Jakie rachunki za folie grzewcze? Porównanie do maty grzewczej i grzejnika na podczerwień

Wybierając ogrzewanie pierwsze nad czym się zastanawiamy to: ile zapłacę miesięcznie? Rzadziej zadajemy sobie pytanie kiedy się zużyje i będziemy musieli je wymienić lub serwisować, a to też ma przecież wpływ na to, ile za nie całościowo zapłacimy. Koszt instalacji, wymiany i serwisowania jest jednak dość łatwo porównać. Miesięczny koszt ogrzewania określić jest już trudniej i trzeba polegać wyłącznie na szacunkach. W tym tekście odpowiadamy na pytanie jakie rachunki za folie grzewcze? A także ile prądu zużywa mata grzewcza, a ile grzejnik na podczerwień i promienniki podczerwieni?

Jakie rachunki za folie grzewcze? Ogrzewająca nas bezpośrednio podczerwień jako ekonomiczny i zdrowy sposób rozprowadzania ciepła zdobywa coraz większą popularność wśród właścicieli domów i mieszkań. Tradycyjne grzejniki przystosowane do wysokich temperatur, rozgrzewające powietrze i unoszące kurz coraz częściej trafiają na złom. Nie może dziwić więc fakt, że wiele osób, interesując się tematem, zastanawia się ile kosztuje ogrzewanie podczerwienią? Do odpowiedzi zbliżają nas już te podstawowe informacje:

  • Koszt ogrzewania podczerwienią można w dość łatwy sposób obliczyć dla nowego domu, który ma podany wskaźnik EUco.
  • Do oszacowania kosztów potrzebujemy mocy urządzenia grzewczego oraz klasy energetycznej budynku (poznamy ją np. w wyniku audytu energetycznego).
  • Folie grzewcze Heat Decor mają moc wynoszącą na ogół od 60 W/m2 do 220 W/m2 i pokrywają około 70% powierzchni użytkowej w systemie podłogowym.
  • Maty grzewcze dostępne w sklepie Heat Decor mają moc 150 W/m2.
  • Grzejniki na podczerwień produkcji Heat Decor mają moc od 300 W do 1000 W.
  • Promienniki podczerwieni mają moc od 950 W do 1900 W.

Osoby, które cenią sobie spokój i nie lubią przejmować się obsługą ogrzewania szczególnie docenią podczerwień jako źródło ciepła. Aby jednak być w pełni zadowolonym z ogrzewania podczerwienią, musimy wiedzieć np. ile wyniosą rachunki za folie grzewcze, które przyjdą po chłodnych miesiącach? Na szczęście jest to dość prosto obliczyć.

Jakie rachunki za folie grzewcze w nowym i starym domu

Na początek jeśli jesteśmy właścicielami nowego domu zgodnego ze standardem WT 2021 lub właśnie go budujemy – możemy już dalej nie czytać. W nowych domach wyliczenie kosztu miesięcznego będzie banalnie proste na podstawie wskaźnika EUco i nie będzie to koszt wysoki – raczej na przeciętną kieszeń. Prawdziwe wyzwanie to oszacowanie rachunku na ogrzewanie w domu starym.

Zanim obliczymy ile będzie nas kosztowało ogrzewanie foliami grzewczymi, musimy pokrótce wyjaśnić czym w ogóle owa folia grzewcza jest. W telegraficznym skrócie jest to nowoczesny i ultracienki grzejnik elektryczny, który montuje się bezpośrednio pod podłogą pływającą (panel laminowany, winylowy lub deska warstwowa) lub pod wylewkę. Tworzy w ten sposób niskotemperaturowe ogrzewanie powierzchniowe i dzięki temu zużycie prądu jest o kilka rzędów wielkości niższe niż w przypadku innego typu punktowych grzejników elektrycznych. Urządzenie grzewcze nie musi rozgrzewać się samo do wysokich temperatur, by skutecznie ogrzać cały dom do komfortowego poziomu – bo jego powierzchnia grzewcza jest ogromna, bez precedensu w porównaniu do dotychczas znanych rozwiązań.

Folie grzewcze wykorzystują zjawisko oporu elektrycznego, które powstaje w sercu urządzenia, którym jest cienka warstwa grafitowo-węglowa. Pod wpływem prądu pojawiają się fale długiej podczerwieni, które na powierzchni napotkanych przedmiotów zamieniają się w energię cieplną.

Ogrzewanie elektryczne umożliwia bardzo precyzyjną kontrolę i planowanie zużycia energii, co staje się źródłem kolejnych oszczędności. Aplikacja sterująca termostatem poda dokładne zużycie energii w poszczególnych pomieszczeniach i ułatwi zaplanowanie cykli grzewczych, dostosowane do zmieniających się podczas dnia i tygodnia potrzeb. Nie grzejemy na próżno!

Pod jakie podłogi montować folie grzewcze? Wyjaśniamy to w tekście: „Jakie panele do ogrzewania podłogowego?„.

