Grzejnik na podczerwień – zużycie prądu, miesięczne koszty

Czy wiesz, jakie ma grzejnik na podczerwień zużycie prądu, miesięczne koszty i czy zapewnia dość ciepła? Sprawdzamy. W 2022 roku sezon grzewczy może być bardziej dotkliwy z uwagi spadający dostęp do paliw kopalnych oraz ich rosnące ceny. Gdy kocioł na pellet czy węgiel lub piec gazowy potrzebują alternatywy, coraz więcej z nas rozważa zakup elektrycznych grzejników na podczerwień. W związku z zainteresowaniem tymi urządzeniami pojawia się coraz więcej pytań o to ile prądu zużywa grzejnik elektryczny oraz jakie są miesięczne koszty ogrzewania?

Grzejnik na podczerwień stosujemy wtedy, kiedy potrzebujemy szybko i możliwie najniższym kosztem ogrzać pomieszczenie korzystając z prądu, bez ingerencji w instalację elektryczną. Co ważne: jego zasada działania jest inna niż kaloryfera! Dlatego w montażu mamy większą dowolność i możemy go powiesić na ścianie z dala od okna, a także pod sufitem. Może też stać na kółkach. Na koniec pozostaje włączyć grzejnik do gniazdka, ustawić termoregulator i tyle.

Więcej o montażu grzejnika przeczytasz w artykule: „Gdzie zamontować grzejnik na podczerwień? Przykłady„.

Grzejnik na podczerwień - moc urządzenia

Zużycie prądu przez grzejnik elektryczny na podczerwień uzależnione jest od mocy urządzenia, które wybierzemy. Najpopularniejsze grzejniki na rynku mają moc:

  • 400 W – do pomieszczeń o powierzchni do 8 m2
  • 700 W – do pomieszczeń o powierzchni do 14 m2
  • 1000 W – do pomieszczeń o powierzchni do 20 m2

Podana wyżej powierzchnia dotyczy standardowych pomieszczeń o wysokości do 2,5 m. W przypadku wyższych pomieszczeń może być konieczne zastosowanie grzejnika o większej mocy lub dwóch i więcej grzejników.

Co ważne: instalując więcej niż jeden grzejnik w pomieszczeniu warto połączyć je wspólnym zewnętrznym termoregulatorem, a co za tym idzie wybrać grzejniki bez wbudowanego termoregulatora.

Grzejnik na podczerwień - koszty ogrzewania i sposób ich ograniczenia

Na koszty ogrzewania grzejnikiem na podczerwień mają wpływ:

  • ocieplenie budynku - im lepsza izolacja, tym ogrzewanie będzie generowało mniej kosztów
  • stolarka budynku - im lepsze okna, tym mniej wydamy na ogrzewanie
  • maksymalna temperatura - ustawienie niższej temperatury pracy urządzenia jak również niżej temperatury docelowej pomieszczenia sprawi, że zużyje ono mniej prądu
  • umiejscowienia urządzenia - o tym piszemy w cytowanym na wstępie artykule

Zatem koszty ogrzewania grzejnikiem możemy znacząco obniżyć poprawiając izolacyjność pomieszczeń. O tym jaki budżet przeznacza się zwykle na taką inwestycję oraz o uldze termomodernizacyjnej pisaliśmy w tekście pt. „Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć? Przykłady”.

Grzejnik na podczerwień – zużycie prądu

Grzejniki na podczerwień z obudową metalową, które są najczęściej kupowanymi w Polsce panelami grzewczymi i mają różny pobór prądu. Najczęściej spotykane modele charakteryzuje moc 400 W, 700 W i 1000 W. Zdarzają się też grzejniki o mocach pośrednich, takich jak 450 W lub 500 W, ale są one zdecydowanie mniej popularne. Poniższa tabela zawiera średnie roczne i miesięczne zużycie energii potrzebnej dla ogrzania pomieszczeń o powierzchni: 25, 10 i 8 m2.

Na cele poniższej symulacji wartości wskaźników EUco wyznaczono dla przykładowego budynku o powierzchni 100 m2 zaprojektowanego zgodnie z WT2017 oraz WT2021 po przeanalizowaniu kilkunastu rzeczywistych charakterystyk energetycznych budynków jednorodzinnych zgodnych z WT2017 i WT2021.

WT2017 – EUco = 67,11 kWh/(rok*m2)

WT2021 – EUco = 39,64 kWh/(rok*m2)

Powierzchnia pomieszczeniaRoczne zużycie energii wg WT2017Roczne zużycie energii wg WT2021Miesięczne zużycie energii wg WT2017Miesięczne zużycie energii wg WT2021
m2[kWh/rok][kWh/rok][kWh/miesiąc][kWh/miesiąc]
8536,88317,1244,7426,43
10671,1396,455,9333,03
251677,75991139,8182,58

Koszty miesięczne i roczne ogrzewania grzejnikiem na podczerwień

W powyższej tabeli ujęte zostały dwa standardy ocieplenia budynku – starszy standard WT 2017 oraz obowiązujący obecnie WT2021. Podajemy w niej zużycie prądu przez grzejniki podczerwieni, które ogrzewają pomieszczenia o powierzchni 8, 10 i 25 m2.

Wartości dla każdego standardu są różne i pokazują jaki wpływ na zużycie prądu przez grzejnik podczerwieni będzie miała izolacja termiczna budynku. Do ogrzania pomieszczenia o powierzchni 8 m2 w budynku o standardzie WT2017 trzeba zużyć miesięcznie 44,74 kWh, natomiast dla standardu WT2021 będzie to już tylko 26,43 kWh. Miesięczna różnica wynosi 18,31 kWh, a ile to będzie nas kosztowało?

