Gdzie zamontować grzejnik na podczerwień? Przykłady

Grzejnik na podczerwień to rozwiązanie, które zdobywa coraz więcej zwolenników. Służy jako główne, jak i dodatkowe ogrzewanie. Zużywa nawet 30% mniej prądu niż zwykły grzejnik.

Nie wymaga prac remontowych czy wymiany instalacji grzejnej. Jego podłączenie ogranicza się do włożenia wtyczki do kontaktu. Po wybraniu modelu o odpowiedniej do pomieszczenia mocy pojawia się pytanie: gdzie zamontować grzejnik na podczerwień? Kaloryfer nie jest tu wzorem i montaż grzejnika na podczerwień rządzi się swoimi prawami.

Gdzie zamontować grzejnik na podczerwień? To pytanie pojawia się cyklicznie na facebookowych grupach o tematyce ogrzewania elektrycznego na podczerwień. Większość osób nie zwraca zbytniej uwagi na miejsce montażu i to jest duży błąd. Grzejników czy też paneli grzewczych na podczerwień nie można traktować jak standardowych kaloryferów, ponieważ sposób w jaki wytwarzają ciepło jest zupełnie odmienny w obu tych urządzaniach.

Grzejniki na podczerwień, jak sama nazwa wskazuje, emitują fale podczerwieni, które następnie ogrzewają bezpośrednio wszystkie obiekty, które znajdą się na ich drodze. Ogrzane obiekty uwalniają ciepło do powietrza. Standardowe grzejniki ogrzewają powietrze, które następnie się porusza, unosi kurz i ogrzewa otoczenie.

Wyżej opisana podstawowa różnica między ogrzewaniem na podczerwień a standardowym ogrzewaniem na ciepłe powietrze sprawia, że urządzenia te montujemy inaczej. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: gdzie zamontować grzejnik na podczerwień, by fale podczerwieni najbardziej efektywnie ogrzewały pomieszczenie?

Więcej na temat różnych rodzajów ogrzewania na podczerwień można dowiedzieć się z naszego tekstu pt. „Ogrzewanie na podczerwień — wady i zalety”.

Gdzie zamontować grzejnik na podczerwień – podstawowe informacje

Miejsce, gdzie grzejnik na podczerwień może być zamontowany:

  • na wszystkich rodzajach ścian
  • oraz na wszystkich rodzajach sufitów,
  • może być także instalowany na skosach,
  • lub stać na kółkach.

Ustawienie grzejnika na podczerwień może być:

  • pionowe,
  • poziome.

Wiele osób montuje panel na podczerwień w biurach lub pomieszczeniach gospodarczych, do których nie można podłączyć innego typu ogrzewania.

Wybierając miejsce montażu trzeba unikać zewnętrznych ścian, ponieważ przez nie energia cieplna będzie „uciekać”.

Oszczędność na ogrzewaniu grzejnikiem na podczerwień oraz wydłużenie jego żywotności można z kolei osiągnąć poprzez zmniejszenie jego maksymalnej temperatury. Jest to możliwe w nowoczesnych grzejnikach z wbudowanym termostatem.

Jaki grzejnik na podczerwień wybrać?

Cofnijmy się o krok – jak znaleźć grzejnik nowoczesny i oszczędny zarazem. Przy wyborze grzejnika trzeba zwrócić uwagę na dobór mocy.

Moc grzejnika na podczerwień musi być dobrana do powierzchni oraz kubatury pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Im większa moc grzejnika elektrycznego na podczerwień tym będzie on w stanie ogrzać pomieszczenie o większej kubaturze. I tak na przykład do ogrzania pomieszczenia o kubaturze 25 m3 wystarczy grzejnik o mocy 500 W. Jeśli pomieszczenie jest większe i ma kubaturę 50 m3, to grzejnik powinien mieć moc 1000 W. Ważne: nie ma potrzeby dobierania mocy grzejnika „na wyrost”.

Kwestia gdzie zamontować grzejnik na podczerwień łączy się z jego wyglądem. Do wyboru mamy grzejniki:

  • metalowe
  • ceramiczne
  • lub szklane.

Nie bez znaczenia jest też kolor i wzór. Grzejniki metalowe i szklane występują zazwyczaj w jednolitym, białym lub czarnym kolorze. Spotykane są też wersje fabrycznie oklejone grafiką. Takiego oklejenia możemy dokonać również samodzielnie.

