Elektryczny grzejnik na podczerwień – jaka moc jest najlepsza?

Elektryczny grzejnik na podczerwień w mieszkaniu, domu czy biurze, restauracji czy punkcie usługowym jest coraz częściej nie tylko ekonomicznym źródłem ciepła, ale też estetycznym elementem wystroju wnętrza. Choć to jaką wybrać moc grzejnika nie powinno być problemem, to okazuje się, że wiele osób nadal musi mierzyć się z takimi pytaniami jak: czy lepiej kupić mocniejszy grzejnik? jaka moc grzejnika jest najlepsza? jakiej wielkości pomieszczenie ogrzeje grzejnik na podczerwień? gdzie zainstalować grzejnik na podczerwień?

Na to ostatnie pytanie już odpowiedzieliśmy w artykule; „Gdzie zamontować grzejnik na podczerwień? Przykłady”. Teraz przyjrzyjmy się kwestii mocy – spotkamy przecież grzejnik o mocy 2000W a jako alternatywę do niego grzejnik 1000W. I który wybrać?

Pytanie o moc grzejnika elektrycznego na podczerwień jest z gatunku tych podstawowych, na które nie zawsze znamy odpowiedź. Warto zaznajomić się więc z poniższym tekstem, żeby nie paść ofiarą własnej niewiedzy i bez zastanowienia kupić grzejnik o największej mocy, ponieważ „lepiej mieć zapas mocy”, prawda? No nie do końca.

  • Moc grzejnika powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia oraz termoizolacji całego budynku.
  • Grzejnik elektryczny na podczerwień może ogrzać praktycznie każde pomieszczenie. Jedynym ograniczeniem jest ocieplenie budynku.
  • Grzejniki na podczerwień mogą być zarówno dodatkowym źródłem ciepła w jednym z pomieszczeń, jak i głównym źródłem dla całego domu/mieszkania.

Grzejnik na podczerwień ogrzewa obiekty znajdujące się daleko przed nim.

Jaka moc grzejnika na podczerwień jest najlepsza?

Najbardziej popularne grzejniki dostępne w sklepie Heat Decor mają moc:

  • 400 W – do pomieszczeń do 8 m2
  • 500 W – do pomieszczeń do 10 m2
  • 700 W – do pomieszczeń do 14 m2
  • 1000 W – do pomieszczeń do 20 m2

Jak widać moc grzejnika zależy od wielkości pomieszczenia i jest to podstawowe kryterium wyboru grzejnika elektrycznego na podczerwień. Co w sytuacji, kiedy pomieszczenie ma więcej niż 20 m<sup>2</sup>? Wówczas należy zakupić dwa grzejniki, aby być pewnym, że pomieszczenie będzie odpowiednio dogrzane. Drugim kryterium doboru mocy grzejnika elektrycznego na podczerwień powinna być termoizolacja budynku. Im lepiej ocieplony budynek, tym nasz grzejnik będzie bardziej efektywnie działał, ponieważ mniej ciepła będzie „uciekało”.

Po co mi grzejnik elektryczny?

Pomijając oczywisty fakt, że jest urządzeniem do ogrzewania, to grzejnik elektryczny na podczerwień jest idealnym urządzeniem do ogrzewania zarówno pojedynczego pomieszczenia jak i całego domu. Może służyć jako swoiste „demo” ogrzewania elektrycznego na podczerwień. Z uwagi na fakt, że technologia ta nie jest rozpowszechniona i wiele osób wciąż nie kojarzy czym w ogóle jest ogrzewanie na podczerwień, to zastosowanie pojedynczego grzejnika może być dobrą okazją do jej sprawdzenia. Zresztą wiele osób na grupach na Facebooku przyznaje, że testowała możliwości ogrzewania na podczerwień grzejnikiem, a dopiero potem decydowała się na zainwestowanie w folie grzewcze w całym domu lub mieszkaniu.

