Mata grzewcza – koszty i opinie

Mata grzewcza koszty i opinie na jej temat ma już znane szeroko, jako produkt obecny na rynku i udoskonalany od dziesięcioleci, a poniżej zostały one podsumowane. Maty grzewcze to obok folii grzewczych jeden z najpopularniejszych sposobów na ciepłą podłogę przy zastosowaniu elektrycznego ogrzewania podłogowego. Jak każdy rodzaj ogrzewania, mają swoich zwolenników i przeciwników. Sprawdziliśmy, co o matach grzewczych sądzą osoby najbardziej nimi zainteresowane, czyli ich użytkownicy.

Nazwy „folia grzewcza” i „mata grzewcza” często są stosowane wymiennie, choć urządzenia te różnią się zasadniczo i mają inne zastosowanie. Maty grzewcze przeznaczone są do montażu bezpośrednio pod płytki ceramiczne, gresowe oraz kamienne. Folie grzewcze instaluje się pod wylewką, pod podłogą pływającą lub w ścianach i pod sufitem. Więcej o różnicach dowiesz się z tekstu „Folia czy mata grzewcza? Kluczowe różnice i porównanie”.

Mata grzewcza – opinie użytkowników

O tym, jak bardzo ważny jest wybór odpowiedniego źródła ciepła w domu, świadczy ilość dyskusji wokół tego tematu wypełniających niejedno forum internetowe i grupę na Facebooku. Opinie na temat mat grzewczych na podczerwień są podzielone i po części wynika to z faktu, że każdy instalator i użytkownik będzie chwalił te rozwiązania, z którymi sam ma do czynienia, a krytykował inne. Ale czy każdy użytkownik maty grzewczej jest zadowolony? Aby ocenić ich renomę, sięgnęliśmy do źródła, czyli do recenzji użytkowników elektrycznych mat grzewczych. W związku z tym, że maty grzewcze dostępne są między innymi na Allegro, to tam właśnie można przeczytać najwięcej wiarygodnych opinii. Na wstępie pragniemy zaznaczyć, że wszystkie opinie zachowały oryginalną pisownię:

bardzo dobra mata grzewcza, cena też jest ok

Wszycho OK!, ważne że działa sprawnie bez problemowo…

Niezwykle szybki serwis , bardzo dobry kontakt, umiarkowane ceny za bardzo dobrej jakości produkt , gorąco polecam serwis tej firmy.

To już druga, którą kupiłem, a zakupię jeszcze dwie. Polecam. Super działa i grzeje szybko. Łatwy montaż.

Ekspresowa dostawa,mata wysokiej jakości,instrukcja bardzo szczegółowa.Polecam sprzedawcę.

Super produkt , szybko się nagrzewa, łatwy w montażu. Polecam

zgodnie z opisem, szybko się nagrzewa, polecam

Fajny , prosty w montażu i obsłudze , godny polecenia .Po za tym pomoc techniczna telefonicznie.

niezwykle prosty w obsłudze

Wszystko oky według opisu. Grzeje super jak na razie polecam

Dziale bez zarzutu, sterowniki mogły być bardziej dopracowane w kwestii montażowej, ok

Polecam . Wszystko w jak najlepszym porządku szybko tanio solidna mata . kupuje dużo mat bo robię domki i te maty mogę polecić

Gra gitara. A w zasadzie działa cały zestaw. dobre wykonanie. prosty montaż. Polecam nawet laikowi

bardzo dobra mata grzewcza, cena też jest ok

Opinie dotyczą maty HD-mat produkcji Heat Decor i znajdziesz je na Allegro. Dziękujemy Allegrowiczom!

