Wymiana pieca – jaka dopłata z programów samorządowych i gminnych?

Wymiana pieca na nowy, bardziej ekologiczny, kojarzy się przede wszystkim z rządowym programem „Czyste powietrze”. Tymczasem wymiana źródła ciepła w domu na dowolne bardziej czyste, a najlepiej całkowicie bezemisyjne, to nie tylko programy centralne. To także liczne w Polsce programy samorządowe i gminne, które także oferują dopłaty na ten cel, czasem bardzo wysokie. Sprawdziliśmy, jakie dofinansowanie oferują gminy na ograniczenie smogu na ich terenie poprzez wymianę pieców.

Wymiana kopciuchów na bardziej ekologiczne i nowoczesne źródła ogrzewania nabiera w Polsce rozpędu już od 19 września 2019 roku, kiedy wystartował program „Czyste powietrze”. To ten program nauczył nas, że dofinansowanie na wymianę pieca starego typu należy nam się jak coś oczywistego. Obecnie także władze samorządowe prowadzą swoje własne programy celowe finansujące wymianę pieców. Wiele gmin osiągnęło tu sporo sukcesy i jakość powietrza w Polsce się poprawia, ale…

Dlaczego należy wymienić piec?

Dzięki dotacjom rządowym i samorządowym setki tysięcy Polaków zdecydowało się zrezygnować z ogrzewania starymi, kopcącymi piecami na rzecz nowoczesnych technologii grzewczych. Do marca 2022 roku podpisano w samym programie „Czyste powietrze”  290 145 umów i wypłacono 170 723 dotacji.

Rezygnacja z kotłów starego typu to przede wszystkim inwestycja w nasze zdrowie ale także w nasz komfort. Dwutlenek węgla i pyły pochodzące z tzw. niskiej emisji, mają katastrofalny wpływ na ludzki organizm, co było już wielokrotnie udowadniane przez naukowców. Pisaliśmy też o uciążliwości ogrzewania węglem dla osób starszych, w artykule „Jakie ogrzewanie dla starszej osoby będzie wygodne i zdrowe?”. Większy komfort ogrzewania to również inwestycja w nasze przyszłe zdrowie!

Musimy zdać sobie sprawę, że kolejne pokolenia będą patrzeć się na nas i oceniać negatywnie lub pozytywnie. Jeśli już teraz zaczniemy dbać o środowisko i wyhamujemy jego zanieczyszczanie, to bez wątpienia zostaniemy ocenieni pozytywnie. W przeciwnym wypadku będziemy jak ten cham, co miał złoty róg, i ostał mu się ino sznur.

Nowoczesne ogrzewanie bez emisji

Decyzja o wymianie pieca niesie ze sobą konieczność wyboru nowego źródła ogrzewania w domu. Obecnie na rynku jest duży wybór różnych rozwiązań, z których najpopularniejsze dotychczas to:

 • kocioł na ekogroszek 5 klasy,
 • kocioł na pellet,
 • gazowy kocioł kondensacyjny,
 • pompa ciepła powietrzna.

Każda z tych technologii ma niewątpliwe zalety, ale nie jest oczywiście pozbawiona wad.

Podobnie swe blaski i cienie ma mniej popularne, ale najbardziej obiecujące rozwiązanie: ogrzewanie foliami elektrycznymi na podczerwień. Choć może wydawać się, że ogrzewanie prądem będzie zabójstwem dla domowego budżetu, to rzeczywistość pokazuje odmienny obraz sytuacji. Dla posiadaczy odpowiednio wyizolowanego domu, spełniającego Warunki Techniczne 2021, elektryczne ogrzewanie na podczerwień wcale nie będzie droższe w eksploatacji niż najpopularniejsze w tej chwili technologie. Jest natomiast tańsze w instalacji i trwalsze – oszczędza się z nim na start.

