Nowe Czyste Powietrze – na co dostaniesz dofinansowanie?

Wymiana przestarzałych pieców na nowoczesne systemy grzewcze w Polsce idzie do przodu mimo inflacji. W styczniu 2023 roku startuje kolejna edycja programu Czyste Powietrze, dzięki któremu Polacy mogą zrezygnować ze starych kopciuchów. Kto będzie mógł skorzystać z Czystego Powietrza? Jakie zmiany wprowadza nowa edycja? Od kiedy będzie można składać wnioski o dofinansowanie? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Program Czyste Powietrze, to sztandarowe narzędzie proponowane przez polski rząd, które wspiera wymianę przestarzałych źródeł ciepła na nowoczesne ogrzewanie. Rząd w ciągu 10 lat przeznaczy na ten cel aż 103 mld złotych. Tymczasem, zbliża się kolejna edycja popularnego wśród Polaków programu dofinansowania. Nowe Czyste Powietrze, to:

  • Podstawową zmianą jest maksymalna kwota dofinansowania, która w 2023 roku wyniesie 135 tys. złotych
  • Z programu będą mogły skorzystać osoby, które są właścicielami budynków jednorodzinnych i ogrzewają je piecem na paliwo stałe
  • Wnioski o dotacje będą przyjmowane od 23 stycznia 2023 roku
  • Wyższe progi dochodowe
  • Możliwość złożenia wniosku o termomodernizację
  • Obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego
  • Możliwość otrzymania kredytu bankowego z dotacją na częściową spłatę – na inwestycję rozpoczętą do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku

Ostatni punkt oznacza, że Czyste Powietrze wreszcie staje się dostępne dla osób, które nie mają zgromadzonych funduszów na wymianę źródła ciepła czy termomodernizację swojego domu. Oczywiście korzystniej jest płacić gotówką, a potem dostać dofinansowanie, ale z drugiej strony: kredyt z dotacją dla niejednego będzie lepszy niż życie ze starym kopciuchem i mandaty za jego używanie w przyszłości.

Nowe zasady programu Czyste Powietrze

Najważniejszą zmianą z punktu widzenia osób ubiegających się o dofinansowanie jest podwyższenie progów dochodowych. Zostały one podwyższone z 1564 zł do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. W gospodarstwach jednoosobowych próg ten został zwiększony z 2189 zł do 2651 złPodstawowa kwota dotacji zwiększy się z kolei z 47 tys. zł. do 99 tys. zł.

Zmienią się także zasady określające progi dochodowe dla osób, które korzystają z najwyższego wsparcia w ramach kolejnej edycji programu. Dla gospodarstw jednoosobowych z 1260 zł do 1526 zł, zaś dla gospodarstw wieloosobowych z 900 zł do 1090 zł.

W przypadku najwyższego poziomu dofinansowania, kwota wzrasta z 79 tys. zł. do 136 tys. zł.

Co ważne, to nowa edycja nadal zakłada możliwość uzyskania 50 proc. dotacji na prefinansowanie inwestycji. Chodzi o sytuację, w której beneficjent posiada własne środki na rozpoczęcie inwestycji, ale nie jest w stanie opłacić wszystkich zaplanowanych prac. Nie musi z niczego rezygnować a dotacja trafi bezpośrednio do wykonawców prac. Pierwsza transza pieniędzy trafi na konto wykonawcy 14 dni po podpisaniu umowy, a reszta pieniędzy do 30 dni po zakończeniu remontu.

Termin składania wniosku

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podał, że przyjmowanie wniosków rozpocznie się 3 stycznia 2023 roku. Wnioski – tak jak w poprzednich edycjach programu – będzie można składać online, poprzez portal ePUAP oraz osobiście – w swoim urzędzie gminy. 

Nowe Czyste Powietrze – na co dostaniesz dofinansowanie?

W nowej edycji programu można sfinansować szereg prac. Dofinansowanie można przeznaczyć przede wszystkim na wymianę starego pieca na nowe, ekologiczne i oszczędniejsze źródło ciepła. W ramach programu możliwa jest wymiana starego pieca na ogrzewanie elektryczne, kocioł gazowy czy nowoczesny kocioł węglowy. Co oprócz tego?

