W Polsce, wbrew powiedzeniu „zastaw się a postaw się”, nie lubimy przepłacać i pewnie dlatego folia grzewcza, cena której należy do najniższych spośród nowoczesnych systemów grzewczych, jest u nas coraz częstszym wyborem. Folia grzewcza opinie ma najczęściej pozytywne (cytujemy je niżej), a koszty ogrzewania w jej przypadku są wysoce przewidywalne.
Mimo to wiele osób, nawet wśród architektów, nigdy o foliach grzewczych nie słyszało. Zebraliśmy razem najważniejsze fakty o tej zielonej przyszłości ogrzewnictwa. Dlaczego akurat „zielonej”? Bo jest to ogrzewanie zeroemisyjne, uzyskujące każde możliwe dofinansowanie i wsparcie na ekologiczne źródła ciepła.
Na początek warto sobie uświadomić, że inaczej niż systemy grzewcze oparte na kotłach czy pompach, folie grzewcze nie tworzą jednego systemu dla całego domu. Każde pomieszczenie to odrębny system. Oznacza to, że ogrzewanie foliami grzewczymi możemy zainstalować od razu we wszystkich pomieszczeniach, ale możemy też to zrobić pokój po pokoju.
Kolejna charakterystyczna dla folii grzewczych cecha mająca wpływ na ich finalną cenę, to że producent folii grzewczej, inaczej niż producent kotłów czy pomp, zarabia na nas tylko raz. Dlaczego? Bo przez całe życie nie płacimy już ani za serwisowanie, ani za naprawy ogrzewania foliami grzewczymi. To czyni ten produkt też podwójnie ekologicznym – nie emituje dwutlenku węgla i przez wiele dziesięcioleci nie jest źródłem odpadów.
Na cenę folii grzewczej wraz z całym systemem składają się ceny jego poszczególnych elementów, a są to:
W ofercie producenta folii grzewczej Heat Decor za 1 metr kwadratowy wyżej opisanego systemu (bez termostatu wybieranego osobno i bez kosztów montażu) zapłacimy:
Wyżej podane ceny są aktualne na dzień 15 kwietnia 2024 roku.
Gdybyśmy decydowali się na samodzielny montaż – Heat Decor oferuje również zestawy gotowe do montażu, zawierające folię grzewczą o powierzchni odpowiedniej do pomieszczenia i odpowiednią ilość akcesoriów.
Wydatek na instalację folii grzewczej zmniejsza obecnie ulga termomodernizacyjna oraz dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, jeśli urządzenie grzewcze znajduje się na liście ZUM, a także inne dofinansowania, takie jak samorządowe czy program Ciepłe Mieszkanie. Czytaj więcej o nich pod linkami.
Folie grzewcze – opinie na ich temat
Wokół elektrycznego ogrzewania folią ogrzewczą zdążyło już narosnąć wiele mitów i niedomówień. Dyskusje na branżowych forach są pełne opinii bardziej lub mniej wiarygodnych ekspertów. W odniesieniu do całej masy takich dyskusji postanowiliśmy sięgnąć po opinie osób, które zdecydowały się na zakup folii grzewczych Heat Decor na Allegro – i wciąż te opinie można tam znaleźć. Zaznaczamy przy tym, że zachowaliśmy oryginalną pisownię wszystkich opinii.
„Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z firmą Heat Decor. Montaz obejmował folie grzewcze w domu jednorodzinnym (107m2). Od początku kontakt z Panią Agnieszką był bardzo dobry, dostałem wycenę, projekt ogrzewania wraz z kosztorysem. Mogłem tez liczyć na wsparcie merytoryczne na każdym etapie. Montaz wykonany profesjonalnie, z pełną dokumentacja z kamery termowizyjnej. Szczerze polecam 🙂” – napisał jeden z użytkowników.
