Program Czyste Powietrze w 2025 roku [AKTUALIZACJA 01.04.2025]

Priorytetowy program Czyste Powietrze przez lata zyskał na znaczeniu jako kluczowa inicjatywa minimalizowania poziom smogu w Polsce. Inauguracja w styczniu 2023 roku otworzyła nowe możliwości dla Polaków między innymi w obszarze termomodernizacji. Jakie zmiany nastąpią w programie już w 2025 roku w zakresie składania wniosków, możliwości i progów dofinansowania? Kto otrzyma dotacje na termomodernizację lub dofinansowanie do wymiany źródła ciepła? Od kiedy przyjmowanie wniosków o dofinansowanie będzie możliwe? Przybliżamy program Czyste Powietrze w 2025 roku.

[AKTUALIZACJA 01.04] Czyste Powietrze 2025: Kiedy nabór wniosków? Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Nabór wniosków do nowej odsłony programu rozpoczyna się 31 marca 2025 roku. Dokumenty można składać w trybie ciągłym, aż do 2030 roku. Wniosek dotacyjny wypełnia się online za pośrednictwem portalu czystepowietrze.gov.pl. Następnie należy go podpisać i przekazać do właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – osobiście, pocztą lub przez ePUAP.

Do kiedy trwa program Czyste Powietrze?

Realizacja programu potrwa do końca 2032 roku. Umowy z beneficjentami będą podpisywane maksymalnie do 31 grudnia 2030 roku, natomiast wydatkowanie środków zakończy się 31 grudnia 2032 roku. Warto pamiętać, że okres realizacji pojedynczego przedsięwzięcia nie może przekroczyć 24 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie.

Czyste Powietrze 2025. Zmiany rok po roku (lata 2023-2025)

Jak zaznacza NFOŚiGW, nowa edycja Czystego Powietrza została ukierunkowana na pomoc osobom szczególnie narażonym na ubóstwo energetyczne. W związku z tym uszczelniono zasady dofinansowań, a także wzmocniono rolę gmin w realizacji procesu (na dwóch poziomach dofinansowania pojawia się tzw. operator). Do dofinansowania kwalifikują się inwestycje tylko w tych budynkach, które uzyskały pozwolenie na budowę do 31.12.2020 r.

Pod koniec pierwszego kwartału 2025 roku program Czyste Powietrze wchodzi w nową odsłonę, która przynosi istotne zmiany zarówno w kryteriach dochodowych, jak i w zakresie wsparcia. Zmieniono m.in. wymagania związane ze standardem energetycznym budynku, warunki prefinansowania oraz sposób przyznawania dotacji. Nowością jest również obowiązek wykonania audytu energetycznego oraz większa rola operatorów wspierających beneficjentów.

Różnic między obecną a wcześniejszą wersją programu jest znacznie więcej. Zacznijmy od tego, jak zmieniały się poszczególne progi dofinansowania:

RokPoziomKryteria dochodoweMaksymalne dofinansowanie
2023PodstawowyDochody do 100 000 zł rocznie na gospodarstwo domoweDo 30 000 zł
PodwyższonyDo 1 564 zł/os. (wieloosobowe)
Do 2 189 zł/os. (jednoosobowe)
Do 47 000 zł
NajwyższyDo 900 zł/os. (wieloosobowe)
Do 1 260 zł/os. (jednoosobowe)
Do 79 000 zł
2024PodstawowyDochody do 11 250 zł/os. (jedno- i wieloosobowe)Do 66 000 zł
PodwyższonyDo 1 894 zł/os. (wieloosobowe)
Do 2 651 zł/os. (jednoosobowe)
Do 99 000 zł
NajwyższyDo 1 090 zł/os. (wieloosobowe)
Do 1 526 zł/os. (jednoosobowe)
Do 136 200 zł
2025 (nowe zasady)PodstawowyDochód do 135 000 zł rocznie (osoba składająca wniosek)Do 40% kosztów kwalifikowanych
PodwyższonyDo 2 250 zł/os. (wieloosobowe)
Do 3 150 zł/os. (jednoosobowe)
Do 70% kosztów kwalifikowanych
NajwyższyDo 1 300 zł/os. (wieloosobowe)
Do 1 800 zł/os. (jednoosobowe)
lub pobieranie określonych zasiłków
+ zapotrzebowanie budynku > 140 kWh/m²·rok
Do 100% kosztów kwalifikowanych

Czyste Powietrze 2025: Na co dostaniesz dotację? [Zmiany 2023-2025]

Zmienił się również zakres wsparcia, który oferuje program „Czyste Powietrze”.

