Producent folii grzewczej Heat Decor

Dlaczego w Heat Decor specjalizujemy się w folii grzewczej? Jak to bywa w historii wielkich wynalazków, trochę z przypadku. Prace nad rozwijaniem systemów grzewczych opartych na zjawisku podczerwieni rozpoczęliśmy już w 2004 roku. Na początku były one odpowiedzią na bardzo specyficzne potrzeby.

Skupiliśmy się na budynkach, w których montaż innego ogrzewania był zbyt kosztowny lub wręcz niemożliwy. W tym czasie należały do nich głównie zabytkowe kościoły. Tak to właśnie w wyniku spotkania historycznej architektury i nowoczesnej technologii narodził się… producent folii grzewczej Heat Decor!

Folie grzewcze na początku należały do rozwiązań bardzo niszowych. Ot, nowinka technologiczna. To my zaczęliśmy je sukcesywnie udoskonalać.

Początkowa konstrukcja folii grzewczej i brak wytycznych do montażu praktycznie uniemożliwiały jej proste i samodzielne zastosowanie. Był to materiał w każdym wdrożeniu generujący wiele niewiadomych, na które znajdowaliśmy odpowiedzi. Z czasem staliśmy się ekspertami w tej dziedzinie i postawiliśmy sobie za cel upowszechnienie folii grzewczych. Ich zeroemisyjny charakter, praktyczny brak zużycia oraz możliwość integracji z rozwiązaniami typu smart home czynią je ogrzewaniem na miarę XXI wieku.

Jakie sekrety kryje folia grzewcza, podczerwień i… podkłady

Pierwsza certyfikowana drabinkowa folia grzewcza naszej produkcji pojawiła się w sprzedaży ogólnopolskiej i na eksport w 2014 roku. Aby bezpiecznie można było ją sprzedawać do samodzielnego montażu, musiała przejść szereg udoskonaleń.

Folia grzewcza to:

  • folia wysokiej jakości PET
  • nadrukowana na tę folię węglowa matryca grzewcza
  • wklejone w tę folię miedziane pasy dostarczające prąd
  • wklejone w tę folię srebrne drabinki, które łączą matrycę z miedzianymi pasami
  • laminaty i kleje wysokiej jakości łączące całość
  • kolejne warstwy folii PET

Wygląda prosto? Bynajmniej tak nie jest. Każdy z wyżej wymienionych elementów może różnić się wykonaniem i zastosowanym surowcem. Możliwych kombinacji są tysiące. Przykładowo: folia PET może być wielowarstwowa (nasza jest). Dlaczego? Zwiększa to jej wytrzymałość. Węglowa matryca grzewcza może być wykonana z różnych mieszanek węgla i grafitu oraz mieć różną gramaturę. To wpływa na jej żywotność i oporność, czyli takie właściwości jak np. temperatura pracy i… długość emitowanych fal podczerwieni! Do podczerwieni jeszcze wrócimy. A laminat? Ma kolosalne znaczenie. To m.in. od jego składu i grubości zależy, czy folia zachowa 100% szczelności przez dekady, czy nie.

Wszystkie powyższe elementy i wiele więcej dopracowaliśmy niemalże do perfekcji w naszych nowych seriach folii grzewczych Heat Decor. Każda z tych serii dedykowana jest do innego rodzaju zastosowania.

Rodzaje folii grzewczej – trzy nowe serie Heat Decor

  • HD-G – folia grzewcza o grubości 0,338 mm przeznaczona głównie pod panele laminowane, pod lustra i do systemów ściennych oraz sufitowych
  • HD-EPL – folia grzewcza o grubości 0,450 mm przeznaczona głównie pod wylewkę i pod deskę wielowarstwową
  • HD-PRO – folia grzewcza o grubości 0,5 mm przeznaczona głównie pod panele winylowe SPC, deskę wielowarstwową i do szczególnie wymagających zastosowań

Dzięki temu dostosowaniu produkcji folii grzewczej do różnych podłóg, znacząco wzrosło bezpieczeństwo montażu. Nasza gwarancja na najtrwalsze folie grzewcze HD-PRO sięgająca aż 30 lat to pewnik. Moglibyśmy ją wydłużyć jeszcze bardziej, lubimy jednak trzymać się tego, co pewne na pełne 100%. Po 30 latach nasza pewność względem bezawaryjności najtrwalszych spośród folii grzewczych Heat Decor wynosi 99,9% i… tak się trzyma przez następne dekady. W praktyce jest to ogrzewanie na całe życie.

Wszystkie rodzaje folii grzewczej pracują na niskich, przyjaznych dla podłóg temperaturach. Zwykle nie przekraczają 28°C. Większość energii elektrycznej w folii grzewczej ulega zmianie w promieniowanie podczerwone i trafia bezpośrednio do ciał stałych, na których powierzchni zamienia się w energię cieplną. Skomplikowane? To jeszcze raz:

  • energia elektryczna
  • w folii grzewczej zamienia się w promieniowanie podczerwone,
  • które zamienia się w energię cieplną na powierzchni ogrzewanych obiektów

…czyli na przykład na naszej skórze. Tak samo jak w przypadku promieni słonecznych!

W budynku o dobrej termoizolacji wystarczająca moc folii grzewczej na 1 m2 to zaledwie 60 lub 80 W.

