Są pomieszczenia, gdzie ciepła podłoga to absolutny must have dla komfortu i naszego zdrowia – bez dwóch zdań jest to łazienka. Są też takie, gdzie jest wybitnie doceniana, gdy tętnią życiem i często w nich przebywamy – w kuchni! A ogrzewanie podłogowe w sypialni? Czy to dobry pomysł?
Wielu z nas podchodzi do tego pomysłu jak do jeża – niby cieszy swym widokiem, ale wciąż ma kolce, przez co czasem strach wchodzić z nim w bliższe kontakty. Spójrzmy więc na te „kolce” ogrzewania podłogowego w pokoju sypialnianym okiem eksperta oraz samych użytkowników. Sprawdźmy, czy jest się czego bać.
Nie jest tajemnicą, że każde rozwiązanie grzewcze ma swoje plusy i minusy. Podobnie jest z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym, które chcemy rozłożyć w sypialni. Wad tego rozwiązania nie ma wiele, jednak dla niektórych mogą okazać się kluczowe, dlatego warto mieć ich świadomość. Zatem, kiedy ta forma ogrzewania nie będzie zbyt korzystną opcją?
Osoby, które zastanawiają się nad zakupem podłogówki na podczerwień zastanawiają się często czy taki rodzaj ogrzewania ma wpływ na ich panele podłogowe. Jeśli i Wy macie zamiar zainwestować w folie grzewcze na podczerwień, to o ich wpływie na Wasze panele możecie przeczytać w tekście “Jak montaż folii grzewczej wpływa na trwałość ogrzewania?“.
Folie grzewcze Heat Decor dają dużą możliwość manewru względem wykończenia podłogi w sypialni. W zależności od planów oraz indywidualnych upodobań możemy wybrać pomiędzy wariantami folii grzewczych:
- uniwersalna HD-G pod panele laminowane, a także do systemów ściennych i sufitowych,
- wzmocniona HD-EPL pod wylewkę i deskę wielowarstwową oraz panele winylowe SPC bez zintegrowanego podkładu o grubości minimum 5 mm i wszędzie tam, gdzie pożądana jest większa wytrzymałość na oddziaływania mechaniczne,
- najmocniejsza HD-PRO pod panele winylowe SPC bez zintegrowanego podkładu o grubości minimum 4 mm oraz pod deskę wielowarstwową i wszędzie tam, gdzie pożądana jest najwyższa wytrzymałość na oddziaływania mechniczne.
Co ważne, system jest całkowicie bezserwisowy i nie wymaga żadnych zabiegów konserwatorskich przez kolejne dziesięciolecia. Takie możliwości ma tylko ogrzewanie na podczerwień. Więcej na temat kosztu serwisu, a właściwie jego braku, przeczytacie w tekście pt. “Ogrzewanie domu bez kosztu napraw i serwisowania?“.
Folię grzewczą w poprawnie zainstalowanym systemie, zgodnie z załączoną instrukcją, cechuje klasa wodoszczelności IPX7, więc możemy spać spokojnie nie martwiąc się o przypadkowe rozlanie wody na podłodze. Jeśli woda o głębokości 1 metra nie stoi na podłodze dłużej niż 30 minut – system pozostanie sprawny.
Folia grzewcza w sypialni – kiedy warto
Jak dało się zauważyć, wady tego typu rozwiązania są bardzo ograniczone. I nic dziwnego! Jako entuzjaści optymalnych kosztowo i przy tym zielonych rozwiązań polecamy tylko to, do czego sami jesteśmy przekonani. Technologię folii grzewczych rozwijamy już od ponad dekady.
Wiedzieliście, że folie grzewcze sprawdzają się również w innych pomieszczeniach w domu, np. w kuchni? Nie? To koniecznie musicie zapoznać się z naszym tekstem „Ogrzewanie podłogowe w kuchni”.
Dlatego z przyjemnością teraz omówimy zalety tej opcji w miejscu, które wielu z nas kocha najbardziej, a którym jest pokój sypialniany:
- Ogromne możliwości pod kątem aranżacji wnętrza – nie ma tu mowy o szpetnych grzejnikach, rurach i zajętym przez nie miejscu. Bardzo pomysłowe jest (i często stosowane za oceanem), by przy oknie zrobić kącik do czytania. Umieszczona w nim szafka i rozłożone poduszki uczynią to miejsce bardzo wygodnym i klimatycznym.
- Atuty prozdrowotne – wspomnimy jeszcze o nich szerzej na końcu, natomiast niewątpliwie w pomieszczeniu ogrzewanym podczerwienią lepiej wypoczniemy niż w towarzystwie klasycznego kaloryfera czy innych metod konwekcyjnych.
- Optymalna równomierna temperatura w pomieszczeniu sprawia, że nie musimy okrywać się na czas snu grubą kołdrą ani ubierać ciepłej piżamy. Tym samym nie doprowadzamy organizmu do przegrzania w czasie, gdy naturalnie temperatura ciała powinna być obniżona w stosunku do dnia.
- Instalacja podłogówki z folii grzewczych to dla wprawionego fachowca dosłownie chwila pracy – w typowej sypialni zmieści się nawet w 2 godzinach. Jeśli jego czas pracy będzie krótki, to w naszej kieszeni pozostaje więcej wolnych środków, choćby na szampan i truskawki do spędzenia miło czasu w ciepłej sypialni.
- Ogrzewanie podłogowe podczerwienią pracuje na niskich temperaturach, dzięki czemu jest oszczędne i zapewnia maksymalną żywotność okładziny podłogowej.
- Folie grzewcze to zero serwisowania – jedyny raz, kiedy będziemy mogli je zobaczyć, to moment ich instalowania, a potem długo, długo nic.
- To aktualnie jeden z najbardziej ekologicznych systemów ogrzewania w domu energooszczędnym. Brak spalania opału sprawia, że nie emitujemy do atmosfery CO2 i nie oddychamy zanieczyszczonym powietrzem.
To, co zawarliśmy w tekście powyżej, to nasza wiedza jako ekspertów w produkcji i montażu systemów opartych na foliach grzewczych. Co jednak mówią o podłogówce w sypialni sami użytkownicy? Czy są zadowoleni? Czy mają jakieś zastrzeżenia? Sprawdźmy.
Ogrzewanie podłogowe w sypialni – opinie użytkowników
Na które aspekty tego systemu zwracają uwagę jego użytkownicy? Do najczęściej pojawiających się argumenty na plus zalicza się:
- komfort równomiernego ciepła w sypialni,
- większa czystość w sypialni i mniej kurzu w porównaniu do pomieszczeń, w których tego ogrzewania brak,
Jeśli chodzi o głosy przeciwne, to najczęściej wskazują na:
- ograniczenia w doborze mebli – jak już wspominaliśmy meble nad ogrzewaniem muszą być na nóżkach o wysokości minimum 3 cm,
- bieżące koszty ogrzewania – bez zainwestowania w termoizolację na miarę obecnych standardów system ten może okazać się kosztowny.
Istnieje szereg możliwości wsparcia finansowego dla chcących uczynić swój dom zeroemisyjnym i energooszczędnym. Szerzej o możliwościach, z których można skorzystać, pisaliśmy w artykule: Ulga termomodernizacyjna – jak z niej korzystać?
Ogrzewanie podłogowe w sypialni a zdrowie
Wpływ ogrzewania foliami grzewczymi na zdrowie jest odczuwalny akurat najbardziej w sypialni. Dlaczego? Z dwóch względów:
- nie unosi kurzu i roztoczy – śpiąc oddychamy czystszym powietrzem. To pozytywnie wpływa na jakość snu i nasz stan zdrowia, szczególnie u osób ze skłonnościami do alergii.
- regeneracja ciała – promieniowanie podczerwone jest stosowane w medycynie w zabiegach przyspieszających naturalne procesy regeneracyjne w ciele. Ma zbawienny wpływ na osoby wracające do swojej sypialni np. po intensywnym treningu fizycznym lub cierpiące na bóle reumatyczne.
Mimo wielu różnorodnych opinii na temat ogrzewania podłogowego w sypialni daje się zauważyć, że dominują te pozytywne. A mieszkańcy domów o dobrej termoizolacji decydujący się na ogrzewanie prądem szybko przekonują się, że była to znakomita i przyszłościowa inwestycja. Wydatki są przyjazne dla portfela, a system – dla zdrowia mieszkańców i zielonego życia całej planety.
Ostateczna decyzja jednak należy do Państwa. Służymy pomocą i wsparciem w wypadku niejasności, czy pytań odnośnie folii grzewczych, jak i systemu ogrzewania na podczerwień ogólnie.