Baza wiedzy, Folia grzewcza

Folia grzewcza Heat Decor z serii Green / HD-G

Folia grzewcza to cienki i elastyczny grzejnik elektryczny na podczerwień występujący w różnych szerokościach i mocach grzewczych. Głównym nośnikiem ciepła i podczerwieni w folii grzewczej jest mieszanka grafitu, której gęstość i proporcje nadają odpowiednią moc grzewczą

Ogrzewanie podłogowe foliami grzewczymi zapewnia dużo ciepła przy niskim zużyciu prądu i może być stosowane jako podstawowe źródło do ogrzania pomieszczeń, jak i również stanowić dodatkowe ogrzewanie dające komfort ciepłej podłogi.

Cały system grzewczy jest bardzo prosty w montażu i może być stosowany na każdym etapie remontu czy w nowo projektowanych budynkach.

Ogrzewanie elektryczne folią grzewczą – zasady działania

Folia grzewcza to grzejnik elektryczny z ultracienką grzałką z czystych cząsteczek węgla, które pod wpływem oporu elektrycznego wytwarzają ciepło w postaci długiego promieniowania podczerwonego.

Wytworzone ciepło z folii grzewczej w postaci podczerwieni ogrzewa przedmioty będące w jej kontakcie lub w zasięgu promieniowania.

W ogrzewaniu podłogowym pomieszczeń folia grzewcza nagrzewa podłogę, ściany, sufit wraz z innymi przedmiotami będącymi w jej otoczeniu, które w procesie nagrzewania oddają swoje ciepło do powietrza. Więcej o kosztach tego rozwiązania i opiniach na jego temat piszemy tutaj.

Opis struktury

1. Taśma z miedzi

pełni funkcję przewodnika prądu elektrycznego. Do taśmy miedzianej za pomocą
konektorów podłączamy przewody elektryczne zasilające folię grzewczą.

2. Taśma ze srebra

pełni funkcje przewodnika elektrycznego pomiędzy taśmą miedziana a grafitem
oraz zabezpieczenia folii grzewczej przed iskrzeniem.

3. Folie PET i laminex

to komponenty łączące wszystkie elementy folii grzewczej w procesie klejenia,
zgrzewania i laminowania w jedną całość. Folie PET i LAMINEX pełnią funkcję: Zabezpieczenie przed wnikaniem pary wodnej, gazów i płynów, ochrona ogniowa, wysoka odporność termiczna, ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi

4. Pasta grafitowa

to podstawowy materiał grzewczy folii. Występuje jako mieszanina drobnoziarnistych cząsteczek czystego węgla. Proporcje mieszanki pasty grafitowej warunkują moc grzewczą folii grzewczej.

5. Miejsca cięcia folii

to obszar foli grzewczej, w którym możemy dociąć folię grzewczą.

Moce folii grzewczej

Moce rekomendowane dla ogrzewania podłogowego to 80W/m2 oraz 140W/m2.

Kluczem do sukcesu jest wydłużenie czasu nagrzewania się folii grzewczej (czasu pracy) + duże obłożenie powierzchni podłogi ok. 80%. Im więcej powierzchni grzania tym lepiej.

Z tego względu stosuje się niskie moce. Sama moc dobierana jest do izolacji budynku.

  • Nowy budynek pasywny: 60 W/m2
  • Nowy dom: 80 W/m2
  • Dom po termomodernizacji np. 10 lat: 140 W/m2

Szerokość folii grzewczej HD-G

Systemy montażu folii grzewczej HD-G

Zapraszamy do obejrzenia filmu, który pokazuje montaż ogrzewania podłogowego z zastosowaniem folii grzewczej w pokoju dziecięcym.

Folia grzewcza dopracowywanie technologii

Tworząc kolejne wersje folii grzewczej HD-G, udoskonaliliśmy miejsca cięć w taki sposób, aby pozwalały one na jak najlepsze dopasowanie oraz komfort pracy podczas montażu.

Czytelne paski minimalizują także ryzyko uszkodzenia materiału.

Pomiędzy pierwszą a ostatnią wersją folii, odległości miejsc cięcia są dwukrotnie większe.

Pierwsza generacja folii HD-G posiadała linie cięcia w odstępie 25 cm. Najnowsza wersja folii posiada odstępy o szerokości 12,5 cm.

Mniejsze odległości powstałe w wyniku naszych testów, pozwalają na lepsze dopasowanie materiału do pomieszczenia i mniejsze straty folii oraz ciepła.

Precyzyjne miejsca cięcia umożliwiają bezpieczną, długoletnią i bezawaryjną pracę oraz możliwość określenia dokładnych parametrów folii grzewczych.

Folia grzewcza a konwencjonalnej metody ogrzewania

Działanie konwekcyjnych systemów grzewczych polega na podgrzewaniu znajdującego się w danym pomieszczeniu powietrza, które z kolei przekazuje ciepło dalej.

Największa ich wada to z pewnością stosunkowo duże straty ciepła oraz wywoływany ruch ogrzanego powietrza do góry. Sprawia to, że przy podłodze temperatura jest wyraźnie niższa, a całość pokoju nagrzewa się nierównomiernie.

Sposobem na ograniczenie tych negatywnych skutków jest zastosowanie podczerwieni.

Podczas działania, urządzenia takie emitują promieniowanie o bardzo dokładnie dobranych parametrach. To z kolei swobodnie rozchodzi się we wszystkich kierunkach i równomiernie nagrzewa wszystkie przedmioty, a nie powietrze.

Z punktu widzenia użytkownika jest to bardzo korzystne, gdyż ciepło odczujemy już w chwili włączenia, a nie dopiero po pewnym czasie.

Co więcej, różnice temperatur w tym przypadku są minimalne, dzięki czemu nie musimy się martwić sytuacją, w której jednocześnie jest nam gorąco w głowę i zimno w stopy. Warto też dodać, że korzystanie z omawianego rozwiązania jest też ekologiczne, gdyż nie wymaga spalania w gospodarstwie domowym żadnych paliw – jak węgiel, drewno, gaz czy olej.

Zakup folii grzewczej w zestawach gotowych do montażu

Opracowaliśmy dokładne instrukcje montażu, które wchodzą w skład zestawów folii grzewczych gotowych do montażu. Zestawy to bardzo popularny wybór wśród osób, które chcą samodzielnie zainstalować ogrzewanie podłogowe w jednym pomieszczeniu. Oczywiście zestawy można zakupić do kilku czy wszystkich pomieszczeń w swoim domu. Każdy jest dopasowany do powierzchni pomieszczenia, jego termoizolacyjności i oprócz instrukcji zawiera komplet sprawdzonego asortymentu oraz termostat – kilka typów do wyboru.

Zestawy są dostępne dla każdej z serii oferowanych przez nas folii grzewczych:

uniwersalna folia grzewcza HD-G – 10 lat gwarancji – główne zastosowanie: pod panele laminowane, pod wylewkę, w systemach ściennych i sufitowych;

wzmocniona folia grzewcza HD-EPL – 25 lat gwarancji – główne zastosowanie: pod wylewkę i deskę wielowarstwową;

najtrwalsza folia grzewcza HD-PRO – 30 lat gwarancji – główne zastosowanie: pod panele winylowe bez zintegrowanego podkładu o grubości nawet 4 mm i większej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *