Jakie ogrzewanie – pompa ciepła czy folia grzewcza? Porównanie

Zarówno kwestie ekonomiczne, jak i ekologiczne doprowadziły w ostatnich latach do przyspieszenia rozwoju „zielonych technologii”, które stopniowo zastępują rozwiązania starszego typu oparte na paliwach kopalnych. Indywidualne ogrzewanie domu czy mieszkania jest również takim obszarem, którego przyszłość jest zielona i elektryczna.

Szeroko reklamowane pompy ciepła i mniej znane folie grzewcze to dwie całkowicie różne technologie zapewniające nam zielone ciepło. Ale mają też cechy wspólne!

  • Do działania potrzebują tylko prądu.
  • Obie doskonale pasują do nowych domów zgodnych z WT 2021.
  • Pojawiają się także tam, gdzie następuje wymiana źródeł ciepła na bardziej ekologiczne i przysługują na nie dotacje z programu „Czyste Powietrze”.

Teraz ułatwimy podjęcie decyzji jakie ogrzewanie – pompa ciepła czy folia grzewcza – jest najlepsze w Twojej sytuacji. Zapraszamy na dokładne porównanie tych nowoczesnych rozwiązań z podsumowaniem ich całościowych kosztów na końcu artykułu. Sam wyrobisz sobie zdanie, co jest lepsze, folia grzewcza czy pompa ciepła.

Zacznijmy od podstaw.

Pompa ciepła czy folia grzewcza – różnice w działaniu

Pompa ciepła i folia grzewcza na podczerwień wykorzystują do działania zupełnie inne zjawiska fizyczne. W jaki sposób dostarczają ciepło do domów, mieszkań i innych nieruchomości?

Folia grzewcza – jak działa

Folie grzewcze rozprowadzają ciepło w pomieszczeniu poprzez dalekie fale podczerwone (FIR), których są źródłem. Powstają one w wyniku oporu elektrycznego w materiale, który sam rozgrzewa się w ograniczonym stopniu. W foliach grzewczych jest to matryca węglowo-grafitowa nadrukowana na folię PET. Dzięki temu, że dalekie fale podczerwieni przenoszą energię cieplną na dużą odległość i w ilości odpowiedniej do przyjemnego odczucia ogrzewania – znajdują zastosowanie w systemach grzewczych.

W przypadku większości systemów grzewczych ciepło w pomieszczeniach rozprowadza rozgrzane powietrze. Długa podczerwień emitowana przez folie grzewcze ogrzewa natomiast bezpośrednio wszystkie obiekty stałe, które napotka na swojej drodze – ściany, sufit czy nasze stopy. Włączając system na podczerwień w chłodnym pomieszczeniu poczujemy ciepło wcześniej niż ogrzeje się powietrze – tak jak na stoku narciarskim w zimowy słoneczny dzień. Następnie nagrzane podczerwienią obiekty oddają ciepło do powietrza.

W efekcie system grzewczy z foliami grzewczymi ogrzewa pomieszczenie równomiernie. Nie tworzą się sfery cieplejsze i chłodniejsze, nie występują zatem ruchy konwekcyjne powietrza unoszące kurz. Nie występuje też zjawisko gromadzenia się większości ciepła pod sufitem, które jest szczególnie uciążliwe w pomieszczeniach wysokich. Równomierne ogrzewanie podczerwienią zapobiega również miejscowemu zawilgoceniu pomieszczeń.

Folie grzewcze to ogrzewanie zasilane napięciem 230V lub 24V, co oznacza, że są instalowane nie tylko w budynkach, lecz również w pojazdach (kampery, łodzie, transport publiczny) – także dzięki temu, że są lekkie i zajmują minimum miejsca.

O wpływie fal podczerwieni na człowieka pisaliśmy już w artykule „Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie”.

Pompa ciepła – jak działa

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje do swojego działania pobrane z otoczenia ciepło i działa na tej samej zasadzie, co lodówka, tylko na odwrót. Sprężając i rozprężając płyn znajdujący się w pompie ochładza otoczenie i ogrzewa wnętrze domu. Sprężarka i skraplacz to serce pompy ciepła.

W zależności od rodzaju pompy, ciepło może być pobrane z gruntu, powietrza lub wody.

