Ile kosztuje ogrzewanie folią grzewczą?

Ogrzewanie podczerwienią zyskuje coraz większą popularność. Widać to choćby po grupach tematycznych na Facebooku zbierających opinie na temat ogrzewania. Regularnie pojawiają się tam pytania dotyczące folii grzewczych, a wśród nich powtarza się jedno: ile kosztuje ogrzewanie folią grzewczą? Czy ogrzewanie foliami grzewczymi jest opłacalne? To nie jest czarna magia. Zużycie energii w systemie z folią grzewczą jest precyzyjnie kontrolowane, co daje możliwość jego przewidywania. Rachunki przestają być niespodzianką!

Ile kosztuje ogrzewanie folią grzewczą? To pytanie zadaje sobie coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych, którzy w związku z trudną sytuacją na rynku energii poszukują tanich i zarazem wydajnych systemów grzewczych. Coraz więcej osób interesujących się foliami grzewczymi na podczerwień zadaje sobie pytanie czy jest to opłacalne:

 • Opłacalność folii grzewczych jest uzależniona od stopnia termoizolacyjności budynku. W domach, które są dobrze i bardzo dobrze ocieplone, ogrzewanie foliami na podczerwień jest opłacalne.
 • Kupując jednocześnie folie grzewcze oraz bilansującą zużycie prądu przez ogrzewanie instalację fotowoltaiczną zapłacimy za nie razem mniej więcej tyle, co za zakup samej tylko pompy ciepła z wodną podłogówką, a to jest już duża oszczędność na start.
 • Koszt ogrzewania folią grzewczą jest uzależniony od wielkości domu oraz przyzwyczajeń domowników.
 • Istnieje kilka zasad, które pozwolą obniżyć koszty ogrzewania folią grzewczą w dowolnym momencie, gdy będzie to potrzebne. Można to osiągnąć m.in. przez zastosowanie programowalnych termostatów i odpowiednie ich ustawienie. Pomocne są w tym także inteligentne aplikacje sterujące termostatami.

Niżej przedstawimy obliczenie kosztów ogrzewania elektrycznego folią grzewczą dla domu 130 m2, 150 m2 oraz 170 m2 , w standardowym trybie grzewczym, dla rodziny 4 osobowej.

Co wpływa na koszty ogrzewania folią grzewczą?

Głównym czynnikiem wpływającym na koszty ogrzewania podczerwienią jest wielkość ogrzewanego budynku. Bardzo duże znaczenie ma również jego termoizolacyjność . To kluczowy parametr, który dotyczy nie tylko ogrzewania foliami grzewczymi, ale także wszystkimi innymi rodzajami ogrzewania. Nowe budynki muszą być budowane zgodnie ze standardem WT 2021, który znacznie obniża koszty ogrzewania. Dzieje się tak dlatego, że ciepło nie ucieka z dobrze wyizolowanego domu, więc system grzewczy włącza się rzadziej. Ze słabo ocieplonego budynku ucieka więcej ciepła, więc potrzeba dostarczyć więcej energii, żeby utrzymać w nim komfortową temperaturę.

Innym czynnikiem, który wpływa na koszty ogrzewania foliami grzewczymi jest prawidłowy dobór mocy. Specjalista dobierze moc systemu grzewczego na podczerwień w taki sposób, aby zużył on jak najmniej prądu przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego. A czym jest komfort cieplny? Możecie przeczytać na ten temat w naszym tekście „Komfort cieplny a wilgotność powietrza – jak ogrzewać oszczędnie?”.

Nie można również zapominać, że na koszt ogrzewania folią grzewczą wpływ ma oczywiście cena prądu. Obecnie średnia cena prądu wynosi 0,77 zł/kWh (grudzień 2022).

Ile kosztuje ogrzewanie folią grzewczą?

Zanim odpowiemy na to kluczowe pytanie, musimy wiedzieć jaki dom będziemy ogrzewać. Zakładamy więc, że nasz dom ma:

 • 150 m2 powierzchni,
 • jest wybudowany zgodnie ze standardem WT 2021,
 • folia grzewcza jest głównym źródłem ciepła,
 • na podłodze mamy panele laminowane,
 • dom nie jest podpiwniczony.

Zatem ile kosztuje ogrzewanie folią grzewczą? Dla domu o powierzchni 150 m2 ogrzewanie foliami na podczerwień będzie kosztowało 2887,5 złotych rocznie. Jeśli rozłożymy to na koszty miesięczne, będzie to 240,63 zł. Dane dla grudnia 2022 roku. Czy to dużo? Dla jednych osób będzie to sporo, dla innych nie, bo oprócz równomiernie ciepłych podłóg dostają coś ekstra:

 • zero serwisowania,
 • zero konieczności wymiany ogrzewania praktycznie przez całe życie,
 • zero emisji pyłów i dwutlenku węgla w miejscu zamieszkania.