Jakie rachunki za ogrzewanie podłogowe foliami grzewczymi

Przykładowo, jeśli w pokoju mamy zainstalowany system z folią grzewczą o powierzchni grzewczej 15 m2 i mocy 80 W/m2, to włączone ogrzewanie zużyje 0,08 kWh na 1 m2. A jak często się włącza? To już zależy od termoizolacji i pożądanej temperatury.

Za pomocą prostego obliczenia wiemy, że folia grzewcza w tym jednym pokoju zużyje przez godzinę 1,2 kWh prądu elektrycznego  (0,08 kWh x 15 m2). Jeśli znamy cenę prądu u swojego dostawcy, to możemy również obliczyć ile będzie to nas dokładnie kosztowało. Przyjmując, że obecna średnia cena prądu wynosi 0,77 zł/kWh, to godzina ogrzewania takiego pokoju będzie kosztowała nas 0,92 zł.

Ogrzewanie foliami grzewczymi ma to do siebie, że nie musi być włączone przez cały czas. Dlatego błędem jest założenie, że folia grzewcza musi działać przez większą część dnia. Tego typu ogrzewanie tworzy wraz z podłogą jeden system grzewczy, ponieważ nagrzana przez podczerwień podłoga oddaje ciepło już po wyłączeniu ogrzewania a ciepło kumuluje się także w ścianach, suficie i wszystkich przedmiotach w zasięgu fali podczerwieni. Mniej go natomiast ucieka wraz z powietrzem.

Jeżeli założymy, że folia grzewcza w naszym pokoju działa przez 10 godzin dziennie, to miesięcznie będzie nas to kosztowało 277 zł w sezonie zimowym. Jest to szacunek charakterystyczny dla starszych domów.

W poniższej tabelce przedstawiamy obliczenia dla ogrzewania o innej mocy na metr kwadratowy pozwalające samodzielnie obliczyć jakie rachunki za folie grzewcze mogą wystąpić przy założeniu ilości godzin, w których urządzenie będzie włączone. Tu warto zaznaczyć, że folia grzewcza o mocy wyższej będzie działała krócej, ale nie np. równo o połowę krócej, gdy ma dwukrotnie większą moc. Jej zużycie kWh będzie jednak nieco wyższe niż folii grzewczej niższej mocy, mimo krótszego działania.  Dlatego folie grzewcze o niższej mocy są bardziej ekonomiczne w użyciu, jeśli tylko dostarczają dość ciepła, by uzupełnić jego ubytki i zapewnić stały komfort.

Moc [W]Zużycie prądu 1h na m21h ogrzewania 15 m2 kosztŚrednia cena prądu [zł]
800,08 kWh0,92 zł0,77
1400,14 kWh1,6 zł0,77
2200,22 kWh2,5 zł0,77

Jakie rachunki za matę grzewczą?

Mata grzewcza, to urządzenie, które jest często mylone z folią grzewczą. Choć wykorzystują tę samą zasadę działania, to są to dwa różne urządzenia. Mata grzewcza składa się z kabli grzewczych umieszczonych na specjalnej siatce z włókna szklanego. Jest to również grzejnik oporowy – podobnie jak folia grzewcza. Rozgrzewa się jednak do wyższych temperatur i ma inne zastosowanie: w montażu bezpośrednio pod płytki. Wykorzystywana jest do ogrzewania łazienek, kuchni, korytarzy i wszystkich pomieszczeń, gdzie zależy nam na trwałym podłożu odpornym na przejściowe zawilgocenie. Za charakterystykę fal podczerwieni, których źródłem jest system z matą grzewczą, odpowiadają w tym przypadku płytki – jest to rozwiązanie analogiczne do znanych sprzed wieków pieców kaflowych, z tą różnicą, że powierzchnią grzewczą jest cała podłoga.

Mata grzewcza Heat Decor ma moc 150 W. Aby oszacować jakie rachunki za matę grzewczą przyjdzie nam opłacać, dokonujemy dokładnie tych samych obliczeń, jak w przypadku folii grzewczej.

Z racji tego, że mata grzewcza ma jedną moc i jest to 150 W nie będziemy przedstawiać danych w osobnej tabelce. Zużycie prądu przez matę grzewczą oblicza się dokładnie w ten sam sposób, co w przypadku folii grzewczych. Przyjmujemy, że matę mamy zamontowaną w łazience, której powierzchnia wynosi 5 m2. Mata grzewcza zużywa 0,15 kWh/m2, czyli cały  system przez godzinę zużyje 0,75 kWh. Będzie nas to kosztowało 0,57 zł. Pytaniem pozostaje: ile godzin musi być włączona, by w łazience było nam ciepło, gdy z niej korzystamy? W przypadku systemu z matą grzewczą również zastosujemy programowalny termostat, który umożliwi nam nastawienie wyższych temperatur np. na poranek i wieczór, gdy bierzemy kąpiel, a niższych w pozostałych godzinach.

