Każdy miesiąc jest dobry na poprawienie komfortu w domu, mieszkaniu czy budynku użytkowym. Wiosna i lato są ku temu jednak najlepsze. Ciepło, słońce, świeża energia i zapał do pracy – to wprost idealny zestaw do spożytkowania na termomodernizację oraz montaż folii grzewczej.
Każdy miesiąc jest dobry na poprawienie komfortu w domu, mieszkaniu czy budynku użytkowym. Wiosna i lato są ku temu jednak najlepsze. Ciepło, słońce, świeża energia i zapał do pracy – to wprost idealny zestaw do spożytkowania na termomodernizację oraz montaż folii grzewczej.
Słoneczne miesiące współgrają z samą istotą ogrzewania na podczerwień – jest ono Słońcem w naszej podłodze zachowanym na chłodniejsze dni. Plan finalizacji budowy, zmiany systemu ogrzewania domów i mieszkań, czy pozbycia się pieca lub kotła, wdrażamy najchętniej właśnie teraz. Najęcie firmy do ocieplania domu i wymiany systemu grzewczego na bardziej ekologiczny i nowoczesny to nie zawsze nasz wybór numer 1. Czasem wolimy wziąć sprawy w swoje ręce!
Tylko jak się zabrać do tego przedsięwzięcia, by po pierwsze – zrobić to dobrze, a po drugie – nie przepłacić i po trzecie – nie oszaleć? Przede wszystkim skierować swój wzrok w stronę doświadczonych fachowców, którzy z montażem ogrzewania elektrycznego są za pan brat i już niejedną folię grzewczą położyli. W Heat Decor zajmujemy się nie tylko produkcją, sprzedażą i montażem folii grzewczych – chętnie też dzielimy się wiedzą.
Przygotowaliśmy przydatną ściągawkę dla dociekliwych, którzy chcą już teraz zaznajomić się z listą zakupów zawierającą wykaz niezbędnych materiałów i narzędzi do prawidłowego zainstalowania systemu ogrzewania podłogowego na podczerwień.
Akcesoria montażowe do folii grzewczej
O których elementach zapomnieć nie można? Wymieniamy je poniżej a w samej instalacji pomocna będzie szczegółowa i prosta w zastosowaniu instrukcja montażu folii grzewczej. Instrukcję dołączamy do każdego gotowego do montażu zestawu folii grzewczej Heat Decor.
Puszki i peszle
Przed rozpoczęciem instalacji folii na podczerwień warto dobrze rozplanować całe przedsięwzięcie i postępować zgodnie z założonym projektem. Ten z kolei musi uwzględniać odpowiednie miejsce dla puszki instalacyjnej oraz peszle do czujnika temperatury podłogi i przewodów zasilających. Istotnym aspektem w tym przypadku jest takie umiejscowienie puszki, by znalazła się na wysokości ok. 1,2 m (takiej jak włączniki do świateł) i jednocześnie nienarażonym na działanie promieni słonecznych.
Folie paroizolacyjne
Gdy już mamy przygotowaną puszkę i peszle oraz możliwość połączenia ich z folią grzewczą, to możemy przystąpić do oczyszczenia powierzchni, na której będziemy rozkładać folię paroizolacyjną. Ma ona ogromne znaczenie w kwestii ochrony przed wilgocią.
Taśmy izolacyjne i samoprzylepne
Folię paroizolacyjną rozkładamy na całej powierzchni podłogi i układamy ją na zakładkę. Poszczególne pasy folii łączymy za pomocą taśmy samoprzylepnej.
Maty izolacyjne
Kolejnym bardzo ważnym elementem, który musi znaleźć się pod naszym systemem ogrzewania podczerwienią, jest mata izolacyjna. Jej minimalna grubość to 5 mm. Ma ona ogromne znaczenie w termoizolacji posadzki, a także wyciszaniu odgłosów chodzenia (istotny aspekt w mieszkaniach lub wielorodzinnych domach). Dodatkowo mata świetnie poprawia nierówności podłoża. Należy tu pamiętać, że matę izolacyjną piankową układamy tylko i wyłącznie pod tzw. podłogi pływające z paneli laminowanych. Np. pod panele winylowe SPC czy deskę wielowarstwową układamy już styropian ekstrudowany HD-XPS300 lub HD-XPS700.