Dofinansowanie do ogrzewania

Dofinansowanie do wymiany źródła ciepła to koronny element programu Czyste Powietrze. Program na bowiem na celu likwidację przestarzałych źródeł ciepła jakimi są tzw. kopciuchy. Stare piece, które często są pozaklasowe, są źródłem zanieczyszczenia powietrza. Jego jakość w Polsce cały czas pozostaje niska. Na jakie źródła ciepła można otrzymać dofinansowanie w ramach programu?

Dofinansowanie do ogrzewania elektrycznego

W ramach programu można zainwestować w nowoczesne ogrzewanie elektryczne. Pod tą nazwą kryją się między innymi folie grzewcze na podczerwień, które są coraz chętniej wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych. Folie grzewcze, w których źródłem ciepła są fale długiej podczerwieni, to system, który jest prosty w obsłudze i nie wymaga późniejszych nakładów w postaci prac serwisowych, wymiany zużytych części czy obowiązkowych przeglądów. Współczesne domy mogą z powodzeniem korzystać z elektrycznego systemu na podczerwień bez ponoszenia wysokich nakładów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych. Ile kosztuje folia grzewcza na podczerwień?

Czytaj więcej na temat kosztów eksploatacji ogrzewania na podczerwień w tekście „Ogrzewanie domu bez kosztu napraw i serwisowania”.

Dla domu o powierzchni 150 m2 koszt samych folii grzewczych (bez termostatów oraz kosztów montażu) będzie wynosił około 15 300 zł. Przewagą tego typu ogrzewania jest prosty montaż, który można wykonać samodzielnie oraz możliwość późniejszej rozbudowy systemu o kolejne pomieszczenia.

Czym są folie grzewcze na podczerwień? Jak to się dzieje, że są one w stanie zapewnić komfort cieplny w naszym domu? Dowiecie się tego z naszego tekstu „Elektryczna podłogówka z folią grzewczą – działanie i cechy”.

Dofinansowanie do pompy ciepła

W ramach kolejnej edycji programu beneficjenci mogą przeznaczyć otrzymane środki na zakup oraz montaż pompy ciepła. Koszt pompy ciepła zaczyna się od 21 000 złotych, przy czym do tego trzeba doliczyć koszt montażu przez profesjonalną ekipę z uprawnieniami f-gazowymi. Tym samym praktycznie wyklucza to możliwość samodzielnego montażu pompy ciepła. Ceny urządzeń różnią się od siebie głównie ze względu na ich moc, ale także na producenta. Pompy ciepła od markowych producentów takich jak Kasai czy Panasonic są droższe, ale zapewniają stabilniejszą pracę bez ryzyka awarii czy nieprawidłowego działania zimą.

O tym jak pompy ciepła radzą sobie zimą pisaliśmy w tekście „Jak działa pompa ciepła w niskich temperaturach? Opinie i ryzyko”.

Pompa ciepła wyklucza praktycznie możliwość późniejszej rozbudowy systemu. Decydując się więc na pompę ciepła musimy od razu wiedzieć, które pomieszczenia mają być ogrzewane. Nie można również nie wspomnieć o popularności tych urządzeń, który ma wpływ na ich dostępność. Choć ta nieco się poprawiła, to i tak trzeba się uzbroić w cierpliwość. Na rynku istnieje bowiem ograniczona liczba pomp ciepła oraz ekip, które zajmują się ich montażem. A te są absolutnie konieczne, ponieważ pompy są szczególnie wrażliwe na prawidłowy montaż, który względem ogrzewania na podczerwień jest o wiele bardziej skomplikowany.

Dofinansowanie do pelletu

Założenia rządowego wsparcia zakładają wymianę starego kopciucha na nowoczesne piece na pellet. Ceny kotłów na pellet zaczynają się już od około 8 000 złotych (grudzień 2022), choć z pewnością można znaleźć tańsze urządzenia. Przewagą tych urządzeń względem folii na podczerwień jest c.w.u., czyli ciepła woda użytkowa. Kotły na pellet (tak jak pompy ciepła zresztą) nie tylko dostarczają ciepło, ale także podgrzeją wodę, co w przypadku podczerwieni nie jest możliwe. Kotły na pellet wymagają jednak licznych przeglądów instalacji czy wymiany części, co generuje późniejsze koszty eksploatacyjne.