Okazuje się, że nie tylko sama folia grzewcza opinie zbiera dobre, ale także obsługa klienta jest wysoko oceniana, czego dowodem jest poniższy komentarz:
„Zakupiłem u Nich panel grzewczy na podczerwień, na próbę. Sprawdził się fantastycznie. Postanowiłem położyć pod płytki w łazience folię na podczerwień. Pan Dominik Cz. z wielką cierpliwością wysłuchał jakie są moje oczekiwania, potem skonfigurował cały zestaw niezbędny do instalacji folii grzewczej na podczerwień pod płytkami. Zamówiony zestaw dostarczony został błyskawicznie przez kuriera. Zainstalowałem i działa fantastycznie! W łazience nie tylko podłoga jest ciepła. W każdym miejscu temperatura jest dokładnie taka jak na wyświetlaczu sterownika. DZIĘKI HEAT DECOR! Panie Dominiku, dla Pana szczególne podziękowania!”.
Tu warto doprecyzować, że chcąc zainstalować folię grzewczą w pomieszczeniu z płytkami, wybieramy montaż pod wylewką. Nie instalujemy folii grzewczej bezpośrednio pod płytkami.
Folia grzewcza nie tylko dla ludzi
Okazuje się, że folie grzewcze Heat Decor niekoniecznie muszą służyć nam ludziom. Co jakiś czas pojawiają się opinie klientów, którzy zakupili folię grzewczą do ogrzewania roślin:
„Przed 3 dniami kupiłem u Was folie grzewczą do inspektu hodowli warzyw. Doskonała sprawa , już zaczynam myśleć o ogrzewaniu podłogi . Pytanie : czy producent foli wykonuje montaż?”
Odpowiadając na powyższe pytanie: Heat Decor oferuje usługi przeszkolonych instalatorów wykonujących montaż folii grzewczych w każdym miejscu Polski.
Nie tylko ludzie i warzywa korzystają z dobroci ogrzewania foliami grzewczymi. Służą one także zwierzętom – i to nie byle jakim! Cytując:
„Działa bez zastrzeżeń w terrarium dla pytona królewskiego. Polecam!”
Montaż folii grzewczej
Klienci, którzy zdecydowali się na folie grzewcze zwracają często uwagę na prostotę montażu, który można wykonać samodzielnie. To zdecydowanie wyróżnia ogrzewanie folią grzewczą na tle innych źródeł ciepła, które zawsze wymagają profesjonalnej ekipy do ich zainstalowania.
„Polecam grzeje ekspresowo, bardzo łatwy choć precyzyjny montaż i podłączenie”
„Wszystko co zamowiłem przyszło nienaruszonym stanie Po sprawdzeniu wszystko działa więc z mojej strony mogę polecić a i obsługa klienta bardzo fajna bez problemu odpowiadają na wszystkie pytania
+ Bardzo proste w montażu i obsłudze
– Żadnych jeszcze nie znalazłem”
„to naprawdę działa. montaż bez większych problemów dla osoby która nigdy nie miała kontaktu z tą technologią. Całość łącznie z siatką uziemiającą to niecały 1 cm podwyższenia. Folia położona pod panel winylowy . Efekt ciepła bardzo pożądany. Nie zauważyłam zwiększenia poboru prądu przez 2 miesiące. na razie stosowanie w opcji okazyjnego dogrzewania ale już myślę o przejściu na większy wymiar…”.
„wszystko ok. nawet działa i grzeje 😉 Duży komfort ciepłej całej powierzchni podłogi Bez widocznych grzejników, gniazd, kabli…
+ wymiar
– cienka folia”.
„Mata grzewcza na podczerwień. Bardzo eleganckie wykonanie, minimalna grubość, niski pobór energii. Nieskomplikowany montaż, minimalna grubość, niski pobór”.
„Mega przydatne i mega praktyczne jeśli chodzi o montaż”.