Trzeba bowiem pamiętać, że decydując się na ogrzewanie foliami grzewczymi nie kupujemy tylko komfortu cieplnego, ale także wygodę. System ogrzewania elektrycznego na podczerwień ma to do siebie, że nie musimy przy nim robić nic i nie generuje kosztów eksploatacyjnych.

Powyższe obliczenia dotyczą wyłącznie domu o powierzchni 150 m2, a co z większymi i mniejszymi domami? W poniższej tabelce przedstawiamy przybliżone obliczenia dla domów o powierzchni 130, 150 i 170 m2. Zapotrzebowanie na energię każdego z nich wynosi do 25 kWh/m2/rok.

Wielkość domu (m2)Roczny koszt ogrzewania (zł)Miesięczny koszt ogrzewania (zł)
1302502,5208,54
1502887,5240,63
1703272,5272,71

 

Ile kosztuje ogrzewanie domu pasywnego prądem?

Przyjmijmy sobie nieco inny scenariusz niż powyższy i załóżmy, że mamy do ogrzania dom pasywny. Jest to dom, którego zapotrzebowanie na energię wynosi do 15 kWh/m2/rok. Takie domy nie są w Polsce wcale rzadkością i co więcej – przepisy unijne dążą do tego, by w przyszłości wszystkie nowobudowane domy były pasywne. Ile kosztuje ogrzewanie folią grzewczą domu pasywnego? Przedstawiamy to w poniższej tabelce.

Wielkość domu (m2)Roczny koszt ogrzewania (zł)Miesięczny koszt ogrzewania (zł)
1301501,5125,13
1501732,5144,38
1701963,5163,63

Ile kosztuje ogrzewanie domu słabo ocieplonego?

Przedstawiając zestawienie kosztów ogrzewania domu foliami grzewczymi nie można również pominąć domów, które mają słabą izolację. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na energię takich budynków wynosi do 80 kWh/m2/rok. Ile w takim przypadku będzie kosztowało ogrzewanie takiego domu?

Wielkość domu (m2)Roczny koszt ogrzewania (zł)Miesięczny koszt ogrzewania (zł)
1308008667,33
1509240872,67
17010472872,67

Oczywiście są też w Polsce domy, które nie kwalifikują się do powyższych przedziałów, ponieważ w ogóle nie mają żadnego ocieplenia. Wówczas przyjmuje się, że ich zapotrzebowanie na energię wynosi 120 kWh/m2/rok i więcej. Jak widać, im niższe zapotrzebowanie domu na energię, tym jego ogrzanie jest tańsze. Natomiast w budynkach bez ocieplenia – nie obejdzie się bez inwestycji w termomodernizację.

Co mogę zrobić, żeby obniżyć koszty ogrzewania?

Istnieje kilka sposób na obniżenie kosztów ogrzewania foliami grzewczymi. Pierwszym z nich jest inwestycja w fotowoltaikę. Mimo tego, że wraz z wejściem w życie nowego systemu rozliczeń net-billing wiele osób wieszczyło koniec branży fotowoltaicznej w Polsce, to jest to nadal opłacalne rozwiązanie. Połączenie ogrzewania foliami grzewczymi na podczerwień z fotowoltaiką przyniesie konkretne oszczędności w rachunkach za prąd, do których wliczają się także koszty naszego ogrzewania.

Na temat nowego systemu rozliczeń fotowoltaiki pisaliśmy na naszym blogu w tekście „Net billing – jak policzyć opłacalność fotowoltaiki”.

Dla każdego dostępny jest zakup programowalnego termostatu. Pozwoli on dokładnie zaplanować kiedy folia grzewcza ma ogrzewać dom do temperatury komfortowej. Jednocześnie termostat obniża temperaturę w momencie, kiedy dom lub pomieszczenie stoi puste. Dzięki temu można osiągnąć realną obniżkę kosztów ogrzewania podczerwienią. Najnowsze termostaty pozwalają na dokładną analizę ile kosztuje nas ogrzewanie w danych pomieszczeniach i godzinach. Te dane zobaczymy w sterującej nimi aplikacji.

O termostatach pisaliśmy w tekście „Jaki termostat do ogrzewania elektrycznego?”.

Koszt ogrzewania folią grzewczą – podsumowanie

Jak widać w przytoczonych przez nas wyliczeniach, koszt ogrzewania domu folią grzewczą nie jest „astronomiczny”. Nowoczesne ogrzewanie elektryczne jest wydajnym systemem, który dzięki ogromnej powierzchni grzewczej pokrywającej 80% podłóg może działać na stosunkowo niskich temperaturach i bardzo precyzyjnie dogrzewać dom. Mniej ciepła ulatuje z powietrzem. Postrzeganie elektrycznych systemów grzewczych takich jak folie na podczerwień powoli się zmienia w świadomości właścicieli domów jednorodzinnych. Biorąc pod uwagę fakt, że Unia Europejska swoimi przepisami dąży do zeroemisyjności w budownictwie i wspiera termomodernizację, to można założyć, że ogrzewanie podczerwienią jest ogrzewaniem przyszłości.