Założenia 2023–2024Nowe zasady od 2025 roku
Wymiana źródeł ciepła na bardziej ekologiczne (np. folie grzewcze, maty grzewcze, kotły gazowe, pompy ciepła)Wsparcie tylko dla efektywnych źródeł ciepła – kotły gazowe nie są już kosztem kwalifikowanym
Termomodernizacja budynków – ocieplenie ścian, dachów, stropów i podłógZmienione wymogi techniczne budynków – konieczność osiągnięcia określonych wskaźników zapotrzebowania na energię
Instalacja OZE, w tym fotowoltaikiDotowane urządzenia muszą być ujęte na liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM)
Obowiązkowy audyt energetyczny przed inwestycją oraz świadectwo charakterystyki energetycznej po jej zakończeniu
Prefinansowanie do 35% kosztów – tylko dla beneficjentów podwyższonego i najwyższego poziomu, realizowane przez operatora
Możliwość pozostawienia kominków wykorzystywanych rekreacyjnie – muszą spełniać wymagania ekoprojektu i uchwał antysmogowych oraz nie mogą być głównym źródłem ogrzewania

Co więcej, w dokumentach programu zaznaczono, że wszystkie zamontowane źródła ciepła po zakończeniu inwestycji muszą spełniać wymagania programu i przepisów lokalnych (np. uchwał antysmogowych). Kocioł gazowy nie spełnia tych warunków w ramach nowego programu.

Jak widać, program Czyste Powietrze 2025 staje się bardziej wymagający pod względem dokumentacji i standardów. Jednocześnie oferuje większe dofinansowanie i lepsze narzędzia wsparcia. Celem zmian jest nie tylko poprawa jakości powietrza i realne zwiększenie efektywności energetycznej polskich domów, ale i zapobieganie nadużyciom, przez które wstrzymana została poprzednia edycja programu.

Poprzednie edycje programu Czyste Powietrze

Czyste Powietrze w 2025: Dla kogo? Kto może dostać dotację?

Program jest skierowany do osób fizycznych, które:

  • są właścicielami lub współwłaścicielami budynku jednorodzinnego lub wyodrębnionego lokalu mieszkalnego z własną księgą wieczystą (co najmniej od 3 lat przed złożeniem wniosku, z wyjątkiem sytuacji spadkowych),
  • spełniają kryteria dochodowe przypisane do jednego z trzech poziomów dofinansowania,
  • planują:
    1. wymianę starego źródła ciepła (np. kopciucha) na nowoczesne, niskoemisyjne urządzenie (np. pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne),
    2. termomodernizację budynku – ocieplenie przegród, wymianę stolarki, montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
    3. przeprowadzenie audytu energetycznego i uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej.

Minimalny okres tej własności musi wynosić 3 lata przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Wymóg ten nie dotyczy sytuacji spadkowych, tzn., gdy nieruchomość lub jej część jest dziedziczona po poprzednim właścicielu lub współwłaścicielu.

Na jeden budynek lub lokal mieszkalny można dostać jedno dofinansowanie. Podobnie tylko raz można być beneficjentem. Dotacja jest wypłacana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w całości lub w maksymalnie trzech częściach.

Czyste Powietrze - zasady programu, czyli na co dostaniesz dofinansowanie

Czyste Powietrze 2025 (nowa edycja) wprowadza szereg zmian ukierunkowanych na zmaksymalizowanie skuteczności działań na rzecz efektywności energetycznej budynków. Dofinansowanie obejmuje szeroki zakres działań modernizacyjnych, w tym:

  • demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe (poniżej 5 klasy),
  • zakup i montaż nowego źródła ciepła zgodnego z wymogami programu (pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne, kocioł na pellet lub zgazowujący drewno – pod warunkiem wpisu na listę ZUM),
  • podłączenie do sieci ciepłowniczej,
  • modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
  • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji),
  • ocieplenie budynku: ścian, poddaszy, stropów, podłóg i fundamentów,
  • wymiana okien, drzwi i bram garażowych (zgodnie z wymaganiami przenikalności cieplnej),
  • wykonanie audytu energetycznego, dokumentacji projektowej i niezbędnych ekspertyz.

