Ogrzewanie podłogowe w jednym pomieszczeniu – zalety i koszty

Ogrzewanie podłogowe w jednym pomieszczeniu – jakie ma zalety i czy koszty tej inwestycji są akceptowalne? Obecnie właściciele domów jednorodzinnych poszukują oszczędności w ogrzewaniu. Zmiana źródła ciepła może stać się także okazją do podniesienia komfortu. Ale czy to się opłaci? Z wyborem ogrzewania jest trochę jak z kupowaniem kota w worku – dopiero po zainstalowaniu w pełni poznajemy jego charakter. Który system grzewczy daje możliwość sprawdzenia nowego rozwiązania w jednym pomieszczeniu? Ile kosztuje inwestycja w ogrzewanie podłogowe jednego pomieszczenia? Po co instalować ogrzewanie w jednym pokoju? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Ogrzewanie to obecnie temat – nomen omen – gorący. Z uwagi na zaistniałą sytuację, właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań coraz częściej poszukują nowych – wydajniejszych i bardziej oszczędnych systemów grzewczych. W sytuacji, gdy tylko jedno z pomieszczeń wymaga pilnie dogrzania, trudno jest znaleźć system, który może dogrzać jeden pokój a następnie w opłacalny sposób może zostać rozszerzony o kolejne pomieszczenia. Ogrzewanie foliami grzewczymi na podczerwień daje taką możliwość.

Co jest dobrze rozważyć wybierając ogrzewanie podłogowe do jednego pokoju?

  • Wodna podłogówka wymaga więcej urządzeń niż sama instalacja pod podłogą – co sprawia, że najlepiej montować ją w wielu pomieszczeniach jednocześnie.
  • Kable grzejne charakteryzują się wysoką temperaturą pracy i są odpowiednie tylko pod płytki.
  • Folia grzewcza wraz z termostatem stanowi kompletny, niezależny system dla jednego pomieszczenia zajmując minimum miejsca bezpośrednio pod panelami, deską warstwową lub wylewką.

Nie ma znaczenia, czy zainstalujemy folię grzewczą najpierw w jednym pomieszczeniu, po roku w drugim, a po jakimś czasie w kolejnych, czy we wszystkich pomieszczeniach naraz – ilość użytych materiałów będzie taka sama.

Ogrzewanie podłogowe w jednym pomieszczeniu – czy to się opłaca?

Wiele osób obecnie poszukuje dodatkowych systemów grzewczych. Jedni potrzebują się zabezpieczyć, ponieważ ogrzewają dom węglempelletem lub drewnem i wiedzą, że tych paliw może zabraknąć. Inni chcą po prostu przetestować inne rozwiązania i są gotowi zainwestować w elektryczne ogrzewanie podłogowe na próbę. Jeszcze inni po prostu potrzebują dogrzać jeden z pokoi i szukają taniego i wygodnego rozwiązania.

Konstrukcja klasycznego wodnego ogrzewania podłogowego w zasadzie wyklucza możliwość zamontowania go w jednym pomieszczeniu. Jest to po prostu nieopłacalne. Montaż wodnego ogrzewania podłogowego wiąże się z dużą ingerencją w budynek, ponieważ nie dość, że trzeba zerwać podłogę, to jeszcze położyć rurki z wodą i oczywiście doprowadzić je do źródła ciepła, to oznacza kolejne zrywanie podłóg lub w najlepszym przypadku przekucie się do kotłowni.

Jak widać, wodne ogrzewanie podłogowe wiąże się ze sporymi kosztami.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe czyli folie grzewcze na podczerwień są praktycznie jedynym systemem grzewczym na rynku, który umożliwia montaż podłogówki w jednym pomieszczeniu bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Jak to możliwe?

Przewagą folii grzewczych jest ich prosta konstrukcja. Umożliwia ona samodzielny montaż folii pod podłogą. W zasadzie wszystko ogranicza się do zdemontowania podłogi, ułożenia wszystkich wymaganych warstw zabezpieczających oraz samej folii grzewczej oraz przyłączenia jej do termostatu i domowej instalacji elektrycznej. Potem należy jeszcze raz ułożyć zdemontowaną wcześniej podłogę.

Jedyną czynnością, której nie można wykonać samemu, jest samo podłączenie do zasilania, ponieważ musi to wykonać elektryk z uprawnieniami. W tym momencie ogrzewanie podłogowe jest gotowe do działania, a my możemy testować działanie folii grzewczej na podczerwień.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zwrócić się do profesjonalnej ekipy, która zajmuje się montażem elektrycznego ogrzewania podłogowego. Profesjonalistom powinno to zająć nie więcej niż dwa dni.

Po co i jak ogrzewać jeden pokój w domu?

Powodów na zamontowanie ogrzewania podłogowego wyłącznie w jednym pokoju jest dość dużo. Na licznych grupach budowlanych na Facebooku, pojawiają się często pytania o ogrzewanie jednego pomieszczenia. Pomysły są różne – niektórzy potrzebują dogrzać jeden pokój w domu, ponieważ zawsze jest w nim zimno, a inni chcą przekonać się na własnej skórze jak działa ogrzewanie podłogowe na podczerwień. Jeszcze inni chcą się zabezpieczyć przed brakiem węgla, gazu czy innego paliwa stałego.

Na temat problemów z dostępem do paliw stałych pisaliśmy na naszym blogu w tekście „Ceny energii, gazu i węgla dla gospodarstw domowych”.