Na łamach naszego bloga pisaliśmy już o opłacalności ogrzewania podczerwienią w artykule „Ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy się opłaca?Porównaliśmy w nim obecny koszt wyżej wymienionych rozwiązań. Jak jeszcze, poza wyborem tańszego w instalacji ogrzewania, możemy ochronić nasz domowy budżet przed nadmiernymi kosztami wymiany pieca? W skrócie: mieszkając w odpowiedniej miejscowości!

Miasta z własnym dofinansowaniem do wymiany pieców

Tempo wymiany pieców starego typu jest inne jeśli chodzi o duże miasta, a inne jeśli chodzi mniejsze miejscowości. Dlatego najpierw przyjrzymy się jakie dotacje ma do zaproponowania kilka największych polskich miast.

Dofinansowanie do wymiany pieca w Warszawie

Warszawski program dotacji nosi nazwę „Wymień kopciucha” i jak wszystkie inne przeznaczony jest dla osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz przedsiębiorców. Osoby fizyczne mogą wymienić swój stary piec węglowy na:

 • Pompę ciepła
 • Ogrzewanie elektryczne
 • Podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej
 • Piec gazowy

Wysokość dotacji na wymianę kopciucha na pompę ciepła wynosi 21 000 zł (pompy powietrzne) i 28 000 zł (pompy gruntowe). W przypadku ogrzewania elektrycznego dotacja wynosi 7 000 zł, a podłączając budynek do miejskiej sieci ciepłowniczej można liczyć na 21 000 złotych dotacji.

Zakładając, że na pompę ciepła z podłogówką w budynku 150 m2 wydamy nawet 70 000 zł a na folię grzewczą pod podłogami niecałe 20 000 zł – folia grzewcza nadal pozostaje tańszym rozwiązaniem, mimo różnic w kwotach dofinansowania.

Wymiana pieca w Łodzi

Miasto Łódź już po raz szósty uruchomiło swój program dofinansowania do wymiany starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Władze Łodzi zdecydowały się dofinansować:

 • wymianę pieca na podłączenie do sieci gazowej wraz z instalacją źródła ogrzewania,
 • podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej,
 • instalację pompy ciepła,
 • instalację ogrzewania elektrycznego.

Kwota dotacji dla beneficjentów indywidualnych wynosi 9 000 zł, przy czym dofinansowane może być maksymalnie 90 proc. inwestycji. Właściciele budynków wielorodzinnych mogą również starać się o dotację, która w tym przypadku wynosi 50 000 zł.

Dotacje na wymianę pieca we Wrocławiu

Władze Wrocławia wprowadziły program wymiany pieców „Zmień piec”, na który można otrzymać dofinansowanie w wysokości 12 000 złotych. Co ciekawe, regulamin programu zakłada, że osoba biorąca w nim udział nie musi posiadać wkładu własnego, ponieważ instalator może rozliczyć koszty swojej pracy bezpośrednio z Urzędem Miejskim we Wrocławiu. Program obejmuje również demontaż starego pieca, budowę systemu odprowadzania spalin, montaż zbiorników na lekki olej opałowy, czy zbiorników na gaz płynny.

Zmiana źródła ogrzewania w 2022 roku w Poznaniu

W Poznaniu program dofinansowania do wymiany pieca nosi nazwę „Kawka bis”. W 2021 roku na wymianę pieca można było otrzymać 100 proc. zwrotu kosztów kwalifikowanych brutto, co zostało powtórzone także w roku bieżącym. Ponadto poznańscy urzędnicy chwalą się, że w 2022 roku zmniejszyli liczbę wymaganych załączników, co wraz z uproszczeniem wniosku o dofinansowanie wymiany pieca skróciło cały proces. Starając się na dotacje w Poznaniu należy mieć na uwadze limity wysokości wsparcia finansowego, które obowiązują:

 • 20 000/zł lokal – dla wymiany pieca na pompę ciepła wraz fotowoltaiką bądź elektryczne ogrzewanie wraz z fotowoltaiką
 • 15 000 zł/lokal – dla wymiany źródła ogrzewania na pompę ciepła bez fotowoltaiki
 • 12 000 zł/lokal – wymiana źródła ciepła na miejską sieć ciepłowniczą, gaz lub ogrzewania elektryczne