Zakładając, że cena prądu wynosi 0,77 zł/ kWh, to różnica w skali miesiąca tylko za to jedno, małe pomieszczenie wyniesie niecałe 15 zł. Może wydawać się to niedużo, ale jeśli zsumujemy różnicę z pozostałych pomieszczeń, to oszczędności będą już znaczniejsze.

Sumując oszczędności we wszystkich trzech pomieszczaniach uzyskujemy kwotę 98,44 złotych miesięcznie. W skali roku oszczędności wyniosą 909,36 złotych, co jest już znaczną kwotą. Dokładne obliczenia kosztów ogrzewania prądem pomieszczenia przedstawiamy w tabeli poniżej.

Powierzchnia pomieszczeniaKoszt rocznego zużycia energii wg WT 2017 [zł]Koszt rocznego zużycia energii wg WT 2021 [zł]Miesięczny koszt zużycia energii wg WT 2017 [zł]Miesięczny koszt zużycia energii wg WT 2021 [zł]
8413,39244,1834,4420,33
10516,74305,2243,0625,43
251291,86763,07107,6563,58

Zużycie prądu przez ogrzewanie pomieszczenia w pomieszczeniu o wielkości 10 m2 w budynku w standardzie WT 2021 wyniesie więc niecałe 400 kWh rocznie i będzie nas kosztować około 235,01 zł rocznie, a sam miesięczny koszt ogrzewania grzejnikiem na podczerwień wahać się będzie od 0 zł do 30 zł, przy cenie prądu 0,77 zł/kWh.

Czy grzejniki na podczerwień mogą przeciążyć instalację elektryczną?

Choć większość osób stosuje grzejniki elektryczne jako dodatkowe źródło ciepła ogrzewające jedno z pomieszczeń, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby elektryczne grzejniki podczerwieni ogrzewały cały dom. Właściciele domów decydują się na taki krok z w uwagi na elastyczność i prostotę montażu grzejników.

Decydując się na dodatkowe ogrzewanie elektryczne w istniejącym już budynku trzeba pamiętać o odpowiednim przydziale prądu w domu. Przydział mocy dla większości domów jednorodzinnych wynosi 6-7 kW. To może nam pokryć dodatkowe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jeśli jednak dokupimy kilka urządzeń grzewczych na prąd, to może stać się konieczne wystąpienie do elektrowni o zwiększenie przydziału, aby uniknąć przeciążenia sieci i czasowego braku prądu. Warto o tym pomyśleć zawczasu, sprawdzając ile energii elektrycznej zużywaliśmy rok wcześniej, jaki mamy przydział i jaki zapas.

Jaki grzejnik wybrać?

Trzeba wiedzieć, że odpowiedni dobór mocy jest kluczowym elementem, który wpływa nie tylko na komfort grzewczy, ale także na wysokość rachunków za prąd. Moc grzejnika powinna być bowiem dopasowana do wielkości i kubatury pomieszczenia.

Istnieją jednak przypadki, w których zasadne będzie zastosowanie dwóch grzejników w jednym pomieszczeniu. Jeśli mamy do ogrzania pokój 20 m2, to lepiej jest kupić trzy grzejniki po 400 W każdy, zamiast jednego grzejnika o mocy 1000 W. Takie rozwiązanie sprawi, że pomieszczenie będzie się szybciej nagrzewało. Musimy bowiem pamiętać o tym, że elektryczny grzejnik na podczerwień jest ogrzewaniem punktowym – w przeciwieństwie do folii grzewczej. Aby zachować wysoki komfort cieplny zasadne jest więc zastosować większą liczbę grzejników o mniejszej mocy.

Różnic między foliami grzewczymi, a grzejnikami jest jednak więcej. Jedna z nich dotyczy długości fali podczerwonej, która w folii jest dłuższa, dzięki czemu jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym. W przypadku grzejnika trzeba jasno powiedzieć, że jest ona krótsza. Ma to jednak znikomy wpływ na sam komfort cieplny.

Grzejnik na podczerwień jest urządzeniem, które z uwagi na swoją konstrukcję i maksymalną temperaturę, generuje promieniowanie podczerwone o nieco niższej długości fali niż folie grzewcze. Mając tę wiedzę można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Lepiej jest ustawić na termoregulatorze niższą temperaturę maksymalną grzejnika elektrycznego i ogrzewać pomieszczenie przez dłuższy czas niż ogrzewać je wysoką temperaturą przez krótki okres.

Obniżenie temperatury grzejnika do 65⁰C przyniesie realne obniżenie zużycia energii elektrycznej i, co za tym idzie, niższy rachunek prąd – o około 100 złotych miesięcznie.

Zużycie prądu przez grzejnik na podczerwień i miesięczne koszty - podsumowanie

Grzejniki na podczerwień są stosowane coraz częściej jako alternatywa wobec standardowych grzejników i systemów ogrzewania. Jak pokazują nasze wyliczenia, ogrzewanie za pomocą grzejnika podczerwieni niekoniecznie musi oznaczać uszczuplenie w domowym budżecie.

Grzejnik na podczerwień jest urządzeniem, które sprawdzi się zarówno jako dodatkowe źródło ogrzewania oraz główne. Prostota tej konstrukcji sprawia, że wiele osób wybiera obecnie to rozwiązanie. Powodów jest wiele, ale większość kupujących wymienia chęć zabezpieczenia się w razie braku dostępu do głównego źródła ciepła. I nie ma się co dziwić, skoro od dłuższego czasu zewsząd słychać przestrogi o braku węgla czy gazu. Jeśli ktoś posiada grzejnik na podczerwień, to może być pewny, że ciepła mu w zimie nie zabraknie. Sprawdź aktualną ofertę grzejników w naszym sklepie internetowym.