Uwaga: Od 2025 roku mikroinstalacje fotowoltaiczne nie są objęte dofinansowaniem w ramach programu „Czyste Powietrze”, ale możliwe jest skorzystanie z innych programów, jak np. „Mój Prąd” – o ile dotyczą odrębnego zakresu inwestycji.

Warto pamiętać, że wszystkie urządzenia i materiały montowane w ramach programu muszą być fabrycznie nowe, zgodne z aktualnymi normami i – tam, gdzie wymagane – wpisane na listę Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM).

Obawiasz się wysokich kosztów ogrzewania zimą? Przeczytaj nasz tekst: Jak obniżyć koszty ogrzewania domu?

Co to jest program Czyste Powietrze i do kogo jest kierowany?

Rządowy program „Czyste Powietrze” to kompleksowa inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Odbywa się to poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła oraz zwiększenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Takie rozwiązania sprzyjają oszczędnościom energetycznym i zwiększają wartość nieruchomości.

Nowa wersja programu kładzie większy nacisk na precyzyjne osiągnięcie wymaganego standardu energetycznego po zakończeniu inwestycji. Świadectwo energetyczne staje się nie tylko dokumentem wymaganym przez program, ale również istotnym elementem wpływającym na wartość domu na rynku nieruchomości. Budynki o niskiej klasie energetycznej będą systematycznie tracić na atrakcyjności, dlatego inwestycje w termomodernizację z dotacją stają się realnym zabezpieczeniem wartości majątku.

Czyste Powietrze w liczbach

Dotychczasowe zainteresowanie programem „Czyste Powietrze” najlepiej pokazuje rosnącą świadomość energetyczną Polaków oraz chęć inwestowania w nowoczesne, niskoemisyjne źródła ciepła. Od uruchomienia programu we wrześniu 2018 roku do końca 2023 roku złożono setki tysięcy wniosków, a wartość przyznanych dotacji przekroczyła 20 miliardów złotych.

Program „Czyste Powietrze” nie zwalnia tempa – nowa odsłona, która startuje 31 marca 2025 roku, zakłada jeszcze większy zasięg działania. Według celów określonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do 2030 roku planowane jest:

  • poprawienie efektywności energetycznej aż 2,5 miliona budynków i lokali mieszkalnych,
  • wymiana 2,5 miliona nieefektywnych źródeł ciepła na urządzenia niskoemisyjne,
  • ograniczenie emisji CO₂ o ponad 15 milionów ton rocznie,
  • oraz zmniejszenie zużycia energii końcowej o niemal 40 milionów MWh rocznie.

Tylko w ramach środków z Funduszu Modernizacyjnego przewidziano 10 miliardów złotych bezzwrotnych dotacji, które zostaną rozdysponowane w nadchodzących naborach. Dzięki konsekwentnemu rozszerzaniu programu i wprowadzeniu nowych mechanizmów (jak prefinansowanie i obowiązkowe audyty), program ma szansę jeszcze skuteczniej wspierać modernizację energetyczną polskich domów oraz realnie wpływać na poprawę jakości powietrza w całym kraju.

Źródła ciepła kwalifikowane w programie Czyste Powietrze - jakie jest najczęściej wybierane?

Z danych zgromadzonych w poprzednich latach wynika, że pompy ciepła – zarówno powietrzne, jak i gruntowe – cieszyły się największym zainteresowaniem wśród beneficjentów programu. W poprzednich edycjach aż 48% wszystkich wniosków dotyczyło wymiany źródła ciepła właśnie na te rozwiązania. Trend ten będzie się utrzymywał również w nowej odsłonie programu, ponieważ pompy ciepła wpisują się w założenia niskoemisyjności i efektywności energetycznej, a dodatkowo – jako jedne z nielicznych – pozostają kwalifikowane do dofinansowania.

Od 2025 roku kotły gazowe nie są już kosztem kwalifikowanym – nawet jako część systemu hybrydowego. Zastąpią je nowoczesne źródła takie jak pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne lub kotły na pellet i drewno zgazowywane (ale wyłącznie te, które spełniają rygorystyczne wymagania i znajdują się na liście ZUM).