Jeśli już przy mieszkaniach jesteśmy, to grzejniki podczerwieni często są stosowane przez właścicieli mieszkań, w których nie ma możliwości zainstalowania ogrzewania gazowego czy sieciowego. Takim osobom pozostają różnego rodzaju grzejniki konwektorowe, które nie są urządzeniami do końca opłacalnymi. W tekście „Grzejnik konwektorowy czy na podczerwień?” Porównanie” szczegółowo omówiliśmy różnice miedzy oboma urządzeniami.

 

Grzejniki na podczerwień sprawdzą się również w pomieszczeniach, które wymagają osuszenia. Fale podczerwieni ogrzewają bowiem cząsteczki wody, które znajdują się w powietrzu sprzyjając ograniczeniu stopnia wilgotności. I ten właśnie fakt może być wykorzystany do osuszania piwnic czy innych zawilgoconych pomieszczeń. Ważne: nie należy jednak wieszać mokrych i jakichkolwiek innych rzeczy na grzejniku.

Grzejniki na podczerwień sprawdzą się również w pomieszczeniach, które wymagają osuszenia. Fale podczerwieni ogrzewają bowiem cząsteczki wody, które znajdują się w powietrzu sprzyjając ograniczeniu stopnia wilgotności. I ten właśnie fakt może być wykorzystany do osuszania piwnic czy innych zawilgoconych pomieszczeń. Ważne: nie należy jednak wieszać mokrych i jakichkolwiek innych rzeczy na grzejniku.

Wspomnieliśmy wcześniej, że grzejnik na podczerwień jest urządzeniem oszczędniejszym niż grzejnik konwektorowy. Jak bardzo? Na temat pisaliśmy w tekście „Grzejnik na podczerwień – zużycie prądu, miesięczne koszty”.

Miejsce montażu grzejnika elektrycznego ma znaczenie

Wiele osób, które noszą się z zamiarem zakupu grzejnika zadaje sobie pytanie: gdzie najlepiej montować grzejnik na podczerwień. Przypominamy kilka zasad, których trzeba się trzymać montując grzejnik elektryczny w pokoju:

  • Nie montujemy grzejnika naprzeciwko okna – nie chcemy bowiem, żeby ciepłe powietrze nakierowane było na okno, przez które może zwyczajnie uciekać.
  • Grzejnik elektryczny na podczerwień nie powinien być zwrócony do ściany zewnętrznej – chcemy bowiem ogrzewać pomieszczenie, a nie ścianę.
  • Odległość grzejnika od podłogi powinna wynosić przynajmniej 30 cm.

Więcej zasad i sposobów montażu grzejników na podczerwień znajdziecie w cytowanym już na wstępie tekście artykule: „Gdzie zamontować grzejnik na podczerwień? Przykłady”.

Popularnym miejscem montażu grzejników na podczerwień jest również sufit. Jest rozwiązanie to sprawdza się, gdy nie ma możliwości montażu grzejnika na ścianie. W rozwiązaniu tym stosuje się dodatkowe termostaty, które mogą być zamontowane w wygodnym dla użytkownika miejscu, np. przy drzwiach.

Kilka słów o grzejnikach elektrycznych na koniec

Wybór mocy grzejnika elektrycznego na podczerwień powinien być uzależniony przede wszystkim od wielkości pomieszczenia. Zakup powinien być przemyślany, żeby nie zdarzyła się sytuacja, w której zakupimy grzejnik o zbyt wielkiej mocy do ogrzewanego pomieszczenia. Nie ma bowiem potrzeby, żeby kupować grzejnik o większej mocy, ponieważ większa moc nie przełoży się na „lepsze grzanie”. Przełoży się za to na nie potrzebnie wydane pieniądze. Podsumowując: moc grzejnika elektrycznego na podczerwień powinna być przede wszystkim dostosowany do wielkości i kubatury pomieszczenia i na to powinno się zwracać największą uwagę przy zakupie grzejnika.