Magazyn energii do fotowoltaiki zachowujący 100% pojemności

Koleiną po fotowoltaice inwestycją w kierunku energetycznej niezależności jest magazyn energii do fotowoltaiki zachowujący 100% pojemności przez wiele lat.

Toshiba ogłosiła właśnie wprowadzenie do sprzedaży baterii, która po 8 tys. cykli ładowania będzie nadal posiadała 100 procent pojemności. Nowy produkt Japończyków nadaje się zatem do magazynowania energii z odnawialnych źródeł.

O nadchodzących przełomowych bateriach słyszy się bardzo dużo. W przypadku firmy Toshiba jest to już produkt realny, który ponadto wszedł do sprzedaży. Mowa o baterii SCiB 20 Ah-HP, która wykonana jest w technologii litowo-jonowej, a jej pojemność znamionowa wynosi 20 AhNapięcie nominalne wynosi 2,3 V, a moc wejściowa 1900 WMasa wynosi natomiast 545 gramów, a wymiary to 116 x 22 x 106 milimetrów.

Bateria Toshiba SCiB 20 Ah-HP i niezależność energetyczna

Bateria produkowana przez Toshibę jest w stanie ładować i rozładowywać prąd o dużym napięciu, co ma ogromne znaczenie dla prosumentów posiadających fotowoltaikę oraz dla branży elektromobilności. Szybkie ładowanie pojazdów elektrycznych, np. autobusów miejskich jest kluczowe dla dalszego rozwoju tej gałęzi gospodarki.

Co dla nas ważniejsze, bateria sprawdzi się również jako magazyn energii dla prosumentów, którzy nie mają w tej chwili możliwości magazynowania energii. Problemem jest nierównomierna produkcja energii elektrycznej z OZE, co obciąża magazyny energii elektrycznej prądem o zmiennej wartości. Dzięki Toshibie rynek magazynów energii, które idealnie uzupełniają istniejące instalacje OZE, może nabrać rozpędu. Urządzenia te sprawią, że wykorzystanie energii z przydomowej instalacji fotowoltaicznej stanie się dużo bardziej efektywne i opłacalne, także pod kątem zastosowania zeroemisyjnego elektrycznego ogrzewania.

Toshiba chwali się, że bateria SCiB 20 Ah – HP jest odpowiedzią na obecne problemy tego typu urządzeń, które trzeba dość często wymieniać. Aż do teraz system magazynujący energię należało wymienić średnio w połowie czasu eksploatacji instalacji fotowoltaicznej. Łatwo obliczyć, jak zwiększa to koszty całej inwestycji w niezależne źródło energii.

Japońska firma twierdzi jednak, że zdołała skonstruować baterię, której żywotność jest o wiele dłuższa. Świadczą o tym dane dostępne na stronie producenta. Po 8000 cykli ładowania magazyn energii ma mieć nadal 100 procent sprawności. Po kolejnych 8000 sprawność urządzenia ma wynosić 90 procent.

Sprawdzony magazyn energii do fotowoltaiki idealny

Najnowsze „dziecko” japońskiego producenta nie jest bynajmniej pierwszym tego typu urządzeniem. Omawiany magazyn energii jest bowiem kolejnym tego typu, który wyszedł spod ręki japońskich inżynierów. Producent chwali się przy tym, że najnowsza bateria posiada 1,7 razy większą moc wejściową i 1,6 razy większą moc wyjściową. Poprzednia wersja magazynu energii została wykorzystana m.in. przez firmę Mazda, która montowała go w swoim flagowym modelu Mazda 3.

Opracowanie SCiB 20 Ah – HP szczególnie może przysłużyć się posiadaczom fotowoltaiki, ponieważ da możliwość efektywnego zmagazynowania wytworzonej energii elektrycznej. Dzięki temu wykorzystanie energii słonecznej będzie jeszcze bardziej efektywne niż obecnie, ponieważ otworzy to drogę do wykorzystywania jej np. w celach grzewczych, bez strat na sprzedaży do sieci i odsprzedaży.

Aktualną symulację inwestycji w fotowoltaikę i elektryczny system grzewczy na podczerwień sprawdzisz tutaj.

Źródła: gramwzielone, pv-magazine, toshiba.com