Ogrzewanie podłogowe to najbardziej pożądany obecnie system rozprowadzania ciepła wybierany zwykle w nowych domach, ale także w domach po kapitalnym remoncie. Rezygnacja z tradycyjnych grzejników na rzecz ogrzewania powierzchniowego, jak nazywana jest również podłogówka, podyktowana jest wygodą i oszczędnością miejsca. Nigdy więcej ciapów, pantofli i zmarzniętych stóp! Gdy zaczynamy remont pojawiają się pytania: ile cm zajmuje ogrzewanie podłogowe? czy podniesie podłogi? jaka jest grubość wodnej podłogówki, a jaka systemu z folią grzewczą? ile minimalnie musi zająć ogrzewanie? Podpowiemy!
Ile cm zajmuje ogrzewanie podłogowe? Osoby, które są w trakcie budowy domu, mogą się zdziwić, że ktokolwiek zadaje sobie tego typu pytania. A jednak właściciele już stojących domów, którzy postanowili wymienić stare grzejniki na ogrzewanie podłogowe, bardzo poważnie podchodzą do tematu grubości ich przyszłego systemu grzewczego. W starszych domach może dojść do sytuacji, że każdy centymetr jest na wagę złota, chcemy uniknąć podwyższania drzwi i dodatkowych kosztów, i stąd bierze się pytanie, czy podłogówka się nam zmieści. Porównanie systemów grzewczych pod kątem tego, ile cm zajmuje ogrzewanie podłogowe, wskazuje, że w tym przypadku typ ogrzewania ma znaczenie:
- Wodna podłogówka zajmie około 20-30 mm (w systemie suchym).
- Grubość systemu z foliami grzewczymi (w systemie suchym pod panel laminowany) to 5,74 mm.
Jak widać, grubość systemu grzewczego zależna jest od samego systemu i sposobu jego montowania. Powyższe dane są podane dla montażu bezpośrednio pod podłogę pływającą (panele laminowane, panele winylowe, deska warstwowa). Trochę inaczej będą wyglądać te różnice w montażu pod wylewkę (system mokry).
Ile cm zajmuje ogrzewanie podłogowe?
Zanim zaczniemy pisać o dokładnej grubości poszczególnych systemów grzewczych podłogowych, musimy wiedzieć, co dokładnie mamy do porównania:
- Podłogówka wodna w systemie mokrym
- Folie grzewcze w systemie mokrym
- Podłogówka wodna w systemie suchym
- Podłogówka wodna w systemie frezowanym
- Folie grzewcze w systemie suchym
W praktyce to cały nasz wybór spośród najbardziej popularnych i sprawdzonych rozwiązań. Istnieje jeszcze możliwość ułożenia mat grzewczych (kabli grzejnych) w montażu bezpośrednio pod płytki, ale ma on ograniczone zastosowanie – do podłogówki pod terakotę nad istniejącą już wylewkę. Omawiamy to rozwiązanie w osobnym artykule: „Mata grzewcza pod płytki”.
Podłogówka wodna w systemie mokrym
Wodne ogrzewanie podłogowe w systemie mokrym, to nic innego jak ogrzewanie pod wylewką. Rurki, w których będzie płynęła podgrzana ciecz, są położone na podłodze, a nad nimi znajduje się wylewka. Ile cm zajmuje wodna podłogówka w systemie mokrym w takim razie? Jest to około 15 mm, zależnie od metody montażu (klipsy, płyty systemowe) – przy czym mówimy tutaj o grubości samego systemu grzewczego, a nie wylewki. W przypadku ogrzewania wodnego wiele zależy od umiejętności samego instalatora. Najlepiej przewodzącą ciepło wylewką jest jastrych anhydrytowy, stosowany w pomieszczeniach suchych. W łazienkach stosujemy na ogół wylewkę cementową.
Folie grzewcze w systemie mokrym
Czym są folie grzewcze na podczerwień nie musimy chyba nikomu tłumaczyć. Dla porządku jednak napiszemy, że jest to ogrzewanie podłogowe nowego typu, w którym źródłem ciepła jest folia grzewcza, a dokładnie matryca węglowa, w której energia elektryczna w 100% zamienia się w długie fale podczerwieni. Następnie fale podczerwone podnoszą energię cieplną wszystkich obiektów stałych, które znajdują się w ich zasięgu. Fale podczerwieni występują naturalnie w świetle słonecznym i to one ogrzewają nas np. zimą na narciarskim stoku w bezchmurny dzień – powietrze jest chłodne, lecz czujemy ciepło.