Gruntowe pompy ciepła – działanie

Gruntowa pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pozyskuje ciepło z gruntu. Zadaniem pompy jest jego przekształcenie i dostarczenie do domu. Wyróżnia się tutaj źródło dolne, z którego ciepło jest pobierane, oraz górne, które następnie oddaje je do domu. Dzięki pompie następuje przepływ ciepła pomiędzy tymi źródłami. Jak to działa?

Przede wszystkim konieczne jest dokonanie odwiertów w ziemi w celu umieszczenia w nich wymienników ciepła. Wymienniki w postaci rur z tworzywa sztucznego muszą być umieszczone na odpowiedniej głębokości, co oznacza, że wykop powinien być odpowiednio głęboki. W wymienniku krąży niezamarzający płyn (czynnik chłodniczy), który w efekcie ogrzania ciepłem ziemi paruje i trafia do sprężarki, która dodatkowo podwyższa jego temperaturę. Następnie ta rozgrzana para oddaje ciepło do domowej instalacji grzewczej (podłogówki lub grzejników) w skraplaczu i wędruje z powrotem, już w postaci płynnej, do wymiennika. Ciepło może też trafić do zasobnika z wodą w celu jej podgrzania.

Skuteczność gruntowej pompy ciepła zależy od kilku czynników takich jak moc źródła dolnego, czy ukształtowanie terenu. Najczęściej stosuje się gruntowe pompy ciepła z kolektorem poziomym, dla których nie trzeba wykonywać odwiertów ale potrzebna jest odpowiednio duża przestrzeń wokół domu, oraz kolektorem pionowym, który sięga nawet do głębokości 100 m.

Wieloletnie badania wskazują, że gruntowa pompa ciepła może stopniowo obniżać temperaturę gruntu, z którego czerpie energię cieplną.

Powietrzne pompy ciepła – działanie

W przypadku powietrznych pomp ciepła zasada działania jest taka sama, ale czynnik chłodniczy nie pobiera ciepła z ziemi, ale z powietrza, które zimą ma w sobie jednak dużo mniej energii cieplnej niż ziemia. Nie jest konieczne wykonywanie odwiertów, co sprawia, że jest to tańsze rozwiązanie, ale równocześnie mniej wydajne niż gruntowa pompa ciepła. Taka pompa ciepła musi wykonać więcej pracy, by uzyskać ciepło z otoczenia – tym więcej, im niższa jest temperatura powietrza. Jej działanie nie różni się zasadniczo od klimatyzatora z tą różnicą, że może podawać ciepło do instalacji co oraz cwu.

Niewątpliwą zaletą najnowszych powietrznych pomp ciepła jest fakt, że mogą pracować w szerokim zakresie temperatur powietrza – od -25 do +45°C. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym sprężarkom. Obecnie można już kupić urządzenia, które dostosowane są do warunków klimatycznych panujących zimą w Polsce. Warto wspomnieć, że istnieją też powietrzne pompy ciepła służące wyłącznie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Wodne pompy ciepła – działanie

Ostatnim typem są wodne pompy ciepła, które odznaczają się wyższą sprawnością niż pompy powietrzne, ale też o wiele wyższym kosztem inwestycji. Wodne pompy ciepła wymagają bowiem wykopania dwóch studni głębinowych, co generuje niemałe koszty.

Urządzenie pobiera wodę z pierwszej studni tzw. czerpnej, odzyskuje z niej ciepło i odprowadza je do domu. Schłodzona woda zostaje zrzucona do drugiej studni (zrzutowej). Pompy wodne są często wyposażone w układ kontrolny wyłączający urządzenie w razie dopływu wody o niższej niż dopuszczalna temperaturze. Można wykorzystać też zbiornik wodny, jeśli mamy taki na działce i jest odpowiedniej głębokości. Jest to tańsza, a równocześnie bardziej efektywna opcja, jednak woda ze stawów czy jezior bywa zanieczyszczona, co może wymagać filtracji.

Zasada działania tego urządzenia nie różni się zbytnio od poprzednio omówionych. W wymienniku czynnik chłodniczy odbiera ciepło z wody, a następnie jest ono wykorzystywane do ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Wodna pompa ciepła jest szczególnie polecana dla domów z dużym zapotrzebowaniem na ciepło. Pozyskana duża ilość energii rekompensuje bowiem koszty okresowej wymiany elementów instalacji, które częściej, niż dla pomp powietrznych i gruntowych, ulegają korozji.

