Ogrzewanie podłogowe – zimna podłoga. Co robić?

Ogrzewanie podłogowe to jeden z najchętniej wybieranych systemów ogrzewania domów. Jest to forma wygodna i efektywna w użytkowaniu. Sposób działania ogrzewania podłogowego zależny jest przede wszystkim od tego, czy jest to instalacja wodna, czy też instalacja elektryczna. Zimna podłoga przy ogrzewaniu podłogowym dotyczy najczęściej instalacji wodnej. Jakie mogą być przyczyny awarii i jak postępować w ich przypadku?

Masz wodne czy elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Wodna instalacja ogrzewania podłogowego to nic innego, jak gęsty układ niewielkich rurek, które rozprowadzone są po całej podłodze. Po układzie tych rur krąży ciecz, której zadaniem jest ogrzewanie podłogi, a przez to zapewnienie ciepła w domu. Podniesienie temperatury możliwe jest dzięki temu, że układ tego rodzaju ogrzewania podłączony jest do systemu ogrzewania centralnego. Źródło ciepła, takie jak kocioł czy pompa ciepła, musi najpierw rozgrzać ciecz w systemie.

Drugą opcją ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie elektryczne. W bardziej tradycyjnej formie opiera się ono na kablach grzejnych, dostępnych też w nowocześniejszej formie mat grzewczych z kablami podwójnie izolowanymi teflonem. Nowoczesną formą tego typu ogrzewania jest folia grzewcza, która jest układana bezpośrednio pod podłogą pływającą lub zatapiana pod wylewką. Ogrzewanie elektryczne zapewnia emisję ciepła w postaci fal podczerwieni, które są następnie absorbowane bezpośrednio przez ludzi i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Działa natychmiast po włączeniu.

Awaria wodnego ogrzewania podłogowego – przyczyny

Przy wodnym ogrzewaniu podłogowym możemy spotkać się z kilkoma typowymi awariami. Często ich następstwem jest zimna lub niewystarczająco ciepła podłoga. Zdarza się również, że w pomieszczeniu pozostają na podłodze zimne przestrzenie, przez które nie da się uzyskać pełnego komfortu cieplnego. Jakie mogą być tego przyczyny?

1. Błędy w projekcie ogrzewania podłogowego lub brak odpowiedniego projektu

Bazą dla całego ogrzewania podłogowego wodnego są parametry centralnego ogrzewania. Ich nieuwzględnienie w rozłożeniu instalacji na podłodze, może skutkować nieprawidłowym działaniem ogrzewania, m.in. zróżnicowaną temperaturą w poszczególnych miejscach i zimnymi przestrzeniami. Dlatego już podczas montażu warto mieć w ręku fachowy projekt, który przekażemy ekipie montażowej.

2. Zapowietrzone ogrzewanie podłogowe - samodzielne rozwiązanie

Do tego rodzaju awarii prowadzi znajdujące się w rurach powietrze. W związku z nim ciecz grzewcza ma utrudnione zadanie, by przepływać przez rury, czasem jest to wręcz niemożliwe. O zapowietrzeniu mogą świadczyć charakterystyczne stuki i bulgotanie pod podłogą. Wówczas należy wykorzystać wbudowane na rozdzielaczu odpowietrzniki i usunąć z instalacji powietrze. Nie warto czekać, gdy zauważy się oznaki tej awarii. Niesprawne ogrzewanie to nie tylko mniejszy komfort, ale też większy koszt jego użytkowania.

3. Nieszczelność układu ogrzewania podłogowego i zimna podłoga - duży problem!

To również jedna z awarii, jakie mogą przydarzyć się w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego. Wycieki mogą wynikać z niepoprawnego montażu, czy źle przygotowanej izolacji. Błędem jest również nieodpowiednio dobrana posadzka do ogrzewania podłogowego wodnego, a także niewykonanie próby szczelności po montażu. Tego rodzaju awaria może nieść ze sobą wiele poważnych skutków, w tym również zniszczenie podłogi. W przypadku podejrzenia wycieku konieczny jest kontakt ze specjalistami, którzy będą w stanie usterkę zlokalizować i usunąć. Często wiąże się to niestety ze sporymi kosztami.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – wygodniejsza alternatywa

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, alternatywą dla wodnej podłogówki jest elektryczne ogrzewanie podłogowe. Z jego montażem i późniejszą obsługą wiąże się o wiele mniej wyzwań. Tego rodzaju ogrzewanie nie wymaga serwisowania. Mniej skomplikowany montaż to w tym przypadku również o wiele niższe ryzyko awarii. Można je zainstalować tylko w wybranym pomieszczeniu, o czym pisaliśmy w artykule: „Ogrzewanie podłogowe w jednym pomieszczeniu – zalety i koszty”.

Podobnie jak wodną podłogówkę ten typ ogrzewania instaluje się raz, bez konieczności wymiany w przyszłości. Różnica polega na tym, że przy wodnej podłogówce wymianie z czasem ulegnie zużyte źródło ciepła, natomiast elektryczna podłogówka jest sama w sobie źródłem ciepła i nie potrzebuje wymiany. Praktycznie się nie zużywa. Co nie znaczy, że nie może się zepsuć.

Awaria elektrycznego ogrzewania podłogowego

Bardzo mało prawdopodobne jest, by elektryczne ogrzewanie podłogowe zawiodło. Jeśli jednak temperatura nie jest właściwa, należy:

  • Sprawdzić termostat. Jego ewentualna wymiana lub korekta zaprogramowania powinny przywrócić poprawne działanie elektrycznego ogrzewania podłogowego. To jest przyczyną ponad 90% zgłoszeń dotyczących zimnej podłogi w ogrzewaniu elektrycznym.
  • Jeśli ogrzewanie zostało niedawno zamontowane, to należy wezwać elektryka i sprawdzić, czy rezystancja systemu jest zgodna z projektem. To nam odpowie na pytanie, czy systemem został prawidłowo zamontowany, a jeśli nie - należy złożyć reklamację na usługę instalacji. Profesjonalne ekipy montażowe zawsze sprawdzają rezystancję w trakcie i po zakończeniu montażu.
  • Upewnić się, że nie doszło do uszkodzenia ogrzewania w wyniku np. przewiercenia podłogi lub zalania podłogi dużą ilością wody przez dłuższy czas. Jeśli tak, w systemie pod podłogę pływającą łatwo będzie dokonać wymiany uszkodzonych elementów ogrzewania. Systemu pod wylewkę raczej nie dotyczą tego rodzaju awarie.
  • Skorzystać z gwarancji producenta, jeśli usterką nie jest termostat i nie doszło do uszkodzenia ogrzewania w wyniki działania czynników zewnętrznych. Tego rodzaju gwarancje sięgają nawet 30 lat, zatem w większości przypadków możemy mieć pewność, że producent posłuży nam istotną pomocą.

W przypadku każdego systemu grzewczego bezawaryjne działanie ogrzewania w dużym stopniu zapewni fachowy montaż. Jeśli chcemy wykonać go samodzielnie, pozostaje skorzystać z rozwiązań, które posiadają precyzyjne instrukcje montażu. Co zawiera taka instrukcja montażu podłogówki? Sprawdź: instrukcja montażu folii grzewczej. Plan instalacji grzewczej wraz z wyceną zamówisz tutaj tutaj: wycena.