Ogrzewanie elektryczne dotąd nie było wyborem numer 1 w polskich domach. Królował gaz, który zdrożał, i kotły na paliwa stałe, których czas jest policzony w związku z dekarbonizacją budownictwa. Tymczasem rozwinął się i zróżnicował rynek pomp ciepła a także rozwinęły się folie grzewcze, początkowo dostępne w jednej formie, a obecnie w kilku różnych rodzajach. Porównanie folii grzewczych zaczniemy od przybliżenia ich zastosowania.
Porównanie folii grzewczych najlepiej zacząć od krótkiego wyjaśnienia, czym jest folia grzewcza? Jest to urządzenie emitujące dalekie promieniowanie podczerwone (far infrared), które następnie ogrzewa napotkaną na swojej drodze materię. Folia grzewcza jest więc grzejnikiem, który do działania wykorzystuje zupełnie inne zjawisko niż to, które ma miejsce w przypadku ogrzewania standardowymi grzejnikami podgrzewającymi powietrze.
Kryteria podziału folii grzewczych
Porównanie folii grzewczych należy zacząć od obrania odpowiednich kryteriów. Podstawowym kryterium podziału folii grzewczych jest ich grubość, w której dziesiąte części milimetra mają duże znaczenie. W ten sposób otrzymujemy trzy rodzaje folii grzewczych Heat Decor:
- 0,338 mm grubości - folia grzewcza HD–G
- 0,450 mm grubości - folia grzewcza HD–EPL
- 0,500 mm grubości - folia grzewcza HD–PRO
Porównanie folii grzewczych ze względu na zastosowanie
Wybór odpowiedniej folii grzewczej uzależniony jest od charakterystyki powierzchni, pod którą ma być zamontowana. Przedstawia się to następująco:
- HD–G: montaż pod panelami laminowanymi, pod lustrem, systemy ścienne oraz sufitowe.
- HD–EPL: montaż pod wylewką.
- HD–PRO: montaż pod panelami winylowymi SPC lud deską warstwową.
Wybór odpowiedniej folii grzewczej o odpowiedniej grubości należy zatem uzależnić od powierzchni pełniącej funkcję grzewczą w poszczególnych pomieszczeniach. Jak widać możliwości są dość szerokie. W montażu pod wylewką można zastosować praktycznie każde wykończenie podłogi przewodzące ciepło, od płytek po żywicę, mikrocement czy beton polerowany.
Więcej o montażu pod podłogą pływającą przeczytasz w artykule „Folia grzewcza Heat Decor pod panelami”.
Natomiast montażu pod wylewką poznasz bliżej w artykule „Folia grzewcza pod wylewką i płytkami”.
Różne powierzchnie mają różną charakterystykę warunkującą niezbędną wytrzymałość folii grzewczej, która wynika z jej budowy i grubości.
Budowa folii grzewczej
Każde porównanie folii grzewczych byłoby niekompletne bez przyjrzenia się ich budowie. Folia grzewcza składa się z ultracienkiej warstwy węgla, nadrukowanej na folię PET. To on jest niezużywającym się źródłem dalekiego promieniowania podczerwonego, które powstaje dzięki naturalnemu zjawisku, jakim jest elektryczny opór węgla. To również od niej zależy moc folii grzewczej.
Ta cienka i perfekcyjnie nadrukowana warstwa węgla nazywana matrycą grzewczą potrzebuje ochrony przed oddziaływaniem mechanicznym i dostępem powietrza. Zapewnia ją kilka warstw laminatu i najczystszej folii PET, których grubość zależy od przeznaczenia folii grzewczej.
Do podłóg, które charakteryzują się większą elastycznością, rekomendujemy folie HD–PRO, ponieważ są grubsze i tym samym dają trwałość i pewność, że napięcia przenoszone przez podłogę nie będą miały wpływu na szczelność folii grzewczej.
Do podłóg, które są sztywniejsze, zalecamy z kolei cieńsze folie grzewcze, ponieważ panują pod nimi bardziej stabilne mechanicznie warunki. Grubość samej folii grzewczej nie jest związana z jej mocą i nie ma wpływu na jej efektywność grzewczą.
Jak dobrać moc folii grzewczej
Jest to kluczowy element planowania każdej instalacji złożonej z folii grzewczych na podczerwień, ponieważ niedoszacowanie lub przeszacowanie mocy może skutkować zbyt powolnym ogrzewaniem pomieszczenia lub nie dość oszczędną pracą systemu.
Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest odpowiednie ocieplenie domu. Dla nowo budowanych domów nie stanowi to problemu, ponieważ wszystkie muszą być izolowane zgodnie ze standardem WT 2021, o czym już pisaliśmy na naszym blogu. Dobra izolacja domu jest kluczowa z bardzo prostego względu: im słabsza izolacja budynku, tym więcej ciepła z niego ucieka, a co za tym idzie – więcej ciepła należy wytworzyć, czyli więcej zapłacić. Prawidłowo wyizolowany dom jest więc jednym z najistotniejszych elementów ogrzewania foliami grzewczymi Heat Decor.
Zobacz film „Jak dobrać moc folii grzewczej”.
Należy ponadto pamiętać, że do zapewnienia odpowiedniej temperatury pomieszczania folie grzewcze muszą pokryć przynajmniej 80 proc. jego powierzchni. W przeciwnym wypadku moc będzie musiała być wyższa, a jak wiemy, dążymy do zmniejszenia zapotrzebowania na energię.
Dostępne są folie grzewcze o następujących mocach:
Ogrzewanie na całe życie
Trudno porównać folie grzewcze nie biorąc pod uwagę ich trwałości. Charakterystyka ich budowy sprawia, że same z siebie nie ulegną uszkodzeniu lub awarii. Świadczy o tym fakt, że na poszczególne folie grzewcze udzielamy długoletniej gwarancji:
- 10 lat na folię grzewczą HD – G
- 25 lat na folię grzewczą HD – EPL
- 30 lat na folię grzewczą HD – PRO
Gwarancja jest oczywiście bardzo ważna, ale na trwałość folii grzewczych Heat Decor ma wpływ jakość wykonania oraz ich budowa. Ogrzewanie elektryczne na podczerwień nie korzysta z żadnych części mechanicznych, tak jak to jest w przypadku konwencjonalnego ogrzewania. Dzięki temu nasze folie grzewcze są nie tylko trwałe i bezawaryjne, ale także nie generują późniejszych kosztów eksploatacyjnych.
Biorąc to wszystko pod uwagę, można dojść do wniosku, że elektryczne ogrzewanie na podczerwień jest w istocie na całe życie. Aby folia grzewcza była ogrzewaniem na całe życie, należy zadbać o jej szczelność. Nie może dojść do żadnego rozszczelnienia! Jeśli osłona PET oddzieli się od matrycy, to zacznie się ona utleniać i ostatecznie będzie do wyrzucenia. Trzeba zatem uważać na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, do których może dojść w trakcie montażu – musi on być przeprowadzony bardzo starannie i zgodnie z instrukcją.
W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę na fakt, że specyfika folii grzewczych Heat Decor umożliwia w razie potrzeby prostą i szybką wymianę uszkodzonego pasa folii grzewczej pod podłogą pływającą bez konieczności wymieniania całego ogrzewania w pomieszczeniu.
Który system grzewczy jest najbardziej wygodny dla osoby starszej? Przeczytacie na ten temat w tekście „Jakie ogrzewanie dla starszej osoby będzie wygodne i zdrowe?”.
Jeden dom i kilka systemów
Ogrzewanie elektryczne na podczerwień daje duże możliwości instalacyjne folii grzewczych. Oznacza to, że poszczególne pomieszczenia, w których zainstalowane jest ogrzewanie, nie tworzą jednego systemu ogrzewania. Każde z nich posiada swój odrębny termostat, co daje mu niezależność wobec innych pokojów. Daje to możliwość sterowania ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu oddzielnie, ale to nie wszystko. Jeśli w kilku pomieszczeniach mamy podłogi różnego rodzaju, to w każdym z nich możemy dobrać folię grzewczą o innej grubości i o różnej mocy.
Wiedzieliście, że folie grzewcze na podczerwień to idealne rozwiązanie dla inteligentnych domów? Nie? Można na ten temat przeczytać w naszym tekście „Koszty ogrzewania Smart Home”.
Przeprowadzając remont możemy instalować folie grzewcze kolejno w pomieszczeniach, nie we wszystkich naraz.
Ostatnim kryterium, według którego można porównać folie grzewcze, jest ich szerokość. I tutaj mamy do wyboru trzy możliwości:
Zobacz film z produkcji folii grzewczej:
Wszystkie folie grzewcze, które zostały tutaj opisane, są dostępne w naszym sklepie internetowym.