Mata grzewcza – koszty

Z komentarzy można wyciągnąć kilka zasadniczych wniosków na temat mat grzejnych. Większość klientów chwali sobie szybkość dostawy oraz prostotę montażu. Nie są to oczywiście wszystkie wnioski płynące z lektury opinii na temat elektrycznych mat grzewczych Heat Decor. Pozostałe to:

 • wysoka jakość mat grzewczych Heat Decor
 • stosunek ceny do jakości
 • prostota montażu i obsługi
 • szybkość nagrzewania
 • szczegółowa instrukcja obsługi i montażu
 • doskonały kontakt i obsługa posprzedażowa

Jak już wspomnieliśmy, wielu klientów chwali sobie koszty zakupu mat grzewczych i przy tym ich wysoką jakość. Koszt maty grzewczej dla średniej wielkości łazienki, która wynosi w Polsce 5 mróżni się w zależności od opcji:

 • 639 zł za zestaw: mata grzewcza HD–mat i termostat HD-T01
 • 729 zł za zestaw: mata grzewcza HD–mat i termostat HD-T02
 • 871 zł za zestaw: mata grzewcza HD–mat i termostat dotykowy HD–T1000/W lub HD-T1000/B
 • 906 zł za zestaw: mata grzewcza HD–mat i termostat HD–T500 WiFi
 • 974 zł za zestaw: mata grzewcza HD–mat i termostat HD–T1000 WiFi

Ceny są aktualne na marzec 2022 roku.

Jak widać, ceny zestawów uzależnione są od termostatów, ponieważ te posiadają różny stopień zaawansowania. Najtańszy przedstawiony zestaw zawiera termostat HD-T01, który nie posiada funkcji programowania. Kolejne, takie jak HD-T1000/W lub HD-T1000 /B posiadają opcję programowania, co bez wątpienia jest bardzo wygodne. Najdroższe zestawy zawierają termostaty z dodatkową opcją połączenia WiFi, która umożliwia zdalne sterowanie ogrzewaniem za pomocą dedykowanej aplikacji do kontroli ogrzewania na smartfonie.

Jeśli instalacja maty grzewczej jest częścią prac remontowych mających na celu podniesienie termoizolacyjności budynku i zmianę źródeł ciepła na bezemisyjne – możemy jej zakup odpisać od podatku. Umożliwia to ulga termomodernizacyjna szerszej opisana w artykule „Ulga termomodernizacyjna – jak z niej korzystać?”.

Koszty ogrzewania matą grzewczą

Koszty użytkowania maty grzewczej zależą od:

 • jej powierzchni przekładającej się na sumaryczną moc systemu,
 • częstości użytkowania,
 • nastawionej na termostacie temperatury,
 • termoizolacyjności pomieszczenia
 • oraz wentylacji w pomieszczeniu.
Oszacowanie tych kosztów jest możliwe w każdym indywidualnym przypadku po określeniu wcześniej wymienionych elementów. Można założyć, że 1 m2 maty grzewczej pracując bez przerwy przez 1 godzinę zużyje 0,15 kWh. Przy cenie 0,72 gr za 1 kWh oznacza to wydatek rzędu 0,11 zł.

Ogrzewanie elektryczne cechuje się wysoce przewidywalnymi i możliwymi do bieżącego kontrolowania kosztami użytkowania.

Maty grzewcze – jakość

Co wpływa na ogólne odczucie jakości maty grzewczej? Podstawowe elementy, na które na ogół zwracają uwagę użytkownicy to:

 • sposób zapakowania i dostarczenia
 • podwójna izolacja teflonem i wielosplotowy drut grzejny – najwyższy poziom wykonania
 • siatka maty grzejnej ułatwiająca montaż
 • w zestawie dopasowany do maty grzejnej wysokiej jakości termostat
 • pomocna instrukcja

Oprócz instrukcji pierwsze wyobrażenie na temat montażu maty grzewczej może dać film pokazujący: Montaż maty grzewczej w łazience – kliknij i zobacz!

Instrukcję montażu maty grzejnej znajdziesz tutaj.

Zapraszamy do sklepu producenta i zadawania pytań w formularzach kontaktowych i na Facebooku Heat Decor.