Ogrzewanie podczerwienią czy wodna podłogówka – porównanie

Dwa nowoczesne systemy grzewcze, które dużo ze sobą łączy, a jeszcze więcej dzieli. Ogrzewanie podczerwienią czy wodna podłogówka – wybór nie jest oczywisty. Jeśli zastanawiacie się nad wyborem nowoczesnego i oszczędnego źródła ciepła, to poniższy tekst jest właśnie dla was. Odpowiadamy w nim na podstawowe pytania – czym jest podczerwień w ogrzewaniu, czy jest to oszczędny system i wreszcie – czym różni się od wodnej podłogówki?

Jak działa ogrzewanie podczerwienią? Zarówno wodna podłogówka jak i ogrzewanie podczerwienią mają jedną, bardzo ważną dla oszczędnego ogrzewania cechę. Mianowicie, są systemami ogrzewania płaszczyznowego i w odróżnieniu od zwykłych kaloryferów są niskotemperaturowe. Tradycyjne grzejniki wymagają dostarczenia czynnika cieplnego (wody bądź innej cieczy) o temperaturze przynajmniej 70°C. W przeciwnym wypadku ich efektywność będzie rażąco niska. Ogrzewanie płaszczyznowe charakteryzuje się zapotrzebowaniem na niższą temperaturę – w przypadku wodnej podłogówki wystarczy już 40°C.

Wracając do podczerwieni, to zanim zdecydujemy się na ten system grzewczy, potrzebujemy garści podstawowych informacji:

  • podczerwień to niewidzialna dla oka ludzkiego część światła słonecznego,
  • ogrzewanie za pomocą podczerwieni wykorzystuje zjawisko oporu elektrycznego,
  • jest to oszczędny system grzewczy, który sprzyja akumulowaniu się ciepła w elementach konstrukcyjnych – warunkiem jest posiadanie dobrze ocieplonego domu,
  • folia grzewcza na podczerwień zamienia energię elektryczną na energię cieplną.

Rok do roku popularność ogrzewania podczerwienią w Polsce rośnie.

Jak działa wodna podłogówka?

System nazywany potocznie wodną podłogówką wykorzystuje do ogrzewania – jak sama nazwa wskazuje – wodę, która jest podgrzewana w kotle centralnego ogrzewania bądź za pomocą pompy ciepła. Woda ta krąży w specjalnych rurkach, które położone są pod podłogą. Dzięki temu, że cała podłoga staje się wielkim grzejnikiem płaszczyznowym, woda dostarczana do systemu rurek może mieć temperaturę 40°C. Jest to istotne, ponieważ daje to duże oszczędności względem tradycyjnych grzejników.

Czy wodne ogrzewanie podłogowe ma wady?

Żaden system grzewczy nie jest idealny. Na pierwszy rzut oka rzucają się przede wszystkim wysokie koszty montażu całego systemu, co szczególnie jest uciążliwe w starym budownictwie. Pozostałe wady również mocno rzutują na ocenę całego systemu:

  • w przypadku awarii występuje ryzyko zalania podłogi,
  • usuwanie awarii jest uciążliwe, ponieważ wiąże się z koniecznością zrywania podłogi,
  • okresowe przeglądy instalacji generują koszty eksploatacyjne,
  • brak możliwości samodzielnego montażu systemu.

A co z zaletami?

Aby być sprawiedliwym, trzeba wspomnieć tutaj o zaletach wodnej podłogówki. W tym temacie na pierwsze miejsce wysuwa się łatwa możliwość zmiany źródła ciepła, która nie wiąże się z wymianą całej instalacji. Jeżeli do ogrzewania domu używaliśmy pieca na węgiel i wymieniamy go na przykład na pompę ciepła, to posiadając wodną podłogówkę całe przedsięwzięcie jest znacznie ułatwione.

Co innego, jeśli nasze ogrzewanie oparte jest o zwykłe kaloryfery – wtedy zmiana ogrzewania wymaga już bardziej kompleksowych działań. Więcej na ten temat przeczytacie w naszym tekście pt. „Czy pompa ciepła ogrzeje dom z grzejnikami?

Pozostałe zalety wodnej podłogówki:

  • źródło ciepła w podłogówce może być również wykorzystywane do przygotowania ciepłej wody użytkowej,
  • wodna podłogówka w mniejszym stopniu porusza powietrze niż standardowe kaloryfery,
  • większa oszczędność energii w porównaniu z tradycyjnymi kaloryferami.

Wady i zalety podłogówki na podczerwień omówiliśmy już w tekście: „Ogrzewanie na podczerwień – wady i zalety”.

Ogrzewanie podczerwienią czy wodna podłogówka

Wodnej podłogówce nie można odmówić popularności. Jednakże rynek ogrzewnictwa nie jest zarezerwowany wyłącznie dla tego systemu grzewczego. Folie i grzejniki na podczerwień już od dłuższego czasu rozwija się na tyle, że obecnie zyskuje coraz większą popularność. Nie jest ona oczywiście porównywalna do wodnej podłogówki, ale faktem jest, że technologia ta zasługuje na naszą uwagę.