Rodzaje pomp ciepła i folii grzewczych

Zarówno folie grzewcze jak i pompy ciepła to kilka rodzajów urządzeń opartych na tej samej zasadzie działania. Rodzaje pomp ciepła omówiliśmy już wyżej. Różne rodzaje folii grzewczych powstały natomiast na drodze dopasowania ich do powierzchni, pod którymi są instalowane:

Miejsce montażu pompy ciepła i folii grzewczej

Miejsce montażu to dla wielu osób decydujących się na ogrzewanie dość kluczowa sprawa. W zależności od rodzaju pompy, montuje się je w specjalnym pomieszczeniu wewnątrz budynku lub przy jego zewnętrznej ścianie – jeśli zdecydowaliśmy się na powietrzną pompę ciepła typu monoblock. Pompy typu split podzielone są na dwie części, z których jedna jest na zewnątrz, a druga w środku budynku.

Folie grzewcze to urządzenia, które zajmują minimalną przestrzeń pod wybraną powierzchnią i zawsze tworzą ogrzewanie powierzchniowe. Montuje się je bezpośrednio pod podłogą pływającą lub pod wylewką, ewentualnie w ścianie lub w suficie a także pod lustrem.

Zobacz jak prosty i szybki jest montaż folii grzewczej pod wylewką w domu energooszczędnym:

Folie grzewcze na podczerwień mają grubość od 0,338 mm do 0,5 mm. Kompletny system pod podłogą pływającą razem z podkładem izolacyjnym ma grubość do 0,57 cm, co sprawia, że dodanie tego ogrzewania do już wybudowanych pomieszczeń jest proste przy okazji wymiany podłóg. System pod wylewką natomiast ma grubość zaledwie 1,48 mm bez izolacji, a rekomendowana grubość wylewki anhydrytowej nad systemem wynosi 5 cm.

W przypadku folii grzewczej niepotrzebne jest osobne pomieszczenie czy też miejsce na urządzenie grzewcze.

Sposób montażu pomp ciepła i folii grzewczych

Samodzielny montaż pompy ciepła możliwy jest wyłącznie w przypadku pomp typu monoblock, które nie wymagają ingerencji instalatora w układ chłodniczy. W pozostałych typach tych urządzeń wymagane jest posiadanie uprawnień F-gazowych. W związku z tym, większość osób decydujących się na zakup pompy ciepła decyduje się na montaż przez profesjonalistę. Osobną kwestią pozostaje ułożenie podłogówki wodnej czy instalacji z grzejnikami, bez których sama pompa jest bezużyteczna. Tu wsparcie osoby doświadczonej w temacie jest niezbędne.

Nieco więcej samodzielności mamy w przypadku folii grzewczych na podczerwień. Po pierwsze nie musimy decydować się na wymianę ogrzewania od razu w całym domu.

Folię grzewczą można zainstalować tylko w jednym pomieszczeniu, a w przyszłości w kolejnych. To rozkłada nakład pracy i wydatków na dowolny okres.

Montaż systemu grzewczego na podczerwień jest czynnością na tyle prostą, że z użyciem instrukcji może go wykonać każda sprawna manualnie osoba. Pomoc elektryka z aktualnymi uprawnieniami SEP wymagana jest bezwzględnie w podłączeniu folii grzewczych do domowej instalacji elektrycznej. Większość czynności instalacyjnych można jednak wykonać samemu. W praktyce osoby decydujące się na ogrzewanie całego domu foliami grzewczymi wybierają na ogół instalatorów szkolonych przez producenta.

Zobacz, jak wygląda przykładowy montaż folii grzewczej produkcji Heat Decor w systemie bezpośrednio pod podłogę pływającą w domu modułowym:

Jakie ogrzewanie ma niższy koszt montażu

Pierwszą rzeczą na którą przeciętny konsument zwraca uwagę jest oczywiście wartość całego systemu grzewczego wraz z montażem. Jaki jest więc koszt pompy ciepła do domu 150 m2 i analogicznie ile kosztuje folia grzewcza do domu 150 m2?

Całościowa cena powietrznej pompy ciepła wraz z całą potrzebną instalacją dla typowego nowego domu o powierzchni 150 m2 to koszt od 40 do 60 tys. złotych. Na tak dużą rozpiętość cenową ma wpływ nie tylko to, ile kosztuje pompa ciepła powietrzna, ale także uzupełniająca ją na ogół podłogówka i związany z nią koszt materiałów oraz robocizny. Pompa gruntowa będzie droższa od pompy powietrznej o około 15 – 20 tys. złotych.

Folia grzewcza to urządzenie grzewcze oraz instalacja grzewcza w jednym. W związku z tym ponosimy koszt tylko instalacji folii grzewczych (plus materiały) i w montażu pod panelem i folii grzewczej HD-G dla wyżej wspomnianego domu wynosi on obecnie 19 400 zł.  Więcej o kosztach montażu i użytkowania folii grzewczych napisaliśmy w artykule „Ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy się opłaca?”.

Koszt pompy ciepła do domu 150 m2 wraz z kosztem instalacji grzewczej jest więc znacząco wyższy niż koszt folii grzewczej.

Serwisowanie ogrzewania – czy jest konieczne?

Dla instalacji grzewczych opartych na pompach ciepła serwis i konserwacja jest koniecznością, która wynika z konstrukcji zarówno urządzenia, jak i całego układu. Przykładowe ceny konserwacji systemu centralnego ogrzewania współpracującego z pompą ciepła, to w zależności od wielkości instalacji koszt od 500 do 1000 złotych. Producenci pomp ciepła zalecają wykonanie takiego przeglądu przynajmniej raz w roku przed sezonem grzewczym, jednak biorąc pod uwagę fakt, że urządzenia te pracują także poza sezonem przygotowując ciepłą wodę użytkową, trzeba być przygotowanym na częstsze wykonywanie przeglądów.

Folie grzewcze na podczerwień stoją w tej kwestii w opozycji do instalacji grzewczej z pompą ciepła. Prosta konstrukcja tych urządzeń sprawia, że serwisowanie, przeglądy czy wymiana zużytych części nie są potrzebne. Koszty serwisowania przez cały okres użytkowania systemu pozostają zerowe.

Ponadto, trzeba pamiętać, że oprócz kosztów napraw i wymiany ewentualnych części, posiadając pompę ciepła trzeba wykonywać przegląd całej instalacji. Jest to wymagane, jeśli chcemy utrzymać gwarancję pompy. O kosztach przeglądu pomp ciepła możecie przeczytać w naszym tekście pt. “Pompa ciepła – koszt przeglądu, kiedy konieczny“.

Trwałość pompy ciepła i folii grzewczej – porównanie

Sercem instalacji grzewczej z pompą ciepła jest skraplacz i sprężarka – to od niej uzależniona jest trwałość całego systemu. Mówi się, że żywotność tych urządzeń sięga około 25 lat, choć są i tacy, którzy twierdzą, że mogą one działać przez nawet 40 lat. Aby realnie wydłużyć żywotność sprężarki do tak długiego czasu, trzeba zadbać o jak najdłuższe okresy, w których urządzenie nie będzie musiało się włączać i wyłączać w celu utrzymania stałej temperatury w pomieszczeniach. W tym celu eksperci zalecają zainwestowanie w zbiornik buforowy, który utrzyma bezwładność systemu. Przełoży się to na zmniejszenie liczby cykli sprężarki. Przy czym cała instalacja grzewcza wraz z pompą ciepła stanowią dość skomplikowany system, który posiada wiele elementów ulegających zużyciu, takich jak zawory czy rozdzielacz podłogówki.

Trudno jest podać faktyczną żywotność pomp ciepła, ponieważ praktycznie żaden producent nie ujawnia takich danych czy szacunków. Jedyne twarde dane dotyczące trwałości pomp ciepła, na których można się oprzeć, to gwarancja. Jeśli wziąć pod uwagę jedne z najbardziej popularnych powietrznych pomp ciepła w Polsce, to gwarancja na całe urządzenie wynosi 3 lata, a na sprężarkę dodatkowe 2 lata. Trzeba również zaznaczyć, że to nie producent przyznaje gwarancję – robi to podwykonawca, który instaluje pompę ciepła.

System ogrzewania foliami grzewczymi na podczerwień charakteryzuje się prostszą i bardziej trwałą konstrukcją. W systemach ogrzewania na podczerwień nie ma części, które narażone są na zużycie mechaniczne lub wynikające z kontaktu z wodą. Jednocześnie sama potwierdzona trwałość folii PET oraz stopień ochrony elementów z miedzi, srebra i pasty węglowo-grafitowej (umiarkowane temperatury działania, brak dostępu powietrza, brak zużycia mechanicznego) sprawiają, że praktycznie rzecz biorąc system folii grzewczych na podczerwień jest ogrzewaniem na całe życie. Sama folia grzewcza ma gwarancję producenta liczącą nawet 30 lat.