Grzejniki ceramiczne mają powierzchnię o różnych wzorach imitujących naturalny kamień. Taki grzejnik dekoracyjny może pełnić funkcje estetyczne i być doskonałym dopełnieniem aranżacji pomieszczenia.

Na efektywność energetyczną grzejnika ma natomiast wpływ występujący w nim element grzejny, dopasowanie mocy do pomieszczenia oraz wbudowany lub zewnętrzny termostat.

Gdzie zamontować grzejnik na podczerwień? Przykłady

Wracając do montażu – po wyborze grzejnika i ogólnej decyzji, czy ma się znaleźć na suficie, ścianie bądź skosie, przychodzi pytanie: gdzie dokładnie zainstalować grzejnik?

Instalując grzejnik na ścianie trzeba zwrócić uwagę na kwestię odległości od podłogi. Powinna ona wynosić przynajmniej 30 cm. W przeciwnym wypadku podłoga nastawiona na długotrwałe działanie promieni podczerwieni z tego samego miejsca emisji może ulec odkształceniu w wyniku przesuszenia. Dotyczy to przede wszystkim podłóg drewnianych.

Z tego samego względu grzejnik instalowany na skosach powinien być skierowany w kierunku podłogi z odległości przynajmniej 2 m i najlepiej traktować go podobnie jak w montażu podsufitowym. Należy przyjąć, że promieniowanie rozchodzi się w linii prostopadłej do powierzchni grzejnika. Elementy bezpośrednio obok nad i pod grzejnikiem nie będą się przegrzewać, natomiast te znajdujące się na wprost i zbyt blisko – mogą się przegrzać.

Z powyższego wynika kolejna ważna wytyczna: grzejnik nie powinien stać naprzeciw stałych obiektów aranżacji jak stół czy sofa. Natomiast w pomieszczeniach wąskich optymalnym miejscem jego instalacji będzie krótsza ściana lub centralnie sufit.

Posiadając grzejnik na kółkach (tu można dokupić stelaż do grzejników), co jest wygodnym rozwiązaniem, gdy służy jako ogrzewanie dodatkowe, należy go po prostu przesuwać. Wtedy unikniemy regularnego przegrzewania tego samego obszaru podłogi.

Czy zaraz obok grzejnika możemy postawić doniczkę z kwiatkiem? Tak. W miejscu obok, a nie blisko na wprost grzejnika, domowa zieleń będzie bezpieczna. Ba! Rośliny rozwijają się lepiej pod wpływem fal podczerwieni. Gdy źródłem tych fal jest np. folia grzewcza pod podłogą – mogą rosnąć także w kwietniku stojącym na podłodze. Więcej o ogrzewaniu na podczerwień instalowanym pod podłogą piszemy w artykule: „Folia grzewcza – cena, opinie i koszty ogrzewania”.

Jak bezpiecznie użytkować grzejnik?

Gdy będziemy już wiedzieli, gdzie zamontować grzejnik na podczerwień, to trzeba zapoznać się z kilkoma zasadami dotyczącymi jego użytkowania. W codziennym użytkowaniu panelu grzewczego trzeba pamiętać, że nie służy on do suszenia ubrań. Nie wolno go również zakrywać firankamimeblami czy drzwiami. Trzeba bowiem pamiętać, że grzejnik na podczerwień ma ustawioną fabrycznie temperaturę 95⁰C.

Przykrycie grzejnika kawałkiem materiału może doprowadzić do uszkodzenia poszycia panelu grzewczego. W przypadku grzejników metalowych materiał pod wpływem ciepła wejdzie w reakcję z lakierem proszkowym i w rezultacie na urządzeniu pojawią się zacieki.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu grzejnikiem na podczerwień?

W powszechnej świadomości ogrzewanie prądem wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów eksploatacji. Jednak rzeczywistość pokazuje, że jest to błędne założenie. Przede wszystkim trzeba dobrać moc urządzenia grzewczego do kubatury pomieszczenia, które ma ogrzewać.

Drugim sposobem jest ograniczenie temperatury urządzenia do 75⁰C, co jest zalecane przez firmę Heat Decor. Obniżenie temperatury grzejnika nie sprawi, że temperatura odczuwalna będzie niższa, a skutecznie ograniczy zużycie prądu i wydłuży żywotność grzejnika.

