Piec indukcyjny czy folia grzewcza? Porównanie

Ciągły wzrost cen paliw stałych sprawia, że każda alternatywa dla pelletu, gazu czy węgla zdobywa zainteresowanie. Ale czy każda jest równie korzystna? Na pewno nie. Choćby w szerokiej kategorii ogrzewania elektrycznego mamy dylemat: pompa ciepła, piec indukcyjny czy folia grzewcza? Sprawdźmy i porównajmy dwie ostatnie możliwości.

Alternatywne ogrzewanie w ostatnich miesiącach staje się tematem nr 1 na forach i grupach tematycznych na Facebooku. Pojawiają się  liczne pytania o opinie o kotłach indukcyjnych, pompach ciepła czy foliach grzewczych.

  • Opinie o foliach grzewczych cytujemy w artykule: „Folia grzewcza – cena, opinie i koszty ogrzewania”.
  • Porównanie pompy ciepła i folii grzewczej prezentujemy w tekście: „Jakie ogrzewanie – pompa ciepła czy folia grzewcza?”.

Teraz przyjrzyjmy się piecom indukcyjnym, które stanowią bardzo ciekawą propozycję dla osób zainteresowanym nowoczesnym, ekologicznym ogrzewaniem na prąd.

Ogrzewanie indukcyjne – co to jest?

Ogrzewanie indukcyjne nie jest w naszym kraju powszechnie spotykane, dotąd wielu właścicieli domów nawet o tym rozwiązaniu nie słyszało i coraz częściej poszukują podstawowych informacji o kotłach indukcyjnych.

Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się zainwestować w ogrzewanie indukcyjne: 

  • Do rozprowadzenia ciepła można wykorzystać istniejącą wodną instalację grzewczą oraz instalację c.w.u
  • Optymalna moc kotła indukcyjnego uzależniona jest od wielu czynników, w tym izolacji cieplnej budynku
  • Piec indukcyjny ogrzewa wodę do temperatury max. 85⁰C
  • Nie jest wymagany coroczny przegląd
  • Żywotność kotła indukcyjnego to około 30 lat

Na pierwszy rzut oka, gdy mamy kocioł na pellet, kocioł na węgiel lub piec gazowy – wymiana na piec indukcyjny wydaje się prostym i pożądanym obecnie rozwiązaniem.

Jak działa piec indukcyjny?

Zasada działania pieca indukcyjnego jest oparta o zjawisko indukcji elektromagnetycznej odkrytej w 1831 roku przez brytyjskiego fizyka Michaela Faraday’a. W kotle indukcyjnym znajduje się cewka indukcyjna, która wytwarza energię pola magnetycznego. Następnie energia ta jest przekształcana na energię cieplną, która przekazywana jest do wymiennika ciepła, którym jest metalowy rdzeń i korpus. Ciepło jest odbierane przez czynnik cieplny, który krąży w układzie grzewczym. W przypadku kotłów indukcyjnych czynnikiem cieplnym jest woda.

Warto zaznaczyć, że cewka indukcyjna jest częścią niewymienną i praktycznie nie ulega zużyciu w zwykłym horyzoncie użytkowania. Odróżnia to znacząco kocioł indukcyjny od tradycyjnego kotła elektrycznego, w którym wymiana grzałki oporowej prędzej czy później staje się koniecznością. 

Piec indukcyjny – wady i zalety

Piec indukcyjny ma sporo zalet, wśród których można zaliczyć wspomniany już wcześniej brak konieczności wymiany istniejącej instalacji grzewczej i trwałość cewki indukcyjnej. Zalet tego rozwiązania jest oczywiście o wiele więcej i można do nich zaliczyć: 

  • Cicha praca – kocioł indukcyjny nie generuje żadnego hałasu w odróżnieniu od tradycyjnych kotłów czy pomp ciepła.
  • Czas podgrzania wody jest bardzo krótki – podgrzewa się błyskawicznie.
  • Wydajność kotła indukcyjnego jest stała bez względu na temperaturę na zewnątrz.

