Ogrzewanie foliami grzewczymi budzi zainteresowanie coraz większego grona osób. Obserwujemy to w zapytaniach o wycenę. Widać to również na grupach tematycznych na Facebooku, które zbierają opinie na temat ogrzewania elektrycznego. Regularnie pojawiają się tam pytania dotyczące folii grzewczych, a wśród nich powtarza się: ile kosztuje ogrzewanie folią grzewczą? Czy ogrzewanie foliami grzewczymi jest opłacalne?
Odpowiedź jest prosta w przypadku nowych budynków oraz budynków ze znaną klasą energetyczną. Zużycie energii w systemie z folią grzewczą jest precyzyjnie kontrolowane, także w nowej taryfie dynamicznej, co daje możliwość jego bardzo wiarygodnego przewidywania. Rachunki przestają być niespodzianką.
Jakie są rachunki za ogrzewanie elektryczne folią grzewczą? To pytanie zadaje sobie coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych w budowie lub w trakcie wymiany źródła ciepła oraz osoby wymieniające podłogi, pod które można zainstalować taki system szybko i niskim kosztem. Podamy obliczenia na przykładowym domu. Zacznijmy od ogólnych zasad, które mają wpływ na wysokość rachunku.
- Opłacalność folii grzewczych jest uzależniona od stopnia termoizolacyjności budynku. W domach, które są dobrze i bardzo dobrze ocieplone, ogrzewanie foliami na podczerwień jest opłacalne.
- Inwestując jednocześnie w ogrzewanie folią grzewczą i fotowoltaikę zapłacimy za nie razem tyle, co za samo tylko ogrzewanie pompą ciepłą z podłogówką.
- Koszt ogrzewania folią grzewczą jest uzależniony od wielkości domu oraz przyzwyczajeń domowników.
- Istnieje kilka zasad, które pozwolą obniżyć koszty ogrzewania folią grzewczą w dowolnym momencie, gdy będzie to potrzebne. Można to osiągnąć m.in. przez zastosowanie programowalnych termostatów i odpowiednie ich ustawienie. Pomocne są w tym także systemy zarządzania energią, które mają możliwość pobierania cen spot prądu i wykorzystania taryfy dynamicznej.
Niżej przedstawimy obliczenie kosztów ogrzewania elektrycznego folią grzewczą dla domu 130 m2, 150 m2 oraz 170 m2, w standardowym trybie grzewczym utrzymującym temperaturę 22°C, przy taryfie G11, dla rodziny 4 osobowej.
Co wpływa na koszty ogrzewania folią grzewczą?
Głównym czynnikiem wpływającym na koszty ogrzewania podczerwienią jest wielkość ogrzewanego budynku. Bardzo duże znaczenie ma również jego termoizolacyjność. To kluczowy parametr, który dotyczy nie tylko ogrzewania foliami grzewczymi, ale także wszystkimi innymi rodzajami ogrzewania. Nowe budynki muszą być budowane zgodnie ze standardem WT 2021, który znacznie obniża koszty ogrzewania. Dzieje się tak dlatego, że ciepło w większości pozostaje wewnątrz dobrze wyizolowanego domu z rekuperacją, więc system grzewczy włącza się rzadziej. Ze słabo ocieplonego budynku ucieka więcej ciepła, więc potrzeba dostarczyć więcej energii, żeby utrzymać w nim komfortową temperaturę.
Innym czynnikiem, który wpływa na koszty ogrzewania foliami grzewczymi, jest prawidłowy dobór mocy. Specjalista dobierze moc systemu grzewczego na podczerwień w taki sposób, aby zużył on jak najmniej prądu przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego. A czym jest komfort cieplny? Możecie przeczytać na ten temat w naszym tekście „Komfort cieplny a wilgotność powietrza – jak ogrzewać oszczędnie?”.
Nie można również zapominać, że na koszt ogrzewania folią grzewczą wpływ ma oczywiście cena prądu. Obecnie średnia cena prądu wynosi 1,11 – 1,21 zł/kWh (kwiecień 2024).
Ile kosztuje ogrzewanie folią grzewczą?
