Lepszy niż farelka – ile prądu zużywa grzejnik podczerwieni?

Termowentylator znany pod nazwą „farelka” jest prostym urządzeniem grzewczym, które ma niską cenę i łatwo się go używa. Jest sposobem na dogrzewanie pomieszczeń w domach i mieszkaniach. Regularnie używane znacząco podnosi rachunki za prąd. Dlatego poszukujemy tańszych rozwiązań na dogrzanie zimnych pomieszczeń. Czy grzejnik podczerwieni jest lepszy niż farelka? Ile prądu zużywa grzejnik podczerwieni, zwany też panelem grzewczym, a ile farelka? Które z tych urządzeń jest bardziej opłacalne? Sprawdźmy!

Uważamy, że nowoczesny grzejnik jest lepszy niż farelka – ale ile prądu zużywa grzejnik podczerwieni? Farelka to kategoria urządzeń, która zawdzięcza swoją nazwę popularnemu w latach PRL-u termowentylatorowi o tej samej nazwie, produkcji przedsiębiorstwa FAREL z Kętrzyna. Nazwa zyskała taką popularność, że wszystkie termowentylatory do dzisiaj nazywane są potocznie farelkami. Czasy się zmieniły, świat poszedł do przodu, ale farelki – w nowocześniejszej formie – zostały z nami. Wiele osób wciąż używa tych prostych urządzeń do dogrzewania pomieszczeń twierdząc, że każde ogrzewanie elektryczne zużyje tyle samo prądu, więc lepiej kupić zwykłą farelkę za kilkadziesiąt złotych niż nowoczesny elektryczny grzejnik na podczerwień. Czy to jednak prawda? Sięgnijmy po kilka podstawowych faktów:

 • Podczerwień ogrzewa obiekty, a nie powietrze bezpośrednio. Dzięki temu ciepło nie przemieszcza się w górę tylko równomiernie rozchodzi po pomieszczeniu.
 • Grzejniki produkowane przez Heat Decor mają moc 400, 700 i 1000 W. Przez godzinę zużyją więc mniej prądu niż standardowa farelka o mocy 2000 W.
 • Grzejniki są bardziej opłacalne, ponieważ szybciej nagrzeją pomieszczenie do zadanej temperatury, a mniej ciepła ucieknie wraz z rozgrzanym powietrzem, natomiast więcej skumuluje się w ścianach.

Zużycie prądu - farelka czy grzejnik

To ile prądu zużyje grzejnik  zależy od jego mocy. Najbardziej popularne wśród kupujących są grzejniki o mocy:

 • 400 W – ogrzeją pomieszczenie o powierzchni do 8 m2
 • 700 W – ogrzeją pomieszczenie o powierzchni do 14 m2
 • 1000 W – ogrzeją pomieszczenie o powierzchni do 20 m2

Wyliczenia podane wyżej znajdą zastosowanie w pomieszczeniach o standardowej wysokości 2,5 m. Jeśli pokój, który chcemy ogrzać grzejnikiem jest wyższy, to konieczne będzie zastosowanie dwóch lub większej liczby grzejników. Co ciekawe, posiadanie większej liczby grzejników w jednym pomieszczeniu nie oznacza, że każdy będzie miał osobny termostat. Można je połączyć ze sobą w jeden system za pomocą zewnętrznego termoregulatora. W tym celu należy wybrać grzejnik bez wbudowanego termostatu. Jest to wygoda, o której w przypadku zwykłej farelki nie można mówić.

Na temat termostatów pisaliśmy na naszym blogu w tekście „Termostat – czym jest, do czego służy i jak kupić właściwy?

Moc grzejnika powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia – tak samo jak w przypadku folii grzewczych. Zbyt mała moc sprawi, że pomieszczenie nie będzie dostatecznie wygrzane, a zbyt duża sprawi, że będzie za gorąco.

Decydując się na ogrzewanie grzejnikiem podczerwieni należy pamiętać o jednej nadrzędnej kwestii jaką jest komfort cieplny. Co to takiego? O komforcie cieplnym można przeczytać w naszym tekście „Komfort cieplny a wilgotność powietrza – jak ogrzewać oszczędnie?”.

Jak grzejnik podczerwieni zmniejsza koszty ogrzewania?

Grzejnik jest urządzeniem, które korzysta z zupełnie innej technologii niż farelka. Termowentylator posiada zwykłą grzałkę, która się nagrzewa, a wentylator odpowiada za rozprowadzenie wytworzonego ciepła po pomieszczeniu. Czy w ten sposób ogrzejemy całe pomieszczenie? Z lekcji fizyki wiemy, że ciepłe powietrze zawsze będzie poruszało się ku górze i ostatecznym efektem konwencjonalnego ogrzewania będzie ciepło na wysokości sufitu – tylko komu to potrzebne?