Folia grzewcza
Na tak przygotowane podłoże możemy już rozkładać folię na podczerwień pamiętając, by skontrolować jej moc pod kątem instalacji elektrycznej. Przechodząc do tego etapu instalacji pamiętajmy, że:
- folię grzewczą rozkładamy w odległości od ściany min. 5 cm i z zachowaniem odległości między poszczególnymi jej pasami od 0,5 cm do 1 cm,
- przycinamy folię grzewczą do pożądanych wymiarów, ale tylko i wyłącznie w miejscach do tego celu wyznaczonych (miejsce oznakowane przerywaną linią i symbolem nożyczek) – precyzja w tym przypadku ma ogromne znaczenie,
- nie należy przecinać folii grzewczej na jej czarnym polu (matrycy z cząsteczek węgla),
- nie układamy jej na tzw. zakładkę,
- folię grzewczą mocujemy ze sobą i do maty izolacyjnej za pomocą taśmy samoprzylepnej.
Sposób ułożenia folii grzewczej można zobaczyć na filmie.
Konektory i zestawy przyłączeniowe
Gdy folia grzewcza jest już w sposób prawidłowy rozłożona na całej powierzchni posadzki, to możemy przejść do wykonania połączenia elektrycznego. Niezbędny do tego celu będzie n
- konektor typu AX do połączenia folii grzewczej z przewodem elektrycznym w układzie prostym,
- konektor typu BX do połączenia folii grzewczej z przewodem elektrycznym w układzie kątowym,
- taśma samowulkanizująca do izolacji połączeń elektrycznych,
- kleszcze zaciskowe do połączenia konektorów z paskiem miedzi na folii grzewczej.
Przy instalacji czujnika temperatury podłogi musimy pamiętać o jego prawidłowym umiejscowieniu – nie może wystawać ponad poziom maty izolacyjnej i powinien znajdować się tuż pod matrycą grzewczą folii grzewczej. Szczegóły znajdują się w instrukcji.
Po przeprowadzeniu końcowych pomiarów i testów mających na celu sprawdzenie, czy instalacja grzewcza działa poprawnie na końcowym etapie ponownie, rozkładamy folię paroizolacyjną na całej powierzchni pomieszczenia z uwzględnieniem zakładki 10 cm na ścianie. Całość zaklejamy taśmą izolacyjną i na tak przygotowane podłoże z systemem ogrzewania na podczerwień możemy już kłaść panele podłogowe.
Pamiętajmy przy tym, że podłączenie puszki do zasilania i finalny test systemu grzewczego powinien wykonać elektryk z uprawnieniami. Jest to warunkiem zachowania gwarancji i bezpiecznego użytkowania przez kolejne dekady. Montaż folii grzewczej praktycznie każdy może wykonać samodzielnie. Podłączenie do zasilania – musi wykonać elektryk.
Montaż folii grzewczej – lista zakupów
Podsumowując, do prawidłowego przeprowadzenia procesu montażu ogrzewania na podczerwień będziemy potrzebować poniższych materiałów i narzędzi:
- konektory i zestawy przyłączeniowe,
- taśmy izolacyjne i samoprzylepne,
- siatka ze stali nierdzewnej (pod wylewkę),
- zaciskarki do konektorów,
- termostat (niezbędny element sterowania ogrzewaniem podłogowym).
Osobiście możemy poświadczyć za jakość oferowanych przez nas akcesoriów do montażu folii grzewczej, ponieważ… sami z nich korzystamy na co dzień przy przeprowadzaniu instalacji ogrzewania na podczerwień u naszych klientów. Są to materiały i narzędzia wielokrotnie sprawdzone w praktyce.
Heat Decor, oprócz produkcji i sprzedaży folii grzewczej, świadczy usługi montażu już od wielu lat na terenie całego kraju oraz poza jego granicami. Dzielimy się z Państwem naszym doświadczeniem, by Wasze życie uczynić bardziej komfortowym, a przyszłość Ziemi zieloną.
Natomiast opinie klientów, którzy już zakupili folie grzewcze Heat Decor, można poznać tutaj.
W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z naszą infolinią.