COP – co to jest?

Decydując się na zakup pompy ciepła, trzeba zwrócić szczególną uwagę na współczynnik COP (ang. Coefficient of Performance – współczynnik wydajności, który określa jaką ilość energii cieplnej w optymalnych warunkach dostarczy pompa ciepła na jedną jednostkę zużytej energii elektrycznej). COP równy 1 oznacza, że proporcje między oddaną energią cieplną, a pobranym prądem są równe, a większy, że uzyskamy więcej energii cieplnej niż zużyjemy prądu. Wydać mniej i dostać więcej – to działa na wyobraźnię!

W praktyce współczynnik COP jest zależny od temperatury materii, z której energię cieplną pobiera wymiennik ciepła. Z tego powodu współczynnik COP dla powietrznych pomp ciepła spada wraz ze spadkiem temperatury powietrza na zewnątrz.

COP folii grzewczych wynosi 1. Czy to źle? Nie do końca, ponieważ oznacza to, że folie grzewcze na podczerwień przekazują 100 proc. pobranej energii elektrycznej do pomieszczeń w postaci energii cieplnej. Pracują ze stałą i przewidywalną efektywnością, niezależnie od temperatury powietrza na zewnątrz.

Rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniu robi różnicę

Pompa ciepła jest urządzeniem zapewniającym ciepło, które następnie należy w jakiś sposób rozprowadzić w domu. Najpopularniejszym sposobem jest zastosowanie klasycznych grzejników lub wodnej instalacji płaszczyznowej. To jednak wiąże się z dodatkowym kosztem w postaci montażu oraz konserwacji instalacji centralnego ogrzewania. Nośnikiem ciepła w pomieszczeniach jest ogrzane powietrze.

W przypadku folii grzewczych na podczerwień mamy do czynienia wyłącznie z najbardziej efektywnym ogrzewaniem płaszczyznowym. Montowane pod podłogą każdego rodzaju folie grzewcze rozprowadzają ciepło za pomocą dalekiego promieniowania podczerwonego, które ogrzewa jednocześnie podłogę, ściany, sufit i wszystkie obiekty stałe znajdujące się w jego zasięgu. Szybsze ogrzanie ciał stałych w zasięgu systemu grzewczego oznacza mniejsze straty ciepła na uchodzącym z pomieszczeń ciepłym powietrzu.

Jest to diametralna różnica między systemem z pompą ciepła a foliami grzewczymi, która bezpośrednio przekłada się na komfort użytkowania. Pompy ciepła, które rozprowadzają ciepło za pomocą klasycznych metod, ogrzewają powietrze, które – jak wiemy z lekcji fizyki – zawsze będzie wędrowało do góry. Szukając odpowiedzi na pytanie „pompa ciepła czy folia grzewcza?”, trzeba zatem rozważyć także na tę kwestię: ile ciepłego powietrza pod sufitem jest nam potrzebne?

Folia grzewcza czy pompa ciepła - podsumowanie kosztów

Pompa ciepła ma niższe koszty użytkowania niż folie grzewcze, jednak gdy dojdzie do jej zużycia i wymiany, to folie grzewcze grzewcze będą działać nadal. Folie grzewcze mają ponadto niższe koszty instalacji oraz zerowe koszty serwisowania.

Czy niższy koszt użytkowania pompy grzewczej zrekompensuje jej wyższy koszt inwestycji oraz jej wymianę? To zależy od zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzewania danego budynku (wskaźnik EUco). W budynkach nowych i po termomodernizacji całościowy koszt inwestycji oraz użytkowania będzie niższy po 20, 30 i 50 latach w przypadku folii grzewczych – i nadal będą działać.

Głośność pracy pompy ciepła i folii grzewczej

Oprócz różnic w kosztach oraz ich rozłożeniu w czasie o naszym wyborze może decydować także komfort użytkowania. Folie grzewcze szybciej ogrzeją pomieszczenie, ale nie jest to bynajmniej jedyna różnica w komforcie.

