Optymalna temperatura w domu

Każdy, kto pracował na open space w klimatyzowanym biurze, zna ten problem. Wszyscy inaczej odczuwamy temperaturę! Co dla jednego jest miłym ciepłem, to dla drugiego będzie dusznym ukropem

Co dla jednych jest rześkim chłodem, to dla innych, szczególnie dla kobiet, będzie epoką lodowcową. Czy istnieje zatem kompromis? Czy możliwa jest optymalna temperatura w domu? Tak! Mamy kilka porad, które mogą zakończyć domowe i biurowe „bitwy o termostat”.

Jaka temperatura w domu?

Nieodpowiednia temperatura prowadzi do takich objawów jak: złe samopoczucie, ból głowy czy kłopoty z koncentracją. Nie powinniśmy bagatelizować jej wpływu na zdrowie domowników. Co więcej, utrzymująca się stale zbyt niska temperatura skutkuje zawilgoceniem i erozją biologiczną budynku. Natomiast zbyt wysoka temperatura powietrza w domu wpływa negatywnie na kondycję drewnianych podłóg czy mebli.

Temperatura w sam raz, czyli taka niezbyt odległa od temperatury idealnej dla każdej osoby to… 20-22 stopnie Celsjusza przy wilgotności względnej powietrza 40-60 procent. Czy ta wiedza już nam wystarczy? Czy ustawienie na te wartości termostatu oraz nawilżacza rozwiąże raz na zawsze problem? Nie zawsze.

Jaka temperatura w sypialni?

Niższa temperatura w sypialni będzie korzystna dla naszego wypoczynku, a dokładnie tylko 18 stopni Celsjusza. Za dużo ciepła w miejscu, gdzie śpimy, przyprawi nas o ból głowy i poranną nieprzytomność. Spowodowane jest to m.in. odwodnieniem.

Wiemy już zatem ile stopni w domu to rozwiązanie, które pogodzi wszystkich. Sterowniki temperatury i nawilżacze zapewnią nam idealny mikroklimat.

Są jednak dalsze odstępstwa od złotej reguły 20-22 stopni, dotyczące nie tylko sypialni.

Temperatura w mieszkaniu seniora

Mieszkania bywają trudniejsze w kontrolowaniu temperatury, gdy np. w kamienicy graniczą z nieogrzewaną klatką schodową. Warto zadbać wtedy o dodatkowe uszczelnienie drzwi wejściowych.

Pamiętajmy też, że jeśli nasze mieszkanie graniczy z pustym mieszkaniem, to jego właściciel też jest zobowiązany do jego ogrzewania10-12 stopni Celsjusza to minimalna temperatura, jaką należy utrzymywać w niezamieszkałym lokalu.

Wracając do potrzeb seniorów, z reguły sprzyjają im nieco cieplejsze warunki i tu górna granica temperatury optymalnej, czyli 22 stopnie Celsjusza, będzie w zupełności wystarczająca. Zanim jednak podkręcimy ogrzewanie w domu babci czy dziadka dobrze jest sprawdzić, czy naprawdę tego potrzebują. Starsze osoby, które miały w zwyczaju uprawiać sport czy morsować, mogą nawet w sędziwym wieku preferować niższe temperatury.

Temperatura w pokoju noworodka

Temperatura pokojowa powinna być dopasowania do mieszkańców. Najlepiej, gdy jest sterowana osobno w każdym z pomieszczeń. Na przykład noworodki potrzebują nieco więcej ciepła niż dolna granica optymalnej temperatury. 21 stopni Celsjusza w dzień oraz 19-20 stopni w nocy będą odpowiednie.

Starsze dzieci nie różnią się w swych potrzebach od pozostałych domowników. Weźmy jednak pod uwagę, że młode osoby mogą dość niefrasobliwe podchodzić do ogrzewania na swoją szkodę. I tak na przykład rozkręcenie ogrzewania do temperatury 23-25 stopni z równoczesnym spadkiem wilgotności to prosta droga do dolegliwości laryngologicznych.

Temperatura w kuchni

Najlepiej, aby temperatura w kuchni była niższa niż w pozostałej części mieszkania. Kuchnia musi mieć jednak odpowiednią wentylację zapobiegającą jej zawilgoceniu.

Po pierwsze ograniczone ogrzewanie kuchni jest ekonomiczne. Kuchnię i tak dogrzewamy, gdy gotujemy. Po drugie spowolni to tempo wysuszania się czy psucia warzyw stojących poza lodówką. Temperatura w kuchni rzędu 16-19 stopni Celsjusza będzie w zupełności wystarczająca.

Temperatura w łazience

Ile wynosi najlepsza temperatura w łazience? Tu możemy pozwolić sobie na większą swobodę, bo nie przebywamy w tym pomieszczeniu grupowo i niezbyt długo. Można rzec – wolnoć Tomku w swojej łazience!

Jest jedno ALE – schnięcie ręczników. Jeśli nie wiszą tuż nad grzejnikiem, to dla zachowania ich świeżości powinniśmy stale utrzymywać taką temperaturę w łazience, która sprzyja schnięciu. Czyli jaką? Przede wszystkich wyższą niż w pozostałych pomieszczeniach. Zalecane wartości to 22-25 stopni Celsjusza.

Ogólna zasada jest taka, że im wyższa temperatura w pomieszczeniu, tym szybciej ciepło „ucieka” z niego na zewnątrz w wyniku naturalnych procesów fizycznych. Podnosząc temperaturę w jednym pomieszczeniu wywołamy „pompowanie” z niego ciepła i wilgotności do otoczenia. Dlatego też w pomieszczeniach cieplejszych od pozostałych nawilżanie staje się koniecznością. Ten warunek nie dotyczy łazienki, gdzie źródła wilgoci są stale obecne, ma zastosowanie natomiast w pokoju noworodka.

Optymalna temperatura w domu – podsumowanie

Wiemy już, że temperatura w pomieszczeniach wpływa na nasz nastrój, a także zdrowie. Warto pamiętać o jeszcze jednym: wychładzanie pomieszczeń jest nieekonomiczne. Więcej stracimy na ponownym nagrzaniu ścian niż zaoszczędzimy na zwlekaniu z włączeniem ogrzewania.

Nieobecność mieszkańców nie uzasadnia wyłączania ogrzewania. W budynkach o wielu mieszkaniach takie postępowanie byłoby nawet wbrew zasadom. Właściciel mieszkania jest zobowiązany do jego ogrzewania.

Dbając o stały mikroklimat w naszych domach sprawiamy, że nasze ciała dostosują się do niego. Konsekwentnie utrzymując te same temperatury zapewnimy sobie i bliskim dobre samopoczucie każdego dnia. Dla przypomnienia:

  • pokój dzienny – 20-22 stopni Celsjusza
  • pokój noworodka – 21 stopni Celsjusza i 19-20 nocą
  • sypialnia – 18 stopni Celsjusza
  • mieszkanie seniora – 22 stopnie Celsjusza
  • kuchnia – 16-19 stopni Celsjusza
  • łazienka – 22-25 stopni Celsjusza

Optymalna wilgotność pomieszczeń: 40-60 procent!

Co ułatwi utrzymanie stabilnego mikroklimatu w naszym domu? Osobny termostat dla każdego z pomieszczeń, precyzyjne regulowane ogrzewanie takie jak ogrzewanie podczerwienią oraz programowalne nawilżacze.