Uwolniliśmy ogród zimowy od ogrzewania! Przynajmniej na pierwszy rzut oka tak to wygląda.
Typowa oranżeria, przeszklona weranda czy zabudowane zadaszenie przyjmuje pod swój dach jesienią przenośne źródła ciepła. Stoją, wiszą lub są przypięte do ściany. Czasem uda nam się wkomponować je estetycznie, ale zawsze zajmują część cennej przestrzeni. Inaczej przedstawia się sprawa, gdy zamontujemy ogrzewanie ogrodu zimowego podczerwienią. Ono jest niewidzialne!
Otwarty na przestrzeń, z dużymi przeszkleniami, piękny. Ogród zimowy nie raz staje się prawdziwą dumą swoich właścicieli. Zapewnia domownikom mnóstwo słońca, jest sezonową jadalnią, miejscem spotkań towarzyskich, zabaw dzieci i wypoczynku. Taką rolę może spełniać przez cały rok, jeśli tylko zapewnimy w nim wystarczająco funkcjonalne ogrzewanie.
Co oznacza funkcjonalność ogrzewania w przypadku zimowego ogrodu czy altany? Jak skutecznie ogrzać ogród?
Po pierwsze pomyślmy, jak zaaranżować ogród, by zapewniał nam swobodę. Najlepsze są meble łatwe do przesunięcia, co oznacza, że mamy dostęp do całego obszaru podłogi. To stwarza idealne warunki, by zdecydować się na system podłogowy. Taki system, aby szybko i sprawnie ogrzał całe pomieszczenie, powinien znajdować się pod 70% podłogi. Bezpośrednio nad nim nie może stać stała zabudowa. Dopuszczalne są wyłącznie obiekty na nóżkach o wysokości minimum 3 cm. Warunki te spełnia na ogół ogród zimowy.
Po drugie zastanówmy się, kiedy ogrzewanie będzie nam niezbędne. Cały czas? Czy okresowo? Czy chcemy móc je włączyć z drugiego końca mieszkania na kwadrans przed udaniem się z gośćmi „do ogrodu”? Taki wymóg wskazuje na rozwiązanie stale tam obecne, ale grzejące na życzenie i uruchamiane zdalnie. Uruchamianie na życzenie oznacza, że nie płacimy za ogrzewanie, gdy nie korzystamy z ogrodu.
Po trzecie przypomnijmy sobie, za co kochamy nasz zimowy ogród. Za widoki i ciszę i za relaks? Ogrzewanie musi być zatem całkowicie niekłopotliwe i bezgłośne.
Te wszystkie trzy cechy ma ogrzewanie podczerwienią. W efekcie system podłogowy z foliami grzewczymi Heat Decor na podczerwień staje się preferowanym wyborem. Są też inne opcje, wykorzystujące dyskretną podczerwień! Na przykład promienniki podczerwieni. W formie grzejnika ceramicznego promiennik podczerwieni w ogóle nie przypomina typowego źródła ciepła. Wygląda raczej na element dekoracyjny.
Czasem zadaszone tarasy i altany stawiamy od podstaw i wtedy instalacja podłogówki na podczerwień jest prosta i ekonomiczna. Wykonamy ją w trakcie budowy oraz przetestujemy i uruchomimy w zaledwie kilka godzin. Dzięki dopasowaniu różnych serii folii grzewczej Heat Decor do różnych podłóg, montaż jest możliwy zarówno po panelami laminowanymi czy winylowymi SPC, pod deską drewnianą, jak i pod wylewką, na której możemy kłaść np. płytki. Zdecydowanie rekomendujemy ten wybór.
Jak wygląda dalsze korzystanie z ogrzewania? System przez ponad 50 lat nie wymaga żadnego serwisowania ani wymiany elementów. Służy dyskretnie naszemu wypoczynkowi i nie zabiera nam uwagi ani czasu.
Gdy podłogi mamy już położone i nie chcemy ich demontować, by ułożyć pod nimi ogrzewanie (a może być też konieczna dodatkowa izolacja), to świetnym wyborem jest ceramiczny grzejnik na podczerwień. Może być zarówno mobilny, na nóżkach z kółkami, jak i przytwierdzony do ściany. Sam nie rozgrzewa się bardzo, a pomieszczenie nagrzewa szybko i równomiernie.
Zatem system ogrzewania ogrodów przydomowych czy werand:
…możemy zbudować w nowoczesny sposób zarówno w obiektach nowych, jak i użytkowanych od dawna. Co ciekawe, rośliny doniczkowe bardzo lubią podczerwień i bujniej rosną pod jej wpływem. Jednocześnie powietrze zachowuje odpowiednią wilgotność.
W każdym z powyższych rozwiązań będziemy cieszyć się ciepłem korzystnie wpływającym na nasze samopoczucie. O błogosławionym wpływie ogrzewania podczerwienią na zdrowie napisaliśmy więcej w artykule „Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie”. Zapraszamy do dalszej lektury!
Zobacz, jak działa folia grzewcza: