Pompa ciepła – koszt przeglądu, kiedy konieczny

Odchodzenie od ogrzewania domów i mieszkań paliwami kopalnymi takimi jak węgiel czy gaz nabrało w ostatnim czasie dużego rozpędu. Najczęściej wybieranym alternatywnym systemem grzewczym jest pompa ciepła. Popularność tego rozwiązania generuje szereg pytań między innymi o koszt przeglądu, pompa ciepła jest urządzeniem, które wymaga regularnej uwagi serwisanta. Jaki jest aktualnie koszt przeglądu pompy ciepła? Kiedy przegląd pompy ciepła jest konieczny? Zbadaliśmy sytuację na rynku.

Pompy ciepła są urządzeniami, które w ostatnich latach zdobyły dużą popularność, a dzięki programowi „Moje Ciepło”, który promuje ten system grzewczy jego popularność jest wręcz gigantyczna. Nie jest więc zaskoczeniem, że wiele osób zadaje sobie szereg pytań przed zakupem pompy ciepła. Obecnie padają pytania przede wszystkim o dostępność pomp ciepła. Wiele osób zastanawia się jaki jest koszt przeglądu instalacji z pompą ciepła?

W sieci, można znaleźć przybliżone ceny takich usług, ale często są one nieaktualne. Skontaktowaliśmy się z kilkunastoma firmami wykonującymi przeglądy pomp ciepła i zapytaliśmy o cenę ich usług. Aktualnie średni koszt przeglądu pompy ciepła wynosi 500 – 600 złotych. Zamawiając przegląd nie uzyskamy go od razu. Różny jest czas oczekiwania na fachowców, których brakuje względem rosnącego zapotrzebowania. 

Popularność to przekleństwo

Popularność pomp ciepła sprawiła, że branża zaczęła zjadać własny ogon. Na pytania o koszt przeglądu pompy wiele firm od razu mówiło, że trzeba uzbroić się przynajmniej w dwu, trzytygodniowe oczekiwanie. Wydłużonym terminom na przegląd pompy ciepła towarzyszy faktyczny brak nowych pomp ciepła na rynku. Właściciel jednej z firm z województwa mazowieckiego słysząc zapytanie o zakup nowego urządzenia od razu ostrzegł, że w 2022 roku nie będzie to możliwe ze względu na ich brak. Inni właściciele mieli dostępne tylko pojedyncze sztuki, które jednak szybko znikają.  

Potwierdzeniem problemu z dostępnością pomp ciepła są liczne grupy tematyczne na Facebooku, w których pojawiają się zapytania o zakup pompy ciepła. Często pozostają one bez odpowiedzi, a jeśli takowe się pojawiają, to ich autorzy informują, że czas oczekiwania wynosi w najlepszym wypadku kilka miesięcy. Jeden z użytkowników opublikował informację, którą otrzymał od firmy Panasonic, w której można było przeczytać, że do końca roku pompy ciepła tej firmy nie będą w ogóle dostępne. 

Popularność pomp ciepła jest więc zarówno błogosławieństwem i przekleństwem dla branży. Jeśli wziąć pod uwagę koszt pompy ciepła, dostępność urządzeń i fachowców, to poszukiwanie alternatywnych systemów grzewczych jest obecnie rozsądnym rozwiązaniem. Trzeba bowiem zdać sobie sprawę, że rynek nie lubi pustki. Na forach oraz grupach na Facebooku coraz częściej padają pytania o ogrzewanie elektryczne na podczerwień.

Brak dostępności pomp ciepła w Polsce opisywaliśmy już na naszym blogu w tekście pt. „Pompa ciepła do domu – czy dotrze na czas do każdego?”. 

Pompa ciepła – koszt przeglądu

Koszt przeglądu pompy ciepła wynosi aktualnie  500 – 600 złotych, przy czym do tej sumy należy doliczyć koszt dojazdu do klienta. W wyniku wzrostu cen paliwa jest to również czynnik, który powinniśmy brać pod uwagę. 

Choć 500 – 600 złotych rocznie nie stanowi na ogół wyzwania dla domowego budżetu, to 5 – 6 tys. złotych w przeciągu 10 lat użytkowania zmienia postać rzeczy.