Ostatnia cecha jest ważna, gdy przyjdzie nam porównać piec indukcyjny i pompę ciepła, która przy niższej temperaturze zewnętrznej będzie pobierała więcej prądu potrzebnego do ogrzania budynku.

Jak każde urządzenie i ten system grzewczy z kotłem indukcyjnym posiada jednak swoje wady, o których nie należy zapominać. Wśród nich na pierwsze miejsce wysuwa się wysoki koszt kotła indukcyjnego. Choć producenci tych urządzeń chwalą się, że są one tańsze nawet o połowę niż pompa ciepła, to jednak rzeczywistość pokazuje, że nie należy do końca ufać takim oświadczeniom.

Na najbardziej popularnym serwisie sprzedażowym w Polsce, ceny kotłów indukcyjnych zaczynają się od około 8 000 złotych za piec o mocy 8 kW, który przeznaczony jest do ogrzewania domu o powierzchni do 100 m2. Jednak średni koszt urządzeń to 14 000 – 37 000 zł.

I faktycznie ceny te są niższe od cen pomp ciepła. 

Nowoczesny system grzewczy, stara podłogówka

Oprócz stosunkowo wysokiej ceny jedną z bardziej istotnych wad pieców indukcyjnych jest związany z nimi system rozprowadzania ciepła. Choć samo ciepło wytwarzane jest w nowoczesnym i ekologicznym kotle, to już jego rozprowadzanie odbywa się za pomocą dość tradycyjnych metod i instalacji z wszystkimi ich wadami. Przeważnie jest to wodne ogrzewanie podłogowe lub po prostu zwykle kaloryfery. Wady tych rozwiązań, jako dotąd powszechnych, przez wiele osób są uznawane za normę i pomijane, ale warto się chwilę nad nimi pochylić, skoro można ich uniknąć.

Wodna podłogówka niesie ze sobą wiele problemów, które najczęściej wiążą się z błędnym lub niedbałym rozłożeniem rurek grzewczych pod podłogą. Następstwem tego jest obniżony komfort grzewczy, ponieważ energia cieplna będzie się nierównomiernie rozkładać, co będzie rzutowało na samopoczucie domowników.

Kolejnym słabym punktem może okazać się rozdzielacz do ogrzewania wodnego, który również ma wpływ na równomierność ogrzewania w poszczególnych pomieszczeniach i wymaga dodatkowego miejsca.

Trzeba również pamiętać, że wodne ogrzewanie podłogowe jest instalacją, która jest awaryjna, a w razie awarii lub uszkodzenia mechanicznego powoduje zniszczenia o  znaczącej skali, co generuje wcale niemałe koszty. Woda jest jedną z najbardziej erozyjnych substancji, co przekłada się na awaryjność opartych na niej instalacji.

O zaletach i wadach wodnego ogrzewania podłogowego pisaliśmy z kolei w tekście pt. „Wodne ogrzewanie podłogowe czy folia grzewcza pod wylewką? Jaka podłogówka?”. 

Indukcja i podczerwień – cechy wspólne i różnice

Piece indukcyjne i ogrzewanie na podczerwień foliami grzewczymi mają ze sobą kilka cech wspólnych:

  • Są ekologiczne, co w przyszłości może przełożyć się na niższe opłaty.
  • Wykorzystują wyłącznie energię elektryczną, na której opiera się całe nowoczesne budownictwo, zaopatrzone najczęściej w instalacje fotowoltaiczne.
  • Nie wymagają przeglądów – jak w przypadku pomp ciepła czy tradycyjnych systemów grzewczych wykorzystujących paliwa stałe.

Piec indukcyjny czy folia grzewcza – oba rozwiązania mogą być stosowane jako dodatkowe źródło ciepła, co czyni je elastycznymi. Choć w przypadku folii grzewczych na podczerwień ta elastyczność jest większa, ponieważ decydując się na zamontowanie ich w jednym pokoju, zbędna jest dodatkowa instalacja do rozprowadzania ciepła. 

