalnych, ale także przemysłowych.

Ogrzewanie elektryczne podczerwienią – jakie są jego zalety?

Technologia ta doskonale udowadnia, że rozwiązania najprostsze faktycznie mogą być najlepsze. Maty lub folie wykorzystują zjawisko oporu elektrycznego. Przez grafit lub druty wolframowe zatopione w tworzywie sztucznym przepływa prąd. Z racji oporu elektrycznego element natychmiast się rozgrzewa, wypromieniowując ciepło w stronę wnętrza domu.

To naprawdę tanie ogrzewanie elektryczne, które ma wiele innych zalet. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • niskie koszty zakupu i prostotę montażu,
  • możliwość instalacji mat lub folii pod podłogą, a nawet w ścianach,
  • bezobsługowość,
  • ponadprzeciętną wytrzymałość,
  • elastyczną formę, która pozwala na montaż elementów grzejnych w różnych formach,
  • ochronę środowiska (ogrzewanie podczerwienią nie generuje spalin i zużywa niewiele prądu),
  • możliwość pełnej automatyzacji systemu.

Co warte dodania, takie ogrzewanie elektryczne można bez problemu montować nawet w już istniejących budynkach. Umiejscowienie go pod podłogą lub w ścianie nie wymaga inwestowania w poważne prace remontowe. Maty są chętnie umieszczane również pod lustrami łazienkowymi– zapobiegają parowaniu.

Tanie, ekologiczne i wydajne ogrzewanie – to możliwe!

Jak widzisz, nie musisz decydować się na piece zasilane paliwem stałym lub gazem. Możesz tanio i efektywnie ogrzewać swój dom, sklep czy zakład przemysłowy dzięki energii elektrycznej. Nowoczesne urządzenia na podczerwień mogą działać bezawaryjnie nawet przez 50 lat. To, w połączeniu z niskimi kosztami eksploatacji gwarantuje szybki zwrot z inwestycji. Przekonaj się już dziś, że technologia ta sprawdzi się nawet w czasie zim z siarczystym mrozem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *