Panele grzewcze to nowoczesne grzejniki elektryczne doskonale pasujące do mieszkań i domów, w których chcemy czuć jednocześnie ciepło i przestrzeń. Ich grubość nie przekracza 2 cm, a montaż pozwala zaoszczędzić cenne miejsce. Są efektywne, energooszczędne, a w dodatku estetyczne. Często stanowi prawdziwą ozdobę pomieszczeń domowych i publicznych. Przy początkowym korzystaniu z paneli grzewczych nasuwa się myśl, że należy je zamontować tam, gdzie montuje się klasyczne grzejniki. Nie jest to jednak prawda, ponieważ działanie panelu grzewczego opiera się na innych zasadach. Gdzie zatem powinien się znaleźć?
Działanie panelu grzewczego – właśnie od tego zależy montaż
Odpowiedź na pytanie o to, gdzie zamontować panel grzewczy, mocno związana jest z działaniem tego panelu. Warto bowiem pamiętać, że wytwarza on ciepło inaczej, niż klasyczny kaloryfer. Dlatego też powinien znajdować się w odpowiednich dla swoich właściwości miejscach. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć z jego liczącego się dziś szczególnie atutu: jest efektywnym kosztowo ogrzewaniem głównym lub dodatkowym. Oszczędność energii to nawet ok. 30% mniej zużytego prądu w stosunku do zwykłego ogrzewania elektrycznego.
Panele grzewcze na całej swojej powierzchni są źródłem fal podczerwieni. Tego rodzaju ciepło wnika najpierw w przedmioty, meble, ściany i ludzi – wszystko, co znajduje się w danym pomieszczeniu. Dopiero potem ciepło jest przez te obiekty oddawane do powietrza. To dlatego panele grzewcze są bardziej efektywne niż klasyczne kaloryfery. W przypadku tych drugich dochodzi najpierw do ogrzewania powietrza, które unosi się ku górze (niestety wraz z kurzem i wszelkimi roztoczami), a dopiero potem wraca do poziomu, w którym korzystają z niego ludzie – ponownie z niechcianym „bagażem” spod sufitu. Efektywność w tym przypadku jest znacznie niższa. Ta wiedza jest nam potrzebna do tego, by prawidłowo wybrać miejsce na panel grzewczy
Panel grzewczy nie ogrzewa miejsc bezpośrednio nad nim, dlatego nie montujemy go np. pod chłodnym oknem jak kaloryfer. Panel grzewczy ogrzewa przedmioty i ludzi przed sobą. Przestrzeń pod oknem pozostaje wolna. Ten grzejnik elektryczny naprawdę różni się od pozostałych urządzeń grzewczych zasilanych prądem.
Gdzie można instalować panele grzewcze? Masz dużo możliwości
Gdzie montujemy panele grzewcze? Doskonała wiadomość jest taka, że można je montować również w tych miejscach, w których absolutnie nie sprawdzą się klasyczne kaloryfery. Panele grzewcze mogą znaleźć się na:
- skosach, z którymi mamy do czynienia na poddaszach.
Gdy przestrzeń ścienna lub sufitowa z jakichś powodów nie wchodzi w grę, panel grzewczy może najzwyczajniej stać na kółkach w dowolnym miejscu, by w ten sposób zapewnić możliwość ogrzania pomieszczenia.
Warto jednak pamiętać, że przy zakładaniu paneli grzewczych zależy nam przede wszystkim na efektywności – chcemy ogrzać pomieszczenie możliwie najtaniej i nie doprowadzać do zbędnej utraty ciepła. W związku z tym warto unikać zewnętrznych ścian pomieszczenia. Przez nie fale energii cieplnej mogą uciekać, a o wiele większą efektywność da nam zamontowanie paneli grzewczych na płaszczyznach wewnętrznych, np. ścianach działowych. Jeśli chcemy przy tym dysponować panelami maksymalnie oszczędnymi i cieszyć się nimi jak najdłużej, warto wybrać modele z termostatem i zmniejszyć ich maksymalną temperaturę.
Panel grzewczy – gdzie zamontować, by grzał najlepiej? Przykłady
Najczęściej kierujemy się estetyką traktując panel grzewczy jako element aranżacji wnętrza – i to może być całkiem trafne, bo dobrze wyeksponowany panel, którego nic nie zasłania, ogrzeje nam najskuteczniej nasz pokój, kuchnię czy łazienkę. W tym ostatni przypadku pamiętać jednak należy, by umieścić panel odpowiednio daleko od źródeł wody.
Wśród paneli grzewczych znajdziemy modele wykonane z kilku rodzajów materiału, który może nam podpowiadać miejsce montażu. Panele mogą być:
- metalowe panele grzewcze - bardzo uniwersalne, sprawdzają się i na ścianach , i na sufitach, i jako ogrzewanie mobilne;
- ceramiczne panele grzewcze - zwykle najlepiej prezentują się na ścianach, ze względu na swój oryginalny wygląd naśladujący np. naturalny kamień, często są z tego względu instalowane nieco wyżej niż przepisowe 30 cm nad podłogą;
- szklane panele grzewcze - stanowią zwykle minimalistyczny akcent nie rzucający się w oczy, ale współtworzący klimat pomieszczenia, w pobliżu drzwi, mebli, skierowane oczywiście do wnętrza pomieszczenia i niczym nie przesłonięte.
Oprócz estetyki i odpowiedniego wyeksponowania znaczenie ma również umiejscowienie panelu na konkretnej ścianie.
Na której ścianie panele grzewcze
Panel grzewczy montujemy obowiązkowo na wysokości nie mniejszej niż 30 centymetrów od podłogi. Dzięki takiej odległości podłoga pozostaje bezpieczna i chroniona przed ewentualnymi przesuszeniami i odkształceniami. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku podłogi drewnianej.
Minimalna odległość panelu grzewczego od podłoża wynosi 30 cm, gdy jest na stałe przytwierdzony do ściany
W wąskich pomieszczeniach warto montować panele grzewcze na krótszych ścianach, dzięki temu fale podczerwieni ogrzewają przed sobą większą przestrzeń.
Na skosach i sufitach panel grzewczy powinien być zamontowany w odległości minimalnej od podłogi wynoszącej około 2 metrów.
Należy unikać montażu panelu grzewczego naprzeciwko mebli, m.in. sofy, czy stołu. W tym przypadku chodzi również o ich ochronę przed przesuszeniem z racji długotrwałej ekspozycji na fale podczerwieni.
Panele grzewcze stojące na kółkach należy przesuwać, gdyż ich odległość od podłogi jest zwykle mniejsza niż 30 cm. Nie powinny stać stale w tym samym miejscu. Są na tyle lekkie, że przesuwanie ich zwykle wynika z naturalnej potrzeby kierowania ciepła w różne strony i jest spontaniczną, codzienną praktyką.
Gdzie nie wolno instalować panelu grzewczego
Tu z pomocą przychodzi zdrowy rozsądek. Skoro włączony panel grzewczy jest stałym źródłem fal podczerwieni ogrzewających przedmioty i ludzi naprzeciw:
- nie ustawiaj panelu blisko ludzi dłużej przebywających w danym miejscu, np. przy biurku czy stole;
- unikaj ryzyka, że na panel osunie się zasłona czy pościel;
- nie montuj panelu grzewczego w miejscu, które może być zasłaniane dużym meblem takim jak pufa czy fotel;
- nie przytwierdzaj panelu do ściany w miejscu, gdzie zamontowane byłyby nad nim kotary czy firanki.
Panel grzewczy stojący za meblami to nie jest dobry pomysł
Podsumowanie
Przy właściwym miejscu montażu panele grzewcze mogą efektywnie i bezpiecznie służyć przez wiele lat, a ciepło, którego są źródłem, tworzy w domu mikroklimat zdrowszy dla mieszkańców, mniej kurzu unosi się w powietrzu i przyjemniej jest oddychać, żyjąc zimą bez pokasływaniu spowodowanego podrażnieniami górnych dróg oddechowych.
Panele grzewcze łączą piękne z pożytecznym.
Sprawdź w dokładnym omówieniu jaka moc panelu grzewczego jest najlepsza dla Twojego pomieszczenia.
Jeśli wahasz się między panelem grzewczym a grzejnikiem konwektorowym, tu przeczytasz porównanie tych urządzeń: „Panel grzewczy na podczerwień czy ogrzewanie konwekcyjne”.