Dla kogo dopłata do węgla, 2022 rok przynosi nowe odpowiedzi. Jakie są zasady przyznawania dopłat? Gdzie składać wniosek? Każdy właściciel domu lub mieszkania ogrzewanego węglem może się ubiegać o pieniądze na jego zakup. Ile pieniędzy otrzyma i czy kolejność wniosków ma znaczenie? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
Była ona zapowiadana przez rząd już kilka miesięcy temu, a przyjmowanie wniosków rozpoczęło się 17 sierpnia. Ma to pomóc gospodarstwom domowym, które ogrzewają węglem, w jego zakupie w najbliższym sezonie grzewczym. Aby uzyskać dopłatę do węgla konieczne będzie złożenie stosownego wniosku. W jaki sposób składać wniosek i ile wnosi dopłata do węgla?
Dla kogo dopłata do węgla?
Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dopłata do węgla przysługuje gospodarstwom domowym, które używają węgla do ogrzewania. Dodatek do węgla jest jednorazowy i wynosi 3 tys. złotych. Dodatek do węgla przysługuje wyłącznie osobom fizycznym. Ustawa precyzuje, które urządzenia grzewcze objęte są dopłatą. Dodatkowe środki przysługują więc gospodarstwom domowym, które do ogrzewania stosują:
Co ważne, dopłata do węgla nie dotyczy wyłącznie węgla, ale wszystkich paliw, które z niego powstają. Chodzi przede wszystkim o:
- Pellet (zawierający przynajmniej 85 proc. węgla kamiennego)
Dopłata do węgla 2022 dla każdego czy nie?
W ustawie znalazł się zapis dotyczący osób, które skorzystały z poprzedniego prawa mającego na celu pomóc gospodarstwom domowym, które nie mają środków na zakup węgla. Chodzi o ustawę, która wprowadzała gwarantowaną cenę surowca. Zgodnie z nią, firmy zajmujące się handlem węglem miały sprzedawać go po cenie 966,6 zł za tonę i następnie uzyskiwać wyrównanie od rządu. Osoby, które zdążyły kupić węgiel po gwarantowanej cenie nie mogą starać się o dopłatę do węgla. Większość zapisów, które znalazły się w tamtej ustawie została jednak uchylona ustawą o dopłatach do węgla.
[Aktualizacja] W piątek 2 września 2022 rząd przegłosował ustawę o dopłatach do dodatkowych źródeł ciepła. W ustawie znalazła się poprawka, która uszczelnia system przyznawania dopłat na węgiel. Zgodnie z przyjętą poprawką, dopłata będzie przyznawana na konkretny adres, a nie tak jak wcześniej na osobę. Jest to efekt nieprawidłowości we wnioskach, które zaczęły się pojawiać. Zdarzały się bowiem przypadki, w których o osobne dopłaty występowały na przykład małżeństwa, które “nagle zaczęły żyć” w separacji, ale pod tym samym adresem. W przypadku wystąpienia wątpliwości do co złożonego wniosku, urzędnicy będą mieli możliwość przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.
Jaka wielkość dopłaty do węgla?
Wysokość dopłaty do węgla określona została w przyjętej ustawie i wynosi 3 tys. złotych. Ważną informacją jest, że od dodatku węglowego nie trzeba będzie płacić podatku.
Kwota ta nie będzie mogła zostać także zajęta w postępowaniu egzekucyjnym. Z wnioskiem o dopłatę należy się spieszyć, ponieważ pula pieniędzy jest ograniczona, tzn. gdy zainteresowanie programem będzie zbyt duże, to wysokość przyznawanych środków będzie mniejsza.
Zmniejszenie dopłaty na węgiel nastąpi, gdy wykorzystanych zostanie 95 proc. puli, która wynosi 11,5 mld złotych. Budżet rządowego programu dopłat do węgla robi wrażenie. Tyle pieniędzy jest potrzebne, ponieważ węgiel wciąż jest jednym z najbardziej popularnych paliw używanych do ogrzewania gospodarstw domowych. Węgiel nie jest oczywiście jedynym źródłem ciepła w polskich domach. O tym czym grzeją Polacy pisaliśmy w naszym specjalnym rankingu pt. „Pierwszy Ranking Jakości Ogrzewania – sezon grzewczy 2021-2022”.
Ciekawostka: za 11,5 mld złotych można w sierpniu 2022 roku kupić 287 500 pomp ciepła o wartości 40 000 zł każda lub… 9 4262 295 m2 systemu grzewczego z folią grzewczą w wersji podstawowej pod panele laminowane, który wystarczyłby na 628 415 domów o powierzchni 150 m2.