Zanim odpowiemy na to kluczowe pytanie, musimy wiedzieć jaki dom będziemy ogrzewać. Zakładamy więc, że nasz dom ma:
- jest wybudowany zgodnie ze standardem WT 2021,
- folia grzewcza jest głównym źródłem ciepła,
- na podłodze mamy panele laminowane,
- dom nie jest podpiwniczony.
Zatem ile kosztuje ogrzewanie folią grzewczą? Dla domu o powierzchni 150 m2 ogrzewanie foliami na podczerwień będzie kosztowało około 6660 złotych rocznie w nowym domu o wskaźniku EUco 40 kWh/m2/rok przy cenie prądu 1,11 zł/kWh. Miesięczny koszt ogrzewania folią grzewczą wyniesie 555 zł. To dane dla kwietnia 2024 roku. Czy to dużo? Dla jednych osób będzie to sporo, dla innych nie. Oprócz równomiernie ciepłych podłóg mieszkańcy dostają coś ekstra:
- zero konieczności wymiany ogrzewania praktycznie przez całe życie,
- zero emisji pyłów i dwutlenku węgla w miejscu zamieszkania,
- całkowicie ciche ogrzewanie.
Trzeba bowiem pamiętać, że decydując się na ogrzewanie foliami grzewczymi nie kupujemy tylko komfortu cieplnego, ale także maksymalną wygodę. System ogrzewania elektrycznego na podczerwień ma to do siebie, że nie musimy przy nim robić nic i nie generuje kosztów eksploatacyjnych.
Powyższe obliczenia dotyczą wyłącznie domu o powierzchni 150 m2, a co z większymi i mniejszymi domami? W poniższej tabelce przedstawiamy przybliżone obliczenia dla domów o powierzchni 130, 150 i 170 m2. Zapotrzebowanie na energię każdego z nich wynosi 40 kWh/m2/rok, cena prądu 1,11 zł/kWh.
Ile kosztuje ogrzewanie domu pasywnego prądem?
Przyjmijmy sobie nieco inny scenariusz niż powyższy i załóżmy, że mamy do ogrzania dom pasywny. Jest to dom, którego zapotrzebowanie na energię wynosi do 15 kWh/m2/rok. Takie domy nie są w Polsce wcale rzadkością i co więcej – przepisy unijne dążą do tego, by w przyszłości wszystkie nowobudowane domy były pasywne. Ile kosztuje ogrzewanie domu pasywnego folią grzewczą? Przedstawiamy to w poniższej tabelce.
Jak widzimy nawet bez instalacji fotowoltaicznej w przypadku budynku o niskim zapotrzebowaniu na energię niezbędną do ogrzewania system z folią grzewczą będzie po prostu tani w użytkowaniu. Wyróżnia go też brak dodatkowych kosztów w postaci napraw czy serwisowania! W domu pasywnym pod kątem komfortu i kosztów folia grzewcza jest bezkonkurencyjna.
Ile kosztuje ogrzewanie domu słabo ocieplonego?
Przedstawiając zestawienie kosztów ogrzewania domu foliami grzewczymi nie można również pominąć domów, które są ocieplone, ale w niewystarczającym stopniu. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na energię takich budynków wynosi do 80 kWh/m2/rok. Ile w takim przypadku będzie kosztowało ogrzewanie takiego domu?
Oczywiście są też w Polsce domy, które nie kwalifikują się do powyższych przedziałów, ponieważ w ogóle nie mają żadnego ocieplenia. Wówczas przyjmuje się, że ich zapotrzebowanie na energię wynosi 120 kWh/m2/rok i więcej. Jak widać, im niższe zapotrzebowanie domu na energię, tym jego ogrzanie jest tańsze. Natomiast w budynkach bez ocieplenia – nie obejdzie się bez inwestycji w termomodernizację.
Co mogę zrobić, żeby obniżyć koszty ogrzewania?
Istnieje kilka sposób na obniżenie kosztów ogrzewania foliami grzewczymi. Pierwszym z nich jest inwestycja w fotowoltaikę. Mimo tego, że wraz z wejściem w życie nowego systemu rozliczeń net-billing wiele osób wieszczyło koniec branży fotowoltaicznej w Polsce, to jest to nadal opłacalne rozwiązanie. Połączenie ogrzewania foliami grzewczymi na podczerwień z fotowoltaiką przyniesie konkretne oszczędności w rachunkach za prąd, do których wliczają się także koszty naszego ogrzewania. Jeszcze bardziej korzystne będzie zainwestowanie również w magazyn energii, dzięki czemu nie tylko nadwyżki z lata, ale także na bieżąco wyprodukowana zimą energia w całości może być przeznaczana na ogrzewanie.
