Bezserwisowe i ekologiczne ogrzewanie szkoły

Jednym z tych budynków, w których dobór systemu ogrzewania ma ogromne znaczenie, jest bez wątpienia budynek szkolny. Prawidłowa temperatura i jakość powietrza w pomieszczeniach, w których uczniowie spędzają znaczną część dnia w roku szkolnym, ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia i lepszej koncentracji na przyswajanej wiedzy

Oprócz wentylacji oraz termoizolacji podstawowy wpływ na te warunki ma ogrzewanie. Najlepiej, by współgrało z wychowaniem w duchu ekologii, czyniąc sam budynek szkolny wzorem. Zatem jak mądrze wybrać ekologiczne ogrzewanie szkoły, by stworzyć w niej doskonałe warunki do nauki i nie płacić za jego serwisowanie?

Ogrzewanie szkoły – od czego zacząć?

Jedną z kluczowych kwestii, która ma wpływ na zatrzymanie ciepła w budynkach, jest ich prawidłowa izolacja. O tej z kolei nie może być mowy, jeśli brak spełniającego obecne normy ocieplenia szkoły. By to zapewnić, warto poprawić termiczną izolację elewacji oraz zadbać o szczelność okien i drzwi. Solidne prace ociepleniowe w szkole pozytywnie wpłyną na zatrzymanie ciepłego powietrza wewnątrz i tym samym przyczynią się do znacznej redukcji kosztów związanych ogrzewaniem.

Rodzaje ogrzewania – które wybrać?

Zatem może ogrzewanie tradycyjne za pomocą grzejników? Jest to bez wątpienia wybór prosty i łatwy w zastosowaniu w praktyce, jednak nadal mało ekonomiczny. Dodatkowo stosując do nich jako źródło ciepła kocioł na węgiel (wciąż „modny” w naszym kraju), narażamy siebie i otoczenie na wdychanie trujących efektów spalania. Także nowocześniejsze kotły na pellet nie przysporzą szkole miana „zielonej” placówki emitując dwutlenek węgla. W samych pomieszczeniach zaś tradycyjne ogrzewanie konwektorowe oparte na kaloryferach wzbija w powietrze cząsteczki kurzu, co mocno daje się we znaki alergikom.

Kiedy opłaca się ogrzewanie elektryczne?

Nowoczesne ogrzewanie elektryczne podczerwienią – to ekonomia i ekologia w jednym pakiecie, gdy już ocieplenie szkoły mamy za sobą. Więcej o jego kosztach w porównaniu z pompami ciepła i kondensacyjnymi piecami gazowymi napisaliśmy w artykule „Ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy się opłaca?”. Dlaczego te właśnie opcje są warte uwagi?

Klęska urodzaju, o której wspominaliśmy wcześniej, przyniosła wraz ze sobą możliwość wyboru opcji przyjaznych zarówno ludziom, jak i środowisku. Inwestując w rozwiązania ekologiczne, możemy być pewni, że to dobra inwestycja na długie lata. Dlaczego? Już dziś funkcjonują finansowe zachęty dla ogrzewania ekologicznego, i możemy być pewni, że będą obecne w przyszłości. Wśród tych opcji popularność zyskuje ogrzewanie elektryczne w swojej nowej odsłonie: ogrzewanie podczerwienią.

Ogrzewanie podczerwienią to może być najprostsze w montażu ogrzewanie szkoły dodatkowe lub podstawowe w postaci promienników podczerwieni. Świetnie odnajdą się one w miejscach, gdzie zależy nam na stopniowym ogrzaniu pomieszczenia w konkretnym czasie. Nowoczesny design grzejników sprawia dodatkowo, że dodają otoczeniu walorów estetycznych.

Bezserwisowe ogrzewanie szkoły

Nieco większych, lecz wciąż najniższych w swojej klasie nakładów inwestycyjnych wymaga system podłogowy, ścienny lub sufitowy oparty o folie grzewcze. Jeśli mielibyśmy pokusić się o wyszczególnienie podstawowych zalet tego rozwiązania, to byłoby to:

  • prostota i szybkość montażu – wprawnym fachowcom rozłożenie instalacji nie zajmie dłużej niż kilka godzin w jednym pomieszczeniu,
  • niskie koszty samej instalacji, jak i eksploatacji – zakładając uprzednią poprawę termoizolacji budynku,
  • zero kosztów serwisowania przez kolejne dekady – to jednorazowy wydatek na sam system grzewczy bez obaw o nieprzewidziane koszty w przyszłości,
  • jako że solidne podłoże w budynku szkolnym czy uczelnianym ma duże znaczenie (czyli np. gres lub płytki kamienne), to plusem będzie tu też możliwość założenia podłogówki pod wylewką,
  • prozdrowotny wymiar ogrzewania podczerwienią, które nie unosi kurzu i roztoczy – jest przyjazne osobom z alergiami oddechowymi,
  • przy zastosowaniu termostatów mamy możliwość pełnej kontroli całego systemu i tym samym kosztów jego użytkowania,
  • zjawisko akumulacji ciepła, które zachodzi przy zastosowaniu tej formy ogrzewania, dodatkowo zmniejsza koszty ogrzewania szkoły, ponieważ można skorzystać tu z II taryfy poboru prądu.

Jak widać, zalet tego rozwiązania jest dużo, a i tak nie wymieniliśmy wszystkich. Jednak osoba twardo stąpająca po ziemi i przy tym bez emocji analizująca wszystkie koszty powie, że opcja w teorii jest oszczędna, ale w praktyce działa na prąd, którego ceny bywają mocno zróżnicowane. Czy jest na to rada?

Fotowoltaika w szkole receptą na wysokie rachunki za prąd

Dla zmartwionych kosztami poboru prądu na rzecz ogrzania budynku, z pomocą przychodzi fotowoltaika. Dodatkowym atutem jest tutaj metraż budynków szkolnych, który ułatwia montaż instalacji paneli słonecznych na ich dachach. W razie potrzeby istnieje także możliwość instalacji naziemnej, gdy szkoła ma obok odpowiedni teren.

Panele fotowoltaiczne to swoiste perpetuum mobile, które wytworzy potrzebną energię do ogrzania budynku, i są już na tyle rozwiniętą technologią, że najlepsze z nich będą nam służyć dekady. Oszczędności, które tą drogą będą wygenerowane można z powodzeniem przeznaczyć na inne, ważne cele związane z działalnością placówki.

Ciepła szkoła – to przyjazna szkoła

Na pytanie, czy warto inwestować w nowoczesny system ogrzewnictwa w budynkach oświatowych, jest tylko jedna odpowiedź – oczywiście, że tak. Kształcenie dzieci i młodzieży to kwintesencja społeczeństwa. Jeśli odbywa się ono w komfortowych i przyjaznych warunkach, to szansa na powodzenie całego procesu edukacji znacznie wzrasta. Wszak dzieci są przyszłością świata, jak mawiał nasz polski klasyk.

Na koniec – w celach edukacyjnych – polecamy filmową relację z produkcji folii grzewczej Heat Decor, będącej podstawą systemów grzewczych na podczerwień.