Dopłata do węgla – gdzie składać wniosek
Wnioski o dodatek węglowy należy złożyć w gminie, w której znajduje się gospodarstwo domowe. Przyjmowanie wniosków zakończy się 30 listopada 2022 roku i po tej dacie nie będzie już możliwe złożenie wniosku o dopłatę. Wniosek można złożyć osobiście lub drogą elektroniczną – poprzez system ePUAP. Co ważne, to wniosek będą mogły złożyć te osoby, które wcześniej dokonały wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i zadeklarowały węgiel jako źródło ciepła.
O wpisach do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków pisaliśmy na naszym blogu w tekście pt. „Co zrobić, gdy Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków przypomina o złożeniu deklaracji?”.
Wypłata przyznanych pieniędzy nastąpi w okresie miesiąca od momentu złożenia wniosku. Przyznanie pieniędzy będzie krótsze, ponieważ wniosek nie wymaga decyzji administracyjnej i w związku z tym nie trzeba będzie czekać 14 dni na jej uprawomocnienie. Wzór wniosku dostępny jest na rządowej stronie.
Ile węgla kupimy za rządową dopłatę?
Rządowa dopłata ma pomóc właścicielom ogrzewającym swoje domy i mieszkania węglem w zakupie surowca, którego ceny w ostatnich miesiąca drastycznie się podniosły. W okresie wiosenno-letnim zazwyczaj ceny węgla spadały, ale w tym roku było inaczej i zamiast spaść – nadal się podnosiły.
W odniesieniu do obecnych cen możemy postawić pytanie o to ile węgla kupimy, jeśli złożymy wniosek o rządową dopłatę? Sprawdziliśmy ile w tym momencie kosztuje tona węgla. I tak, na stronie oficjalnego sklepu PGG możemy znaleźć węgiel w cenach zaczynających się już od 1065 złotych. Czyli teoretycznie za dopłatę do węgla możemy kupić prawie 5 ton surowca. Haczyk tkwi w dostępności, ponieważ w całym sklepie internetowym PGG pojawia się ta sama informacja: towaru brak.
Szukamy dalej. Na popularnym w Polsce serwisie aukcyjnym możemy znaleźć węgiel w cenie ponad 2 200 tys. złotych. Łatwo policzyć, że rządowa dopłata wystarczy na zakup niecałych 2 ton węgla. Szybki rzut oka na pozostałe sklepy, które reklamują się w wyszukiwarce i możemy stwierdzić, że ceny oscylują w przedziale 2500 – 3200 złotych. Tym sposobem wychodzi, że rządowa dotacja sfinansuje nam zakup co najwyżej tony węgla. Podane wyżej ceny są oczywiście orientacyjne i zdajemy sobie sprawę, że jeśli ktoś dokładnie poszuka i podzwoni, to znajdzie węgiel w niższej cenie.
Zasady, na których przyznawana jest dopłata do węgla – podsumowanie
Wysokość dopłaty nie wynika z zapotrzebowania na to paliwo w danym domu. Rządowa dopłata do węgla 2022 nie wystarczy na zakup takiej ilości surowca, którą gospodarstwo domowe będzie mogło grzać przez całą zimę.
Wysokość dopłaty może zostać zmniejszona, więc trzeba się cieszyć z tego co jest i korzystać z dopłaty póki jeszcze wynosi 3 tys. złotych.
W tym miejscu należy wspomnieć, że gospodarstwa domowe, które nie ogrzewają węglem również mogą liczyć na rządowe wsparcie. Wnioski o dopłaty do innych źródeł ciepła także będzie można składać. Dopłata do prądu została omówiona w tekście pt. „Dopłata do prądu w 2022 roku – gdzie składać wnioski i komu przysługuje?” a dopłata do gazu dla gospodarstw domowych w artykule „Dopłata do gazu – ile wynosi, komu przysługuje?”.
Już teraz warto sprawdzić, ile kosztowałoby przejście na elektryczne ogrzewanie jako główne lub wspomagające, w sytuacji, gdy ceny prądu w przyszłości nie będą rosły tak gwałtownie, jak ceny węgla. Tu trzeba nadmienić, że węgiel do polskich elektrowni węglowych to nie ten sam węgiel, którym ogrzewa się domy – pochodzi z polskich kopalń i do momentu, gdy polska energetyka stanie się w pełni zielona, z pewnością go nie zabraknie.
Cenę nowoczesnego ogrzewania elektrycznego sprawdzisz tutaj: kalkulator kosztów ogrzewania na podczerwień.