Bardzo ważną cechą wspólną obu systemów jest także termoizolacja budynku, ponieważ jest ona kluczowa dla wydajności obu urządzeń. Zarówno folie grzewcze na podczerwień i piece indukcyjne działają najbardziej wydajnie, gdy dom jest odpowiednio ocieplony.

Piec indukcyjny czy folia grzewcza – porównanie różnic

Cena urządzeń: kocioł indukcyjny dla domu o powierzchni 150 m2, to koszt około 25 – 30 tys. złotych plus instalacja grzewcza w przypadku domu nowegoKoszt systemu z folią grzewczą Heat Decor dla domu o takiej samej powierzchni to około 15 tys. złotych. Ustalając cenę systemu z folią grzewczą skorzystaliśmy z kalkulatora ogrzewania na podczerwień.    

Konstrukcja urządzeń: to kolejna istotna różnica. Folia grzewcza jest urządzeniem o prostszej konstrukcjiprzez co jest mniej narażona na awarie lub uszkodzenia. Choć piec indukcyjny podgrzewający wodę krążącą w rurach ogrzewania podłogowego nie jest specjalnie narażony na wielkie awarie, to już sama instalacja grzewcza tak.

Instalacja rozprowadzająca ciepło: jest wymagana w przypadku kotła indukcyjnego, a system z folią grzewczą sam w sobie jest instalacją grzewczą, to rozwiązanie 2w1.

Żywotność urządzenia: producenci określają żywotność kotłów indukcyjnych na 20 – 30 lat. Nie można jednak odmówić piecom indukcyjnym ich trwałości, ale można mieć pewne zastrzeżenia co do systemu rozprowadzania ciepła. Trwałość systemu grzewczego opartego na wodnym ogrzewaniu podłogowym jest już zdecydowanie niższa. Z kolei folie grzewcze na podczerwień są ogrzewaniem, które posłuży przez całe życie, ponieważ nie stosuje czynnika grzewczego, rur, przewodów i innych części, które podlegają zużyciu. Jedyną częścią ogrzewania podłogowego na podczerwień, która może się zużyć jest termostat, który można wymienić za 200 – 300 złotych. 

Dostępność: w chwili obecnej kotły indukcyjne są zdecydowanie bardziej dostępne niż pompy ciepła, jednak to folia grzewcza, ze względu na swoją prostą konstrukcję, zapewnia największą, stałą dostępność.

Różnice wskazują, że wybór piec indukcyjny czy folia grzewcza warto podjąć z kalkulatorem w ręku.

Piec indukcyjny czy folia grzewcza – podsumowanie

Oba przedstawione urządzenia znajdują się i będą znajdywać w kręgu zainteresowania osób, które poszukują alternatywnych źródeł ciepła. Zarówno kotły indukcyjne jak i folie grzewcze na podczerwień mogą być głównym źródłem ciepła w domu jak również dodatkowym. Przewagą kotłów indukcyjnych jest możliwość podłączenia ich do istniejącej instalacji, ale w przypadku budowy domu przewaga ta topnieje.

Montaż folii grzewczych na podczerwień jest szybszy i prostszy. Nie można zapomnieć również, że ogrzewanie na podczerwień to także grzejniki. Montaż tego typu urządzenia polega na przymocowaniu w odpowiednim miejscu i podłączeniu do gniazdka. O radach na temat tego, gdzie najlepiej przymocować grzejniki na podczerwień pisaliśmy w tekście pt. „Gdzie zamontować grzejnik na podczerwień? Przykłady”. 

Z pewnością rynek elektrycznych systemów grzewczych będzie się rozwijał. Skąd nasza pewność? Wynika ona z charakteru prądu elektrycznego, którego dostępność nie podlega dyskusji. W dzisiejszych czasach kraj, w którym brakuje prądu praktycznie znika z mapy, więc o przyszłość systemów grzewczych zasilanych prądem możemy być spokojni.