Do oszczędnego ogrzewania przyczyni się także odpowiednia izolacja termiczna budynku. Jeśli dom jest nie właściwie ocieplony, to warto pomyśleć nad tą inwestycją. W podjęciu tej decyzji z pewnością pomoże ulga termomodernizacyjna, o której pisaliśmy w tekście pt. „Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć? Przykłady

Koszty ogrzewania grzejnikiem na podczerwień są indywidualne, rpzyjmując jednk określony stopień termoizolacyjności pomieszczenia można je przewidzieć. Dokłądne obliczenia przedstawiliśmy w artykule: „Grzejnik na podczerwień – zużycie prądu, miesięczne koszty”.

Grzejnik z termostatem czy bez?

Termostat w grzejniku daje kontrolę nad temperaturą poprzez możliwość jej regulacji w danym pomieszczeniu. Jeśli grzejnik znajduje się w pomieszczeniu, które jest zamknięte i nie posiada termostatu, to będzie on grzał przez cały czas z maksymalną mocą do najwyższej temperatury. W rezultacie, pokój jest „przeładowany” energią cieplną i jest nam po prostu zbyt gorąco. To przekłada się na większe zużycie energii czyli koszty.

Panel grzewczy na podczerwień z termostatem ogranicza zużycie energii elektrycznej. Warto ustawiać więc taką temperaturę użytkową, która będzie dla nas komfortowa, ale jednocześnie nie „przegrzeje” pomieszczenia. Z kolei obniżenie jej o kilka stopni przyniesie realne ograniczenie zużycia energii elektrycznej.

Grzejniki bez termostatu są pozbawione tej funkcji, ale wcale nie oznacza to, że są gorsze. Jeśli zachodzi potrzeba, aby grzejnik powiesić na suficie lub skosie lub zastosować kilka grzejników w większym pomieszczeniu, to wybór grzejnika bez termostatu jest uzasadniony. Ogrzewaniem sterować będzie wtedy zewnętrzny termostatPomiar temperatury przenosi się wtedy na niższy punkt bliższy miejscu, w którym przebywamy.

Prosty montaż grzejnika na podczerwień

Grzejnik elektryczny na podczerwień jest urządzeniem, które nie wymaga żadnych uprawnień do podłączenia go. Produkt ten jest tak skonstruowany, że jego uruchomienie ogranicza się do podłączenia wtyczki do kontaktu. Istotną kwestią jest również umiejscowienie gniazdka. Wiele osób, które decydują się na zakup paneli  grzewczych na podczerwień zwraca uwagę na estetykę. Wiszący na ścianie kabel od grzejnika nie wygląda dobrze więc warto wiedzieć, że gniazdko może być umieszczone za grzejnikiem.

Trzeba też pamiętać, że grzejnik nie powinien być montowany na ścianach zewnętrznych. Mogą one bowiem odbierać ciepło z wewnątrz domu i w rezultacie powstają straty ciepła, co doprowadzi do wzrostu rachunków za prąd.

Instrukcje montażu grzejników Heat Decor znajdziesz tutaj.

Najlepsze miejsce na grzejnik – podsumowanie

Grzejniki na podczerwień są – podobnie jak folie grzewcze na podczerwień – pewną awangardą w ogrzewnictwie. Rozwiązanie to zdobywa jednak coraz większą rzeszę zwolenników. Obecnie bardzo wyraźnie rysuje się trend posiadania dwóch i więcej źródeł ciepła. Pisaliśmy na ten temat w tekście pt. „Ogrzewanie na podczerwień jako dodatkowe źródło ciepła”.

Panel grzewczy na podczerwień jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ jego montaż jest prosty i nie wymaga ingerencji w pomieszczenie, a najlepsze miejsce na grzejnik w każdym praktycznie pomieszczeniu znajdziemy co najmniej jedno. Co ciekawe, coraz więcej osób traktuje panele grzewcze na podczerwień jako główne źródło ciepła. Jeśli zastosujemy się do podanych powyżej zasad montażu i użytkowania, to urządzenia te będę służyć przez długie lata. Bez przeglądów, bez emisji szkodliwych substancji, bez problemów.

Sprawdź aktualną ofertę grzejników Heat Decor.