Warto nadmienić, że obliczając ten wieloletni koszt zakładamy, że koszty przeglądu pomp ciepła nie wzrosną, a to nie jest oczywiste. Podane koszty przeglądu dotyczą pomp ciepła typu powietrzepowietrze i powietrzewoda czyli najpopularniejszych w naszym kraju. Mamy świadomość, że na rynku istnieją jeszcze gruntowe pompy ciepła, ale koszt gruntowej pompy ciepła jest na tyle wysoki, że nie jest to rozwiązanie popularne w Polsce. 

Przegląd pompy ciepła odbywa się w serwisach autoryzowanych przez danego producenta lub nieautoryzowanych. Nie ma to jednak wpływu na cenę, ponieważ zarówno przegląd w ramach gwarancji jak i pogwarancyjny kosztuje mniej więcej tyle samo. Właściciele firm nie wykluczali oczywiście, że w przyszłości ceny mogą wzrosnąć, ale w obecnej sytuacji można to powiedzieć o praktycznie każdej gałęzi gospodarki.

Przegląd pompy ciepła – czy jest konieczny

Fachowcy zwracają uwagę, że przegląd pompy ciepła jest konieczny, aby urządzenie oraz cały system działały prawidłowo. W przeciwnym wypadku w przyszłości może dojść do mniej lub bardziej poważnej awarii i konieczności wymiany części. Warunkiem utrzymania gwarancji na pompę ciepła jest wykonanie przeglądu całej instalacji raz w roku. Przeważnie okres gwarancji wynosi 24 miesiące od pierwszego uruchomienia, przy czym nie może ono nastąpić w okresie dłuższym niż 30 miesięcy od zakupu. Każdy producent ma odrębną politykę względem gwarancji i w związku z tym okresy gwarancji mogą się różnić. Co więcej – są producenci (m.in. Nibe), którzy udzielają  gwarancji na pompę ciepła i dodatkowo oddzielnej gwarancji na sprężarkę. Firmy mają również indywidualne podejście w kwestii przeprowadzania przeglądów. Niektóre z nich (np. Viessman czy Eltron) korzystają wyłącznie ze swoich pracowników, a inne z usług zewnętrznych firm, z którymi mają podpisane stosowne umowy. Co ważne, gwarancja nie obejmuje części eksploatacyjnych takich jak:

  • anody
  • bezpieczników
  • żarówek
  • uszczelek
  • uszkodzeń mechanicznych

Kilka firm z województwa śląskiego podało, że koszt pracy dwóch serwisantów (jest to praca dla dwóch osób) wynosi około 180 zł/roboczogodzinę. Długość pracy ciężko oszacować „w ciemno”, ale nie jest to szybka usługa. Wykonanie przeglądu trwa zresztą kilka godzin, a naprawa co najmniej tyle samo. 

Co obejmuje przegląd pompy ciepła?

Zakres prac, które trzeba przeprowadzić w ramach przeglądu pompy ciepła uzależniony jest od konkretnego producenta urządzenia. Jednak na stronach firm, które świadczą takie usługi, podana jest lista prac, które obejmują przegląd: 

  • sprawdzenie zgłoszonych przez pompę błędów pracy;
  • sprawdzenie zapisanych czasów pracy pompy ciepła i ocena stanu pracy urządzenia;
  • sprawdzenie wartości napięcia;
  • sprawdzenie przewodów elektrycznych pod kątem uszkodzeń mechanicznych (uszkodzone wymienić na nowe);
  • sprawdzenie mocowania połączeń śrubowych przewodów elektrycznych;
  • sprawdzenie filtrów obiegu grzewczego i obiegu glikolu;
  • sprawdzenie refraktometrem zawartości środka ochrony przed zamrażaniem;
  • przeprowadzenie kontroli obiegu chłodniczego, jeżeli istnieją przesłanki świadczące o utracie środka chłodniczego (np. plamy oleju na przewodach bądź płyty sprężarki);
  • sprawdzenie wartości ciśnienia w naczyniu zbiorczym;
  • sprawdzenie wartości ciśnienia napełnienia na instalacji grzewczej (górne źródło ciepła) i instalacji glikolu (dolne źródło ciepła);
  • sprawdzenie stanu anody antykorozyjnej w zasobniku c.w.u.;
  • sprawdzenie zaworów bezpieczeństwa;
  • kontrola działania podzespołów urządzenia (tj. zaworów przełączających, pomp obiegowych, grzałki elektrycznej, zabezpieczeń);
  • skontrolowanie ustawienia sterownika urządzenia;
  • sprawdzenie pracy urządzenia – kontrola parametrów pracy pompy ciepła.