Grzejnik wykorzystuje zjawisko oporu elektrycznego i emituje fale podczerwieni, które następnie ogrzewają cząsteczki wody, które znajdują się w powietrzu. To dzięki temu właśnie mamy odczucie ciepła, które nie porusza powietrza i nie wędruje do góry. I z tej różnicy bierze się oszczędność grzejników . Technologia ta sprawia, że pomieszczenie ogrzane takim grzejnikiem szybciej się nagrzeje niż ogrzewane farelką.

Ogrzewanie grzejnikiem  jest jednak zależne od kilku ważnych kwestii, o których trzeba wiedzieć:

 • Izolacja – pamiętajmy, że w budynku z dobrą izolacją termiczną, ogrzewanie będzie tańsze.
 • Okna – przez nieszczelne okna także ucieka ciepłe powietrze. Szczelne okna je zatrzymują przez co ogrzewanie generuje niższe koszty.
 • Temperatura grzejnika – ustawienie niższej temperatury maksymalnej grzejnika sprawi, że zużyje on mniej prądu.
 • Miejsce zamontowania grzejnika – wpływa na efektywność rozporowania ciepła w pomieszczeniu.

Z powyższych punktów możemy wyciągnąć bardzo ważny wniosek. Koszty ogrzewania grzejnikiem obniżymy inwestując w termomodernizację budynku. Różnice w zużyciu energii przez grzejnik w domu dobrze wyizolowanym są wręcz kolosalne. Szczegóły na temat termomodernizacji znajdziecie w tekście pt. „Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć? Przykłady”.

Szerzej o wskazaniach do montażu paneli grzewczych piszemy w tekście pt. „Gdzie zamontować grzejnik na podczerwień? Przykłady”.

Grzejnik podczerwieni – koszty zużycia prądu

Najpopularniejszymi grzejnikami  na rynku są te z metalową obudową. Występują w trzech głównych opcjach:

 • 400 W grzejnik podczerwieni
 • 700 W grzejnik podczerwieni
 • 1000 W grzejnik podczerwieni

Co prawda występują również grzejniki o mocach pośrednich takich jak 450 W lub 500 W, ale są one w zdecydowanej mniejszości. Zdarzają się również grzejniki o większych mocach, ale służą one do ogrzania dużo większych pomieszczeń. Przechodząc do tematu, w poniższej tabeli zestawiliśmy zużycie energii elektrycznej przez grzejniki dla pomieszczeń 8, 10 i 25 m2.

Wartości wskaźników EUco wyznaczono dla przykładowego budynku o powierzchni 100 m2 zaprojektowanego zgodnie z WT2017 oraz WT2021 po przeanalizowaniu kilkunastu rzeczywistych charakterystyk energetycznych budynków jednorodzinnych zgodnych z WT2017 i WT2021.

WT2017 – EUco = 67,11 kWh/(rok*m2)

WT2021 – EUco = 39,64 kWh/(rok*m2)

Powierzchnia pomieszczeniaRoczne zużycie energii wg WT2017Roczne zużycie energii wg WT2021Miesięczne zużycie energii wg WT2017Miesięczne zużycie energii wg WT2021
m2[kWh/rok][kWh/rok][kWh/miesiąc][kWh/miesiąc]
8536,88317,1244,7426,43
10671,1396,455,9333,03
251677,75991139,8182,58

Wpływ standardu wykonania domu na zużycie prądu jest zauważalny!

Koszty ogrzewania grzejnikiem 

W tabeli powyżej zestawiliśmy ze sobą koszty ogrzewania grzejnikiem dla dwóch standardów budownictwa jednorodzinnego: WT 2017 i WT 2021. Zestawione ze sobą dane pokazują jaki wpływ ma izolacja termiczna na zużycie prądu przez grzejnik podczerwieni . Jak widać, żeby ogrzać niewielkie pomieszczenie o powierzchni 8 m2 np. łazienkę, trzeba zużyć miesięcznie około 44,74 kWh dla standardu WT 2017. Dla standardu WT 2021 zużycie będzie wynosiło 26,43 kWh. Różnica wynosi 18,31 kWh i podstawowe pytanie, które się w tym momencie się nasuwa brzmi: ile to będzie kosztowało?

Zakładając, że obecna cena prądu wynosi 0,77 zł/kWh, to na ogrzewaniu jednego, małego pomieszczenia oszczędzamy niecałe 15 zł miesięcznie. Niewiele, prawda? Jeżeli jednak zsumujemy różnicę ze wszystkich pomieszczeń ogrzewanych grzejnikami , to oszczędności będą już znaczniejsze.

Jeżeli zsumujemy różnicę w kosztach ogrzewania we wszystkich trzech omawianych pomieszczeniach, to uzyskamy kwotę 98,44 zł za miesiąc. Rocznie będzie to już 909,36 zł. I taka kwota już robi większe wrażenie. Poniżej przedstawiamy dokładne obliczenie kosztów ogrzewania dla poszczególnych pomieszczeń.