Folie grzewcze możemy samodzielnie przetestować, bez potrzeby wykonywania remontu w całym domu. Nie ma żadnych technicznych przeciwskazań, żeby zamontować folie grzewcze tylko w jednym pokoju. Jest to rozsądne rozwiązanie, ponieważ daje to nam możliwości samodzielnego przetestowania elektrycznego ogrzewania podłogowego w postaci folii grzewczych na podczerwień. Można przetestować zarówno sposób działania folii grzewczych, a także poznać w praktyce swój indywidualny koszt ogrzewania.

Więcej o kosztach ogrzewania foliami grzewczymi pisaliśmy w tekście „Folia grzewcza – cena, opinie i koszty ogrzewania“.

Koszty ogrzewania foliami grzewczymi w jednym pomieszczeniu

Przyjmijmy, że pokój, który chcemy ogrzewać ma równo 20 m2 powierzchni. Ponadto zakładamy scenariusz, w którym nasz dom jest bardzo dobrze ocieplony. Koszty samego zakupu folii grzewczych pod panel laminowany wynosi około 1800 złotych netto – i to będzie nasz cały koszt inwestycji, do którego doliczyć należy wyłącznie termostat odpowiedni do wymagań. Jego cena to 150 – 300 zł netto.

Koszt użytkowania możemy oszacować. Zużycie prądu do ogrzewania naszego pokoju wyniesie przeciętnie 300 kWh na rok. Przy średniej cenie prądu wynoszącej 0,74 zł/kWh, jest to nieco ponad 200 zł na rok, czyli około 18,5 zł miesięcznie.

Podana wyżej cena folii grzewczej nie obejmuje termostatu, którego koszt wynosi 150 – 200 złotych.

Na temat termostatów do ogrzewania podłogowego pisaliśmy w tekście „Termostat do podłogówki, dwa czujniki zewnętrzne i ZigBee: czy warto?

Jeśli w pokoju mamy panele winylowe SPC lub deskę warstwową, to koszt zakupu samej folii grzewczej pod tego rodzaju podłogę wynosi 2900 zł. Skąd taka różnica w cenie? Folie grzewcze, które znajdują zastosowanie w panelach winylowych SPC lub deskach warstwowych, mają większą grubość, więc są bardziej wytrzymałe i odpowiednie do mniej sztywnych podłóg.

Pieniądze i koszty, to jednak nie wszystko, ponieważ dla wielu osób oprócz tego będzie liczył się także komfort cieplny. Na jego temat pisaliśmy w naszym tekście „Komfort cieplny a wilgotność powietrza – jak ogrzewać oszczędnie?”.

Zalety ogrzewania podłogowego w jednym pomieszczeniu

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, folie grzewcze na podczerwień są systemem grzewczym, który daje możliwość przetestowania w jednym pokoju. W tym momencie ktoś może nam zarzucić, że za takie testy trzeba zapłacić i jest to średnio opłacalna opcja. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednio dobrana moc folii grzewczej przyniesie nam więcej korzyści w postaci taniego i wygodnego ogrzewania.

Wygoda w ogrzewnictwie, to coś o czym łatwo zapominamy. Przez lata byliśmy przyzwyczajeni do tego, że skoro mamy ogrzewanie, to zawsze trzeba o nie zadbać, wykonać jakąś pracę. I to bez względu na rodzaj ogrzewania w domu. Instalując folie grzewcze na podczerwień w pokoju, można przekonać się, że ogrzewanie XXI wieku, to takie, z którym nic a nic nie trzeba robić. Zero kosztów przeglądów instalacji, zero napraw, serwisowania czy wymiany części. Dzięki prostej konstrukcji, folie grzewcze na podczerwień jako jedyny system grzewczy na rynku są całkowicie bezobsługowe.

Jedyne, co w foliach grzewczych trzeba fizycznie zrobić, to ustawić termostat. Jeśli zaopatrzyliśmy się w termostat programowalny, to odbędzie się to tylko raz, a potem urządzenie będzie sterowało ogrzewaniem podłogowym w pokoju samodzielnie, zgodnie z naszymi preferencjami. Precyzyjne sterowanie zapewnia stały komfort – czyli unikamy otwierania okien przez domowników, bo za gorąco, lud włączania dodatkowych źródeł ciepła, bo za zimno.

Wady ogrzewania podłogowego w jednym pomieszczeniu

Skoro wymieniliśmy kilka zalet ogrzewania podłogowego w jednym pomieszczeniu, to trzeba również wspomnieć o jego wadach. Najpoważniejszą wadą jest potrzeba zerwania podłogi i ponownego jej ułożenia. Nie jest to oczywiście czynność, która jest niewykonalna, ale wymaga to pewnego przygotowania i pracy. Dlatego wiele osób podejmuje decyzję o zakupie folii grzewczych do jednego pokoju podczas remontu pomieszczenia.

Słowo na koniec

Pomysł na instalowanie osobnego systemu grzewczego tylko w jednym pokoju pozornie może wydawać się irracjonalny. Jednak w dobie poszukiwania oszczędności i bezpieczeństwa w odniesieniu do ogrzewania, zapewnienie sobie dodatkowego systemu jest racjonalnym rozwiązaniem. Ważną zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest prosta konstrukcja przekładająca się na trwałość liczoną w dziesięcioleciach oraz brak konieczności serwisowania czy wymiany jego elementów.

Dzięki wykorzystaniu folii grzewczej jako dodatkowego ogrzewania w jednym pomieszczeniu, domownicy przekonają się, że ogrzewanie foliami grzewczymi na podczerwień jest wygodne, bezpieczne i pozwala na bardzo precyzyjne sterowanie zużyciem energii.