Folia grzewcza pod lustro – opinie i montaż

Ogrzewanie podczerwienią kojarzy się głównie z grzejnikami na podczerwień lub z systemem ogrzewania folią grzewczą instalowanym pod podłogą, w ścianie czy suficie. Nie jest to bynajmniej jedyne zastosowanie podczerwieni, ponieważ praktycznym rozwiązaniem okazuje się również folia grzewcza pod lustro. Opinie, jakie zdobywa, i przygotowania, jakich wymaga montaż, opisaliśmy w poniższym tekście.

Dotychczas, na naszym blogu opisywaliśmy folie grzewcze jako urządzenia instalowane pod podłogą, które ogrzewają konkretne pomieszczenia w domu. System ogrzewania podczerwienią jest na tyle elastyczny, że znajduje zastosowanie w wielu innych miejscach, w tym pod lustrami.

Co trzeba wiedzieć przystępując do montażu folii grzewczej pod lustrem?

 • Należy zwrócić szczególną uwagę na ścianę – musi być płaska i równa.
 • Należy stosować specjalny klej, który łączy folię grzewczą z podłożem oraz z lustrem.
 • Folia antyparowa grzewcza sprawi, że lustro nigdy nie zaparuje – nawet po długiej kąpieli.
 • Montaż folii grzewczej można przeprowadzić samodzielnie.
 • Podłączenie folii grzewczej do sieci wymaga odpowiednich uprawnień SEP.

Folia grzewcza pod lustro jest rozwiązaniem bardzo trwałym i zapewnia bezawaryjną pracę przez dziesięciolecia. Stanowi stałe rozwiązanie problemu zaparowanego lustra i ułatwia utrzymanie go w czystości. Ma zastosowanie pod lustrami o rozmiarach większych niż 25 x 12,5 cm. Jest dodatkowym źródłem ciepła w łazience, które zmniejsza wilgotność pomieszczenia. Może być jedynym źródłem ogrzewania w przypadku luster o łącznej powierzchni równej około 70% powierzchni podłogi pomieszczenia lub mniej w pomieszczeniach o bardzo niskiej utracie ciepła.

Folia grzewcza pod lustro – komu to potrzebne?

Nie ulega wątpliwości, że folia grzewcza jest rozwiązaniem elastycznym, które ma szerokie zastosowanie. Z lektury naszego bloga można się dowiedzieć, że folia grzewcza znajduje zastosowanie przede wszystkim jako ogrzewanie płaszczyznowe. Jednak sposobów wykorzystania folii grzewczych jest o wiele więcej. Jednym z bardziej popularnych jest montaż folii grzewczej w łazience, a dokładnie pod lustrem. Gdzie sprawdzi się takie rozwiązanie?

Z pewnością każdy znalazł się w sytuacji, w której wychodząc z wanny lub prysznica nie może przejrzeć się w lustrze, gdyż jest ono zaparowane. Zamontowanie folii grzewczej sprawia, że problem ten całkowicie znika.

Zasada działania jest prosta – lustro jest ogrzewane przez folie grzewczą na podczerwień, która zapobiega zaparowaniu. Jest to w tym momencie jedyne tak trwałe i bezpieczne urządzenie grzewcze na rynku, które pozwala na ogrzanie lustra.

Stosują je osoby, które cenią sobie komfort i czystą łazienkę, a lustro montują po to, by służyło przez dziesięciolecia. W efekcie nieparujące lustro i łazienka wymagają mniej czyszczenia. Jest to niewielki wydatek zapewniający dodatkowy komfort wszystkim domownikom.

Folie grzewczą na podczerwień wykorzystują bardzo często hotele i pensjonaty, którym zależy na komforcie swoich gości. Taki sam komfort można zapewnić sobie we własnym domu.

Montaż folii grzewczej pod lustro – krok po kroku

Montaż folii grzewczej pod lustrem zaczynamy od wyjęcia zestawu folii grzewczej pod lustro i wszystkich części, które wchodzą w jego skład. Pierwszym ważnym krokiem jest przygotowanie peszla ochronnego pod przewody zasilające folię grzewczą. Następnie trzeba przygotować miejsce, w którym będzie wisiało lustro. Należy je oznaczyć taśmą ochronną wykorzystując do tego poziomicę. Taśmy przyklejamy wzdłuż konturów i w ten sposób wyznaczamy miejsce, gdzie naniesiemy klej w spraju.

Kolejny krok, to przemierzenie folii grzewczej w miejscu wyznaczonym przez przyklejone wcześniej taśmy. W ten sposób upewniamy się, że miejsce jest odpowiednio wymierzone. W tym kroku należy również odrysować trasę dla przewodów elektrycznych i złączy. Następnie w miejscu tras trzeba wyciąć wgłębienie. Jeśli ściana nie jest z płyty kartonowo gipsowej, to konieczne będzie wykucie miejsca na przewody i złącza. Kolejny krok, to umieszczenie złączy folii grzewczych i przewodów w wydrążonych miejscach. Bardzo ważne jest, żeby żaden element nie wystawał poza wydrążone otwory.

Klejenie folii grzewczej

W zestawie folii grzewczej znajduje się specjalny klej w spraju, za pomocą którego przykleimy folię grzewczą do ściany. Zalecane jest stosowanie wyłącznie kleju, który jest dołączony do zestawu. Klej należy rozprowadzać równomiernie, płynnym ruchem ręki na ścianie – na zakładkę. Następnie aplikujemy klej na folię grzewczą, na jej błyszczącą stronę, na której widoczne są paski miedziane. Ważne jest, aby kierunek aplikacji kleju na folii był prostopadły do kierunku aplikacji na ścianie.

