Jak montaż folii grzewczej wpływa na trwałość ogrzewania?

Ogrzewanie podłogowe bezobsługowe, bezdymne i bez kosztów serwisowania to jest obecnie prawdziwy „must have” w nowoczesnym domu. Wisienką na torcie jest trwałość ogrzewania, czyli nasza pewność, że nic nie popsuje się „pod podłogą” praktycznie przez całe nasze życie. Czy to możliwe?

Tak. Folia grzewcza ma zdumiewająco długą żywotność na tle innych rozwiązań i właściwie już tylko montaż folii grzewczej wpływa na trwałość ogrzewania. Dlatego warto przyjrzeć się temu, co decyduje o poprawnym montażu.

Dlaczego folia grzewcza zapewnia najdłuższą trwałość ogrzewania?

Folia grzewcza jest ogrzewaniem rozwijanym od stosunkowo niedawna. Jej historia liczy sobie nieco ponad 10 lat. Inżynierowie z Heat Decor udoskonalili ją w tym czasie do tego stopnia, że stanowi w pełni dojrzały i wybitnie trwały produkt. O rozwijaniu technologii produkcji przeczytasz tutaj.

Czemu zawdzięcza swą trwałość folia grzewcza? Przede wszystkim tym dwóm rozwiązaniom:

  • Powłoki wykonane w technologii Multi-layerHD gwarantują, że folia grzewcza pozostanie szczelna przez dziesięciolecia i wklejone w nią elementy z miedzi, srebra i węgla nie będą miały dostępu do powietrza. Czyli w tym czasie nie ulegną procesowi utleniania.
  • Matryca węglowa Carbon-hHD pracuje na niskich temperaturach zamieniając energię elektryczną w promieniowanie długiej podczerwieni i jednocześnie zapewnia dużo ciepła, bo pokrywa równomiernie niemal całą powierzchnię folii grzewczej. Zamiast skoncentrowanego gorącego źródła ciepła typowego dla tradycyjnych form ogrzewania mamy tu ogrzewanie płaszczyznowe. Jego temperatura jest nie większa, niż pożądana w pomieszczeniu. System grzewczy, który nie jest narażony na oddziaływanie bardzo wysokich temperatur, zachowuje dłużej jakość materiałów, z których się składa.

Folia grzewcza, w której zastosowano wyżej wymienione technologie, może bez przeszkód pracować przez długie dekady.

Tak długa bezawaryjna praca wynika również z faktu, że użyta do produkcji folii grzewczej Heat Decor najczystsza folia PET ma okres naturalnego rozkładu sięgający… ponad 500 lat! W innych okolicznościach – np. w przypadku butelek po napojach wyrzucanych do śmieci – to nie jest najlepsza właściwość. W przypadku systemu grzewczego ta cecha staje się znaczącą zaletą. Ponadto w odległej przyszłości ogrzewanie to, po demontażu, nadaje się do recyklingu – dbamy o dobro przyszłych pokoleń.

Posprzątaj przed montażem folii grzewczej

Jak napisaliśmy na wstępie, ostatecznie to montaż decyduje o trwałości systemu grzewczego opartego na folii grzewczej. Dlaczego?

Pierwsze ryzyko to wszelkie ostre zanieczyszczenia pozostawione na miejscu montażu: odłamki muru, skrawki metalu, śrubki czy gwoździe. Każdy z tych przedmiotów może po ułożeniu podłogi, pod naciskiem, przebić folię.

Skutki takiego uszkodzenia mogą być różne, w zależności od miejsca przebicia. Dla otoczenia nie będą niebezpieczne, ale z pewnością ograniczą żywotność samej folii grzewczej. Dlatego podczas montażu należy zachować całkowitą czystość powierzchni, na których układa się podłogowe ogrzewanie z folią grzewczą.

Montaż folii grzewczej tylko w odpowiednim obuwiu

Zabrzmi to może banalnie, ale naprawdę ktoś, kto z przyzwyczajenia wejdzie na rozłożoną folię grzewczą w ciężkich butach z obcasem może znacząco skrócić jej żywotność.

Warto więc mieć przygotowane na montaż specjalne lekkie obuwie w delikatną podeszwą w rodzaju tenisówek i nie wpuszczać na rozłożoną folię osób postronnych. Dziecko z zabawką lub bliska krewna w szpilkach mogą tu narobić sporo zamieszania.

Akcesoria do montażu folii grzewczej

Sama folia grzewcza Heat Decor jest ekstremalnie szczelna. Natomiast szczelność jej połączeń z przewodami elektrycznymi zależy już od instalatora i użytych akcesoriów.

Inżynierowie Heat Decor zadbali nie tylko o udoskonalenie samej folii grzewczej. Opracowali także o najlepszy dobór akcesoriów, wielokrotnie sprawdzonych przez własne ekipy montażowe.

Skorzystanie z gotowego zestawu montażowego gwarantuje, że każdy element jest należytej jakości. A właściwy sposób ich montażu wskazują dokładne instrukcjedostępne również online.

Montaż folii grzewczej pod wylewką czy pod panelami?

Instalowanie systemu opartego na foliach grzewczych bezpośrednio pod podłogami pływającymi z paneli czy deski lub pod parkietem jest rozwiązaniem zdecydowanie najszybszym i najwygodniejszym. Jest to również ten system, który rozprowadza ciepło poprzez długie promieniowanie podczerwone.

Z drugiej strony umieszczenie folii grzewczej pod wylewką zapewnia najbardziej dla niej stabilne warunki, co oznacza… najwyższą trwałość systemu. Jeśli zależy nam zatem, by mieć „z głowy” ogrzewanie na całe życie, by mieszkać stale w komforcie i cieple, to najpewniej montaż pod wylewką będzie dobrym wyborem.

Montaż pod wylewką tworzy system akumulacyjny. Folie grzewcze oddają w nim ciepło do wylewki, a ta, po nagrzaniu się, stopniowo uwalnia je do pomieszczenia. Nad wylewką możemy układać dowolną podłogę.

HD-PRO – najtrwalsza folia grzewcza

Spośród różnych rodzajów folii grzewczej w ofercie Heat Decor jedna wyróżnia się największą grubością i najdłuższą gwarancją – czarna folia grzewcza HD-PRO.

HD-PRO ma największą powierzchnię matrycy węglowej, dzięki czemu w praktyce może pracować na nieco niższych temperaturach z taką samą skutecznością jak inne folie grzewcze Heat Decor.

Mocniejsza ochrona i niższa faktyczna temperatura pracy skutkują dłuższą przewidywaną żywotnością. Dlatego gwarancja na folię grzewczą HD-PRO, która początkowo wynosiła tyle, co na wzmocnioną HD-EPL (25 lat), została wydłużona do 30 lat gwarancji producenta.

System oparty o folie grzewcze działa całkowicie cicho, dyskretnie i nie zajmuje miejsca na ścianach. Zintegrowany z termostatem utrzymuje automatycznie zaprogramowaną temperaturę odpowiednią do pory dnia. Przez wiele dziesięcioleci jego działania domownicy zdążą zapomnieć o jego istnieniu nabierając przekonania, że to sam dom się ogrzewa. Będzie to po prostu – dom o ciepłych podłogach.