Zobacz jak powstaje folia grzewcza Heat Decor:

Ogrzewanie podczerwienią

Podczerwienią ogrzewały już piece kaflowe, które możemy obecnie zobaczyć w muzeach. Ich kafle miały tę właściwość, że rozgrzane od wewnątrz emitowały promieniowanie podczerwone rozprowadzające ciepło po całym pomieszczeniu. Źródła ciepła w ogrzewaniu możemy z grubsza podzielić na dwa rodzaje:

  • konwekcyjne, ogrzewające powietrze
  • na podczerwień, ogrzewające promieniowaniem podczerwonym bezpośrednio ciała stałe w swoim otoczeniu

Jaka jest różnica dla człowieka? Kaloryfery rozgrzewające powietrze w typowym mieszkaniu unoszą kurz i roztocza, przyczyniając się do rozwoju alergii oddechowych. Ogrzewanie podczerwienią jest wolne od tej wady. Więcej o jego wpływie na zdrowie piszemy w artykule „Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie”.

Sekret tkwi w długości fal podczerwonych. Krótkie fale podczerwone przenoszą bardzo duże ilości energii i rozgrzewają swoje źródła do bardzo wysokich temperatur. Tylko długie fale podczerwone  pozwalają na ekonomiczną pracę samego źródła ogrzewania na niewielkich temperaturach i ogrzeją nas w naturalny sposób, tak jak promienie Słońca. Matryce grzewcze Heat Decor zamieniają energię elektryczną w długie fale podczerwone. Więcej o ogrzewaniu podczerwienią piszemy w artykule „Ogrzewanie na podczerwień wady i zalety”.

Podkład pod ogrzewanie podłogowe

Udoskonalamy nie tylko same folie grzewcze, ale cały oparty na nich system. Już kilka lat temu wprowadziliśmy do niego podwójnie izolowane kable. Udoskonaliliśmy też kształt konektorów. Naszym najnowszym osiągnięciem jest perfekcyjny podkład pod ogrzewanie podłogowe: HD-XPS300 oraz HD-XPS700.

Twardość i wytrzymałość na ściskanie podkładu decyduje o tym, jak chodzenie po podłodze będzie wpływać na okładzinę i system grzewczy znajdujący się pod nią. Im stabilniejsze podłoże, tym większa trwałość ogrzewania. Jedne podłogi są bardziej giętkie, inne mniej. Podkład HD-XPS300 charakteryzuje się niesamowitą wytrzymałością na ściskanie wynoszącą 300 kPa a HD-XPS700 nawet 700 kPa. Dzięki temu idealnie stabilizuje system grzewczy pod bardziej giętkimi podłogami, takimi jak panele winylowe SPC.

Produkcja folii grzewczej i zestawy

Folię grzewczą dostarczamy w rolkach naszym podwykonawcom, instalatorom i dystrybutorom. W miarę rosnącego zapotrzebowania z miesiąca na miesiąc zwiększamy jej dostawy i możemy szybko reagować na potrzeby rynku. Jako producent folii grzewczej mamy w tym zakresie duże możliwości.

Stworzyliśmy również zestawy z folią grzewczą gotowe do montażu i sprzedajemy je bezpośrednio do klientów indywidualnych. Zestaw zawiera wszystko, co niezbędne do bezpiecznego i samodzielnego zamontowania ogrzewania elektrycznego. Dzięki zestawom Heat Decor ciepła podłoga stała się bardziej dostępna dla tysięcy rodzin w Polsce i za granicą.

Folia czy mata grzewcza a może grzejnik na podczerwień?

Folia grzewcza jest naszą specjalnością, od lat projektujemy jednak systemy grzewcze uwzględniające bardzo indywidualne wymagania. A to oznacza, że czasem lepszym wyborem od folii grzewczej jest mata grzewcza, oparta na izolowanych teflonem kablach grzejnych. Jesteśmy również jej producentem!

Kiedy lepiej wybrać matę niż folię? Przede wszystkim podczas remontu łazienki, gdy nie planujemy podniesienia czy rozkucia podłogi, a chcemy pod kafelkami mieć ultracienki i oczywiście niezawodny system grzewczy.

Najprostszym sposobem na dogrzanie pomieszczeń są natomiast nasze grzejniki na podczerwień. Są niezwykle cienkie i bardzo estetyczne. Występują w trzech rodzajach:

  • metalowe grzejniki na podczerwień
  • dekoracyjne ceramiczne grzejniki na podczerwień
  • szklane grzejniki na podczerwień

Dlaczego folia grzewcza to zielona przyszłość ogrzewania

Choć dziś wciąż bardziej popularne od folii grzewczych są takie systemy grzewcze jak: znane od dekad pompy ciepła czy liczące sobie ponad 100 lat historii piece gazowe, wierzymy, że przyszłość należy do folii grzewczej. Przyszłość jest zielona. Co to oznacza? Ta przyszłość to system grzewczy, który:

  • raz zamontowany nie wymaga serwisowania ani wymiany jego elementów, co jest bardzo ekologiczne i ekonomiczne,
  • jest zeroemisyjny,
  • współgra z rozwiązaniami typu smart home czy IoT (Internet of Things), zarówno obecnymi, jak i tymi, które pojawią się w przyszłości.

Z powyższych względów nie ustajemy w rozwijaniu i popularyzowaniu systemów opartych na folii grzewczej. Dawniej były niszową ciekawostką, sposobem na ogrzanie nietypowych budynków. Potem stały się oszczędnym i prostym sposobem na ciepłą podłogę w domach. Dziś stają się standardem w nowoczesnych osiedlach. Wszędzie, gdzie montowana jest nasza folia grzewcza, będzie służyć przez długie dekady. Bez potrzeby jej zmiany.

Chętnie podzielimy się swoją dogłębną wiedzą na temat folii grzewczej. Zapraszamy do kontaktu i do zamówienia projektu systemu grzewczego.