Jakie rachunki za grzejnik na podczerwień?

To kolejne urządzenie z rodziny grzejników oporowych. Do ogrzewania wykorzystuje – tak samo jak folia grzewcza – fale długiej podczerwieni. Grzejniki podczerwieni montowane są na ścianach lub sufitach. Jeśli zależy nam na dogrzaniu jednego pomieszczenia, to jest on idealnym rozwiązaniem. Jest to również dobry sposób na przetestowanie działania ogrzewania na podczerwień.

Czy grzejnik na podczerwień zużywa tyle prądu co farelka? Sprawdziliśmy, a o wynikach możecie przeczytać w naszym tekście „Lepszy niż farelka – ile prądu zużywa grzejnik podczerwieni?”.

Zaletą grzejników na podczerwień – jak i wszystkich urządzeń wykorzystujących ją – jest szybkie nagrzewanie pomieszczenia. Jest to cecha, o której grzejniki konwektorowe czy wodna podłogówka mogą tylko pomarzyć. Pojawia się zatem pytanie: skoro tak szybko nagrzewa pomieszczenie, to ile prądu zużywa? Zanim to policzymy, musimy wiedzieć jaką moc mają te urządzenia. Grzejniki na podczerwień Heat Decor mają moc od 300 W do 1000 W. Od ich mocy zależy jaką powierzchnię będą w stanie ogrzać. Do ogrzania pokoju o powierzchni 15 m2 najsłabszym możliwym grzejnikiem będzie taki o mocy 750 W.

Grzejnik o mocy 750 W w ciągu godziny zużyje 0,75 kWh energii elektrycznej. Przyjmujemy, że 1 kWh, to koszt 0,77 zł i wiemy, że godzina pracy będzie nas kosztowała 0,57 zł. Jeśli założymy, że będziemy ogrzewać pokój przez 10 godzin dziennie, to miesięcznie zapłacimy za to 173,25 zł. To również czas ogrzewania charakterystyczny dla starszych budynków.

Więcej obliczeń zużycia prądu przez grzejniki elektryczne na podczerwień znajduje się w tekście „Grzejnik na podczerwień – zużycie prądu, miesięczne koszty„.

Promiennik podczerwieni - zużycie prądu

Ostatnim urządzeniem, które omawiamy, jest promiennik podczerwieni. Urządzenie to, co prawda emituje fale podczerwieni, ale ich źródło jest zupełnie inne niż w przypadku folii grzewczych. W tym przypadku sercem jest grzałka, która nagrzewa się do temperatury 500ᵒC. W efekcie tego pojawiają się fale podczerwieni o innej długości, niż w przypadku folii grzewczych – przenoszą więcej ciepła na krótszą odległość. Przewagą promienników jest szybkość nagrzewania, ponieważ niemalże od razu po włączeniu urządzania w jego najbliższym otoczeniu robi się ciepło. Jednak jak głosi przysłowie „nic w przyrodzie nie ginie”, więc coś za coś. Z ekspresowym działaniem idzie w parze zużycie prądu oraz bezpieczeństwo. Ile prądu zużywa promiennik podczerwieni?

Promienniki dostępne w sklepie Heat Decor mają moc od 950 W do 1900 W. Są to urządzenia przeznaczone do ogrzewania większych powierzchni takich jak magazyny, biura czy świątynie. Montując go na suficie trzeba pamiętać, że odległość od podłogi musi wynosić przynajmniej 3 m, a jeżeli będzie mniejsza, to narazimy zdrowie i życie swoje oraz wszystkich, którzy nieopatrznie znajdą się pod promiennikiem. Możemy jednak przyjąć, że mamy do ogrzania halę magazynową, więc zastosujemy wariant z mocą 1900 W.

Przez godzinę urządzenie zużyje 1,9 kW. Wynika z tego, że godzina pracy promiennika to koszt 1,4 zł. Czy to dużo? Trudno jednoznacznie ocenić. Gdybyśmy zastosowali ten typ ogrzewania do naszego pokoju 15 m2, to przy 10 godzinach płacilibyśmy już 14 złotych. Pamiętajmy jednak, że takie ogrzewanie stosuje się w dużych, najczęściej przemysłowych pomieszczeniach, więc trudno je porównać z pokojem w domu jednorodzinnym – o ile jego wysokość nie jest większa niż 3 metry.

Porównanie rachunków za prąd - podsumowanie

Wnioski, które można wyciągnąć z powyższych obliczeń wydają się jasne i klarowne. Najbardziej opłacalnym systemem ogrzewania na podczerwień są folie grzewcze, także ze względu na swoją charakterystykę rozprowadzania ciepła. Jednak zarówno grzejniki podczerwieni jak i maty mają pewne unikalne cechy, które w pewnych warunkach sprawiają, że to one są najlepszym wyborem.