Dofinansowanie do zmiany pieca w Gdańsku

Gdański program dotacji zakłada, że osoby fizyczne, prawne i przedsiębiorcy mogą otrzymać dotację na wymianę starego pieca w wysokości 7 tys. złotych. Kwotę tą można przeznaczyć na zakup kotła gazowego, ogrzewania elektrycznego lub na podłączenie miejskiej sieci ciepłowniczej.

Zmiana ogrzewania w Krakowie w 2022 roku

Dawna stolica Polski jest miejscem specyficznym na tej liście, ponieważ nie prowadzi własnego programu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że samo miasto Kraków jako pierwsze w Polsce uruchomiło program dofinansowania do wymiany kopciuchów. W związku z tym w grodzie Kraka pozostało do wymiany już tylko około 600 pieców (stan na październik 2021) miasto zakończyło program wymiany pieców z liczbą 45 tys. wymienionych domowych palenisk.

Lubelski program zmiany źródła ogrzewania

Stolica województwa lubelskiego wprowadziła własny plan dotacji na wymianę pieców, w którym wziąć udział może każdy właściciel mieszkający na terenie gminy miejskiej Lublin. Lubelska dotacja pokrywa maksymalnie 50 proc. kosztów inwestycji w zielone ogrzewanie. Korzystając z programu, swój stary piec można wymienić na pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie olejowe, gazowe oraz na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Gminne dotacje na wymianę pieców

O dofinansowanie na wymianę pieca można zwrócić się także do władz gminnych, ponieważ wiele gmin ma własne dotacje celowe na wymianę pieca węglowego na czystsze lub zeroemisyjne źródło ciepła. Przyglądając się wysokościom dotacji gminnych na wymianę pieca nie trudno odnieść wrażenie, że w skali kraju proces ten najszybciej postępuje w województwie małopolskim, a wynika to z faktu, że to na południu Polski po raz pierwszy w dyskusji społecznej pojawił się problem smogu i zanieczyszczenia powietrza.

Pisząc o wymianie pieca nie można nie wspomnieć o zakazie palenia węglem i paliwami stałymi, który został wprowadzony w Krakowie ponad 2 lata temu, co miało zdecydowanie pozytywny wpływ na jakość powietrza w grodzie Kraka. Takie zakazy do 2050 roku pojawią się w każdej polskiej miejscowości. Wtedy to w całej Unii Europejskiej dekarbonizacja budownictwa ma zostać w pełni zrealizowana.

Ranking gmin – gdzie największe dofinansowanie?

Przyjrzyjmy się więc wybranym gminom z całego kraju i sprawdźmy jaka maksymalna wysokość dotacji jest dostępna ich mieszkańcom i jakie jest limit dofinansowania:

 • 35 000 zł, limit 85 proc., Polkowice, województwo śląskie
 • 15 000 zł, brak limitu, Świdnica, województwo dolnośląskie
 • 14 000 zł, limit 75 proc., Zabrze, województwo śląskie
 • 10 000 zł, limit 85 proc., Żary, województwo lubuskie
 • 10 000 zł, limit 40 proc., Miastko, województwo pomorskie
 • 10 000 zł, brak limitu, Legnica, województwo dolnośląskie
 • 10 000 zł, limit 50 proc., Kędzierzyn – Koźle, województwo opolskie
 • 8 000 zł, limit 80 proc., Myślenice, województwo małopolskie
 • 8 000 zł, limit 75 proc., Nowy Targ, województwo małopolskie
 • 8 000 zł, limit 80 proc., Bielsko-Biała, województwo śląskie
 • 7 500 zł, bez limitu, Sianów, województwo zachodniopomorskie
 • 7 000 zł, bez limitu, Wieliczka, województwo małopolskie
 • 7 000 zł, bez limitu, Niepołomice, województwo małopolskie
 • 6 000 zł, limit 50 proc., Gliwice, województwo śląskie
 • 6 000 zł, limit 70 proc., Grodzisk Mazowiecki, województwo mazowieckie
 • 5 000 zł, bez limitu, Nowa Sól, województwo lubuskie
 • 5 000 zł, limit 40 – 50 proc., Godów, województwo śląskie
 • 5 000 zł, limit 50 proc., Skoczów, województwo śląskie
 • 5 000 zł, bez limitu, Sułkowice, województwo małopolskie
 • 5 000 zł, bez limitu, Dąbrowa Górnicza, województwo śląskie
 • 5 000 zł, bez limitu, Tarnów, województwo małopolskie
 • 5 000 zł, limit 50 proc., Kobyłka, województwo mazowieckie
 • 5 000 zł, limit 80 proc., Kostrzyn, województwo wielkopolskie
 • 5 000 zł, limit 50 proc., Piła, województwo wielkopolskie
 • 5 000 zł, limit 50 proc., Łomża, województwo podlaskie
 • 4 800 zł, limit 40 proc., Namysłów, województwo opolskie
 • 4 500 zł, limit 50 proc., Nowe Skalmierzyce, województwo wielkopolskie
 • 4 000 zł, bez limitów, Serock, województwo mazowieckie
 • 4 000 zł, limit 70 proc., Oświęcim, województwo małopolskie
 • 4 000 zł, limit 50 proc., Piaseczno, województwo mazowieckie
 • 4 000 zł, limit 40 proc., Andrychów, województwo małopolskie
 • 3 300 zł, limit 50 proc., Strzelin, województwo dolnośląskie
 • 3 000 zł, limit 70 proc., Będzin , województwo śląskie
 • 3 000 zł, limit 50 proc., Koziegłowy, województwo śląskie
 • 3 000 zł, limit 50 proc., Rozprza, województwo łódzkie
 • 3 000 zł, bez limitu, Ełk, województwo warmińsko-mazurskie
 • 2 500 zł, bez limitu, Nakło, województwo kujowsko-pomorskie
 • 2 500 zł, limit 50 proc., Dobczyce, województwo małopolskie
 • 2 000 zł, limit 25 – 70 proc., Pruszków, województwo mazowieckie
 • 2 000 zł, limit 30 proc., Starachowice, województwo świętokrzyskie

Powyższe zestawienie obejmuje wybrane gminy z całej Polski i pokazuje skalę zaangażowania lokalnych władz w wymianę starych pieców. Nie wszystkie gminy posiadają własne celowe dotacje ze względu na ograniczenia budżetowe. Część gmin, które braliśmy pod uwagę, posiadała własne dotacje celowe na wymianę pieców, ale zakończyły się one w 2021 roku.

Jeśli wziąć pod uwagę tylko gminy z powyższej tabeli, można śmiało stwierdzić, że gminne dotacje są na ogół skromniejsze niż te z rządowego programu „Czyste powietrze”. Jednocześnie są uzupełnieniem dla dotacji rządowych i kolejną zachętą do wymiany starego węglowego pieca na ogrzewanie nowoczesne.

Warto wiedzieć, że oprócz dotacji gminnych cały czas można starać się o dotacje z programu Mój prąd 4.0. Więcej na ten temat znajdziecie w tekście „Dotacja Mój Prąd 4.0 na magazyn energii i fotowoltaikę”.

W związku z dużym zainteresowaniem programami dofinansowania wymiany pieców Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomiło bardzo przydatne narzędzie umożliwiające wyszukanie konkretnej gminy, która ma program dotacji celowych na wymianę starego pieca. Dzięki temu można szybko sprawdzić czy w swojej gminie można liczyć na dotacje do wymiany pieca. Wspomniane narzędzie jest dostępne pod TYM ADRESEM.

Zobacz jak działa folia grzewcza zerując niską emisję dwutlenku węgla i pyłów: