Ogrzewanie podłogowe w sypialni – wady i zalety

Są pomieszczenia, gdzie ciepła podłoga to absolutny must have dla komfortu i naszego zdrowia – bez dwóch zdań jest to łazienka. Są też takie, gdzie jest wybitnie doceniana, gdy tętnią życiem i często w nich przebywamy – w kuchni! A ogrzewanie podłogowe w sypialni? Czy to dobry pomysł?

Wielu z nas podchodzi do tego pomysłu jak do jeża – niby cieszy swym widokiem, ale wciąż ma kolce, przez co czasem strach wchodzić z nim w bliższe kontakty. Spójrzmy więc na te „kolce” ogrzewania podłogowego w pokoju sypialnianym okiem eksperta oraz samych użytkowników. Sprawdźmy, czy jest się czego bać.

Elektryczna podłogówka w sypialni – wady

Nie jest tajemnicą, że każde rozwiązanie grzewcze ma swoje plusy i minusy. Podobnie jest z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym, które chcemy rozłożyć w sypialni. Wad tego rozwiązania nie ma wiele, jednak dla niektórych mogą okazać się kluczowe, dlatego warto mieć ich świadomość. Zatem, kiedy ta forma ogrzewania nie będzie zbyt korzystną opcją?

 • W starszym budownictwie – koszty montażu w wiekowych budynkach mogą być wyższe niż w przypadku świeżo powstałych domów. Dlaczego? Może być niezbędny poważniejszy remont nadgryzionej zębem czasu podłogi i jej wyrównywanie. Folie grzewcze kładziemy na równych podłogach.
 • W budynkach o słabej termoizolacji – gdy nie dość szczelne są okna, a ściany szybko tracą ciepło, siłą rzeczy musimy zużywać więcej energii, by dogrzać pomieszczenie. Wtedy im tańsze źródło ciepła, tym lepiej, i rachunki np. za gaz czy pellet będą korzystniejsze niż za prąd. ALE pamiętajmy, że powstrzymując się od inwestycji w termoizolację odkładamy tylko problem na później i przyczyniamy się do zwiększania ilości gazów cieplarnianych, a nierzadko też smogu.
 • W mieszkaniach z ograniczoną mocą instalacji elektrycznej – najbardziej popularna moc ogrzewania podłogowego foliami grzewczymi to 80 W/m2. To niewiele, ale, choć rzadko, zdarzają się takie mieszkania, gdzie dodatkowe parędziesiąt watów po prostu nie wchodzi w rachubę.
 • W sypialniach, gdzie łóżko i szafy przylegają ściśle do podłogi – optymalne pokrycie powierzchni pomieszczenia ogrzewaniem podłogowym to 70%. Trudno to osiągnąć, gdy nasze meble nie stoją na nóżkach. Nóżki mebli nad ogrzewaniem podłogowym powinny mieć minimum 3 cm.

Osoby, które zastanawiają się nad zakupem podłogówki na podczerwień zastanawiają się często czy taki rodzaj ogrzewania ma wpływ na ich panele podłogowe. Jeśli i Wy macie zamiar zainwestować w folie grzewcze na podczerwień, to o ich wpływie na Wasze panele możecie przeczytać w tekście “Jak montaż folii grzewczej wpływa na trwałość ogrzewania?“.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – do jakich podłóg?

Folie grzewcze Heat Decor dają dużą możliwość manewru względem wykończenia podłogi w sypialni. W zależności od planów oraz indywidualnych upodobań możemy wybrać pomiędzy wariantami folii grzewczych:

 • uniwersalna HD-G pod panele laminowane, a także do systemów ściennych i sufitowych,
 • wzmocniona HD-EPL pod wylewkę i deskę wielowarstwową oraz panele winylowe SPC bez zintegrowanego podkładu o grubości minimum 5 mm i wszędzie tam, gdzie pożądana jest większa wytrzymałość na oddziaływania mechaniczne,
 • najmocniejsza HD-PRO pod panele winylowe SPC bez zintegrowanego podkładu o grubości minimum 4 mm oraz pod deskę wielowarstwową i wszędzie tam, gdzie pożądana jest najwyższa wytrzymałość na oddziaływania mechniczne.

Co ważne, system jest całkowicie bezserwisowy i nie wymaga żadnych zabiegów konserwatorskich przez kolejne dziesięciolecia. Takie możliwości ma tylko ogrzewanie na podczerwień. Więcej na temat kosztu serwisu, a właściwie jego braku, przeczytacie w tekście pt. “Ogrzewanie domu bez kosztu napraw i serwisowania?“.

Folię grzewczą w poprawnie zainstalowanym systemie, zgodnie z załączoną instrukcją, cechuje klasa wodoszczelności IPX7, więc możemy spać spokojnie nie martwiąc się o przypadkowe rozlanie wody na podłodze. Jeśli woda o głębokości 1 metra nie stoi na podłodze dłużej niż 30 minut – system pozostanie sprawny.

Folia grzewcza w sypialni – kiedy warto

Jak dało się zauważyć, wady tego typu rozwiązania są bardzo ograniczone. I nic dziwnego! Jako entuzjaści optymalnych kosztowo i przy tym zielonych rozwiązań polecamy tylko to, do czego sami jesteśmy przekonani. Technologię folii grzewczych rozwijamy już od ponad dekady.