Na temat nowego systemu rozliczeń fotowoltaiki pisaliśmy na naszym blogu w tekście „Net billing – jak policzyć opłacalność fotowoltaiki”.
Dla systemu z folią grzewczą niezbędny jest zakup programowalnego termostatu. Pozwoli on dokładnie zaplanować kiedy folia grzewcza ma ogrzewać dom do temperatury komfortowej, a kiedy temperatura może być niższa, iw którym pomieszczeniu. Termostat obniża temperaturę w momencie, kiedy dom lub pomieszczenie stoi puste. Dzięki temu można osiągnąć realną obniżkę kosztów ogrzewania podczerwienią.
Najnowsze termostaty pozwalają na dokładną analizę ile kosztuje nas ogrzewanie w danych pomieszczeniach i godzinach. Te dane zobaczymy w sterującej nimi aplikacji.
O termostatach pisaliśmy w tekście „Jaki termostat do ogrzewania elektrycznego?”.
Nową możliwość oszczędnego ogrzewania otwiera taryfa dynamiczna. Korzystając z odpowiedniego systemu zarządzania energią możemy tak wyregulować ogrzewanie, aby:
- system włączał się automatycznie tylko wtedy, gdy cena prądu jest niższa od założonej i tempertura poniżej założonej,
- system wyłączał się automatycznie, gdy temperatura jest poniżej dolnej granicznej,
- system wyłączał się automatycznie, gdy cena prądu jest powyżej założonej a temperatura powyżej dolnej granicznej.
Ogrzewanie w taryfie dynamicznej oznacza, że cena prądu spot może być pobierana nawet co 15 minut. Folia grzewcza może działać tak dynamicznie, włączając się i wyłączając choćby co 15 minut, i nie obniży to ani jej trwałości, ani efektywności. Jest urządzeniem idealnym do taryf dynamicznych.
Ceny prądu spot (hurtowe) są zmienne i często dużo niższe od ceny prądu w taryfie G11, G12 czy G12W.
Ile kosztuje ogrzewanie folią grzewczą - montaż
Dokładnie koszty montażu omówiliśmy w artykule „Folia grzewcza – cena, opinie i koszty ogrzewania”. Poniżej przedstawiamy film z montażu folii grzewczej w systemie Heat Decor pod wylewkę w domu energooszczędnym. Zadanie jest proste do wykonania, zajmuje niewiele roboczogodzin i ogranicza się do montażu samej podłogówki z termostatami, nie są potrzebne dodatkowe urządzenia ani pomieszczenia. To wpływa na niski koszt inwestycji.
Jeszcze prostszy jest montaż folii grzewczej w systemie Heat Decor pod podłogi pływające, co pokazuje poniższa animacja.
Koszt ogrzewania folią grzewczą – podsumowanie
Jak widać w przytoczonych przez nas wyliczeniach, koszt ogrzewania domu folią grzewczą nie jest „astronomiczny” i potrafi być elektryzująco korzystny. Nowoczesne ogrzewanie elektryczne jest wydajnym systemem, który dzięki ogromnej powierzchni grzewczej pokrywającej 70% podłóg może działać na temperaturach przyjaznych dla podłóg i jednocześnie bardzo precyzyjnie dogrzewać dom. Mniej ciepła ulatuje z rozgrzanym powietrzem, więcej kumuluje się w strukturze budynku.
Biorąc pod uwagę fakt, że Unia Europejska swoimi przepisami dąży do zeroemisyjności w budownictwie i wspiera termomodernizację, to można założyć, że ogrzewanie podczerwienią w systemie z folią grzewczą jest ogrzewaniem przyszłości. Dlatego też mówimy o Heat Decor, że zmieniamy przyszłość na zieloną.
Oblicz samodzielnie koszt ogrzewania folią grzewczą wpisując dane swojego domu lub mieszkania w kalkulator ogrzewania na naszej stronie.