Jak mogliśmy zauważyć w przedostatnim cytacie, niektórzy użytkownicy stosują zamiennie nazwy „mata grzewcza” i „folia grzewcza”. Czym różnią się te odmienne urządzenia grzewcze wyjaśnialiśmy w artykule „Folia czy mata grzewcza? Kluczowe różnice i porównanie”.
Szybkość działania folii grzewczej
Elektryczne ogrzewanie podłogowe foliami grzewczymi jest cenione również za szybkość nagrzewania pomieszczenia.
„Folie zamontowane i podłoga jest cieplutka. Sterownik OK. Docelowo zestawy będą zamontowane we wszystkich pokojach. Pokój szybko się nagrzewa. Jak ktoś chce tym ogrzewać to polecam ten towar”.
„Mata rozgrzewa się stosunkowo szybko (w ciągu kilku minut) do niecałych 40*C (według kamery termicznej; pomiar może być o kilka stopni zawyżony). Matę można dotknąć ręką i czuć że jest przyjemnie i wyraźnie ciepła, ale nie gorąca (w rozumieniu: nie parzy; u mnie granica gdzie parzy to ok. 50*C). Mata jest zatopiona w grubej folii, która powinna dobrze ją chronić”.
„ZESTAW FOLIA MATA GRZEWCZA PODCZERWIEŃ 140W to idealne rozwiązanie dla każdego kto lubi mieć ciepłą podłogę. Produkt wysokiej jakości i prosty do montażu .
+ szybkie nagrzewanie
– brak”
Folia grzewcza i termoizolacja
Wśród wielu opinii na temat folii grzewczych pojawią się i takie, których autorzy zwracają – słusznie – uwagę na potrzebę dobrego wyizolowania domu. Świadczy to o rosnącej świadomości Polaków na temat korzyści płynących z izolacji termicznej domów, co może tylko cieszyć. Lepsza termoizolacja oznacza mniejszą utratę ciepła i idące za tym oszczędności. Ma również wpływ na dobór mocy folii grzewczej. Folia grzewcza opinie ma tym bardziej pozytywne, im lepsza jest termoizolacja budynku!
„Jakość ok ale zastosowanie w całym domu to może sporo kosztować grzanie i musi być bardzo ale bardzo dobrze ocieplony dom. Wówczas może się to udać że będzie ciepło”.
„Mata grzewcza jest Ok. Mój problem polega jednak na tym, iż nie do doczytałam zaleceń technicznych i kupiłam ją do łazienki pod gres na podłodze. Technologia montażu wymaga zastosowania wielu warstw, które wpływają ostatecznie na podniesienie poziomu podłogi. W moim przypadku nie jest to wskazane. Zakupiłam więc matę grzejną (tego samego producenta) , która w istniejącej łazience jest bardziej wskazana”.
Powyższa opinia ponownie wskazuje na to, że nazwy „mata grzewcza” i „folia grzewcza” są ze sobą mylone, choć jednocześnie rozróżniane są ich zastosowania. To matę grzewczą stosujemy bezpośrednio pod płytki.
„Wszystko co zamowiłem przyszło nienaruszonym stanie Po sprawdzeniu wszystko działa więc z mojej strony mogę polecić a i obsługa klienta bardzo fajna bez problemu odpowiadają na wszystkie pytania
+Bardzo proste w montażu i obsłudze
-Żadnych jeszcze nie znalazłem”.
„Ten produkt grzewczy jest wspaniały i efektywny w działaniu. Mam nadzieję, że wytrzyma parę lat. Liczę na 10”.
Trwałość folii grzewczej
Jak widać po ostatnim cytacie pewnie niedowierzanie budzi trwałość folii grzewczych, co nie dziwi, biorąc pod uwagę ich grubość, która wynosi zaledwie od 0,338 mm do 0,5 mm. Jak coś tak cienkiego może być trwalsze od wielkiego i grubego kotła? Otóż w folii grzewczej nic nie pracuje mechanicznie i nic nie nagrzewa się do wysokich temperatur, jednocześnie tworzywo PET, które chroni matrycę grzewczą, jest bardzo trwałe. To dlatego ta w istocie prosta konstrukcja jest ogrzewaniem na całe życie. O jej trwałości decydują detale wykonania – folia grzewcza jak długo pozostaje szczelna i nie zachodzi w niej proces utleniania, tak długo działa.
