Jak zmniejszyć opłaty za ogrzewanie w przedszkolu?

Wszystkie lubią ciepło! A z całego spektrum stóp świata wyróżnić można, a nawet należy, stopy najważniejsze w całym wszechświecie: stopy dziecięce. Prowadzącym przedszkola przyświeca ich szczęście, ale towarzyszą temu też troski. Jedną z tych trosk chcemy złagodzić podpowiadając jak zmniejszyć opłaty za ogrzewanie w przedszkolu.

Podłogówka w przedszkolu

Gdy planujemy remont w domu lub mieszkaniu i przychodzi kolej na pokój dziecięcy, to niemal w odruchu przychodzi nam myśl o jego efektywnym ogrzaniu. Planując posłanie dziecka do przedszkola, na ogół rozważamy różne kwestie z tym związane, ale chyba nigdy nie to, jakim systemem grzewczym placówka dysponuje. A to duży błąd biorąc pod uwagę fakt, że w obu miejscach nasze dziecko przebywa bardzo często.

Ogrzewanie podłogowe w pokoju dziecka jest równie ważne, co ogrzewanie w przedszkolu. Jednak czy warunki, którymi dysponuje placówka edukacyjna, są odpowiednie do zastosowania opcji z budynków typowo mieszkalnych? I czy ogrzewanie na podczerwień jest bezpieczne dla dzieci?

Na obydwa pytania odpowiedź jest krótka i zwięzła: jak najbardziej tak. Wysoki poziom materiałów wykorzystywanych do ogrzewania podczerwienią daje szerokie możliwości w zakresie miejsca montażu – od łazienki w domu (zobacz montaż pod wylewką), pod podłogą i za lustrem, przez kuchnię (łącznie z blatem kuchennym), po ogrzewnictwo w placówkach publicznych. Metraż również nie jest tu ograniczeniem – można z powodzeniem przeprowadzić taką instalację na niewielkich powierzchniach, jak i bardzo przestronnych.

Czy ogrzewanie podczerwienią jest dobre dla dzieci?

Do pewnego momentu z dużą dozą nieufności podchodziło się w naszym kraju do ogrzewania za pomocą podczerwieni, jak do każdej nowości. Sam koncept niewidocznych gołym okiem fal, które mają nas ogrzewać, wzbudzał niepokój. Jednak, jak to często bywa, boimy się najczęściej czegoś, czego zwyczajnie nie znamy i mało o tym wiemy. Tej wiedzy w ostatnich latach przybyło, jak i użytkowników ogrzewania podczerwienią.

Nauka już dekady temu dowiodła, że promieniowanie podczerwone ma bardzo dobry wpływ na zdrowie człowieka, także tego małego i bezbronnego. Promieniowanie podczerwone generuje także Słońce i wygrzewają się w im nasze maluchy na plażach latem. Jedyne, przed czym je powinniśmy chronić, to nadmiar promieniowania ultrafioletowego (UV), natomiast podczerwień przynosi nam wyłącznie czyste ciepło, bez skutków ubocznych.

Na co promieniowanie podczerwone wpływa pozytywnie?

  • Na poprawę krążenia krwi.
  • Jest doskonałym środkiem uśmierzającym ból.
  • Dobrze wpływa na tempo gojenia się ran.
  • Wspomaga pozbywanie się toksyn z organizmu.
  • Sprzyja odprężeniu i zmniejszeniu stresu.

Jaki wpływ natomiast ma ono na bohaterów niniejszego tekstu? Czy ogrzewanie podłogowe w pokoju dziecięcym lub przedszkolu, to dobre rozwiązanie?

Ogrzewanie podłogowe w pokoju dziecka

Nie ma powodów do obaw, jeśli chodzi o  ogrzewanie podłogowe w pokoju dziecka działające za pomocą podczerwieni. Nie wpływa ono negatywnie na jego rozwój czy stan zdrowia. Wręcz przeciwnie! Wszystkie wymienione wcześniej atuty znajdują zastosowanie także w życiu uczących się raczkowania na ciepłej podłodze niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym budujących zamki z klocków.

Właśnie na to warto zwrócić uwagę: dzieci bardzo dużo swojego czasu spędzają na podłodze – czy to uczestnicząc w zajęciach przedszkolnych, czy we własnym pokoju. Podłoga zapewnia im swobodę ruchu, a także potrzebny zasób miejsca.

Stąd ważna jest troska, by ta podłoga nie była zimna. W przeciwnym wypadku znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia u nich przeziębień lub poważniejszych stanów chorobowych. Nie jest także tajemnicą, że jeśli w czasach dzieciństwa nie dbamy prawidłowo o nasze zdrowie, np. narażając organizm na niepotrzebne wychłodzenie, to zaowocować to może problemami zdrowotnymi w wieku dorosłym i starczym.

Równie duże znaczenie ma także temperatura w pokoju dziecięcym. Nie może być ona zbyt niska, ale też nie nazbyt wysoka. Skrajne wartości na termometrze, w którąkolwiek ze stron, mogą negatywnie odbić się na samopoczuciu dziecka – balans cieplny w pomieszczeniach jest pożądany.

Ekonomiczne ogrzewanie podczerwienią

Wśród naszych klientów zamawiających systemy ogrzewania na podczerwień są również przedszkola. Ich wybór podyktowany jest prostym rachunkiem: przy dobrej termozolacji budynku, która zapobiega uciekaniu ciepła, kolejne oszczędności na ogrzewaniu można osiągnąć inwestując w system bezserwisowy. Takie jest właśnie ogrzewanie podczerwienią. Pozwala ponadto na bardzo precyzyjne sterowanie ciepłem. Szybko nagrzewa pomieszczenia rano tuż przed przyjściem dzieci i można je z łatwością wyłączać w czasowo nieużywanych pomieszczeniach. Możliwość tak elastycznego sterowania ogrzewaniem daje dodatkowe oszczędności.

Każde przedszkole jest inne i zainteresowanym naszą ofertą polecamy zamówić indywidualny projekt ogrzewania, korzystając z formularza:

WYCENA I PROJEKT OGRZEWANIA