Dofinansowanie do gazu

Gaz jako źródło ciepła nadal pozostaje najbardziej popularnym paliwem w Polsce. Jest to ogrzewanie, które znamy od wielu lat i nie mamy co do niego żadnych obaw. Problem może stanowić infrastruktura, ponieważ nie wszędzie gaz jest dostępny. Inną, bardziej poważną przeszkodę stanowi ograniczenie nowych przyłączy gazowych. Polska Spółka Gazownictwa zapowiedziała bowiem, że w latach 2022 – 2023 nie będzie prowadzić nowych przyłączy gazowych. Przyczyna? Wyczerpanie budżetu na lata 2022 – 2023 przeznaczonego na budowę nowych przyłączy. Właściciele domów jednorodzinnych i beneficjenci są tym samym zmuszeni do poszukiwania alternatywnych źródeł ciepła. Tych na szczęście na polskim rynku nie brakuje.

Wadą gazu – oprócz braku nowych przyłączy – jest ryzyko jakim obarczone jest paliwo gazowe. Choć Polska póki co ma zabezpieczoną ciągłość dostaw gazu za sprawą gazoportu oraz gazociągu Baltic Pipe, to tej ciągłości nie można być absolutnie pewnym. Gazociąg narażony jest bowiem na awarie lub wrogie działania dywersyjne, które mogą przerwać jego dostawy. Dlatego postawienie na inne źródła ciepła jest obecnie chętniej rozważaną opcją.

Dofinansowanie do innych prac

Rządowy program obejmuje nie tylko zakup nowych urządzeń grzewczych. Trzeba pamiętać, że pieniądze mogą być również przeznaczone choćby na demontaż starego urządzenia. Ponadto, rządowa pomoc umożliwia przeprowadzenie szeregu innych prac. Uczestnicy programu mogą również sfinansować takie prace jak zakup i montaż fotowoltaiki czy rekuperacji.

Dofinansowanie do ocieplenia

Ważnym elementem programu rządowego jest termomodernizacja. Jak wiemy, dobrze ocieplony dom przyniesie realne oszczędności na kosztach ogrzewania. Beneficjenci programu mogą przeznaczyć uzyskane środki na zakup i montaż ocieplenia przegród budowalnych, okien i drzwi zewnętrznych.

Na temat znaczenia termomodernizacji w programie Czyste Powietrze pisaliśmy na naszym blogu, w tekście „Termomodernizacja budynku – dofinansowanie Czyste Powietrze”.

Dofinansowanie na audyt energetyczny

Beneficjenci programu mogą także uzyskać 100 proc. dofinansowania do audytu energetycznego. Co ciekawe, dotacja na ten cel jest niezależna od poziomu dofinansowania. Profesjonalny audyt energetyczny pozwoli dokładnie określić jakie źródło ciepła będzie najbardziej odpowiednie dla danego budynku. Określi także jaka powinna być grubość ocieplenia oraz pozwoli oszacować koszty prac termomodernizacyjnych.

Podsumowanie

Rządowy program dofinansowania to najważniejszy instrument, po który mogą sięgnąć właściciele domów posiadających przestarzałe systemy grzewcze. Dzięki niemu tysiące polskich domów staną się jeszcze bardziej ekologiczne i oszczędne. Nowoczesne ogrzewanie to nie tylko oszczędność dla portfela, ale także mniejsza emisja szkodliwych substancji do atmosfery. Kolejna odsłona Czystego Powietrza  na rok 2023 udowadnia, że Polacy chcą wymieniać przestarzałe źródła ciepła i chcą inwestować w prace termomodernizacyjne. Śmiało możemy powiedzieć, że zmieniamy przyszłość na zieloną.

Ile pieniędzy jest potrzebne na podłogowy system grzewczy z użyciem folii grzewczych, sprawdzić można w kalkulatorze ogrzewania.