Systemy ogrzewania elektrycznego – w tym folie grzewcze Heat Decor, grzejniki na podczerwień czy maty grzewcze – zyskują na znaczeniu, choć dotąd stanowiły mniej niż 1% wszystkich wniosków. Zainteresowanie tymi produktami rośnie z roku na rok za sprawą atutów, jakie oferują – wysokiej efektywności termicznej, elastyczności i wygody montażu czy bezawaryjności – szczególnie w kooperacji z inteligentnym sterowaniem i fotowoltaiką. Ogrzewanie elektryczne na podczerwień jest interesującą opcją zwłaszcza w nowych budynkach, a coraz częściej także w modernizowanych, gdzie rezygnuje się z instalacji wodnej.

W 2025 roku warto obserwować rosnący potencjał folii grzewczych – zwłaszcza w kontekście najnowszych dopuszczeń montażu podłogowego. Coraz więcej producentów paneli laminowanych, winylowych i desek warstwowych akceptuje montaż folii grzewczych Heat Decor bezpośrednio pod materiał wykończeniowy z zachowaniem pełnej gwarancji podłogi.

Na co, oprócz wymiany źródła ciepła, dofinansowanie z Czystego Powietrza jest przeznaczane?

Nowa edycja programu Czyste Powietrze promuje zarówno wymianę źródeł ciepła, jak i kompleksową termomodernizację budynków: docieplenie przegród budowlanych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż wentylacji z rekuperacją oraz modernizację instalacji c.o. i .c.w.u. W przypadku najwyższego poziomu dofinansowania termomodernizacja jest wręcz warunkiem koniecznym. Trzeba wykazać, że po realizacji inwestycji budynek osiągnie odpowiedni wskaźnik zapotrzebowania na energię użytkową: nie więcej niż 140 kWh/m²/rok, przy czym wartość ta musi zostać zmniejszona o minimum 40% względem stanu wyjściowego. Dzięki temu domy stają się energooszczędne, a nawet przy ogrzewaniu elektrycznym koszty eksploatacyjne pozostają na akceptowalnym poziomie.

Termomodernizacja to sposób na:

  • poprawę komfortu cieplnego w budynku,
  • ograniczenie strat ciepła zimą i przegrzewania latem,
  • wzrost wartości nieruchomości na rynku wtórnym,
  • większą niezależność energetyczną.

Dużym atutem programu jest także szerokie wsparcie na poziomie lokalnym. Już ponad 2130 gmin w Polsce podpisało porozumienie o współpracy w ramach „Czystego Powietrza”. Dzięki temu mieszkańcy wielu miejscowości mogą liczyć na punkt konsultacyjny w swojej gminie, pomoc w wypełnieniu wniosku, a nawet uproszczony kontakt z operatorami wspierającymi realizację inwestycji. Czyste Powietrze staje się przez to nie tylko sposobem na walkę ze smogiem, ale również realnym narzędziem podnoszenia jakości życia i wartości majątku mieszkańców.

Podsumowanie

Program „Czyste Powietrze” z każdą kolejną edycją zyskuje na znaczeniu. Rosnące zainteresowanie Polaków pokazuje, że świadomość ekologiczna i potrzeba poprawy efektywności energetycznej stają się coraz powszechniejsze. Wymiana źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz termomodernizacja budynków to dziś nie tylko sposób na ograniczenie kosztów ogrzewania, ale także realna inwestycja w wartość nieruchomości i komfort domowników.

Najnowsza odsłona programu oferuje jeszcze wyższe poziomy dofinansowania, precyzyjne kryteria energetyczne i wsparcie ze strony operatorów oraz gmin. Dodatkowym uzupełnieniem mogą być inne formy wsparcia, takie jak dotacje lokalne oraz ulga termomodernizacyjna, którą można łączyć z dotacją – z uwzględnieniem zasad określonych w przepisach podatkowych.

Nowoczesne systemy ogrzewania – w tym folie grzewcze i rozwiązania elektryczne dostępne w sklepie online Heat Decor – są w pełni zgodne z wymaganiami programu i wpisane na listę Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM). Oferujemy nie tylko dostęp do urządzeń wysokiej klasy, ale także wsparcie w doborze systemu ogrzewania dopasowanego do potrzeb i możliwości budynku.

Zmieniamy przyszłość na zieloną – razem!