Instalacja fotowoltaiczna i folia grzewcza
Pojawiają się też osoby, które zdecydowały się połączyć ogrzewanie elektryczne foliami grzewczymi z instalacją fotowoltaiczną. W parze z magazynem energii daje ono nie tylko komfort niezależności energetycznej, ale także wpływa na poprawę stanu środowiska naturalnego.
Samo zastosowanie ogrzewania elektrycznego foliami grzewczymi sprawia, że emisja szkodliwych substancji do środowiska jest mniejsza niż w przypadku zastosowanie choćby gazu, nie mówiąc już o paliwach stałych. Warto na to zwrócić uwagę myśląc o dobru naszych dzieci, wnuków i przyszłych pokoleń, którym przyjdzie się zmagać z potężnym problemem zmian klimatycznych – jeśli nic z tym nie zaczniemy robić.
„To już drugi zakup. Jak powiększę instalację PV to w całości przejdę na to ogrzewanie. Naprawdę polecam”.
Pozdrawiamy Allegrowiczów i dziękujemy za każdą opinię!
Miesięczne koszty ogrzewania foliami grzewczymi
Bardziej szczegółowo poruszyliśmy ten temat na przykładzie folii grzewczych w artykule Ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy się opłaca? . Streszczając – folia grzewcza ma następującą strukturę kosztów:
- dużo oszczędzamy na instalacji,
- w nowym domu nie ponosimy kosztów budowy komina,
- nie wydajemy pieniędzy na dodatkowe pomieszczenie na kocioł, na rury, pompy, rozdzielnie itp.
- nie ponosimy kosztów serwisowania i napraw,
- nie płacimy za wymianę zużytego urządzenia grzewczego w przyszłości,
- koszt ogrzewania zmienia się wraz z cenami prądu (możemy skorzystać z taryfy dynamicznej i ogrzewać tylko najtańszym prądem).
Jednocześnie na miesięczne koszty ogrzewania mamy wpływ poprzez programowanie termostatów. Obniżając temperaturę pomieszczeń tylko o kilka stopni w godzinach nocnych, a także wtedy, gdy z nich nie korzystamy lub podczas wyjazdów – odczuwalnie odchudzamy rachunki. W przyszłości termostaty automatycznie dopasują temperaturę pomieszczeń do kwoty, którą maksymalnie chcemy przeznaczyć na ogrzewanie.
Po 15 latach wciąż wychodzimy na plus względem konkurencyjnych systemów, w których po tym czasie trzeba wymieniać kluczowe elementy.
W opomiarowanym przez nas domu o bardzo dobrej termoizolacji ilość energii zużytej przez 1 m2 ogrzewania foliami grzewczymi wyniosła rocznie 38 – 57 kWh. Przy obecnej cenie prądu wynoszącej 1,11 zł/kWh (kwiecień 2024 roku) oznacza to roczny koszt ogrzewania 100 m2 systemu grzewczego (w domu o powierzchni około 140 m2 ) rzędu 3801 – 6327 zł. Zatem średni miesięczny koszt w tym przypadku to 316,75 – 527,25 zł.
System grzewczy folią grzewczą zajmuje około 70% powierzchni podłogi. Należy top uwzględnić przy symulacji kosztów ogrzewania i metrażu domu czy mieszkania.
Zapraszamy do sprawdzenia jaka będzie indywidualna wycena i projekt ogrzewania foliami grzewczymi. Już w tej chwili można oszacować roczny koszt ogrzewania, nakłady na inwestycję i moc bilansującej ogrzewanie instalacji fotowoltaicznej poprzez kalkulator ogrzewania.