W poszukiwaniu alternatywy dla pompy ciepła

Rynek nie lubi próżni, więc brak pomp ciepła nie oznacza, że inwestorzy przestaną poszukiwać alternatywnych rozwiązań. Widać to na wspomnianych wyżej tematycznych grupach na Facebooku, gdzie codziennie pojawiają się zapytania o sprawność poszczególnych systemów grzewczych. Coraz więcej osób dostrzega systemy grzewcze na podczerwień jako bezemisyjną i oszczędną alternatywę dla pomp ciepła oraz kotłów na paliwa stałe.  Ich mniejszy koszt instalacji – to oszczędność na start.

Więcej o alternatywach wobec ogrzewania węglem pisaliśmy w tekście pt. „Jakie mamy alternatywy zamiast węgla?”. 

Elektryczny system grzewczy na podczerwień jest wybierany coraz częściej ze względu na komfort użytkowania, ponieważ jest to ogrzewanie bezobsługowe. Użytkowanie podczerwieni ogranicza się wyłącznie do ustawień wysokości temperatury i programowania termostatu.

Drugim argumentem, który może wpływać na decyzję o zainwestowaniu w system grzewczy na podczerwień jest brak kosztu przeglądu instalacji, ponieważ nie jest on konieczny. Podobnie jest z kosztem serwisowania czy wymiany części – te również nie występują. Jest to możliwe dzięki prostej konstrukcji folii grzewczych na podczerwień, w których brak jest części mechanicznych – w tym systemie nie ma się właściwie co zepsuć.

Pompa ciepła jest urządzeniem, którego stopień skomplikowania jest zdecydowanie większy niż systemu grzewczego z folią grzewczą – co leży u podstaw obecnej sytuacji na rynku, w której utrudniony jest dostęp do samych pomp ciepła oraz do fachowców. Tymczasem folia grzewcza dostępna jest na bieżąco.

Do naprawy czy przeglądu pompy ciepła oraz instalacji grzewczej należy mieć ponadto specjalnie uprawnienie f-gazowe.  

Różnic między pompami ciepła, a systemami na podczerwień jest więcej. Pisaliśmy o nich w tekście pt. „Jakie ogrzewanie – pompa ciepła czy folia grzewcza? Porównanie“. 

Dofinansowanie na nowe ogrzewanie

Wzrost popularności alternatywnych źródeł ciepła wobec systemów starszego typu można przypisać rządowym programom finansującym wymianę starych rozwiązań na nowocześniejsze urządzenia. Środki uzyskane z takich programów jak „Czyste Powietrze”, „Czyste powietrze plus” czy „Ciepłe Mieszkanie” sprawiają, że wymiana ogrzewania przestaje być w sferze marzeń, a staje się rzeczywistością. Dofinansowanie uzyskamy zarówno na pompę ciepła, jak i na system grzewczy z foliami grzewczymi.

Wraz z wymianą starych pieców na nowe rozwiązania musimy pamiętać o odpowiedniej termomodernizacji budynku. Bez względu na to na jakie źródło ciepła się zdecydujemy, to bez prawidłowo wyizolowanego budynku, nie będzie ono efektywne. W sfinansowaniu tej inwestycji pomaga ulga termomodernizacyjna, która obniży końcowe koszty prac. Poprawę odczujemy w najbliższym sezonie grzewczym, kiedy okaże się, że wybrane rozwiązania są efektywniejsze i bardziej oszczędne.  

Źródła: Facebook, badanie Tajemniczy Klient