Folia grzewcza to niewątpliwie rozwiązanie bardzo praktyczne. Ale jak wygląda to od strony finansowej? Czy folia grzewcza jest oszczędna? Jakie koszty ponosimy w związku z jej montażem i późniejszą eksploatacją?
Cena za metr bieżący folii grzewczej zależna jest od jej rodzaju, czyli przeznaczenia pod określony sposób montażu. W przypadku folii grzewczej Heat Decor kwoty zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. W tej cenie otrzymujesz najwyższej klasy produkt, o potwierdzonej certyfikatem jakości, zainstalowany w tysiącach inwestycji w Europie. Trzy różne szerokości (25 cm, 50 cm i 100 cm) i możliwość zakupu na metry pozwala dobrać właściwą ilość folii do danego pomieszczenia co także wpływa na obniżenie kosztów – kupujesz dokładnie tyle, ile potrzebujesz.
W porównaniu do innych systemów grzewczych elektryczne ogrzewanie na podczerwień oszczędza miejsce – nie wymaga dodatkowego osprzętu jak kotły ani specjalnej infrastruktury w postaci instalacji gazowej. Nie potrzeba również dodatkowego pomieszczenia na urządzenia grzewcze. Dla przykładu instalacja centralnego ogrzewania to nie tylko kotłownia i kocioł, ale także grzejniki, czy komin. Wszystko to należy ze sobą zintegrować, co generuje kolejne koszty. Często jest to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Nie bez znaczenia jest także oszczędność czasu – jeśli chodzi o folię grzewczą to montaż jest szybki, prosty, nie musisz też czekać na pozwolenia i wykonanie przyłączy. A jeśli podejmiesz się samodzielnego montażu, to oszczędzasz również na robociźnie.
Również użytkowanie folii grzewczych jest bardziej ekonomiczne niż innych systemów grzewczych. Zastosowanie dalekiej podczerwieni jest bardzo wydajne, pozwala uniknąć energochłonnej konieczności uzyskiwania wysokich temperatur i sprzyja większej akumulacji ciepła w pomieszczeniach.
Folie grzewcze w rolkach lub na metry mają uniwersalne zastosowanie i są łatwe w montażu, to jasne. Mają również szereg innych zalet. Jakich? Podsumujmy siedem najważniejszych:
Powyższa lista zalet sprawia, że folia grzewcza pod płytki lub panele doskonale sprawdza się jako elektryczne ogrzewanie podłogowe. Montowana jest obecnie w inwestycjach deweloperskich, domach i mieszkaniach oraz we wszelkich w obiektach użyteczności publicznej: biurach, hotelach, restauracjach, zabytkowych kościołach czy ośrodkach kultury i sztuki.
Podstawę konstrukcji mat grzewczych stanowi siatka z włókna szklanego, pokryta przewodem grzewczym o niewielkiej grubości. Tak zbudowany system grzejny zasilany jest prądem z sieci o napięciu 230 V, a jego moc wynosi 150 W na m2 powierzchni. Matę grzewczą układa się bezpośrednio na posadzce, pod którą znajduje się odpowiednia izolacja. Następnie matę grzewczą zanurza się w wylewce cienkowarstwowej lub kleju elastycznym, i na tak przygotowanej powierzchni można już okładać płytki.
Bez względu na to, czy zamierzasz położyć płytki ceramiczne, gresowe czy kamień, maty elektryczne mogą być stosowane bezpośrednio pod każdy z tych materiałów. Wraz z warstwą wierzchnią podłogi tworzą akumulacyjny system grzewczy. Mata nagrzewa płytki, a te oddają ciepło w formie promieniowania podczerwonego lub w bezpośrednim kontakcie. Sama mata rozgrzewa się do wysokich temperatur, dlatego jej kable grzejne pokryte są teflonem, co zapewnia jej wysoką trwałość w warunkach dużej amplitudy temperatur.