Tak przygotowaną folię zostawiamy na 3 minuty, aby klej odparował i następnie przyklejamy ją w przygotowane wcześniej miejsce na ścianie. Na przyklejenie folii mamy maksymalnie 30 minut, ponieważ po tym czasie klej traci trwale wiąże. Na tym etapie trzeba być nad wyraz uważnym, ponieważ folia może zostać przyklejona tylko jeden raz. Nie ma możliwości na skorygowanie pozycji folii ze względu na mocne wiązanie kleju.

Jeśli pozycja folii grzewczej na ścianie jest prawidłowa, to należy ją mocno docisnąć, upewniając się, że przylega ona całą powierzchnią do ściany. Po wykonaniu tej czynności należy włożyć przewody elektryczne do wyciętych wgłębień. Przewody muszą być umieszczone dokładnie i nie mogą wystawać poza wycięte wgłębienia oraz ścianę. Teraz przyszedł czas na połączenie przewodów zasilających folię grzewczą z przewodami w peszlu.

Przyklejanie lustra

Po podłączeniu przewodów i przygotowaniu puszki trzeba przykleić lustro. Korzystamy z tego samego kleju, który nanosimy równomiernie na całej powierzchni folii grzewczej. Następnie klej nanosimy na tył lustra. Po rozprowadzeniu kleju pozostaje nam zerwać taśmę ochronną, którą wcześniej umieściliśmy na ścianie i zainstalować w puszce elektrycznej włącznik folii grzewczej. Powinien być dwubiegunowy – osobny do światła i osobny do folii grzewczej. Zanim nakleimy lustro, należy włączyć folię grzewczą i za pomocą kamery termowizyjnej sprawdzić czy urządzenie działa. Jeśli nie mamy kamery, to sprawdzamy ręką czy folia grzewcza jest ciepła.

Zobacz nasz film pokazujący szczegółowo: montaż folii grzewczej pod lustrem.

Jeśli klej odparował, to możemy przystąpić do przyklejania lustra. Jeszcze raz zaznaczamy, że lustro musi być przyklejone dokładnie za pierwszym razem, ponieważ nie ma możliwości późniejszych poprawek jego ułożenia.

O czym pamiętać w czasie montażu folii grzewczej pod lustrem?

Jest kilka podstawowych zasad, o których trzeba pamiętać w czasie montażu folii grzewczej:

 • Stosuj wyłącznie klej dołączony do zestawu.
 • Klej ma bardzo mocne wiązanie, więc nie można skorygować ułożenia lustra.
 • W czasie klejenia zawsze stosujemy rękawiczki ochronne i okulary.
 • Upewnij się, że kabel zasilający nie wystaje ponad ścianę.

Jak podłączyć folię grzewczą do sieci? Sposoby

Folię grzewczą możemy podłączyć na trzy sposoby:

 • Podłączamy włącznik folii grzewczej do włącznika światła. Folia włącza się wraz z zaświeceniem światła.
 • Podłączamy folię grzewczą do osobnego włącznika umiejscowionego obok włącznika światła.
 • Stosujemy termostat z zewnętrznym czujnikiem, który umieszczamy poza łazienką.

Pierwszy sposób jest przeznaczony dla osób, które chcą, żeby folia grzewcza włączała się za każdym razem, gdy ktoś wchodzi do łazienki. Z kolei drugi sposób wydaje się najbardziej rozsądny, ponieważ włączamy ogrzewanie lustra tylko wtedy, gdy ktoś bierze kąpiel lub prysznic. Z kolei trzeci sposób jest przeznaczony dla łazienek, w których folia grzewcza jest jedynym lub głównym źródłem ciepła. Wówczas trzeba zastosować termostat z dwoma zewnętrznymi czujnikami, który montujemy poza łazienką. Wtedy lustro działa jako ogrzewanie łazienki.

Termostaty z dwoma czujnikami zewnętrznymi znajdziecie w naszym sklepie na heatdecor.com.

Przypominamy, że podłączenie urządzenia grzewczego do sieci wymaga uprawnień SEP.

Folia grzewcza pod lustrem – opinie

„Wszystko super, zgodnie z opisem! Działa świetnie. Polecam!”

„Produkt godny polecenia”

„Fajnie równo grzeje,mała moc a efekt niezły.ok”

To tylko niektóre z opinii (z oryginalnym zapisem – przyp.), na temat folii grzewczych montowanych pod lustrem dotyczące zestawów Heat Decor kupionych na Allegro.

Ogrzewanie pod lustrem jest rozwiązaniem stosowanym coraz chętniej, ponieważ montaż jest bardzo prosty a korzyści trwałe. Praktycznie każda osoba, która posiada choćby minimalne zacięcie do majsterkowania, może je zamontować na własną rękę.

Komplementarnym ogrzewaniem w łazience do tego pod lustrem może być mata grzewcza pod płytkami. O macie grzewczej dowiesz się więcej z tekstu „Mata grzewcza – koszty i opinie”.

Słowo na koniec

Jak widać, folia grzewcza może być stosowana nie tylko jako źródło ciepła w domu lub mieszkaniu. Elastyczność tego rozwiązania wykracza poza zastosowania w celach ogrzewniczych i pozwala na jej zastosowanie jako urządzenie zapobiegające parowaniu lustra.

Folie grzewcze mają bardzo dużo nieszablonowych zastosowań. Chcecie wiedzieć jakie? Niektóre z nich opisaliśmy w tekście „Folia grzewcza zastosowanie nietypowe”.