Jak urządzić idealną przestrzeń pracy podczas Home Office?

Praca zdalna była kiedyś marzeniem wielu pracowników biurowych. Jednak przymus takiej formy zatrudnienia okazuje się nie lada wyzwaniem. W domu nie mamy optymalnych warunków dedykowanym przestrzeniom biurowym, jesteśmy częściej rozpraszani oraz trudno znaleźć wygodne miejsce do pracy. Należy więc stworzyć przestrzeń, która będzie zapewniała odpowiedni poziom koncentracji i stymulowała naszą kreatywność

Oto najważniejsze aspekty wnętrza, o które powinieneś zadbać przygotowując się do pracy zdalnej:

1. Wybierz ergonomiczne meble biurowe

Bardzo ważne w pracy biurowej jest dedykowane umeblowanie, ponieważ meble wypoczynkowe nie sprawdzają się do pracy w domu, w której musimy spędzić minimum kilka godzin dziennie. Warto więc zainwestować w ergonomiczne biurko i krzesło, których parametry są najlepsze dla naszego organizmu i zapewnią szansę na możliwie najwydajniejszą pracę.

 

Podpis

2. Zadbaj o optymalną temperaturę

Jako specjaliści od ogrzewania codziennie określamy indywidualne temperatury do każdego pomieszczenia dla naszych klientów. Miejsca pracy również mają swój dedykowany zakres.

Nowe badania, opublikowane w PLOS One, przynoszą interesujące wyniki. Autorzy przekonują, że nieodpowiednia temperatura w pracy może zaburzać nasze zdolności umysłowe.

W przeszłości uważano, że niższe temperatury zwiększają produktywność i przez długi czas większość badań naukowych potwierdzała to twierdzenie.

Według badań przeprowadzonych w 2006 roku przez Helsinki University of Technology i Lawrence Berkeley National Laborator – wydajność wzrasta wraz z temperaturą do 21-22°C . Najwyższa wydajność ludzi podczas pracy ma miejsce w przypadku około 22°C w pomieszczeniu.

Cieplejsze środowisko zwiększa efektywność pracy. Kiedy temperatura naszego ciała spada, zużywamy energię, utrzymując jego ciepło, co skutkuje mniejszą energią przeznaczoną na koncentrację.

W swoich projektach dostosowywaliśmy temperaturę do wielu przestrzeni biurowych. W zależności od kubatury i zapotrzebowania energetycznego budynku, dopasowujemy do nich indywidualnie nasz system grzewczy Heat Decor.

Mało kto wie, że odpowiednia temperatura jest zależna od wilgotności powietrza. Temat ten opisaliśmy szerzej w tekście pt. “Komfort cieplny a wilgotność powietrza – jak ogrzewać oszczędnie?<>“.

 

W swojej domowej przestrzeni pracy polecamy stosowanie paneli grzewczych na podczerwień. Posiadamy ich różnorodną gamę w zakresie designu, wykończenia, wymiarów oraz mocy grzewczej. Są proste w montażu i istnieje możliwość umieszczenia ich w pionie lub poziomie, na ścianach lub suficie. W zależności od modelu, posiadają wbudowany termoregulator lub włącznik on/off – taki grzejnik możemy rozbudować o dogniazdkowy termostat zewnętrzny, pozwalający na określenie temperatury co do 1°C.

Design paneli grzewczych Heat Decor oraz ich różnorodność w zakresie wykończenia materiałów, pozwala na idealne dopasowanie ich do charakteru danego wnętrza, a nawet stworzenie przez nich dodatkowego elementu dekoracji.

Jaka temperatura jest odpowiednia dla domu ogrzewanego podczerwienią? Temat ten opisaliśmy w tekście pt. “Optymalna temperatura w domu“.

 

3. Zadbaj o właściwe oświetlenie

Oświetlenie miejsca pracy jest bardzo istotne zwłaszcza w ciemniejszych pokojach. Monitor nie powinien być jedynym źródłem światła w przestrzeni pracy.

Według badań Journal of Sleep and Sleep Disorders najlepszym wyborem będzie naturalne i neutralne jasne światło, przypominające bezchmurny słoneczny dzień w południe (o temperaturze 3000-5000 K). Taki rodzaj światła pomoże skupić się na wykonywanej pracy. Wartości niższe zapewniają światło relaksujące, a wyższe bardziej stymulujące. Ponadto dobrze by w całym pomieszczeniu natężenie światła było możliwie równe, co będzie także zdrowe dla naszych oczu.

 

Wymienione wyżej czynniki są podstawą do stworzenia optymalnych warunków pracy w domu. W zależności od własnych preferencji i charakteru pracy, można uzupełnić wnętrze o zieleń, dodatki lub pomoce biurowe. Granicą jest nasza kreatywność ?

Zapytaj nas o bezpłatną konsultację i projekt ogrzewania w Twojej przestrzeni.