Dokładna zasada działania ogrzewania na podczerwień jest wyjaśniona w tekście „Folia grzewcza – zasada działania, rodzaje zastosowania”.
Folie grzewcze można montować pod każdym rodzajem podłóg odpowiednich do ogrzewania podłogowego, również jako ogrzewanie pod jastrychem. System ten ma charakter akumulacyjny i umożliwia największą swobodę doboru wykończenia podłogi: mikrocement, żywica, terakota, panele czy deski warstowe. Zatem ile zajmuje ogrzewanie podłogowe za pomocą folii grzewczych pod jastrychem? Dokładnie jest to 2,336 mm (dla folii grzewczej HD-EPL). Przy czym w tym przypadku również nie doliczamy grubości wylewki. W tego typu instalacjach, to wylewka staje się akumulacyjnym grzejnikiem, który przez długi czas oddaje do otoczenia ciepło.
Przewagą folii grzewczych jest szybkość nagrzewania i równomierne rozprowadzenie ciepła, co w przypadku systemów wodnej podłogówki nie jest do tego stopnia możliwe. Biorąc pod uwagę iluzoryczną wręcz grubość folii grzewczych pod wylewką, to ten system nie ma sobie równych na rynku.
Grubość podłogówki w systemie mokrym
Podsumowując, grubość podłogowego systemu grzewczego w systemie mokrym wyniesie:
- ogrzewanie wodne - około 15 mm
- folie grzewcze - 2,336 mm
Do tego należy doliczyć grubość jastrychu, która wynosi na ogół minimum 5 cm (ahydrytowy) i 6 cm (cementowy). System ogrzewania wodnego zatapia się całkowicie w wylewce i nie sumuje się z jej wysokością. Decydująca zatem dla oceny tego, ile cm zajmie nam podłogówka, będzie grubość wylewki.
Wodna podłogówka w systemie suchym - grubość
Ten sposób montażu wodnej podłogówki jest często wybierany przez właścicieli remontowanych domów i mieszkań. Jego przewagą jest brak wylewki, co znacznie skraca czas do uruchomienia systemu oraz stanowi zdecydowanie mniejszą ingerencję w dom lub mieszkanie. W przypadku tego rozwiązania z wodną podłogówką ogranicza się natomiast znacznie równomierność rozprowadzania ciepła, której nie zwiększa już wylewka.
Do montażu wodnej podłogówki bezpośrednio pod podłogę z paneli lub deski warstwowej wykorzystuje się specjalne płyty gipsowe lub wiórowe. Zaletą tego systemu jest jego lekkość, co przekłada się na mniejsze obciążenie stropu oraz mniejszą grubość względem systemu mokrego. Odpowiedzmy zatem na pytanie ile cm zajmuje ogrzewanie podłogowe wodne montowane w systemie suchym? Jest to 20 – 30 mm bez podłogi.
Względem systemu mokrego, ten sposób montażu jest zdecydowanie droższy. Należy również pamiętać, że podłogówka w systemie suchym będzie się szybko nagrzewała, ale również szybko będzie się wychładzała, a różnice w temperaturze poszczególnych miejsc podłogi będą bardziej odczuwalne.
Ogrzewanie podłogowe frezowane - grubość
Jest to jeden z alternatywnych sposobów montażu wodnej podłogówki, gdy chcemy uniknąć wylewania posadzki. W gotowej już posadzce wycina się specjalne rowki – frezy o głębokości 2 cm. W tychże rowkach montuje się rurki ogrzewania podłogowego. Następnie na tym instaluje się podłogę. Posadzka umożliwiająca frezowanie pod ogrzewanie wodne może mieć wiele lat, nie może być jednak krucha i zerodowana. Jej grubość musi wynosić minimum 5 cm.
W tym rozwiązaniu podłogówka podniesie nam podłogę… o 0 cm. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla remontowanych mieszkań, gdzie często każdy centymetr jest wręcz na wagę złota. Ten system wymaga oceny stanu posadzki przed przystąpieniem do prac, a minusem jest nierównomierne odczucie ciepła na podłodze.
Folie grzewcze - grubość podłogówki w systemie suchym
Folie grzewcze na podczerwień, to rozwiązanie, które ze względu na prostotę montażu i równomierne rozprowadzenie ciepła najchętniej jest wybierane właśnie jako ogrzewanie bezpośrednio pod podłogę pływającą, w wybudowanych już domach czy mieszkaniach. Ogrzewanie podłogowe foliami grzewczymi ma w tym przypadku grubość:
- 5,74 mm pod panelami laminowanymi (folia grzewcza HD-G)
- 5,9 mm pod panelami winylowymi SPC i deską warstwową (folia grzewcza HD-PRO)
Folię grzewczą instaluje się z reguły na około 70% powierzchni podłogi, by stanowiła jedyne i niezależne źródło ciepła. Nadaje się pod wszystkie rodzaje paneli i desek przeznaczonych do ogrzewania podłogowego, za wyjątkiem paneli winylowych LVT, które mogą być zbyt giętkie.
