Jakie ogrzewanie do starego domu po termomodernizacji?

Wybór źródła ciepła jest coraz trudniejszy, więc przygotowaliśmy proste porównanie urządzeń grzewczych aktualne na rok 2022. Wszystkim zależy oczywiście na najbardziej sprawnym i najtańszym ogrzewaniu. Ułatwimy ocenę jakie ogrzewanie do starego domu po termomodernizacji zbliża się do tego ideału i w których punktach. Mądry wybór urządzenia grzewczego jest kluczowy dla komfortu i wygody w domu przez kolejne lata i dziesięciolecia. W takim razie czym ogrzewać dom?

Nie ma przyszłości dla energochłonnych i emisyjnych źródeł ciepła takich jak piec na węgiel. Także palenie drewnem w piecu ma wątpliwą przyszłość. Wszystkie budynki w Unii Europejskiej do 2050 roku mają stać się zeroemisyjne, i choć to odległa perspektywa, to zmiana prawodawstwa w tym kierunku odczuwalna jest już dziś.

By inwestycja w nowoczesne ogrzewanie w starym budynku miała sens, najpierw musi stać się bardziej energooszczędny. Dopiero gdy zaplanujemy ocieplenie domu, w przeprowadzeniu którego pomocna jest Ulga Termomodernizacyjna, możemy przejść do wyboru nowego systemu grzewczego.

Przeprowadzenie termomodernizacji budynku jednorodzinnego najczęściej niesie ze sobą konieczność zmiany ogrzewania w naszym domu i jest dobrą ku temu okazją. Wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego jest kluczowy ze względu na obniżenie kosztów ogrzewania domu oraz ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Oprócz ulgi termomodernizacyjnej także  dofinansowanie do wymiany pieca w programie „Czyste powietrze” sprawia, że coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na docieplenie budynków, zwiększając tym samym ich efektywność energetyczną. A jakie ogrzewanie do starego domu wybrać?

Ogrzewanie podłogowe w starym domu

Wymiana źródeł ciepła stwarza możliwość poprawy komfortu rozprowadzania ciepła w domu, ale czy zawsze jest to możliwe? Jakie koszty niesie ze sobą podłogówka w starym domu? Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę konstrukcję podłóg. Tradycyjna wodna podłogówka np. w kamienicach o drewnianym stropie jest bardzo kłopotliwa. Ale praktycznie zawsze możemy pozwolić sobie na ogrzewanie podłogowe w starym domu instalowane bezpośrednio pod kafelki w łazience. A co z resztą pomieszczeń? Odpowiednia izolacja od spodu i umieszczenie ogrzewania foliami grzewczymi bezpośrednio pod panelami podłogowymi czy deską warstwową będzie prostym rozwiązaniem. W takiej sytuacji odpada nam konieczność zakupu oddzielnego źródła ciepła. Przyjrzyjmy się ich rodzajom.

Dofinansowanie do wymiany pieca to tanie ogrzewanie

Zmiana ogrzewania po termomodernizacji domu jest ważnym wyborem, ponieważ system grzewczy, na który się zdecydujemy, będzie nam towarzyszył przez kolejne lata a nawet dziesięciolecia. Rynek oferuje takie nowoczesne urządzenia grzewcze jak:

  • pompa ciepła (powietrze-woda najbardziej popularna, grunt-woda najbardziej ekonomiczna w użytkowaniu),
  • elektryczne ogrzewanie na podczerwień (folia grzewcza),
  • kondensacyjny kocioł gazowy,
  • kocioł na pellet.

Jak widać, wybór jest zróżnicowany i trudno jednoznacznie określić, które urządzenia są najlepsze. Poniższe zestawianie ułatwi ich porównanie i dopasowanie do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Na końcu przedstawimy porównanie cen urządzeń grzewczych i najważniejszych kwestii związanych z ich zakupem.

Kocioł gazowy kondensacyjny

Ogrzewanie gazem było dotąd pierwszym wyborem beneficjentów programu „Czyste powietrze”. Do popularności tego rozwiązania przyczynił się fakt, że jest to sprawdzona technologia, a piece gazowe są znane od pokoleń.

Kondensacyjne piece gazowe są postrzegane jako w miarę ekonomiczne. Nie jest to jednak zupełnie ekologiczne źródło ogrzewania, choć emisja dwutlenku węgla jest tu około półtora raza mniejsza niż w przypadku pieców węglowych.

Z ostatnich doniesień rządowych wiemy, że taryfowanie gazu dla gospodarstw domowych zostanie przedłużone do 2027 roku. Pierwotnie ceny gazu miały zostać uwolnione już w 2024 roku, tym samym dostawcy gazu mieli od tego momentu stosować rynkowe ceny gazu. Do 2027 roku taryfy za gaz będą jednak zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki.