Powierzchnia pomieszczeniaKoszt rocznego zużycia energii wg WT 2017 [zł]Koszt rocznego zużycia energii wg WT 2021 [zł]Miesięczny koszt zużycia energii wg WT 2017 [zł]Miesięczny koszt zużycia energii wg WT 2021 [zł]
8413,39244,1834,4420,33
10516,74305,2243,0625,43
251291,86763,07107,6563,58

Nie bez przyczyny dom energooszczędny staje się obecnie najbardziej wymarzoną opcją.

Przeciążenie instalacji przez grzejnik. Czy to możliwe?

Grzejniki podczerwieni najczęściej stosowane są do ogrzania jednego lub dwóch pomieszczeń. Można jednak w ten sposób ogrzać cały dom. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ daje ono elastyczność i prostotę montażu.

Jeśli decydujemy się na ogrzewanie elektrycznymi grzejnikami na podczerwień musimy pamiętać o przydziale prądu. Moc przydzielona dla większości polskich domów wynosi 6 – 7 kW. Jest to wystarczająco, żeby pokryć zapotrzebowanie na standardowe urządzenia grzewcze, które znajdują się w każdym domu. Decyzja o zakupie kilku grzejników na podczerwień może sprawić, że konieczne będzie wystąpienie do dystrybutora energii o zwiększenie przydziału. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której nadmierna ilość urządzeń elektrycznych spowoduje przeciążenie instalacji. A to może skutkować nawet czasowym brakiem prądu. Trzeba więc pomyśleć o tym wcześniej i sprawdzić ile energii zużyliśmy rok wcześniej w analogicznym okresie i jaki mamy przydział prądu.

Który grzejnik wybrać?

Kluczem do wybrania odpowiedniego grzejnika jest wybór urządzenia o odpowiedniej mocy. Element ten wpływa na komfort cieplny oraz na wysokość rachunków za prąd. Pokój o powierzchni 20 m2 można ogrzać jednym grzejnikiem o mocy 1000 W, ale wygodniej i taniej będzie kupić trzy grzejniki po 400 W każdy. W takim przypadku, pomieszczenie będzie się szybciej nagrzewało – trzeba bowiem pamiętać, że zarówno grzejnik i farelka są urządzeniami grzejącymi punktowo – w przeciwieństwie do folii grzewczej, która jest ogrzewaniem powierzchniowym. Aby zwiększyć komfort grzewczy zasadne jest zatem zastosowanie większej liczby grzejników.

Czy to oznacza, że trzy grzejniki po 400 W każdy narażą nas na wyższe rachunki za prąd? Niezupełnie, ponieważ pamiętajmy, że jedna, mała farelka pobiera 2 kWh prądu – czyli więcej niż trzy grzejniki Heat Decor razem wzięte, które szybciej i taniej ogrzeją pomieszczenie.

Grzejnik jest urządzeniem emitującym fale , które są nieco dłuższe niż w foliach grzewczych. Wiedza ta umożliwia nam oszczędności na kosztach ogrzewania. Ustawienie niższej temperatury maksymalnej grzejnika elektrycznego pozwoli mu na dłuższą pracę i sprawi, że jego zużycie prądu będzie niższe.

Ile można zaoszczędzić? Z naszych wyliczeń wynika, że jeśli obniżymy temperaturę maksymalną grzejnika do 65°C, to oszczędności wyniosą nawet 100 zł miesięcznie.

Ile zużywa prądu zużywa grzejnik podczerwieni - podsumowanie

Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej rozważają podczerwień jako alternatywę dla istniejących systemów grzewczych. Z kolei grzejniki stały się wygodnym i tanim sposobem na dogrzanie zimniejszego pomieszczenia w domu. Jest to rozwiązanie elastyczne i proste, które pozwala na własnej skórze przekonać się o zaletach ogrzewania podczerwienią.

Wiele osób wybiera grzejniki podczerwieni, ponieważ poszukują dodatkowego źródła ciepła, które zastąpi główne ogrzewanie w przypadku, gdy dojdzie do awarii. Na rynku można zaobserwować coraz wyraźniejszy trend wśród właścicieli domów jednorodzinnych, którzy poszukują alternatywy wobec gazu i węgla. W obecnej sytuacji, w której co rusz słyszymy o galopujących cenach gazu i węgla oraz o problemach z dostępnością tego ostatniego. Posiadanie elektrycznego grzejnika na podczerwień wpłynie pozytywnie na nasze bezpieczeństwo, ponieważ jest to pewność, że przez zimę ciepła nam nie zabraknie.

Aktualna oferta grzejników Heat Decor znajduje się w naszym sklepie internetowym.