Podczerwień jest niewidzialną dla ludzkiego oka częścią światła widzialnego, które dociera do nas ze Słońca. Przebywając na Słońcu jesteśmy przekonani, że to właśnie jego światło nas ogrzewa, ale jest to tylko wrażenie. To właśnie promienie podczerwieni sprawiają, że w słoneczne dni jest nam ciepło. Te same promienie podczerwieni powstają na węglowej matrycy umieszczonej na folii PET. Fale podczerwieni powstają dzięki energii elektrycznej, która jest doprowadzona do folii. Wówczas na matrycy zachodzi zjawisko oporu elektrycznego i w ten sposób powstają fale podczerwone.

Znaczącą różnicą między obydwoma systemami jest montaż. Ogrzewanie podczerwienią pod wylewkę zainstalujemy w całym domu nawet w jeden dzień. Przebieg montażu pokazuje poniższy film:

Folia grzewcza pod wylewkę - montaż w domu energooszczędnym

Jak ogrzewa podczerwień?

Podstawową różnicą między ogrzewaniem podczerwienią, a wodną podłogówką polega na sposobie rozprowadzania ciepła w pomieszczeniu.

Wodna podłogówka przyjmuje ciepło doprowadzane ze źródła ciepła znajdującego się w pewnej odległości, co wiąże się ze stratami ciepła podczas przesyłu.

Natomiast podczerwień powstaje bezpośrednio w podłogowym systemie grzewczym z foliami grzewczymi, gdzie energia elektryczna zamienia się w fale dalekiej podczerwieni. Ponadto podczerwień  ogrzewa bezpośrednio ciała stałe w jej zasięgu a w mniejszym stopniu cząsteczki wody w powietrzu. Ciepło w mniejszym stopniu ucieka z budynku, a w większym kumuluje się w elementach konstrukcyjnych. Za tym idzie niższe zużycie energii, które przy ogrzewaniu elektrycznym jest kluczowe.

Dzięki wykorzystaniu podłogi jako grzejnika podczerwieni, zużycie energii elektrycznej w systemie grzewczym na podczerwień jest oszczędne.

Korzystając z naszego kalkulatora można łatwo obliczyć zużycie energii przez folie grzewcze. Przy domu o powierzchni 100 m2 i bardzo dobrej izolacji zużycie roczne wyniesie około 2500 kWh. Miesięczne koszty ogrzewania w takim domu wyniosą nieco ponad 160 zł (zakładamy, że cena za 1 kWh prądu wynosi 0,77 zł).

O kosztach eksploatacji w ogrzewaniu możecie przeczytać w naszym tekście „Ogrzewanie domu bez kosztu napraw i serwisowania”.

Wysokość rachunków to nie wszystko

Ocenę tego czy powyższe szacunki to dużo czy mało, pozostawiamy Wam. Jednak trzeba pamiętać, że podczerwień jest systemem całkowicie bezobsługowym i bezkosztowym. Folie grzewcze nie mają części mechanicznych, więc nie jest wymagany przegląd instalacji, serwis czy wymiana owych części. W przypadku systemów opartych na pompach ciepła czy kotłach gazowych lub węglowych, trzeba liczyć się z tym, że po kilku latach użytkowania zajdzie konieczność wymiany zużytych części.

Podczerwień a zdrowie

Wśród wielu pytań o podczerwień pojawiają się także te dotyczące jej wpływu na zdrowie. Fale podczerwieni, które stosuje się w ogrzewnictwie mają długość od 25−1000 μm – jest to tzw. długa podczerwień znajdująca zastosowanie również w medycynie. Podstawowym wpływem podczerwieni na organizm ludzki jest:

  • Poprawa krążenia krwi
  • Stymulacja metabolizmu

Podczerwień stosuje się także w leczeniu i rehabilitacji, np. tkanek mięśniowych u sportowców. Więcej informacji na temat wpływu podczerwieni na zdrowie człowieka znajdziecie w tekście pt. „Ogrzewanie podczerwienią, a zdrowie”.

Ogrzewanie podczerwienią czy wodna podłogówka – podsumowanie

Oba systemy grzewcze mają sporo zalet a także wady. Decyzja o wyborze jednego z nich nie jest łatwa, ponieważ każdy ma świadomość, że system ogrzewania będzie nam towarzyszył przynajmniej przez najbliższą dekadę.

Elastyczność ogrzewania podczerwienią sprawia jednak, że szala może się przechylać na jej stronę w przypadku budynków modernizowanych. Folie grzewcze na podczerwień mają to do siebie, że wcale nie muszą być od razu instalowane w całym domu. Można je położyć tylko w jednym pomieszczeniu i na własnej skórze przekonać się jak działa takie ogrzewanie, a następnie zdecydować czy system spełnia oczekiwania. Wodna podłogówka nie daje takich możliwości, ponieważ jej montaż skutkuje dużą ingerencją w cały dom. Ponadto folie grzewcze dają możliwość instalowania zarówno pod wylewką, jak i bezpośrednio pod podłogą pływającą (panele laminowane i winylowe, deska warstwowa), a także w ścianach i suficie.