Jak ogrzać salę gimnastyczną?

Na ogrzewaniu podłogowym łazienki, sypialni, czy nawet całego domu o powierzchni 300 m2 wielu fachowców zjadło już zęby. Sprawa się jednak nieco komplikuje, gdy na tapetę wchodzi miejsce nietypowe, problematyczne, o niestandardowych wymaganiach. Idziemy o zakład, że niejeden instalator ogrzewania popadłby w konsternację, słysząc pytanie: jak ogrzać salę gimnastyczną?

Czy diabeł jest faktycznie aż tak zły, jak go malują? Czy pozornie trudne przedsięwzięcie można wykonać prostymi metodami? Sprawdźmy.

Sposoby na ogrzewanie sali gimnastycznej

Historia polskiego ogrzewnictwa sal gimnastycznych widziała niejedno. Od dzieci biegających w kurtkach, po małe farelki, które miały za zadanie ogrzać duży metraż. O komforcie uczniów uprawiających sport w strojach obowiązujących przy wchodzeniu na Kasprowy Wierch zimą i rachunkach za prąd, które generowały farelki, wypowiadać się nie będziemy. To wszystko na szczęście już za nami, choć być może nie wszędzie.

Jak dziś najczęściej wygląda ogrzewanie sal sportowych? W jaki system wyposażyć pomieszczenia przeznaczone do aktywności fizycznej, które nie mają aktywnej wentylacji?

Do kilku najczęściej spotykanych sposobów na ogrzewanie pomieszczeń o przeznaczeniu sportowym zalicza się obecnie:

  • mobilne urządzenia grzewcze tj. nagrzewnice elektryczne,
  • ogrzewanie elektryczne podłogowe,
  • ogrzewanie podczerwienią.

Nagrzewnice elektryczne

Nagrzewnice działają na zasadzie wdmuchiwania do pomieszczenia ciepłego powietrza. W zależności od potrzeb i metrażu sali, można wykorzystać urządzenia o różnych stopniach mocy (od 2,5 kW do nawet 18 kW).

Do zalet tego rozwiązania z pewnością możemy zaliczyć prostotę obsługi – wystarczy podłączyć ją do prądu i wcisnąć przycisk. Minusem jest sama idea ogrzewania powietrza, które wznosi cząsteczki kurzu obecne w pomieszczeniu. Ba! Nagrzewnica częściowo przypala kurz zamieniając go w trudne do przewidzenia związki, które najprawdopodobniej nie służą naszemu zdrowiu.

Kolejną niewygodą może być też kwestia przechowywania nagrzewnicy. Nie dość, że zajmuje dość dużo miejsca, to często dużo waży – trzeba liczyć się z koniecznością przemieszczania około trzydziestokilogramowego urządzenia.

Podłogówka w sali gimnastycznej

Jeszcze nie tak dawno temu wiele osób zareagowałoby mocnym zdziwieniem na wieść, że można założyć ogrzewanie podłogowe w sali sportowej. Okazuje się jednak, że ten system sprawdza się naprawdę dobrze pod stopami osób grających w siatkę czy trenujących rzut piłką lekarską. Poprawnie zainstalowany działa równie bezawaryjnie, co w przypadku standardowych pomieszczeń mieszkalnych.

Obawy, które rodzą się na myśl o montażu podłogówki w miejscu, gdzie podłoże jest silnie eksploatowane, są tylko pozornie uzasadnione. Wszystko zależy bowiem od tego, co będzie znajdować się nad ogrzewaniem podłogowym. Tutaj fachowcy skłaniają się do montażu w tzw. technologii podłogi elastycznej i użycia najtwardszego podkładu np. HD-XPS300 lub HD-XPS700. Warte rozważenia jest osadzenie samego ogrzewania pod wylewką, co da w efekcie akumulacyjny system grzewczy. Oszczędna w instalacji i bezserwisowa w użyciu w tym przypadku będzie folia grzewcza HD-EPL dedykowana właśnie pod wylewki.

Na plus tego rozwiązania przemawiają także koszty, które w przypadku montażu i ogrzewania jednego pomieszczenia nie będą tak wysokie, jak te związane z codziennym używaniem dmuchaw. Powstanie również możliwość korzystania z tańszej, drugiej taryfy energetycznej.

Ciepło rodem z podczerwieni

Co jednak w przypadku, gdy potrzebujemy tylko dodatkowego źródła ciepła? I to działającego tylko od czasu do czasu? I do tego natychmiast, bo na danej sali treningi odbywają się sporadycznie i czasem spontanicznie? Jest i na to sposób!

Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się tu ogrzewanie podczerwienią pod postacią grzejników na podczerwień. Promienniki podczerwieni rozpoczynają działanie od razu po włączeniu, co z automatu wpływa na oszczędność w kosztach pobieranej energii. Szacuje się, że ogrzewanie podczerwienią może je obniżyć nawet o 50% względem tradycyjnych grzejników elektrycznych.

Do ich niekwestionowanych atutów należy stała temperatura, którą generują. Kolejny plus to niewzbijanie i nieprzypalanie kurzu – ma to ogromne znaczenie, by z obiektu swobodnie mogły korzystać osoby zmagające się z alergią. Podczerwień ponadto działa pobudzająco na krążenie, więc idealnie współgra ze sportową aktywnością. Więcej o wpływie podczerwieni na zdrowie przeczytasz tutaj.

Dlaczego ogrzewanie sali sportowej jest takie ważne?

Powód, dla którego warto z głową ogrzać salę gimnastyczną, nie jest niczym odkrywczym, ale jednocześnie jest bardzo istotny. Przy wszelkiej aktywności fizycznej istotną rolę odgrywa utrzymanie optymalnej temperatury, by rozgrzane ciało nie znajdowało się bezpośrednio w mocno ochłodzonym pomieszczeniu. Nietrudno się domyślić, że skrajne zmiany warunków, przeciągi czy zbyt wysokie temperatury jak na olimpiadzie w Japonii, mogą źle wpłynąć na zdrowie.

Częste wystawianie organizmu i to bez przygotowania na zmienne wartości temperatur w sali sportowej czy służącej jodze lub nauce tańca może zaowocować spadkiem odporności, a co za tym idzie – częstymi przeziębieniami, a nawet grypą i poważniejszymi chorobami.

Sam komfort ruchu w prawidłowo ogrzanym miejscu jest znacznie wyższy, jeśli osoby aktywne nie są narażone na zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę.

Wiesz już, jak ogrzać salę gimnastyczną, ale masz jeszcze parę pytań? Jesteś osobą odpowiedzialną za komfort użytkowania pomieszczenia przeznaczonego do aktywności sportowej? Może chcesz komuś pomóc w doborze optymalnych warunków panujących wewnątrz, a nie masz pewności, która opcja będzie tą odpowiednią? Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami w tematyce ogrzewania podczerwienią.

Posiadamy również w naszej ofercie szeroki asortyment materiałów niezbędnych do zainstalowania ogrzewania podłogowego elektrycznego, a także promienników podczerwieni. Służymy naszą wieloletnią wiedzą. Jako producent znamy oferowane rozwiązania w każdym calu, a nasze gwarancje są godne zaufania.

Jeśli folia grzewcza pod wylewką to dla Ciebie zupełna nowość – zobacz jak wygląda jej montaż. Przez lata dopracowaliśmy ten proces do perfekcji!

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi produktami w zakresie folii grzewczych, mat grzewczych i grzejników, promienników oraz paneli na podczerwień.