Dokładnie powyższy system przedstawia schemat montażu folii grzewczej pod panele i deskę oraz instrukcje montażu.
Grubość podłogówki pod panelami i deską warstwową
Podsumowując, grubość podłogówki pod panelami i deską warstwową w montażu suchym wyniesie:
- podłogówka wodna w systemie suchym - 20-30 mm
- ogrzewanie podłogowe wodne frezowane - 0 mm
- folia grzewcza pod panele laminowane - 5,74 mm
- folia grzewcza pod panele winylowe SPC i deskę warstwową - 5,9 mm
W przypadku wodnej podłogówki należy doliczyć grubość wykończenia podłogi i podkładu, w przypadku folii grzewczej należy doliczyć grubość samego wykończenia podłogi, dodatkowy podkład nie ma zastosowania.
Folia paroizolacyjna – co to jest i dlaczego jest tak ważne?
Na grubość podłogowego systemu grzewczego składa się między innymi folia paroizolacyjna, której zależnie od rozwiązania stosujemy jedną lub dwie warstwy. Grubość jednej warstwy wynosi 0,2 mm. Folia paroizolacyjna odpowiada bowiem izolację przeciwwilgociową, co zapewnia stabilną pracę systemu i prawidłowe rozprowadzanie ciepła, a pod podłogą pływającą stanowi również warstwę pozwalającą bez oporów rozprężać się podłodze.
W przypadku folii grzewczych w systemie mokrym, czyli pod wylewkę, stosuje się nieco grubszą folię paroizolacyjną, która ma 0,3 mm lub 0,5 mm grubości. Co ważne, nie każda folia paroizolacyjna nadaje się do ogrzewania podłogowego. Należy zatem upewnić się, że producent danej folii dopuszcza swój produkt do stosowania z ogrzewaniem. Heat Decor posiada w swoim asortymencie dedykowane folie paroizolacyjne, które dostępne są w sklepie internetowym.
Folia paroizolacyjna poprawia również parametry cieplne pomieszczeń. Więcej na temat folii paroizolacyjnych przeczytacie w tekście „Folia paroizolacyjna – rodzaje i zastosowanie w ogrzewaniu podłogowym”.
Maty i płyty izolacyjne - wpływają na to ile cm ma podłogówka
Maty i płyty izolacyjne mają wpływ na grubość podłogówki i stanowią istotny element ogrzewania podłogowego ukierunkowując ciepło do wnętrza pomieszczenia i zapewniając tym samym bardziej efektywne i oszczędne działanie systemu grzewczego. Standardowa grubość jednej warstwy to 5 mm (piankowa mata izolacyjna stosowana pod panele laminowane lub płyta izolacyjna ze styroduru stosowana pod panele winylowe i deskę warstwową).
W systemie pod wylewkę styrodurowe płyty izolacyjne lub styropian układa się przed rozłożeniem systemu grzewczego. W przypadku folii grzewczych w systemie suchym termoizolacja stanowi stały element tego systemu, zastępując podkład pod panele czy deskę. Mata izolacyjna instalowana jest w systemie montażu folii grzewczej bezpośrednio pod panele laminowane, a twardsza od niej płyta izolacyjna (np. HD-XPS300 lub HD-XPS700) instalowana jest pod panele winylowe SPC oraz deskę warstwową. W każdym przypadku zastępują podkład pod panele czy deskę.
Ile cm zajmuje ogrzewanie podłogowe - podsumowanie
To ile cm zajmie podłogówka jest możliwe do przewidzenia, co pokazaliśmy w powyższym tekście. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że każdy przypadek jest inny i wiele zależy od samego instalatora oraz jego kompetencji w zakresie montażu danego systemu. Jeśli remontujemy postawiony już dom, to decydując się na ogrzewanie podłogowe musimy mieć na uwadze, że inwestycja w komfort i brak grzejników może podnieść poziom podłogi. Są domy, gdzie utrata nawet 2 cm ma kolosalne znaczenie. Warto zatem pamiętać, że grubość wodnej podłogówki w systemie suchym wynosi zwykle więcej niż 20 mm. Z kolei grubość systemu z folią grzewczą to niecałe 6 mm. Różna jest również równomierność odczucia temperatury na podłodze w tych rozwiązaniach.