Inwestowanie w ogrzewanie gazem wiąże się w tym momencie z dużym ryzykiem, ponieważ ceny tego surowca ze względu na sytuację geopolityczną mogą przez następne kilka lat rosnąć. Trzeba też pamiętać, że od połowy 2021 roku nie są wydawane nowe warunki przyłączenia dla instalacji gazowych, co w przypadku zmiany ogrzewania na gazowe jeszcze bardziej utrudnia dostęp do inwestycji.

Nie bez znaczenia jest też czas montażu kotła gazowego wraz z całą instalacją. Sama wymiana pieca potrwa 1 dzień, ale trzeba do tego doliczyć czas na demontaż starego urządzenia grzewczego. Jeśli zajdzie potrzeba wymiany starej instalacji, to trzeba liczyć się z faktem, że może zająć to nawet kilka miesięcy. Do ostatecznych kosztów zmiany ogrzewania na gazowe należy doliczyć koszty zamontowania grzejników bądź wodnego ogrzewania podłogowego.

Zalety:

  • sprawdzona technologia,
  • wysoka efektywność,
  • bezobsługowość,
  • ogrzewa także wodę użytkową.

Wady:

  • wysoki koszt inwestycyjny,
  • możliwe ograniczenia w dostępności gazu windujące ceny w górę,
  • potrzeba zaprojektowania i wykonania przyłącza,
  • uciążliwe formalności związane z przyłączeniem do sieci dystrybucyjnej,
  • potrzeba wygospodarowania osobnego pomieszczenia,
  • długi czas montażu,
  • koszty serwisu i przeglądów.

Kocioł na biomasę / kocioł na pellet

Kotły na biomasę dotychczas były drugim najpopularniejszym źródłem ciepła wybieranym dotąd przez beneficjentów programu „Czyste powietrze”. Paliwem może być brykiet drzewny, słoma, czy nawet ziarna zbóż. Najpopularniejszymi kotłami na biomasę w Polsce są te, które spalają pellet (granulat z trocin). Powszechnie uważa się, że jest to paliwo ekologiczne i wygodne. Kocioł na pellet posiada automatyczny zasobnik, którego wielkość pozwala pomieścić zapas na kilka dni. Przez ten czas do pieca nie trzeba dokładać, co przekłada się na duży komfort użytkowania. Pellet powszechnie uważany jest za tanie paliwo, jednak w ostatnich latach paliwo to także podrożało. W 2020 roku tona pelletu kosztowała 900 zł, a obecnie (kwiecień 2022 roku) jest to już 1170 złotych.

Zmiana ogrzewania na kocioł na pellet, podobnie jak w gazowym kotle kondensacyjnym, wiąże się z dodatkowymi kosztami w postaci kontroli spalin, komina oraz serwisowania, a także czyszczenia samego kotła. Przy założeniu, że zmiana ogrzewania nie wiąże się także z wymianą instalacji, to koszt samego kotła waha się między 10 000, a 15 000 złotych. Są to ceny uśrednione i trzeba mieć świadomość, że na rynku są kotły droższe i tańsze niż podany tutaj zakres.

Zalety:

  • źródło ciepła uważane za ekologiczne,
  • zautomatyzowany podajnik,
  • kocioł grzeje także wodę użytkową.

Wady:

  • wysokie koszty inwestycyjne,
  • konieczność kontroli przewodów kominowych,
  • niższa wartość energetyczna biomasy w porównaniu z innymi paliwami,
  • potrzeba wygospodarowania osobnego pomieszczenia,
  • konieczność składowania pelletu,
  • wymóg regularnego czyszczenia kotła.

Pompa ciepła powietrze-woda

Pompy ciepła w programie „Czyste powietrze” były dotąd trzecim najpopularniejszym wyborem wśród jego beneficjentów. Mowa tutaj konkretnie o powietrznych pompach ciepła, czerpiących energię cieplną z otaczającego dom powietrza i ogrzewających wodę.

Zmiana ogrzewania na pompy ciepła będzie stawiała przed właścicielem domu konieczność wygospodarowania dodatkowego miejsca na pompę. Dodatkowo pompy ciepła wymagają sporych nakładów inwestycyjnych, co wydłuża czas zwrotu z inwestycji. Trzeba również pamiętać, że choć w pierwszych latach urządzenie będzie działało prawidłowo, to po jakimś czasie mogą pojawić się usterki i konieczność wymiany komponentów. Pompa ciepła powietrze-woda ma zainstalowaną sprężarkę powietrza, która w przyszłości może ulec uszkodzeniu lub po prostu się zużyje i konieczna będzie jej wymiana. Zastosowanie urządzeń mechanicznych sprawia, że zwiększa się awaryjność całego układu.

Pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym i prostszym w montażu niż instalacja gazowa. W przeciwieństwie do gazu nie wymaga wykonania przyłącza do sieci, co dla wielu osób będzie dużą przewagą. Jest coraz częstszą odpowiedzią na pytanie: jakie ogrzewanie do starego domu?

W zestawieniu nie wzięliśmy pod uwagę gruntowych pomp ciepła, ponieważ są to rozwiązania będące na zupełnie innej półce cenowej. Wymagają one zdecydowanie większych nakładów finansowych na etapie inwestycyjnym, które są związane z koniecznością wykonania odwiertów. Trzeba jednak zaznaczyć, że spośród wszystkich rodzajów pomp ciepła, to właśnie pompy gruntowe są najbardziej efektywne.

Zalety:

  • rozwiązanie ekologiczne i zeroemisyjne,
  • podgrzewa także wodę użytkową,
  • bezobsługowość.

Wady:

  • wysokie koszty inwestycyjne,
  • konieczna jest wodna instalacja grzewcza,
  • dodatkowe koszty corocznego obowiązkowego przeglądu,
  • pompy ciepła są źródłem hałasu,
  • w przypadku pomp gruntowych wymagana jest duża powierzchnia działki.

Nowoczesne ogrzewanie elektryczne / folia grzewcza na podczerwień

Ogrzewanie w starym domu to najczęściej ogrzewanie centralne z kaloryferami dostosowanymi do zasilania ich wodą z pieca lub kotła o temperaturze 60°C – 75°C. Takiej temperatury nie dostarczy pompa ciepła i grzejniki po wymianie kotła na pompę będą mniej efektywne. Jeśli do tego planowalibyśmy ogrzewanie podłogowe w starym domu decydując się na wodną podłogówkę połączoną z grzejnikami, to nakłady finansowe mogą być bardzo duże, a efekt daleki od spodziewanego. Istnieje prostsze i bardzo efektywne rozwiązanie na ciepłe podłogi w starym domu po termomodernizacji.

Choć z pozoru można być przekonanym, że zmiana na nowoczesne ogrzewanie elektryczne sprawi, że utoniemy w kosztach za prąd, to rzeczywistość pokazuje zupełnie inny obraz sytuacji. Elektryczna folia grzewcza na podczerwień to ciekawa alternatywa dla pozostałych rozwiązań. Technologia ta rozprowadza ciepło w pomieszczeniach w zupełnie inny sposób, ponieważ długa podczerwień ogrzewa przedmioty i ludzi dokładnie tak samo jak robią to promienie słoneczne. W istocie jest to najbardziej naturalny sposób na ogrzewanie naszych domów.

W przeciwieństwie do pozostałych rozwiązań, folia grzewcza nie wymaga wysokiego nakładu inwestycyjnego, dzięki temu początkowe koszty są o wiele niższe. W dalszej perspektywie, zastosowanie folii grzewczych także przełoży się na oszczędności. Dlaczego? Ponieważ raz położona folia grzewcza nie wymaga prac serwisowych ani wymiany części.

Zaletą tego rozwiązania jest również czas montażu, który – nawiasem mówiąc – można wykonać samodzielnie. Ekipy montażowe Heat Decor zainstalują i uruchomią instalację w starym domu o powierzchni 150 m2 w 2 – 3 dni. Zmiana ogrzewania na elektryczne eliminuje potrzebę dokonywania okresowych przeglądów instalacji oraz komina – staje się on zbędny.

Zalety:

  • pozytywny wpływ na zdrowie – folia grzewcza nie porusza powietrza i nie unosi kurzu,
  • możliwość samodzielnego montażu,
  • szybki montaż w przypadku ekipy producenta Heat Decor,
  • niskie nakłady inwestycyjne,
  • rozwiązanie w pełni ekologiczne teraz i za dziesiątki lat,
  • brak komina daje oszczędność na przeglądach kominiarskich,
  • nie wymaga serwisu ani napraw – tu nie ma się co zepsuć,
  • można ją położyć pod wszystkie rodzaje podłóg: panele laminowane, winylowe, drewno, pod wylewką.

Wady:

  • folia grzewcza nie ogrzeje wody użytkowej – trzeba zastosować oddzielne źródło,
  • do prawidłowego i efektywnego działania wymaga nowoczesnej termoizolacji domu,
  • uzależnienie od cen prądu (chyba, że zastosujemy fotowoltaikę i magazyn energii).