Pompy ciepła jako urządzenia o dość skomplikowanej konstrukcji są źródłem hałasu. Odpowiadają za to sprężarka oraz parownik wraz z wentylatorem. Poziom hałasu w powietrznych pompach ciepła jest uzależniony od temperatury panującej na zewnątrz – im jest ona niższa, tym pompa będzie działała głośniej. Analizy wykazały, że pompy ciepła są źródłem hałasu na średnim poziomie wynoszącym 59 dB, co odpowiada normalnej rozmowie. Najcichsze pompy ciepła generują hałas na poziomie 40 dB. Warto mieć na uwadze wybierając miejsce dla pompy ciepła, że hałas generowany przez urządzenie może być uciążliwy dla sąsiadów. Co więcej, przepisy dokładnie określają poziom dopuszczalnego poziomu hałasu dla zabudowy jednorodzinnej przy granicy działki. W Polsce wynosi on 50 dB w dzień oraz 40 dB w nocy. Pompa ciepła włączając się w cichą noc nie umknie naszej uwadze.

Inaczej przedstawia się sprawa z foliami grzewczymi na podczerwień, które po prostu nie generują żadnego hałasu.

Stare grzejniki, nowe ogrzewanie - czy pompa ciepła się sprawdzi?

Decydując się na ogrzewanie dla nowego budynku mimo tego, że to jak widać skomplikowany wybór, mamy jednak łatwiej niż w domu już stojącym. Z reguły jest już w nim wodna instalacja grzewcza z grzejnikami. Niekoniecznie chcemy ją wydzierać ze ścian i likwidować. Szukamy oszczędności. Bierzemy dofinansowanie na wymianę starego pieca. Wybór pompy ciepła w tym przypadku wydaje się najbardziej naturalny. Poświęciliśmy mu osobny artykuł: „Czy pompa ciepła ogrzeje dom z grzejnikami?”.

5 cech wspólnych pomp ciepła i folii grzewczych

Jak wykazało powyższe porównanie technologii – pompy ciepła i folie grzewcze mają wiele różnic. Ale nie oznacza to bynajmniej, że nie mają one cech wspólnych, i nie chodzi tu tylko o to, że oba te urządzenia potrzebują prądu, by działać. Łączy je szerszy kontekst zmian w energetyce i ogrzewnictwie oraz wiele z tym związanych zagadnień, od ekologii i zrównoważonego rozwoju zaczynając, a na autokonsumpcji energii kończąc.

1. Zielony ład

Europejski Zielony Ład jest to zbiór inicjatyw Komisji Europejskiej, których celem jest neutralność klimatyczna całej UE osiągnięta do roku 2050. Wiąże się to z ogromnymi nakładami inwestycyjnymi, które finalnie ograniczą destrukcyjny wpływ gospodarki na środowisko oraz uczynią Europę bardziej konkurencyjną na globalnym rynku, ze względu na rozwinięcie źródeł taniej energii odnawialnej.

Nowoczesne i zeroemisyjne technologie grzewcze wpisują się w długofalową strategię Unii Europejskiej. Zarówno pompy ciepła, jak i folie grzewcze na podczerwień są technologiami zeroemisyjnymi preferowanymi w europejskich programach wspierających dekarbonizację budownictwa. Ich szerokie wykorzystanie w przyszłości pozwoli na obniżenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery – przede wszystkim dwutlenku węgla.

2. Termomodernizacja

Jest to kolejny element wpisujący się także w Europejski Zielony Ład. Z prawidłowo wyizolowanego budynku będzie uciekało mniej ciepła, co wiąże się z mniejszym zużyciem energii potrzebnej do produkcji ciepła. Stąd w Polsce jak i w wielu innych krajach Unii Europejskiej wprowadzono rządowe programy dopłat do termomodernizacji oraz ulgi podatkowe.

Istotnym zmianą w Polsce było wprowadzenie normy WT 2021, która podniosła wymogi termoizolacyjności wobec nowych budynków. Przyszłość budownictwa jednorodzinnego w Unii Europejskiej niewątpliwie należy do wysoce energooszczędnych i zeroemisyjnych domów, w których zainstalowany będzie system grzewczy z foliami na podczerwień lub z pompami ciepła.

3. OZE

Folie grzewcze na podczerwień i pompy ciepła to urządzenia, które idealnie sprawdzają się w parze z odnawialnymi źródłami energii, a konkretniej z fotowoltaiką. Połączenie tych technologii grzewczych pozwala na wykorzystywanie energii pozyskanej ze słońca do ogrzewania budynku. Przekierowanie energii pozyskanej z fotowoltaiki na ogrzewanie pozwoli nie tylko ograniczyć koszty ogrzewania, ale także ograniczyć emisję dwutlenku węgla o co walczy Unia Europejska. Mniejsze zużycie prądu sieciowego, to mniej emisji CO2.