Wiedzieliście, że folie grzewcze sprawdzają się również w innych pomieszczeniach w domu, np. w kuchni? Nie? To koniecznie musicie zapoznać się z naszym tekstem „Ogrzewanie podłogowe w kuchni”. 

Dlatego z przyjemnością teraz omówimy zalety tej opcji w miejscu, które wielu z nas kocha najbardziej, a którym jest pokój sypialniany:

 • Ogromne możliwości pod kątem aranżacji wnętrza – nie ma tu mowy o szpetnych grzejnikach, rurach i zajętym przez nie miejscu. Bardzo pomysłowe jest (i często stosowane za oceanem), by przy oknie zrobić kącik do czytania. Umieszczona w nim szafka i rozłożone poduszki uczynią to miejsce bardzo wygodnym i klimatycznym.
 • Atuty prozdrowotne – wspomnimy jeszcze o nich szerzej na końcu, natomiast niewątpliwie w pomieszczeniu ogrzewanym podczerwienią lepiej wypoczniemy niż w towarzystwie klasycznego kaloryfera czy innych metod konwekcyjnych.
 • Optymalna równomierna temperatura w pomieszczeniu sprawia, że nie musimy okrywać się na czas snu grubą kołdrą ani ubierać ciepłej piżamy. Tym samym nie doprowadzamy organizmu do przegrzania w czasie, gdy naturalnie temperatura ciała powinna być obniżona w stosunku do dnia.
 • Instalacja podłogówki z folii grzewczych to dla wprawionego fachowca dosłownie chwila pracy – w typowej sypialni zmieści się nawet w 2 godzinach. Jeśli jego czas pracy będzie krótki, to w naszej kieszeni pozostaje więcej wolnych środków, choćby na szampan i truskawki do spędzenia miło czasu w ciepłej sypialni.
 • Ogrzewanie podłogowe podczerwienią pracuje na niskich temperaturach, dzięki czemu jest oszczędne i zapewnia maksymalną żywotność okładziny podłogowej.
 • Folie grzewcze to zero serwisowania – jedyny raz, kiedy będziemy mogli je zobaczyć, to moment ich instalowania, a potem długo, długo nic.
 • To aktualnie jeden z najbardziej ekologicznych systemów ogrzewania w domu energooszczędnym. Brak spalania opału sprawia, że nie emitujemy do atmosfery CO2 i nie oddychamy zanieczyszczonym powietrzem.

To, co zawarliśmy w tekście powyżej, to nasza wiedza jako ekspertów w produkcji i montażu systemów opartych na foliach grzewczych. Co jednak mówią o podłogówce w sypialni sami użytkownicy? Czy są zadowoleni? Czy mają jakieś zastrzeżenia? Sprawdźmy.

Ogrzewanie podłogowe w sypialni – opinie użytkowników

Na które aspekty tego systemu zwracają uwagę jego użytkownicy? Do najczęściej pojawiających się argumenty na plus zalicza się:

 • komfort równomiernego ciepła w sypialni,
 • większa czystość w sypialni i mniej kurzu w porównaniu do pomieszczeń, w których tego ogrzewania brak,
 • łatwość instalacji.

Jeśli chodzi o głosy przeciwne, to najczęściej wskazują na:

 • ograniczenia w doborze mebli – jak już wspominaliśmy meble nad ogrzewaniem muszą być na nóżkach o wysokości minimum 3 cm,
 • bieżące koszty ogrzewania – bez zainwestowania w termoizolację na miarę obecnych standardów system ten może okazać się kosztowny.

Istnieje szereg możliwości wsparcia finansowego dla chcących uczynić swój dom zeroemisyjnym i energooszczędnym. Szerzej o możliwościach, z których można skorzystać, pisaliśmy w artykule: Ulga termomodernizacyjna – jak z niej korzystać?

Ogrzewanie podłogowe w sypialni a zdrowie

Wpływ ogrzewania foliami grzewczymi na zdrowie jest odczuwalny akurat najbardziej w sypialni. Dlaczego? Z dwóch względów:

 • nie unosi kurzu i roztoczy – śpiąc oddychamy czystszym powietrzem. To pozytywnie wpływa na jakość snu i nasz stan zdrowia, szczególnie u osób ze skłonnościami do alergii.
 • regeneracja ciała – promieniowanie podczerwone jest stosowane w medycynie w zabiegach przyspieszających naturalne procesy regeneracyjne w ciele. Ma zbawienny wpływ na osoby wracające do swojej sypialni np. po intensywnym treningu fizycznym lub cierpiące na bóle reumatyczne.

Mimo wielu różnorodnych opinii na temat ogrzewania podłogowego w sypialni daje się zauważyć, że dominują te pozytywne. A mieszkańcy domów o dobrej termoizolacji decydujący się na ogrzewanie prądem szybko przekonują się, że była to znakomita i przyszłościowa inwestycja. Wydatki są przyjazne dla portfela, a system – dla zdrowia mieszkańców i zielonego życia całej planety.

Ostateczna decyzja jednak należy do Państwa. Służymy pomocą i wsparciem w wypadku niejasności, czy pytań odnośnie folii grzewczych, jak i systemu ogrzewania na podczerwień ogólnie.