Czy każdego w Polsce czeka wymiana ogrzewania gazowego, jeśli takowe posiada, na inne źródło ciepła? Jeśli tak, to na co wymienić piec gazowy? Kiedy piec gazowy wymaga naprawy? Po co w ogóle mamy wymieniać swój piec? Te pytania pojawiają się coraz częściej wśród właścicieli domów jednorodzinnych ze względu na dość duże zawirowania na rynku gazu, ale nie tylko.
Czy warto wymienić piec gazowy? Tak, na inne źródło. Wymiana kotła gazowego, to przedsięwzięcie, którego każdy właściciel domu wolałby uniknąć. Niestety, każde urządzenie grzewcze kiedyś będzie wymagać naprawy bądź wymiany. Na usterki i awarie szczególnie narażone są urządzenia o bardziej skomplikowanej konstrukcji. Piece gazowe nie stanowią tutaj wyjątku.
- Jednym z podstawowych symptomów awarii pieca gazowego jest częste wyłączanie i włączanie palnika
- Piec gazowy najlepiej zamienić na mniej awaryjne i wrażliwe źródło ciepła
- Wymiana może być podyktowana wymogami UE, które chce wprowadzenia zakazu montażu nowych kotłów gazowych
Kiedy piec gazowy trzeba naprawić?
Każde, nawet najbardziej niezawodne urządzenie w końcu będzie wymagało naprawy. Skąd jednak mamy wiedzieć, że coś jest nie tak i trzeba wezwać fachowca? Jest kilka symptomów, które nam o tym powiedzą:
- Częste włączanie i wyłączanie palnika – może być spowodowane zbyt dużą wielkością pieca. Duże urządzenie będzie pobierało więcej paliwa, co spowoduje zmniejszenie cykli pracy palnika
- Brak ciepłej wody – może być spowodowany zabrudzeniem filtra
- Wyłączanie się kotła – spowodowane zapowietrzeniem instalacji lub ustawieniem zbyt niskiej temperatury na piecu
- Zakamieniony wymiennik ciepła
Powodów awarii jest oczywiście więcej, ponieważ urządzenia te są dość skomplikowaną konstrukcją. Niejednokrotnie w momencie awarii okazuje się, że koszt naprawy jest tak wysoki, że taniej jest kupić nowy kocioł gazowy.
Czy warto wymienić piec gazowy?
Obecnie Polacy chętnie wymieniają piece gazowe na nowe urządzenia. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ gaz jest paliwem sprawdzonym, a technologia ta jest ogólnie znana. Trzeba jednak pamiętać, że po węglu, to gaz znajduje się na celowniku unijnych urzędników. Możliwe więc, że dzisiaj montowane piece, są jednymi z ostatnich.
Jeśli myślimy więc o przyszłości dłuższej niż koniec miesiąca, to musimy już teraz rozeznać się w alternatywnych technologiach grzewczych. Na szczęście na polskim rynku ich nie brakuje. Jedną z najbardziej popularnych alternatyw stanowi ogrzewanie powierzchniowe w postaci podłogówki. Jest to nowoczesny typ urządzeń grzewczych, które charakteryzują się niskim poborem energii. Dzieje się tak za sprawą ich wielkości. Większe urządzenie potrzebuje mniej energii niż standardowy kaloryfer do ogrzania pokoju. Dzięki temu zużycie jest niższe.
Na temat wodnej podłogówki pisaliśmy w tekście „Ogrzewanie podczerwienią czy wodna podłogówka – porównanie”.
W przypadku zastosowania wodnej podłogówki piec gazowy wymienia się na przykład na pompę ciepła. Urządzenia te święcą w Polsce tryumfy – głównie za sprawą licznych dotacji i dofinansowań ze strony państwa. Odpowiadając na pytanie, czy warto wymienić piec gazowy, trzeba wiedzieć w jakie źródło ciepła zainwestować.
Ogrzewanie gazowe czy elektryczne?
Alternatywą dla kotła gazowego i pompy ciepła jest elektryczne ogrzewanie podczerwienią. Współczesna technologia pozwala na wykorzystanie prądu do celów grzewczych bez narażania się na wysokie koszty eksploatacji. Choć dla wielu osób może brzmieć to co najmniej jak mrzonki, to elektryczne folie grzewcze są przykładem na potwierdzenie tego twierdzenia.
Gaz wydaje się być stabilnym źródłem ciepła, to prawda. Jednak od czasu wojny na Ukrainie, gaz w Europie znajduje się na nieco cenzurowanej pozycji. W ostatnim roku stał się paliwem mało stabilnym i stąd coraz więcej osób myśli o przyszłości i zamienia go na prąd. Dlaczego? Choć co roku słyszymy, że Polska ma problem z prądem i jesteśmy straszeni blackoutem, to póki co nic takiego nie miało miejsca. Zapewnienie obywatelom dostępu do elektryczności to podstawowa funkcja administracji państwowej. Bez niego żaden kraj nie jest w stanie funkcjonować. Jest to najwyższym priorytetem dla każdego kraju.
Musimy pamiętać również o dostępności obu źródeł ciepła. Polska rocznie spala około 20 mld m3 błękitnego paliwa. Gaz kupujemy z zagranicy, ponieważ krajowe źródła gazu nie zapewnią Polsce niezależności. Energię elektryczną jesteśmy w stanie wyprodukować na miejscu i nie musimy jej kupować od sąsiadów. Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że Polska ma w planach budowę dwóch elektrowni atomowych, które zapewnią bezpieczeństwo dostaw prądu dla całego kraju. Wybór ogrzewania elektrycznego ma więc sens.
Folie grzewcze na podczerwień są odmianą ogrzewania powierzchniowego. W zasadzie jest to cienki grzejnik, który montowany jest pod każdym rodzajem podłogi. Źródłem ciepła są fale podczerwieni, które powstają pod wpływem zjawiska nazywanego oporem elektrycznym.
Szczegółowy opis działania ogrzewania podczerwienią znajduje się w tekście o faktach i mitach na jego temat.
Od kiedy zakaz instalacji kotłów grzewczych?
Osoby, które w dłuższej perspektywie chcą budować dom, mogą poczuć się nieco zbite z tropu. Z jednej strony Polska wprowadziła dopłaty do wymiany starych pieców na nowe – w tym na gazowe. Z drugiej jednak Komisja Europejska chce wprowadzenia zakazu kotłów gazowych od 2027 roku dla nowych budynków. Dla domów modernizowanych zakaz ten miałby obowiązywać od 2030 roku.
Nie można również zapomnieć, że już teraz są duże problemy z nowymi przyłączami. PGNiG od ponad roku nie prowadzi bowiem nowych przyłączeń gazowych. Przyczyną takiej sytuacji jest wyczerpanie się środków na nowe przyłącza. Odbiorcy gazu muszą więc liczyć się z dodatkową przeszkodą. Czy warto wymienić piec gazowy? Okazuje, że nie tylko warto, ale w dłuższej perspektywie będzie to konieczne.
Czy warto wymienić piec gazowy - podsumowanie
W tym momencie gaz jest coraz mniej pewnym źródłem ciepła. Skrajne wahania jego ceny oraz potrzeba ciągłego kupowania z zagranicy sprawiają, że paliwo to powoli będzie odchodzić do lamusa. Nie stanie się to oczywiście z dnia na dzień, ale proces ten w zasadzie już się rozpoczął. Dowodem na to są prace Komisji Europejskiej nad zakazem montowania pieców gazowych. Czy to nam się podoba czy nie, piece i kotły na gaz będziemy w przyszłości oglądać w muzeach, a nie w naszych domach. Zamiast nich zagoszczą nowocześniejsze i bardziej wygodne źródła ciepła.