Mata grzewcza – opinie i koszty
W sytuacji, gdy szukasz ogrzewania instalowanego bezpośrednio pod płytki, kamień lub gres dobrym rozwiązaniem może być mata grzewcza. Opinie na temat jej użytkowania są z wielu względów pozytywne. Maty grzewcze wykonane z wysokiej jakości materiałów, takie jak HD-MAT, są nie tylko wydajne, ale również bezpieczne podczas użytkowania. Można w ich pobliżu przebywać z urządzeniami elektronicznymi, a dzięki teflonowej izolacji nie stwarzają zagrożenia pożarowego.
Na ich korzyść mat grzewczych w stosunku do innych systemów grzewczych przemawia też:
- ekologia – nie emitują żadnych zanieczyszczeń,
- komfort – szybko nagrzewają pomieszczenie po ich uruchomieniu,
- niezależność – każda mata to niezależny system grzewczy, który można instalować i uruchamiać niezależnie od ogrzewania w pozostałych pomieszczeniach.
A jak to wygląda w kwestii oszczędności?
System oparty o maty grzewcze cechuje się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi i efektywną zamianą energii elektrycznej na cieplną. Nie wymaga też konserwacji czy serwisowania i działa przez długie dziesięciolecia z maksymalną skutecznością. Licząc zarówno koszty zakupu, jak i eksploatacji, w nowych domach oraz domach po termomodernizacji maty grzewcze są bardziej ekonomiczną opcją w porównaniu do innych, tradycyjnych form ogrzewania opartych na paliwach stałych czy gazie.
Mata grzewcza – zalety
Gdy przyjrzymy się bliżej zaletom mat grzewczych, odkryjemy wiele podobieństw z foliami grzewczymi i kilka subtelnych różnic, które jednak mogą okazać się decydujące.
- maty grzewcze są rozwiązaniem w pełni bezobsługowym,
- charakteryzują się niezawodnością użytkowania,
- są szybkie i łatwe w montażu,
- nie wytwarzają pola elektromagnetycznego, co sprawia, że są w pełni bezpieczne, a ich wpływ na zdrowie jest wyłącznie pozytywny – zapobiegają zjawisku „zimnych stóp”,
- specjalistyczna izolacja materiałem trudnopalnym zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji grzewczej,
- same praktycznie nie emitują promieniowania dalekiej podczerwieni, charakteryzującego systemy grzewcze o niższych temperaturach pracy, ale już nagrzane przez nie płytki ceramiczne działają jak grzejnik na podczerwień.
Mata czy folia grzewcza – co wybrać?
Uniwersalny i innowacyjny charakter to cechy obydwu rozwiązań. Oba też wybieramy ze względu na bezpieczeństwo i bezobsługową eksploatację. W takim razie mata czy folia grzewcza? I jakich sytuacjach sprawdzają się obydwa rozwiązania?
Gotowe maty i folie w rolkach czy na metry nasi klienci kupują chętnie w zestawach z okablowaniem, izolacją i termostatami. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia bezbłędny montaż.
Różnią się jednak między sobą budową, zużyciem energii oraz zastosowaniem. Folia elektryczna cieszy się opinią rozwiązania bardziej energooszczędnego z uwagi na emitowaną daleką podczerwień oraz dużą powierzchnię grzewczą. W matach grzewczych grzeją tylko kable, dlatego też rozgrzewają się do wyższych temperatur i mają większy pobór mocy.
Maty grzewcze są bardzo proste w montażu i świetnie sprawdzają się do instalacji bezpośrednio pod płytki w łazience czy kuchni. Folie grzewcze zapewniają równomierne ciepło podłóg i pomieszczeń w montażu bezpośrednio pod panlami laminowanymi, winylowymi lub pod deską albo w montażu pod wylewką.
Jeśli nadal nie wiesz, na który system grzewczy się zdecydować, skontaktuj się z nami! Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa i zamów swój kompletny zestaw gotowy do montażu pod płytki lub panele podłogowe. Oprócz doradztwa i sprzedaży w naszej ofercie jest również montaż folii grzewczej i mat grzewczych na terenie całej Polski.