Jakie ogrzewanie do starego domu po termomodernizacji - porównanie cen

Poniższe porównanie zostało opracowane na podstawie sytuacji rynkowej i cen na miesiąc marzec 2022 roku. Obliczenia kosztów podłogówki dotyczą typowego domu po termomodernizacji o powierzchni całkowitej 150 m2 i powierzchni grzejnej podłóg 111 m2.

Porównanie kosztów ogrzewania

Dom 150 m2, powierzchnia podłogówki 105 m2, wskaźnik EUco 50 kWh/m2/rok
Rodzaj kosztuKocioł gazowy kondensacyjnyKocioł na pelletPompa ciepła powietrze-wodaFolia grzewcza
Koszt urządzenia grzewczego3 000 - 14 000 zł11 000 - 16 000 zł40 000 - 60 000 zł22 000 zł
Średni koszt podłogówki z kompletną instalacją330 zł/m2330 zł/m2330 zł/m2nie dotyczy
Koszt urządzenia i podłogówki łącznie w domu 150 m237 650 zł - 48 650 zł45 650 zł - 50 650 zł74 650 zł - 94 650 zł22 000 zł
Koszt corocznego przeglądu350 - 450 zł300 - 500 zł400 - 1 000 zł0 zł
Koszt budowy i przeglądu kominataktaknie dotyczynie dotyczy
Szacunkowy roczny koszt ogrzewania7894 zł10 000 zł4500 zł8325 zł
Czas zużycia urządzenia grzewczego10 - 15 lat7 - 15 lat15 latnie dotyczy
Czas montażu urządzenia razem z podłogówką10 dni - 2 miesiące7-14 dni7-14 dni2-3 dni
Czas oczekiwania na urządzenie grzewczeDostępne od ręki2 - 4 miesiącetydzień - 1 miesiącDostępne od ręki

Folia grzewcza HD-G w systemie bezpośrednio pod podłogą pływającą. Podane kwoty są kwotami brutto. Folia grzewcza jest objęta dofinansowaniem z programów „Czyste Powietrze” oraz „Ciepłe Mieszkanie”.

Na jakie rozwiązanie postawić?

Jakie ogrzewanie do starego domu wydaje się więc najlepsze? Oczywiście odpowiedź na pytanie, czym ogrzewać dom zależy od wielu czynników. Jednak jak wskazuje powyższa tabela folie grzewcze mają po swojej stronie wiele atutów. Zdecydowanie wygrywają, jeśli chodzi o czas potrzebny na montaż oraz całkowity koszt instalacji. Oszczędzasz również na corocznych przeglądach oraz serwisowaniu, którego folia grzewcza nie wymaga.

Decydując się na tę ekonomiczną opcję nie oszczędzaj jednak na jakości, by zainwestować w wymianę ogrzewania tylko raz i mieć spokój na całe życie. Folie grzewcze Heat Decor to sprawdzona technologia spełniająca najwyższe standardy jakościowe. Do ich produkcji stosowane są wysokiej klasy materiały, które wpływają na ich wydajność i niezawodność. Ogrzewanie podłogowe w starym domu po termomodernizacji przestanie być problemem.

Na co wpływa współczynnik EP?

Po termomodernizacji i audycie energetycznym, planując wymianę ogrzewania warto brać pod uwagę wskaźnik EP. Określa on ilość nieodnawialnej energii pierwotnej, która jest zużywana w budynku na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, wentylację, produkcję ciepłej wody użytkowej czy zasilanie urządzeń elektrycznych. Budynek jednorodzinny nie może przekraczać wyznaczonych prawem wartości. Zgodnie z normami obowiązującymi od stycznia 2021 roku dla domów jednorodzinnych, wskaźnik EP nie może być większy niż 70 kWh/(m2·rok). Zasada ta dotyczy projektowanych nowych budynków oraz przebudowywanych. Wartość EP obniża termoizolacja oraz fotowoltaika.

Ogrzewanie podłogowe w starym domu w postaci folii grzewczej zintegrowane z fotowoltaiką pozwala na utrzymanie EP na odpowiednio niskim poziomie. Zwykle inwestycja w folie grzewcze i fotowoltaikę nie przekracza swoją ceną samej pompy ciepła z wodną podłogówką. Kosztowo folia grzewcza i fotowoltaika to rozwiązanie „2 w 1”.

Indywidualna wycena i projekt wraz z oszacowaniem mocy fotowoltaiki bilansującej ogrzewanie jest przygotowywana na zamówienie w ciągu 2 dni roboczych.