4. Magazyny energii

Z tematem wykorzystywania energii pozyskanej ze słońca do ogrzewania bezpośrednio łączą się magazyny energii. Urządzenia te są w stanie zmagazynować wyprodukowany przez dzień prąd, który może zostać później wykorzystany do zasilania folii grzewczych lub pompy ciepła. Oba systemy idealnie łączą się z technologią magazynowania energii oraz z fotowoltaiką.

Efektem tego połączenia będzie większa niezależność energetyczna i autokonsumpcja energii w miejscu jej wytworzenia, która jest również jednym z priorytetów Zielonego Ładu. Uruchomiona niedawno kolejna edycja rządowego programu Mój Prąd wprowadza po raz pierwszy w Polsce możliwość uzyskania dofinansowania na magazyny energii. Podobne dofinansowanie wprowadzone wiele lat temu w Niemczech znacznie obniżyło na tamtejszym rynku cenę tych urządzeń i obecnie stanowią naturalne dopełnienie inwestycji w przydomową fotowoltaikę.

5. Prąd

Pompa ciepła czy folia grzewcza – obie są technologiami na miarę XXI wieku. Obie powoli wypierają z rynku piece na paliwa stałe, czym przyczyniają się do ograniczenia niskiej emisji pyłów i dwutlenku węgla. Rozwój i popularyzacja folii grzewczych i pomp ciepła wpłynie tym samym na poprawę jakości powietrza w naszym kraju, które jest zanieczyszczone przede wszystkim przez niską emisję.

Możliwość budowy domu bez komina już dzisiaj zapewnia komfort i ogranicza emitowanie szkodliwych substancji. Choć dzisiaj dom bez komina nie jest bynajmniej budynkiem, który możemy spotkać na każdym kroku, to jednak w przyszłość będzie to standard. Stanie się tak dzięki wykorzystaniu do ogrzewania folii grzewczych na podczerwień oraz pomp ciepła.

Podsumowanie

CechaPompa Ciepła PowietrznaFolia Grzewcza
Konieczne osobne miejsce na urządzenie grzewczeTakNie
Koszt urządzenia razem z podłogówką w domu 150 m2 (maj 2022)56 630 – 76 630 zł19 400 zł
Wymagane serwisowanieTakNie
Gwarancja2-5 lat10-30 lat
COPZmienny, maks.4Stały, 1
Hałas59 dBNie
Rozprowadzanie ciepłaCiepłe powietrzeDaleka podczerwień (FIR)

Podane ceny są cenami brutto. Dane aktualne na maj 2022 roku.

Jakie ogrzewanie – pompa ciepła czy folia grzewcza?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, która z omawianych tutaj technologii grzewczych jest zdecydowanie lepsza – pomopa ciepłą czy folia grzewcza. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Z pewnością zaletą pomp ciepła są liczne dopłaty i ulgi na tego typu urządzenia. Folie grzewcze również są objęte dopłatami, ale na zdecydowanie niższym poziomie. Z drugiej strony – kosztują wielokrotnie mniej, więc nawet niższa dopłata czyni je na start oszczędnym wyborem.

Inwestując w jedno, albo drugie rozwiązanie trzeba mieć na uwadze, że będzie ono nam towarzyszyło przez kolejne lata, a może nawet dekady. Pompa ciepła, jak już wiemy, to urządzenie o dość skomplikowanej konstrukcji, w którym – kolokwialnie mówiąc – ma się co zepsuć. Folie grzewcze na podczerwień są urządzeniami o zdecydowanie prostszej konstrukcji.

Jednak niezależnie od tego na którą opcję się zdecydujemy to nie warto oszczędzać na jakości, by ustrzec się przykrych niespodzianek w środku zimy. To nie tylko kwestia tego, czy elementy systemu szybciej ulegną zużyciu (jak może to mieć miejsce w przypadku pomp ciepła), ale także zmniejszenia ryzyka wad fabrycznych i usterek podczas montażu.

Folie grzewcze Heat Decor to wysoka jakość materiałów i szczegółowo dopracowana technologia montażu, które gwarantują komfort na długie lata.

Wycenę kompletnego systemu grzewczego z folią grzewczą można uzyskać w ciągu 2 dni roboczych poprzez formularz Wycena i projekt lub oszacować natychmiast poprzez Kalkulator Kosztów Ogrzewania.